Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Sfat amenajare terasa bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Salut, stau la etajul I deasupra unor spatii comerciale si am terasa in dreptul balconului, inca de cand m-am mutat mi-am pus in plan sa ma bucur de potentialul terasei si am tinut cont de asta atunci cand am amenajat sufrageria si balconul; am daramat pervazul de la usa de balcon si am renuntat si la cel al balconului inlocuindu-l cu usi glisante de aluminiu iar desupra usilor am pus o marchiza de 3m care se deschide peste jumatate din terasa.

Acum am ajuns intr-un impas din cauza ca nu stiu ce as putea pune pe jos in terasa fara sa stric hidroizolatia existenta si sa fie si comod de cutratat (se mai scutura de la apartamentele de desupra), singura solutie pe care am gasit-o la magazinele de bricolaje a fost niste placi/dale de cauciuc dar care sunt cam scumpe (100lei mp) si nici prea frumoase; ar mai fi niste dale din scanduri de lemn dar nu cred ca sunt compatibile cu hidroizolatia care mai are perne de aer si nici nu e mulata bine pe suport(shapa) iar daca pun ceva dur se rupe cand calc pe ea. Mocheta de iarba artificiala, desi mi-ar place, iese din discutie deoarece se curata foarte greu si pe terasa mai aterizeaza si mucuri de tigara aprinse.

O alta problema de care m-am lovit sunt jardinierele care sunt foarte scumpe; as dori sa creez putina intimitate si sa plantez braduti de thuia pe toate laturile terasei in jardiniere mai inalte, dar ce am gasit de cumparat depaseste 1000-1500roni (aprox 8m liniari) asa ca inca mai caut solutii de cumparat, daca nu o sa caut sa construiesc ceva homemade.

Bugetul nu este o problema dar nu vreau sa arunc banii pe niste produse care nu justifica pretul cerut.

Multumesc pt eventualele sfaturi.

Attached File  20120428_190710_1_.jpg   388.33K   199 downloads

Attached File  20120428_190617_1_.jpg   423.08K   194 downloads

Attached File  20120428_190724_1_.jpg   487.91K   191 downloads

Attached File  20120428_190841_1_.jpg   537.75K   225 downloads

Edited by icXu, 03 May 2012 - 19:09.


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Gresie nu se poate pune? E foarte usor de curatat.

Apropo, arata foarte bine cu brazii pe terasa.  :peacefingers:

Edited by eug3n92, 03 May 2012 - 19:21.


#3
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View PosticXu, on 3rd May 2012, 20:08, said:

Acum am ajuns intr-un impas din cauza ca nu stiu ce as putea pune pe jos in terasa fara sa stric hidroizolatia existenta si sa fie si comod de cutratat (se mai scutura de la apartamentele de desupra), singura solutie pe care am gasit-o la magazinele de bricolaje a fost niste placi/dale de cauciuc dar care sunt cam scumpe (100lei mp) si nici prea frumoase;

Spune-mi cum se numesc dalele si la ce magazin le-ai gasit.
Daca vorbim despre acelasi produs, dalele de cauciuc sunt cele mai bune pentru terasele circulabile. Sunt facute dintr-un cauciuc spongios (precum un burete) care permite ca apa sa sa treaca cu usurinta si odata ajunsa la hidroizolatie ea se indreapta spre gurile de scurgere. Deoarece placile nu sunt fixate ferm, le poti scoate cu usurinta pentru a interveni la hidroizolatie daca sunt probleme. Dalele se monteaza pe distantieri.
Am mers pe o astfel de teresa si mi s-a parut bestiala!

Edited by buha, 03 May 2012 - 19:30.


#4
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005

View Posteug3n92, on 3rd May 2012, 20:19, said:

Gresie nu se poate pune? E foarte usor de curatat.

Apropo, arata foarte bine cu brazii pe terasa.  :peacefingers:
Ar fi ideala gresia dar nu ajuta suportul, sunt vre-o 2-3 straturi de hidroizolatie puse prost si ar trebui decopertat.

View Postbuha, on 3rd May 2012, 20:29, said:

Spune-mi cum se numesc dalele si la ce magazin le-ai gasit.
Daca vorbim despre acelasi produs, dalele de cauciuc sunt cele mai bune pentru terasele circulabile. Sunt facute dintr-un cauciuc spongios (precum un burete) care permite ca apa sa sa treaca cu usurinta si odata ajunsa la hidroizolatie ea se indreapta spre gurile de scurgere. Deoarece placile nu sunt fixate ferm, le poti scoate cu usurinta pentru a interveni la hidroizolatie daca sunt probleme. Dalele se monteaza pe distantieri.
Am mers pe o astfel de teresa si mi s-a parut bestiala!
Dalele sunt la bricostore si sper sa nu fie sapongioase ca s-ar imbiba cu tot felul de ciudatenii scuturate de pe geam.

Linoleul cum s-o comporta iarna?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prima ta grija e sa protejezi hidroizolatia
pe o terasa necirculabila cum este cea de fata, hidroizolatia nu-i facuta sa calci pe ea... daca se vor produce infiltratii... ai pus-o!!!
va fi reparata de o firma specializata pe banii tai + zugraveli si despagubiri la magazine
apoi, avand in vedere ca spatiul respectiv nu-ti apartine,  ai nevoie de un acord de principiu de la asociatia de propietari pentru folosire
poti instala o copertina care te va feri si de gunoaiele aruncate de sus si chiar de ploaie
poti pune un strat de nisip cu protejarea scurgerilor si eventual pavele, sau o sapa semiumeda + gresie
intre timp... mare atentie la presiunea exercitata asupra izolatiei... ghivecele o pot deteriora ba chiar si simplul mers...

#6
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Daca o sa pun ceva dur pe jos o sa mai vin cu un strat de hidoizolatie pt protectie, dar momentan ma concentrez asupra jardinierelor ca pe jos s-ar putea sa pun linoleu.
Din ce materiale as putea face jardiniere? M-am gandit la tabla 2-3mm dar ies cam grele si scumpe...

Edited by icXu, 05 May 2012 - 05:47.


#7
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Asa cum spunea si Nero-d, in mod normal tu nu ai voie sa folosesti terasa.
Pana nu rezolvi cu protectiaa hidroizolatiei cel mai bine este sa nu calci deloc de pe ea, inclusiv sa iei plantele de acolo. Daca strici hidroizolatie te strange de gat cel care are localul sub tine...
Iti recomand sa renunti la ideile "geniale" precum: linoleum, gresie, lemn, dale din beton, mochete etc. Ori faci o treaba asa cum trebuie, ori nu o faci deloc.

Cel mai bine este mai bine sa chemi un inginer competent la fata locului si sa iti dea o solutie potrivita.

Cauta pe site-ul Bricostore dalele si da-mi link-ul. Am butonat 5 minute dar nu am gasit nimic.

#8
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Dalele de cauciuc nu se mai afla in pliantul celor de la bricost.
Terasa nu e circulata si nici nu va fi! Acolo unde o sa pun jardinierele zona o sa fie protejata foarte bine.

[ http://i1106.photobucket.com/albums/h367/icXu/5902_gumilapnagy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare ca ar fi o solutie buna aceste dale de cauciuc.

Quote

Pavelele sau dalele fabricate din granule de cauciuc reciclat (anvelope), sunt produse de foarte mare rezistenta, usoare, flexibile instalandu-se rapid si simplu pe orice suprafata solida existenta sau nou amenajata, avand fata exterioara plana, cu asperitati iar cea posterioara neteda sau profilata (cu picioruse), in functie de grosime.
Pavimentele realizate de noi au domenii de utilizare foarte variate datorita calitatilor si avantajelor pe care le prezinta:
?? absorbe socul mecanic, reducand riscul de accidentare in cazul unei caderi
?? sunt antiderapante in orice conditii
?? permit scurgerea apei prin absorbtia intre granulele de cauciuc
?? sunt estetice si ecologice
?? rezistente la intemperii (inghet si dezghet, raze UV)
?? termoizolante, fonoizolante
?? suporta greutati mari, absoarbe vibratiile
?? rapid si usor de montat si intretinut
?? rezistente la solutiile chimice cu concentratie scazuta

Numarul mare de aplicatii ale acestor tipuri de pardoseli demonstreaza diversitatea posibilitatilor lor de utilizare:
?? Constructii civile : Locuri de joaca pentru copii (gradinite, scoli, parcuri publice, case particulare, cluburi pentru copii), Terase circulabile deasupra cladirilor, balcoane (inchise sau deschise), Terenuri de sport, mini terenuri de baschet, sala de forta, alei si curti ale caselor particulare, terase de restaurant utilizate sezonier, patinoar, amenajare piscine.
?? Comerciale: spatii amenajate pentru copii in hypermarket-uri si mall-uri, amenajare show-room-uri.
?? Industriale: pentru pavarea aleilor sau pardoselilor atelierelor, depozitelor, halelor industriale, inclusiv a celor in care se deplaseaza motostivuitoarele sau se folosesc alte utilaje pentru manevrarea marfurilor; pentru rampe acces.
?? Zootehnice: pentru animale: in ferme zootehnice.
Dimensiunea si culorile disponibile a pavelelor de cauciuc:
500 x 500 x 20,30,40,50 mm - verde | rosu |
?? 50x50x2 cm ( rosu,verde) 24 euro M/P
?? 50x50x3 cm ? cu picioruse ( rosu,verde) 31 euro M/P
?? bordura elastica 50x16 cm ( rosu, verde) 12 euro M/L
??  Pretul: nu contine TVA

Edited by icXu, 08 May 2012 - 20:56.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea ne intelegem :)
cum nu e circulata daca vrei sa circuli pe ea?!?
cand maturi sau uzi florile ce faci? levitezi?!?
sau pui aspersoare?!?
intelege ca cartonul ala nu e facut sa calci pe el, nu suporta preziune nici concentrata, nici disipata
daca exista vreun spatiu gol intre carton si suport (sapa/tencuiala/etc), fie cartonul e unflat, fie sapa denivelata sau cu gropi... acolo se sparge cartonul caca il presezi in acel loc
la caldura se perforeaza pentru ca devine moale iar la frig devine casant si crapa
daca nu eintretinuta hidroizolatia oricum va ceda cu timpul si se vor produce infiltratii
asa or sa aiba si aia pe cine da vina :P

#10
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Da, nu ne intelegem :)
Hidroizolatia nu este chiar asa sensibila cum crezi, pe sub cartonul gri, pus de curand se afla izolatia veche care are cam 2-3cm grosime si e destul de rezistenta; la geamurile de la dormitoare am tot terasa si este hidroizolatia originala pe ea care are vre-o 23 de ani, deci e facuta cu simt de raspundere.
Orice as pune pe terasa dale cauciuc, linoleu, etc pe sub ele o sa pun un strat de hidroizolatie de ce-a mai buna calitate, deci nu am cum sa fac rau.

Cred ca o sa fac jardinierele din fibra de sticla sau tabla de 2mm ca alte solutii nu gasesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate