Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Femei de servici

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostLidichiu, on 25th April 2012, 00:01, said:

Azi am discutat pentru angajare cu o doamna mai in varsta, avea in jur de 50 ani si era pensionata pe caz de boala, mi-e si rusine sa spun ce pensie mi-a zis ca are. Dupa ce am terminat de vorbit si a aflat cum sta treaba, ce are de facut si cati bani am eu alocati pentru salariul ei mi-a zis 2 lucruri
In primul rand : "cand incep" si in al doilea rand "da nu putem face cumva sa ocolim darile la stat?".
Exact ceea ce iti ziceam: daca cazul e real femeia aia s-a concediat la vrajeala pe caz de boala iar banii aia pe care ii ia, putini multi cum sunt ii fura din buzunaru aluia care plateste taxe ca prostul, ii ia pe degeaba daca are abilitatea sa munceasca 8 ore pe zi ca femeie de serviciu, munca nu tocmai usoara.
Deci zicea bine cine zicea: tara de asistati, orbi care vad, ologi care merg, toti ar vrea alocatii mari si un trai de huzur fara munca.
Asta e romania, toti vor sa traga statu pe p^%& iar apoi ies in strada sa strige ca statu nu le da destul sau ajung pe la antena 3 drept babe lesinate la miting spontan.

Edited by onlyone, 24 April 2012 - 23:59.


#20
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

View Postonlyone, on 25th April 2012, 00:59, said:

Exact ceea ce iti ziceam: daca cazul e real femeia aia s-a concediat la vrajeala pe caz de boala iar banii aia pe care ii ia, putini multi cum sunt ii fura din buzunaru aluia care plateste taxe ca prostul, ii ia pe degeaba daca are abilitatea sa munceasca 8 ore pe zi ca femeie de serviciu, munca nu tocmai usoara.
Deci zicea bine cine zicea: tara de asistati, orbi care vad, ologi care merg, toti ar vrea alocatii mari si un trai de huzur fara munca.
Asta e romania, toti vor sa traga statu pe p^%& iar apoi ies in strada sa strige ca statu nu le da destul sau ajung pe la antena 3 drept babe lesinate la miting spontan.
Cam ai dreptate, la asta nu m-am gandit:)

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostLidichiu, on 25th April 2012, 00:01, said:

Calculul e destul de simplu. 75 RON x 72 scari =  5400 RON. De aici 3600 sunt angajatii la care se mai adauga inca aprximativ 800 RON alte cheltuieli. Restul e profit.
Azi am discutat pentru angajare cu o doamna mai in varsta, avea in jur de 50 ani si era pensionata pe caz de boala, mi-e si rusine sa spun ce pensie mi-a zis ca are. Dupa ce am terminat de vorbit si a aflat cum sta treaba, ce are de facut si cati bani am eu alocati pentru salariul ei mi-a zis 2 lucruri
In primul rand : "cand incep" si in al doilea rand "da nu putem face cumva sa ocolim darile la stat?".
Vad ca majoritatea oamenilor sunt gata sa-mi dea in cap pentru intrebarea mea dar multi s-au cam distantat de realitate. Se pare ca toti aveti niste firme mastodont cu sute de angajati platiti regeste dar uitati ca in tara asta exista oameni care pur si simplu nu au bani si care ar face orice pentru un loc de munca, fie el si femeie de servici prost platita.
Daca asa stau lucrurile - adica 5400 RON esti dispus sa cheltui pentru partea salarii si alte cheltuieli, tu esti cel in masura sa stie mai bine ce si cum - nu pot decat sa-ti urez succes si mai ales mult noroc fiindca o sa ai nevoie.
Ai vrut un sfat sincer si prietenesc, nu-i asa? Realitatea, poti dormi linistit ca, o cunoastem cu totii.
"Neplata salariului sau faptul ca angajatorii nu intocmesc lucratorilor contracte individuale de munca sunt cele mai frecvente incalcari ale legislatiei muncii pe care cetatenii le-au reclamat in cele peste 50.000 de petitii adresate inspectoratelor teritoriale de munca si Inspectiei Muncii, in anul 2011."
Cum ai 72 de scari si este usor ca vreunul dintre locatari sa fie nemultumit, chiar daca plateste putin pentru acest serviciu, cred ca este cazul sa te gandesti bine de la inceput ce si cum sa faci. Daca preferi sa risti ca vreun nemultumit sau chiar rauvoitor sa utilizeze: TEL VERDE - munca la negru 0800-868-622., este alegerea ta.

"Angajatorul care nu transmite registrul cu elementele contractului individual de munca prevazute cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza risca amenda de 10.000 de lei pentru fiecare persoana angajata, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca 50.000 de lei.

De asemenea, refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in format electronic, precum si dosarul personal al salariatilor se poate solda cu amenda de la 5.000 la 8.000 de lei.

Mai mult, completarea registrului de catre alte persoane decat cele prevazute in Hotararea Guvernului nr. 500/2011 sau completarea acestuia cu date eronate sau incomplete se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 3.500 si 5.000 de lei.

Totodata, nerespectarea prevederilor privind informarea inspectoratelor teritoriale de munca cu privire la prestatorii de servicii se sanctioneaza cu amenda de la 2.000 la 5.000 de lei.

De asemenea, refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele solicitate de catre salariat se pedepseste cu amenda de la 300 la 1.000 de lei." Sursa

#22
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012
Ma baieti sa nu gresiti calculele... femeia de servici nu spala aceeasi scara consecutiv de doua ori sa zicem o curata lunea si joia.. asa e feyabila ideea lui.

#23
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011
Am semnat contractul astazi, am reusit sa scot un pret mai bun, respectiv 5850 RON / luna. De asemenea, cu ajutorul celor de la ITM am reusit sa gasesc o varianta legala de angajare si cu ajutorul careia sa ma incadrez in bugetul meu de 3800 RON / luna. Multumesc pentru sfaturi si la cat mai mult succes.


Lidichiu.

Edited by Lidichiu, 26 April 2012 - 10:27.


#24
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Felicitari! Dar spune-ne si noua varianta legala gasita cu ajutorul ITM-ului. Ai reusit sa maximizezi banii pe care ii iau femeile in mana, in mod legal?

#25
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostLidichiu, on 26th April 2012, 11:13, said:

Am semnat contractul astazi, am reusit sa scot un pret mai bun, respectiv 5850 RON / luna. De asemenea, cu ajutorul celor de la ITM am reusit sa gasesc o varianta legala de angajare si cu ajutorul careia sa ma incadrez in bugetul meu de 3800 RON / luna. Multumesc pentru sfaturi si la cat mai mult succes.


Lidichiu.
Bafta!

#26
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

View Postaladdin2k, on 27th April 2012, 08:37, said:

Felicitari! Dar spune-ne si noua varianta legala gasita cu ajutorul ITM-ului. Ai reusit sa maximizezi banii pe care ii iau femeile in mana, in mod legal?

Am infiintat o firma noua (neplatitoare de TVA) si le-am pus pe doamnele acelea administratori, in felul asta se plateste numai CASS de 5.5%. Mai departe am subcontractat contractul catre noua firma infiintata.

#27
rotiulian

rotiulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.02.2008

View PostLidichiu, on 29th April 2012, 16:24, said:

Am infiintat o firma noua (neplatitoare de TVA) si le-am pus pe doamnele acelea administratori, in felul asta se plateste numai CASS de 5.5%. Mai departe am subcontractat contractul catre noua firma infiintata.

  Bravo !!! Tehnicile astea trebuie popularizate deoarece statul isi bate joc de noi atat ca nivel de taxare cat si ca nivel de aroganta a functionarilor sai .

#28
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View PostLidichiu, on 29th April 2012, 11:24, said:

Am infiintat o firma noua (neplatitoare de TVA) si le-am pus pe doamnele acelea administratori, in felul asta se plateste numai CASS de 5.5%. Mai departe am subcontractat contractul catre noua firma infiintata.

Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa platesti impozite minime .

#29
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Daca ai buget atat de limitat de ce angajezi atatia oameni? Nu mai bine imparti bugetul la mai putini si ii pui sa munceasca mai mult? :)

#30
Lidichiu

Lidichiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2011

View PostGigiMaciuca, on 30th April 2012, 00:09, said:

Daca ai buget atat de limitat de ce angajezi atatia oameni? Nu mai bine imparti bugetul la mai putini si ii pui sa munceasca mai mult? :)

Nu prea se poate. Pentru contractul asta 4 femei e minimul. Daca as fi angajat 3 femei ar fi trebuit sa munceasca aproximativ 12 ore pe zi. Nu e rentabil nici pentru mine (scade calitatea serviciului prestat) nici pentru ele (creste factorul de stres, apare oboseala, probleme de sanatate, etc....)

#31
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostLidichiu, on 29th April 2012, 11:24, said:

Am infiintat o firma noua (neplatitoare de TVA) si le-am pus pe doamnele acelea administratori, in felul asta se plateste numai CASS de 5.5%. Mai departe am subcontractat contractul catre noua firma infiintata.
Si doamnele isi platesc impozitul de 16%, nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate