Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Femei de servici

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011
Buna ziua dragi softpedisti.
    Am o firma de curatenie si saptamana asta am incheiat un contract de curatenie cu o asociatie de locatari. Asociatia este relativ mare (72 scari) si o sa am nevoie de 4 femei care sa se ocupe de scarile respective. As avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu angajarea lor. Bugetul pe care l-am alocat pentru salariile femeilor este de 3600 RON / luna, adica 900 RON / femeie / luna (aici intra si taxele platite catre stat). O cunostiinta m-a sfatuit sa angajez femeile cu o ora pe zi (daca nu ma insel cotizatia catre stat ar fi de aprox 50 RON / luna) si restul de 850 RON sa i-l dau femeii in mana, adica "la negru". O alta persoana m-a sfatuit sa fac un contract de prestari servicii (in cazul asta mi-a spus ca voi plati numai cei 16%). Voi cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc, Mihai

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
:thumbup:  72 de scari de bloc la 4 femei de servici? vrei sfaturi sa faci angajare la negru? vrei sa tragi statu'n piept? vrei sa faci parnaie?

Edited by onlyone, 24 April 2012 - 21:03.


#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
18 scari de femeie, termina de facut curatenia la 21:00?

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Penalitate dusa la extrem  :roflmaofast:

#5
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

 onlyone, on 24th April 2012, 22:02, said:

:thumbup:  72 de scari de bloc la 4 femei de servici? vrei sfaturi sa faci angajare la negru? vrei sa tragi statu'n piept? vrei sa faci parnaie?
Firma o am de un an de zile si asta e primul contract de gen, deci nu sunt expert in domeniu, motiv pentru care solicit ajutorul vostru. Eu am mai intrebat in alte parti dar am primit numai raspunsuri ca cele din primul topic. Vreau o varianta legala care sa fie avantajoasa si pentru firma si pentru angajati.




 Sorin84k, on 24th April 2012, 22:03, said:

18 scari de femeie, termina de facut curatenia la 21:00?
Curatenia se face saptamanal:
72 scari / 4 femei = 18 scari pe saptamana de femeie
18 scari / 5 zile = 3.6 scari pe zi de femeie
Iti spun din experienta ca intr-o scara de bloc de 4 etaje se face curatenie in MAXIM 2 ore (maturat, spalat, sters praf balustrada, contor gaz, tevi etc.).

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Varianta legala e contract de munca normal de 8 ore, plata orelor suplimentare, salariu decent.
Sa nu platesti contributiile la salarii asa mici mi se pare jenant, nu se imbogateste nimeni si iti mai bati si joc de femeile alea, mai risti si dosar... Daca le dadeai mii de euro pe luna mai intelegeam sa faci contracte pf, dar la banii astia... wtf

Edited by onlyone, 24 April 2012 - 21:27.


#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Lidichiu, on 24th April 2012, 19:59, said:

Voi cum ma sfatuiti sa procedez?

 onlyone, on 24th April 2012, 20:27, said:

Varianta legala ! contract de munca normal de 8 ore, plata orelor suplimentare cu un salariu decent.
Sper ca numai sunt nelamuriri  :smoke:

#8
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 Lidichiu, on 24th April 2012, 22:19, said:

Firma o am de un an de zile si asta e primul contract de gen, deci nu sunt expert in domeniu, motiv pentru care solicit ajutorul vostru. Eu am mai intrebat in alte parti dar am primit numai raspunsuri ca cele din primul topic. Vreau o varianta legala care sa fie avantajoasa si pentru firma si pentru angajati.

Tu te gandesti cum sa ingropi mortul cand esti deja cu el pe masa ? Te-ai gandit ca poate nu renteaza ?  Normal ca la negru orice afacere e profitabila, ti-ai facut calculele gresit....

Ca sa aiba un angajat un salariu net de 800-900 lei costurile tale totale ca si angajator se ridica la peste 1500-1600 lei per angajat. Calculul cu 900 lei salariu per angajat x 4 angajati ma costa 3600 lei e pueril.

Edited by alex-softpedia, 24 April 2012 - 21:37.


#9
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

 onlyone, on 24th April 2012, 22:27, said:

Varianta legala e contract de munca normal de 8 ore, plata orelor suplimentare, salariu decent.
Sa nu platesti contributiile la salarii asa mici mi se pare jenant, nu se imbogateste nimeni si iti mai bati si joc de femeile alea, mai risti si dosar... Daca le dadeai mii de euro pe luna mai intelegeam sa faci contracte pf, dar la banii astia... wtf
Inteleg. Cotizatia la salariu minim ar fi cam de 350 RON pe saptamana de femeie, adica un total de 1400 per total. Pentru tine poate suma asta nu reprezinta nimic, dar pentru mine nu e la fel. Inca nu imi permit sa aloc +1400 RON pe luna, contractul nu ar mai fi profitabil.

#10
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 alex-softpedia, on 24th April 2012, 22:33, said:

Normal ca la negru orice afacere e profitabila, ti-ai facut calculele gresit....


 Lidichiu, on 24th April 2012, 22:37, said:

Inca nu imi permit sa aloc +1400 RON pe luna, contractul nu ar mai fi profitabil.

:lol:

#11
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

 alex-softpedia, on 24th April 2012, 22:38, said:

:lol:
Nu mai rade imparate :). La 75 RON / scara sa nu crezi ca se strange o avere din contractu' asta....

#12
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Daca se poate, mergi pe prima varianta - cu banii la negru. Insala statul, te rog. Statul doesnt give a f... why should we? :D

De curiozitate, ti-ai facut un calcul, cam ce profit obtii din acest contract? Presupunand ca salariile oamenilor nu depasesc 3600 ron cu tot cu impozite, contributii

#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pai nu inseala statul, pe stat il doare-n scula de cateva sute de lei, e vorba de bataia de joc la adresa femeilor de serviciu care nu pot beneficia de asigurare de sanatate, pensie, etc...

Edited by onlyone, 24 April 2012 - 22:13.


#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Lidichiu, on 24th April 2012, 21:59, said:

Buna ziua dragi softpedisti.
    Am o firma de curatenie si saptamana asta am incheiat un contract de curatenie cu o asociatie de locatari. Asociatia este relativ mare (72 scari) si o sa am nevoie de 4 femei care sa se ocupe de scarile respective. As avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu angajarea lor. Bugetul pe care l-am alocat pentru salariile femeilor este de 3600 RON / luna, adica 900 RON / femeie / luna (aici intra si taxele platite catre stat). O cunostiinta m-a sfatuit sa angajez femeile cu o ora pe zi (daca nu ma insel cotizatia catre stat ar fi de aprox 50 RON / luna) si restul de 850 RON sa i-l dau femeii in mana, adica "la negru". O alta persoana m-a sfatuit sa fac un contract de prestari servicii (in cazul asta mi-a spus ca voi plati numai cei 16%). Voi cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc, Mihai
La salariul minim brut de 700 RON ai costuri totale de 897 RON si angajata ia net in mana 530 RON, asta ca sa ai costuri totale de ~ 3600 RON.
Intrebarea care se pune este: Cat timp vor ramane sa lucreze pentru tine, daca iau atat de putin in mana si au atat de mult de lucru? sau Isi vor efectua treaba cum trebuie, avand in vedere salariul?

Ar fi trebuit sa aloci pentru salalariile femeilor aproximativ ~ 5600 RON ca sa poti plati darile la stat si sa le dai net in mana 800 RON. Tie iti mai raman atunci ~ 1600 RON, sau nu?

Asta: "O cunostiinta m-a sfatuit sa angajez femeile cu o ora pe zi (daca nu ma insel cotizatia catre stat ar fi de aprox 50 RON / luna) si restul de 850 RON sa i-l dau femeii in mana, adica "la negru".", eventual poti sa o faci pentru cea care sa le inlocuiasca in caz de boala sau alte evenimente neprevazute sau mergi tu sa le inlocuiesti?

Edited by poadol, 24 April 2012 - 22:25.


#15
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,243
  • Înscris: 12.02.2010
ca sa nu pierzi , angajeaza someri, sau absolventi!

statul va acorda angajatorului niste beneficii acestor categorii de potentiali angajati (sper ca nu s-a schimbat nimic intre timp)

Un sfat: cu bugetul alocat de tine nu rezisti si risti sa isi bati joc de bietele femei facandu-le munca foarte grea, sau scazandu-le mult salariul pt ca tu sa te incadrezi in buget!
daca ai luat decizia de mai sus de unul singur, data viitoare sa nu o mai faci, singur!

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 djpadrecito, on 24th April 2012, 23:34, said:

ca sa nu pierzi , angajeaza someri, sau absolventi!
absolventi femei de serviciu cu 800 lei fara contract de munca? really? absolventi la Harvard sau din asta ordinari?

Edited by onlyone, 24 April 2012 - 22:48.


#17
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

 mirceaor, on 24th April 2012, 23:02, said:

Daca se poate, mergi pe prima varianta - cu banii la negru. Insala statul, te rog. Statul doesnt give a f... why should we? :D

De curiozitate, ti-ai facut un calcul, cam ce profit obtii din acest contract? Presupunand ca salariile oamenilor nu depasesc 3600 ron cu tot cu impozite, contributii
Calculul e destul de simplu. 75 RON x 72 scari =  5400 RON. De aici 3600 sunt angajatii la care se mai adauga inca aprximativ 800 RON alte cheltuieli. Restul e profit.
Azi am discutat pentru angajare cu o doamna mai in varsta, avea in jur de 50 ani si era pensionata pe caz de boala, mi-e si rusine sa spun ce pensie mi-a zis ca are. Dupa ce am terminat de vorbit si a aflat cum sta treaba, ce are de facut si cati bani am eu alocati pentru salariul ei mi-a zis 2 lucruri
In primul rand : "cand incep" si in al doilea rand "da nu putem face cumva sa ocolim darile la stat?".
Vad ca majoritatea oamenilor sunt gata sa-mi dea in cap pentru intrebarea mea dar multi s-au cam distantat de realitate. Se pare ca toti aveti niste firme mastodont cu sute de angajati platiti regeste dar uitati ca in tara asta exista oameni care pur si simplu nu au bani si care ar face orice pentru un loc de munca, fie el si femeie de servici prost platita.

Edited by Lidichiu, 24 April 2012 - 23:19.


#18
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

 poadol, on 24th April 2012, 23:20, said:

La salariul minim brut de 700 RON ai costuri totale de 897 RON si angajata ia net in mana 530 RON, asta ca sa ai costuri totale de ~ 3600 RON.
Intrebarea care se pune este: Cat timp vor ramane sa lucreze pentru tine, daca iau atat de putin in mana si au atat de mult de lucru? sau Isi vor efectua treaba cum trebuie, avand in vedere salariul?

Ar fi trebuit sa aloci pentru salalariile femeilor aproximativ ~ 5600 RON ca sa poti plati darile la stat si sa le dai net in mana 800 RON. Tie iti mai raman atunci ~ 1600 RON, sau nu?

Asta: "O cunostiinta m-a sfatuit sa angajez femeile cu o ora pe zi (daca nu ma insel cotizatia catre stat ar fi de aprox 50 RON / luna) si restul de 850 RON sa i-l dau femeii in mana, adica "la negru".", eventual poti sa o faci pentru cea care sa le inlocuiasca in caz de boala sau alte evenimente neprevazute sau mergi tu sa le inlocuiesti?
Legat de calcule, undeva ai gresit, contractu e de 5400 RON / luna.
Legat de inlocuire, ieri am dat anunt in ziar si pana azi m-au contacta 12 persoane, deci nu se pune problema negasirii de personal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate