Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#3619
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Unde dracu sunt alea cu 2 GB ? O fi alea cu CPU de 1,7 GHz. Inca o constatare, telefonul este greu!
L.E.
Da, pe emag se vind alea de 1,7 Ghz cu 2 GB RAM, desi specificatiile nu coincid.

Edited by nesupus, 10 September 2014 - 20:26.


#3620
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Varianta de la emag e cu 2G ram (e gresit la ei pe site 1G ala - stiu utilizator care a cumparat si e cel cu 2G). Nu cred ca ar da cineva banii aia pe un telefon  cu 1G. Oricum, nu cred ca se mai comercializeaza varianta cu 1G, de multisor.
Nu am mai vazut-o la magazinele online. Redmi Note (Pro sau Enhanced sau Note 2) este cu 2G RAM. Redmi Note1 e cu 1 G.
Nu cred ca mai exista la vanzare Note1. Posibil sa ma insel, totusi...

#3621
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Sa inteleg ca nu se merita sa iau S860 , nici P780, ci sa merg pe varianta Xiaomi Redmi Note sau Coolpad F1? Ma interesa bateria la cele 2 de la Lenovo, am avut un P 770 si am fost foarte multumit de baterie. Ajutati ma sa ma decid , si daca aveti alte variante poate de care nu am auzit, nu ezitati sa postati. Multumesc

#3622
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Daca iti place Lenovo, ia-ti Lenovo. TU o sa folosesti telefonul, nu noi, parerile noastre sunt subiective.

#3623
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAeryn, on 12 septembrie 2014 - 14:20, said:

Daca iti place Lenovo, ia-ti Lenovo. TU o sa folosesti telefonul, nu noi, parerile noastre sunt subiective.
Nu am spus asa ceva, ci doar ca am fost multumit de baterie, as vrea sa mai citesc ceva pareri subiective inainte sa ma decid  :-)

#3624
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postflobeats, on 12 septembrie 2014 - 14:16, said:

Sa inteleg ca nu se merita sa iau S860 , nici P780, ci sa merg pe varianta Xiaomi Redmi Note sau Coolpad F1? Ma interesa bateria la cele 2 de la Lenovo, am avut un P 770 si am fost foarte multumit de baterie. Ajutati ma sa ma decid , si daca aveti alte variante poate de care nu am auzit, nu ezitati sa postati. Multumesc

Lenovo S8(versiunea WCDMA....Este promovat pe auriu dar vine in 4 versiuni de culori) ~200 USD ,Asus Zenfone 5 (indiferent de procesor versiunea 2GB RAM.Cele cu 1GB ''cam maraie'').

In general m-as orienta spre ''ceva'' 2GB RAM/16GB ROM(Google a pus gand rau cardurilor de memorie).

PS.Durata bateriei tine si de optimizarea software.

Edited by jjorgr, 12 September 2014 - 23:30.


#3625
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View Postjjorgr, on 12 septembrie 2014 - 23:21, said:

Lenovo S8(versiunea WCDMA....Este promovat pe auriu dar vine in 4 versiuni de culori) ~200 USD ,Asus Zenfone 5 (indiferent de procesor versiunea 2GB RAM.Cele cu 1GB ''cam maraie'').

In general m-as orienta spre ''ceva'' 2GB RAM/16GB ROM(Google a pus gand rau cardurilor de memorie).

PS.Durata bateriei tine si de optimizarea software.
Multumesc, suna foarte bine Asus versiunea cu 2 gb ram, dar , nu stiu, poate vad eu altfel lucrurile, nu inteleg treaba asta cu bateria cam mica la dimensiuni mari de ecran. Am luat la cunostinta tot ce mi ati spus pana acum si daca mai sunt colegi care au recomandari astept cu drag parerile voastre. Parerea mea este ca un telefon de 5 inch ar avea nevoie de o baterie de 3000 mah, bineinteles si cu o optimizare software aferenta. Din cauza aceasta m am axat pe Lenovo, dar cum spunea colegul intr un post anterior, pret un pic cam mare, dezavantaj 3g, doar pe 2100, cand la aceeasi bani poti avea un procesor mult mai bun, ram dublu, camera mai buna, etc.

#3626
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Cred c-ar trebui sa alegi acel lenovo s8 pentru ca asus are bateria built-in.

#3627
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
iti

View Postflobeats, on 13 septembrie 2014 - 02:07, said:

Multumesc, suna foarte bine Asus versiunea cu 2 gb ram, dar , nu stiu, poate vad eu altfel lucrurile, nu inteleg treaba asta cu bateria cam mica la dimensiuni mari de ecran. Am luat la cunostinta tot ce mi ati spus pana acum si daca mai sunt colegi care au recomandari astept cu drag parerile voastre. Parerea mea este ca un telefon de 5 inch ar avea nevoie de o baterie de 3000 mah, bineinteles si cu o optimizare software aferenta. Din cauza aceasta m am axat pe Lenovo, dar cum spunea colegul intr un post anterior, pret un pic cam mare, dezavantaj 3g, doar pe 2100, cand la aceeasi bani poti avea un procesor mult mai bun, ram dublu, camera mai buna, etc.
iti recomand Coolpad F1
3g 900/2100, octacore 1,7 , 2 gb ram, baterie detasabila de 2500 (9 usd una noua), camera 5/13.3 Sony
am instalat aseara antutu benchmark v5.0. a iesit un punctaj de 31275. in 4.0 avea 28.000
baterie detasabila de 3000 mai greu gasesti. Dintre cele mai accesibile cu baterie detasabila peste 3000, dar si ecran mai mare, mi-as lua doar Redmi Note

Attached Files


Edited by ducipalu, 13 September 2014 - 08:11.


#3628
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Nu vreau sa fiu carcotas sau altceva dar as vrea sa va zic sa nu va entuziasmati asa tare cand auziti de un octacore!! Am 2 octacore, zopo zp990+ si un huawei g750(3X) !! fata de huawei g700 de inainte, un alcatel one touch idol X si un allview P7 quad, nu pot face diferenta la viteza! Poate nu o observ eu!!! dar in schimb pot face diferenta la cat de tare se incalzesc cele octacore!! Hai huawei-ul se incalzeste mai greu si nu se simte chiar asa tare,(cred ca se cunoaste calitatea) fata de zopo! Deci dupa 15-20 min pe joc intens pe zopo poti praji niste oua la cat de tare frige! si huawei se incalzeste dar nu asa tare, dar cu cat stai mai mult cu el solicitat cu atat si el se incalzeste! Zopo, dupa o ora de functionare in continuu mi-a a parut pe ecran sa o las mai moale ca sa incins!!
Nu sunt cunoscator dar sfatul meu este sa aveti grija cu aceste octacore ca pentru moment asta este buba lor! si a doua ar fi, ca mananca bateria foarte repede!

#3629
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View Postmarcel201, on 13 septembrie 2014 - 06:51, said:

Cred c-ar trebui sa alegi acel lenovo s8 pentru ca asus are bateria built-in.
Si S860 are bateria buit in, ma gandesc totusi ca nu are banda 900 in 3g. Multumesc.

View Postducipalu, on 13 septembrie 2014 - 08:08, said:

iti
iti recomand Coolpad F1
3g 900/2100, octacore 1,7 , 2 gb ram, baterie detasabila de 2500 (9 usd una noua), camera 5/13.3 Sony
am instalat aseara antutu benchmark v5.0. a iesit un punctaj de 31275. in 4.0 avea 28.000
baterie detasabila de 3000 mai greu gasesti. Dintre cele mai accesibile cu baterie detasabila peste 3000, dar si ecran mai mare, mi-as lua doar Redmi Note
Multumesc, daca as gasi baterie de 3000, din punctul meu de vedere cred ca e alegerea cea mai buna. Sau Redmi Note daca ar fi fost de 5 inch, cu bateria de 3200 mah era perfect pentru mine. Inca nu m am hotarat, mai astept pareri.

View PostUrsu82_Kiki, on 13 septembrie 2014 - 09:37, said:

Nu vreau sa fiu carcotas sau altceva dar as vrea sa va zic sa nu va entuziasmati asa tare cand auziti de un octacore!! Am 2 octacore, zopo zp990+ si un huawei g750(3X) !! fata de huawei g700 de inainte, un alcatel one touch idol X si un allview P7 quad, nu pot face diferenta la viteza! Poate nu o observ eu!!! dar in schimb pot face diferenta la cat de tare se incalzesc cele octacore!! Hai huawei-ul se incalzeste mai greu si nu se simte chiar asa tare,(cred ca se cunoaste calitatea) fata de zopo! Deci dupa 15-20 min pe joc intens pe zopo poti praji niste oua la cat de tare frige! si huawei se incalzeste dar nu asa tare, dar cu cat stai mai mult cu el solicitat cu atat si el se incalzeste! Zopo, dupa o ora de functionare in continuu mi-a a parut pe ecran sa o las mai moale ca sa incins!!
Nu sunt cunoscator dar sfatul meu este sa aveti grija cu aceste octacore ca pentru moment asta este buba lor! si a doua ar fi, ca mananca bateria foarte repede!
Ce imi poti spune de g700? Multumesc.

#3630
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

View PostUrsu82_Kiki, on 13 septembrie 2014 - 09:37, said:

Zopo, dupa o ora de functionare in continuu mi-a a parut pe ecran sa o las mai moale ca sa incins!!
Nu sunt cunoscator dar sfatul meu este sa aveti grija cu aceste octacore ca pentru moment asta este buba lor! si a doua ar fi, ca mananca bateria foarte repede!
Hahaha, asta e noua la Zopo.

Bateria la octacore se duce la fel de repede ca la dual core daca te joci jocuri 3d. Doar ca pe 8C merg incomparabil mai bine. 8C nu folosesc toate nucleele decat daca trebuie, si cum nu prea sunt aplicatii (foarte putine exceptii) care sa foloseasca mai mult de 4 nuclee, consuma la fel ca orice alt 2C sau 4C.
Eu am 8C si nu se incinge, nici pe departe sa prajesti oua pe el, acu depinde si de calitate, cu toate ca stiam ca Zopo nu-s chiar o firma de stifturi.
Pe de alta parte, procesoarele Qualcomm se stie ca se incalzesc mai tare, fata de MTK
Pe topicul dedicat de pe sp gasesti poze cu autonomie la Redmi Note (si SOT) puse de mine, DAR tin sa subliniez ca eu nu ma joc pe el.

Ducipalu are dreptate, daca iti cauti in 8C mai de low cost, Coolpad e o alegere foarte buna, mai ales ca are ecran de 5" asa cum vrei tu. Nu merge OTG la el, dar na, nu le poti avea pe toate. E si pentru el topic dedicat aici pe sp.
In ceea ce priveste marimea de peste 5", sfatul meu este sa intri in orice magazin de telefoane, din orice mall, du-te la telefoanele mari, si tine in mana si 4,7" si 5" si 5,5" si vezi cum le simti, cum te potrivesti cu ele, daca le poti manevra cu o mana, greutate etc. O sa fii surprins, nu sunt asa mari cum reiese din calcule si nici asa de greu de folosit.
Bafta

#3631
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAeryn, on 13 septembrie 2014 - 10:45, said:

Hahaha, asta e noua la Zopo.

Bateria la octacore se duce la fel de repede ca la dual core daca te joci jocuri 3d. Doar ca pe 8C merg incomparabil mai bine. 8C nu folosesc toate nucleele decat daca trebuie, si cum nu prea sunt aplicatii (foarte putine exceptii) care sa foloseasca mai mult de 4 nuclee, consuma la fel ca orice alt 2C sau 4C.
Eu am 8C si nu se incinge, nici pe departe sa prajesti oua pe el, acu depinde si de calitate, cu toate ca stiam ca Zopo nu-s chiar o firma de stifturi.
Pe de alta parte, procesoarele Qualcomm se stie ca se incalzesc mai tare, fata de MTK
Pe topicul dedicat de pe sp gasesti poze cu autonomie la Redmi Note (si SOT) puse de mine, DAR tin sa subliniez ca eu nu ma joc pe el.

Ducipalu are dreptate, daca iti cauti in 8C mai de low cost, Coolpad e o alegere foarte buna, mai ales ca are ecran de 5" asa cum vrei tu. Nu merge OTG la el, dar na, nu le poti avea pe toate. E si pentru el topic dedicat aici pe sp.
In ceea ce priveste marimea de peste 5", sfatul meu este sa intri in orice magazin de telefoane, din orice mall, du-te la telefoanele mari, si tine in mana si 4,7" si 5" si 5,5" si vezi cum le simti, cum te potrivesti cu ele, daca le poti manevra cu o mana, greutate etc. O sa fii surprins, nu sunt asa mari cum reiese din calcule si nici asa de greu de folosit.
Bafta
Multumesc Aeryn, mi ai fost de mare folos, o sa merg in mall si o sa vad cum este cu telefonul, pana nu il tin in mana, nu am cum sa imi dau seama. Fratele meu si a cumparat un lg dual sim de 5.5 inch si mi s a parut mare, asa a zis si el vreo 3 zile, dupa care si a luat vechiul S 2 in mana si a zis ca veci nu i ar mai trebui. Legat de telefon oscilez intre Redmi Note si Coolpad  F1. Mai studiez si poate mai aflu vreo varianta de la colegi..

#3632
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Te mai zapacesc si eu Posted Image- vezi la ZTE Nubia Z7 mini - ecran FHD 5" si Snapdragon 801 , 2 +16 GB  , card de memorie .  Si fiindca nu le poti avea pe toate    : bateria de 2300mAh ; halatul pe la 300$.  Din pacate doar in China .

#3633
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View Postggelu, on 13 septembrie 2014 - 13:20, said:

Te mai zapacesc si eu Posted Image- vezi la ZTE Nubia Z7 mini - ecran FHD 5" si Snapdragon 801 , 2 +16 GB  , card de memorie .  Si fiindca nu le poti avea pe toate : bateria de 2300mAh ; halatul pe la 300$.  Din pacate doar in China .
Nu ma zapacesti :-) , este peste bugetul meu, inca raman la cele 2 variante de mai sus. Multumesc.

#3634
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postducipalu, on 09 septembrie 2014 - 23:29, said:

Lenovo nu mi-a placut niciodata. Ca si huawei, au preturi mai mari decat ce ofera concurenta la aceleasi specificatii.


Din pacate este single sim,insa specificatiile sunt decente.La fel si pretul Posted Image

http://www.to2c.com/...-rom-13-0m.html

Edited by mobilewave, 13 September 2014 - 14:31.


#3635
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View Postflobeats, on 13 septembrie 2014 - 13:12, said:

Multumesc Aeryn, mi ai fost de mare folos, o sa merg in mall si o sa vad cum este cu telefonul, pana nu il tin in mana, nu am cum sa imi dau seama. Fratele meu si a cumparat un lg dual sim de 5.5 inch si mi s a parut mare, asa a zis si el vreo 3 zile, dupa care si a luat vechiul S 2 in mana si a zis ca veci nu i ar mai trebui. Legat de telefon oscilez intre Redmi Note si Coolpad  F1. Mai studiez si poate mai aflu vreo varianta de la colegi..
s-ar putea sa-ti placa redmi note.
si mie mi se parea prea mare, motiv pentru care m-am orientat spre 5 inch.
acum, cand am F1, uneori simt ca mai bine imi luam 5,5.
daca vrei ceva de 5,5 in buget mai jos, poti arunca o privire la coolpad 7320
http://www.to2c.com/...smartphone.html
e ca si F1, diferenta - ecran 5,5, 1 gb ram si camera frontala de 2

#3636
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postflobeats, on 13 septembrie 2014 - 10:14, said:

Si S860 are bateria buit in, ma gandesc totusi ca nu are banda 900 in 3g. Multumesc.
Multumesc, daca as gasi baterie de 3000, din punctul meu de vedere cred ca e alegerea cea mai buna. Sau Redmi Note daca ar fi fost de 5 inch, cu bateria de 3200 mah era perfect pentru mine. Inca nu m am hotarat, mai astept pareri.
Ce imi poti spune de g700? Multumesc.

S8 Golden Warrior (versiunea WCDMA 900/2100 +4G)nu S860.

http://m.gsmarena.co...ior_s8-6293.php

http://www.merimobil...p/meri10118.htm

Edited by jjorgr, 13 September 2014 - 17:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate