Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

extindere RCS & RDS in tara

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3387 replies to this topic

#3079
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 26.04.2016
Nu știu dacă sunt mai multe firme, dar aia care au pus magistrala pe jumătate de comuna, au făcut-o în ritm.... de melc.
În timp ce băieți de la digi au făcut toată comuna într-o zi și jumătate.
Ah, și apropo.... De astăzi localitatea mea apare pe situl digi cu acoperire FTTH.


#3080
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View Postmariusr1976, on 20 iulie 2022 - 05:43, said:


Ah, și apropo.... De astăzi localitatea mea apare pe situl digi cu acoperire FTTH.
Si... suta, suta aia de metri de la tine pana la stalpul unde fosta AKTA avea conexiune si tie nu voiau sa-ti traga un cablu, au rezolvat problema? Ca ai scris mult despre treaba asta, acum esti eligibil de a avea o conexiune la primul ODB? Sau tot ai probleme cu conectarea intre gospodaria ta si primul ODB, cel mai apropiat de tine?

#3081
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Are odb pe stalpu din fata casei :)

#3082
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 26.04.2016

View Postrouterboard71, on 20 iulie 2022 - 15:51, said:


Si... suta, suta aia de metri de la tine pana la stalpul unde fosta AKTA avea conexiune si tie nu voiau sa-ti traga un cablu, au rezolvat problema? Ca ai scris mult despre treaba asta, acum esti eligibil de a avea o conexiune la primul ODB? Sau tot ai probleme cu conectarea intre gospodaria ta si primul ODB, cel mai apropiat de tine?
Au tras rețea de la zero, au tras pe fiecare uliță, iar acum am mufa, căsuța... etc la 10 m în fata casei.

#3083
CosminTD21

CosminTD21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.05.2022
Se extind serios, dar am observat ca in unele sate nu au pus peste tot casute, unde este data drumul fibra de mult si fac instalari.

#3084
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Am mai vazut si eu la retele terminate in primavara anului trecut dar cred ca au vrut doar sa faca economie de odb-uri :) ca de cele mai multe ori lipses prin camp unde e cate o casa si oricum mai is odb disponibile

#3085
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 26.04.2016
Dar lasă valul de fibra, asta pentru orice eventualitate

#3086
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
exact, in locurile alea fibra are continuitate, e doar valurita pe suport, iar in caz ca este necesar sa puna odb o taie si o splituiesc in odb.
Totusi, ma mir sa puna asa des odb-uri, de la mine pe str de la intersectie sunt 7 stalpi, si am odb pe 5 dintre ei :), aa si e capat de retea pt str mea, de la stalpul din fata casei mele mai e un stalp unde se termina fo, era fain sa puna odb pe stalpul unde era si cutia akta dar au pus dupa si inainte de stalpul din fata casei mele :)

#3087
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 03.04.2007
Este densitate de locuințe pe strada? Ma refer gen vile, duplex...

#3088
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Da, e cam plina strada de vile, mai is 2-3 case vechi da si alea renovate, in rest vile locuite

Azi pun odb, cred ca pana maine termina de pus peste tot, ciudat ca lucreaza doar un baiat la sudat dar se misca repede, de azi dimineata a pus pe tot dn2 pe ambele parti si acum o inceput de pe str mea si se duce pe inca 2 care is paralele apoi in sat incolo, pana maine e gata.

Attached Files



#3089
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Am odb cu nr1 in care intra magistrala din satu vecin si vad ca scrie pe el “fara out!”, ce inseamna?

#3090
marian70bt

marian70bt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.07.2022

View PostMaschine, on 21 iulie 2022 - 14:46, said:

Am odb cu nr1 in care intra magistrala din satu vecin si vad ca scrie pe el “fara out!”, ce inseamna?
out=iesire

#3091
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 26.04.2016
Acum câteva minute am fost sunat...
Maine, între 9 și 12........

Pai fără ieșire, dar depinde ce...
Eu încă nu sunt lămurit de ce sau pus câte 2 căsuțe negre pe aproape fiecare stâlp.Attached File  IMG_20220715_085946.jpg   270.31K   57 downloads

Edited by mariusr1976, 21 July 2022 - 16:19.


#3092
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
cică se referă că nu pot fi conectati abonati la acel odb tinand rol de cutie de jonctiune, in el intrand magistrala si de acolo pleaca 2 fo, 1pe sosea si una spre odb de pe str din sat.
fain, sa revi cu teste :), ma bucur pentru tine, in sfarsit ai ftth digi.
vad ca la mine se misca foarte rapid, am impresia ca o sa se activeze reteaua foarte rapid dar vom vedea, deja se lucreaza de 3 zile si aproape e gata, daca termina cu odb mai trebuie verificat semnalul optic si activat.

#3093
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 26.04.2016
Testele le fac rapid, au câte o mufa lăsată la diferite cutii, și unul este la centrala....
Eram acolo când făceau teste...

#3094
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Da, e clar, performantele digi la extins sunt notabile, fata de altii, eu avand experienta telekom unde a durat cam o luna si ceva de la prima fo pana la retea up.., dar aia au tras fo, dupa cateva zile au venit cu suportii de odb/fo, iar cu odb-urile dupa 1-2 saptamani, au mai pus cutii de jonctiune 4 mari si butucanoase, dupa pana au lipit si mufat fo prin odb-uri iarasi a durat, iar problema e ca la astia se face prin subcontractori, pe cand la digi totu e “indoor”, aia cu fibra acu o tras fo peste tot, imediat o tras si magistrala din localitatea vecina(500m) dar nu se stie cat de lunga e magistrala aia si de unde pleaca din localitatea vecina, eixtsa sanse sa fi fost nevoie de cativa km de fo :) , azi odb-uri si sudat, maine probabil termina, teste tot, rapidos, in 5 zile acopera o localitate cu strazi de 10km+ si cateva sute de locuitori/case :) asa da, sa te tot extinzi

View Postmarian70bt, on 21 iulie 2022 - 15:35, said:


out=iesire
Am explicat, intrebarea se referea la sensul cuvantului nu la semnificatia sa, dar m-a luminat Tudor :), odb la care nu se pot lega abonati

#3095
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 03.04.2007
Teoretic,  practic se pot conecta și de acolo 😉

#3096
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 03.04.2007

View Postmariusr1976, on 21 iulie 2022 - 16:11, said:

Acum câteva minute am fost sunat...
Maine, între 9 și 12........

Pai fără ieșire, dar depinde ce...
Eu încă nu sunt lămurit de ce sau pus câte 2 căsuțe negre pe aproape fiecare stâlp.Attachment IMG_20220715_085946.jpg

Salut , de acolo se da semnal , poate să fie și suduri de rețea nu doar pentru clienți .
Și se mai montează și un Q , o cutie cilindrică unde se splituie semnalul .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate