Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#3475
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
A avut cineva tangente cu telefoane de la iOcean? a aparut aratosul asta la un pret foarte bun si specificatii bune. Problema e ca nustiu ce suport ofera ei.

#3476
mariusnij80

mariusnij80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.03.2014
Eu am avut un Iocean x7 Elite (2 GB Ram, Quad Core 1.5, FHD, camera 13 MP).
In general am fost multumit, nu se intepa, nu sacada, ziua facea,  bateria tinea o zi, poze f bune,noaptea f proaste, avea blitz slab.
Dar multe bug-uri, uneori nu mi aprindea ecranul cand apasam butonul de deblocare/ power din lateral, alteori nu imi mergea butonul de volum (in conversatie, in jocuri etc), cele 3 butoane de sub ecran nu erau luminate, noaptea mergeam pe intuitie. Cred ca mai facea si alte probleme dar astea erau frecvente.
Nu am incercat nici un update, rom etc...am schimbat telefonul.

#3477
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
Cel mai bun telefon dual sim pe care l-am avut si mi l-au furat (cred) la mare sau l-am pierdut a fost un Huawei P7.
http://www.gsmarena....end_p7-6124.php

#3478
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View Postmarcel201, on 05 august 2014 - 15:50, said:

A avut cineva tangente cu telefoane de la iOcean? a aparut aratosul asta la un pret foarte bun si specificatii bune. Problema e ca nustiu ce suport ofera ei.

1 GB Ram, fara slot microSD.... iar pozele sunt de la x8 (nu mini)...

#3479
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010

View PostJOSEPH, on 05 august 2014 - 18:44, said:

1 GB Ram, fara slot microSD.... iar pozele sunt de la x8 (nu mini)...
Slotul n-ar fi o problema pentru ca are 32 gb, 1 gb ram la fel dar daca zici ca pozele is de la fratesu al mare .....

PS: Vad ca pe site-ul oficial sunt aceleasi poze : http://www.iocean.cc/X8-mini-en.html
De asemenea vad ca mai este o versiune, X8 Mini Pro cu 2 gb ram  http://www.iocean.cc...miniPro-en.html

Edited by marcel201, 05 August 2014 - 19:33.


#3480
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View Postmarcel201, on 05 august 2014 - 15:50, said:

A avut cineva tangente cu telefoane de la iOcean? a aparut aratosul asta la un pret foarte bun si specificatii bune. Problema e ca nustiu ce suport ofera ei.
eu unul nu as cumpara decat telefoane din top 10, ceea ce iti recomand si tie. In special ZTE (care momentan nu are un dual sim de top), Huawei sau Coolpad. Am sau am avut modele de la acesti producatori. N-as mai cumpara in veci Samsung, Lenovo mi-a fost antipatic dintotdeauna, iar Xiaomi  Note si Coolpad F1 par a fi cele mai bune oferte.
Nu m-as arunca la firme cu vanzari mici.

BIGGEST SMARTPHONE MANUFACTURERS BY UNIT SALES IN Q1 2014
Rank . . Manufacturer . Units . . . Market Share . Was Q4 2013 . . OS systems supported (coming)
1 (1) . . Samsung . . . . 86.8 M . . 30.7% . . . . . . . ( 29.3% ) . . . . . . Android, Windows (Tizen)
2 (2) . . Apple . . . . . . . 43.7 M . . 15.5% . . . . . . . ( 17.8% ) . . . . . . iOS
3 (3) . . Huawei . . . . . . 18.2 M . . . 6.4% . . . . . . . ( 6.1% ) . . . . . . Android (Tizen)
4 (4) . . Lenovo . . . . . . 14.1 M . . . 5.0% . . . . . . . ( 4.7% ) . . . . . . Android (Tizen)
5 (5) . . LG . . . . . . . . . 12.3 M . . . 4.4% . . . . . . . ( 4.6% ) . . . . . . Android
6 (6) . . ZTE . . . . . . . . . 11.4 M . . . 4.0% . . . . . . . ( 3.8% ) . . . . . . Android, Windows (Firefox)
7 (8) . . Coolpad/Yulong . 11.1 M . . . 3.9% . . . . . . . ( 3.7% ) . . . . . . Android
8 ( - ) . Xiaomi . . . . . . . .11.0 M . . . 3.9% . . . . . . . ( 2.6% ) . . . . . . Android
9 (7) . . Sony . . . . . . . . . . 9.6 M . . . 3.4% . . . . . . . ( 3.7% ) . . . . . . Android
10 (9) . Nokia (Microsoft) . 7.1 M . . . 2.5% . . . . . . . ( 2.9% ) . . . . . . Windows, Android
Others . . . . . . . . . . . . 53.8 M
TOTAL . . . . . . . . . . . 282.6 M
Source: TomiAhonen Consulting Analysis 3 June 2014, based on manufacturer and industry data

#3481
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Daca ma luam dupa "cele mai vandute branduri" nu ajungeam sa-mi cumpar telefon din China.

#3482
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Daca ma luam dupa "cele mai vandute branduri" nu ajungeam sa-mi cumpar telefon din China.

#3483
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View Postmarcel201, on 05 august 2014 - 20:01, said:

Daca ma luam dupa "cele mai vandute branduri" nu ajungeam sa-mi cumpar telefon din China.
Nah, atunci cumpara Dapeng, Foxconn, Haipai, LEAGOO, Umi, Elephone si alte minunatii din astea. Mai bine mai pui 30 de usd si-ti iei o firma cu ceva trecut, suport si reviewuri pozitive.Parerea mea e ca, in afara de firmele chinezesti din top 10, mai merita incredere doar iNew, Oppo  si Zopo. Citeste si tu pe gizchina, modaco si alte forumuri dedicate
"Aratosul " ala de Iocean se vinde cu 160 de usd. are un procesor depasit, doar 1gb ram, procesor grafic expirat (ca tabletele Eboda), nu are led de notificare, nu suporta card (un minus, chiar daca are 32 rom), OTG sigur nu va merge pe romul pus de chinez, bateria relativ mica, de 2200 mAh si, cel mai aiurea, incorporata. Camerele sunt de 2/8 mega, iar reclama cu interpolarea nu ajuta la nimic.
la banii astia, sincer, ti-as recomanda huawei honor 3c sau coolpad f1, chiar si xiaomi hongmi.
daca vrei iocean doar pentru ca are un design deosebit, problema ta. Macar ia-ti varianta Pro, vine cu un procesor octacore de 1,7.
P.S. Daca vrei sa vezi cum se misca Coolpad F1, iti stau la dispozitie. Daca ai drum prin Sv, se rezolva

#3484
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Dar, ce-are taică Lenovo? Mă faci curios. Eu am așa ceva și sunt foarte mulțumit. Dar nu exclud să fie niște aspecte care-mi scapă.

#3485
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

View Postsenator, on 05 august 2014 - 21:57, said:

Dar, ce-are taică Lenovo? Mă faci curios. Eu am așa ceva și sunt foarte mulțumit. Dar nu exclud să fie niște aspecte care-mi scapă.
pai am manevrat acum 2 ani un lenovo parca 789, timp de vreo saptamana.
m-au dezamagit: lipsa blitzului la o camera de 5 mpx, designul butucanos, faptul ca nu se incarca de la pc, blocarea aplicatiilor video, probleme la redirectionari, iar bateria nu excela.
era un model mai ieftin, nu se compara cu ce are Lenovo acum pe piata.
Dar am dezvoltat o retinere fata de aceasta firma si produsele lor mi s-au parut mai scumpe decat ce oferea concurenta la aceleasi specificatii.
Telefonul cel mai stabil pe care l-am avut a fost ZTE V970, care nu mi-a facut absolut nici o problema. De vreo 4 luni a incaput pe mana consoartei, care il exploateaza la maxim, iar telefonul rezista

#3486
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Păi, da, e un model mai vechiuț și asta explică toate aceste constatări. Chiar modelul ăsta i l-am luat eu fiicei mele pe considerentul că este ieftin pentru ce oferă. Eu am un P770 care este la mare distanță de acesta și de care sunt foarte mulțumit.
Ideea este că sunt modele și modele și nu cred că ar trebui să băgăm în aceeași găleată toate modelele de la un producător pe constatarea că unu dintre ele a fost mai nereușit sau că acum este tratat ca nereușit. La vremea lui a fost un model OK, dar lucrurile au evoluat destul de rapid.

#3487
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Crème de la crème. Posted Image

#3488
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Mai este o varianta dual sim la Huawei Honor 6 cu NFC si 32GB memorie.

#3489
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Ala da. Pacat de bateria built-in, in rest nu prea ai ce sa ii zici. Arata bine, specificatii beton, dual sim, suport sd, KK...pe hartie nu prea ai ce sa ii reprosezi. Nici macar pretul.
Desi ma gandesc la faptul ca tot o sa carcoteasca cineva...ceva...cumva...

#3490
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Si totusi de ce este mai scump Ascend P7 ? Ca la specificatii este sub Honor 6.

#3491
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
P7 e considerat style-ish, e mai aratos. Fitele se platesc.

Honor e serie de performanta si business. Totodata chipseturile noi aduc performanta mai ridicata si totusi la un pret mai scazut.

#3492
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Pana acu' aici e cel mai ieftin Honor6.
Ala de 32GB e 440$ pe merimobiles

Edited by Aeryn, 06 August 2014 - 15:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate