Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#865
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
In ce perioada a zilei este bine sa stropesc castraveti cu vermitec pentru paianjeni si tripsi.Ma refer la temperatura in solar .Ar fi mai bine dimineata sau seara cand nu este atat de cald?

Vertimec😊😊😊 In solar stropesc.Ma scuzati ,sriu de pe telefon

#866
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Preferabil cand e mai rece.
Vertimec e singura substanta care am folosit de cand cultiv, impotriva incredibililor 'russet mites' (ajung ei si in Romania candva). Chestia aia se simte super toxica, vezi cum stropesti in spatii inchise, poarta tot ce se poate de protectie, ca pe mine ma usturau ochii si gatul stropind 5 plante pe balcon.

#867
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am văzut că sunteți câțiva care cultivați castraveți fara sistem de susținere.
La ce distanta intre rânduri/pe rand ii plantați?

#868
costi17

costi17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.03.2010
Salutare , am cateva randuri de castraveti Kibria f1, nu vor sa mai creasca
cu ce sa_i stropesc ?

Attached Files



#869
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Vertimec

#870
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Asa este Vertimec asta miroase intepator. Eu am stropit la un moment dat via pentru paianjenul galicol pe care Nissorun nu l-a putut invinge. Si da miroase foarte puternic. Trebuie musai masuri de protectie mai ales in solar. Una e sa stropesti cu ulei de cimbru sau zeama de urzici si alta e cu otravuri de-astea

#871
costi17

costi17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.03.2010
Multumesc

#872
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Creștem incet

Attached Files



#873
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Azi ma uitai si io la cele cateva fire de castraveti pe care le am ( erau 13 acu au ramas 12 ca pe unu' l-au mierlit pisoii ca li s-a parut ca e o jucarie cu ata aia verde legata de sarma ). Si erau cam ciudatei cu ultimele 3-4 frunze gofrate si colorate mai aiurea. Cand colo dupa ce m-am uitat mai atent sunt tripsi. Si ardeii par cam ciufuliti pe la frunze asa ca ma uit acu sa-mi extrag o bomba anti-tripsi din cutia cu chimicale.

Attached Files



#874
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 05.06.2006

 Alin1me, on 19 aprilie 2020 - 13:10, said:

Creștem incet

Ma uit la pozele tale si vad ca ai fructe la o inaltime a plantei de 30-40 de cm.
Eu am trei plante care au crescut la 1 metru, sunt pline de flori, dar niciun castavete. Care e secretul?

#875
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 28.12.2010
Pai si ai mei au. Maine inainte sa dau cu otrava voi culege castravetii. Surprinzator la cat sunt de mici plantele au deja castraveti mari. Ai mei sunt Odys F1. Si au fost chinuiti saracii i-am plantat si a fost frig nu au crescut mai deloc in luna mai. I-au atacat afidele acum tripsii. Erau mici de 15 cm si aveau flori ma bufnea rasul cand ma uitam la ei. Maine poate nu uit sa fac o poza inainte de a-i culege. Iar ameninta astia cu ploi dar m-am invatat sa nu ii mai cred.

Edited by gabiroa, 15 June 2020 - 23:45.


#876
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008

 liviu_np, on 15 iunie 2020 - 23:33, said:

Ma uit la pozele tale si vad ca ai fructe la o inaltime a plantei de 30-40 de cm.
Eu am trei plante care au crescut la 1 metru, sunt pline de flori, dar niciun castavete. Care e secretul?

Ai lui sunt partenocarpici, adica fac doar flori femele, nu au nevoie de polenizare , asa sunt majoritatea hibrizilor.
Eu am Nota si Kibria.

Attached Files

  • Attached File  nota.jpg   210.52K   31 downloads


#877
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Si eu tot Kibria am in gradina. Cum ii ciupesti, copilesti? Recunosc ca la capitolul castraveti sunt "pamant de flori".....

#878
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008

 cotzi, on 16 iunie 2020 - 08:26, said:

Si eu tot Kibria am in gradina. Cum ii ciupesti, copilesti? Recunosc ca la capitolul castraveti sunt "pamant de flori".....

La inceput Ii copilesc inclusiv rodul pine pe la 50~60 cm, la copilii care apar mai sus ii ciupesc dupa unu sau doua roduri.Nota lastareste mult mai mult decat Kibria.

#879
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
La fiecare nod fac o floare-doua si posibil si un copil. Copilul se ciupeste, si se duce pe un fir cum ar veni. Sau se pot lasa cativa copii de mai jos, depide de cat spatiu e intre plante, modul de sustinere, etc. Eu am Levina F1 (care nu e partenocarpic), si nu prea se omoara cu facutul copiilor, asa ca il las in pace.

#880
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Levina F1 foarte bun , pacat ca nu e prea productiv. Insa pt conservare e excelent.

#881
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc pentru raspunsuri!

Levina am avut si eu anii trecuti dar am vrut sa incerc ceva mai productiv. Voi vedea  anul asta cum merge Kibria la mine, anul trecut am avut Ekol si a fost ok. Mentionez ca eu nu am solar. Inca.

Edited by cotzi, 16 June 2020 - 14:52.


#882
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Ekol am anul asta. Anul trecut am avut Mirabelle dar la muraturi nu prea au mers. Nu stiu de ce.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate