Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

vreau sa fac ceva cu viata mea. Europa de Vest sau Nord poate fi o solutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
augustin_tynu

augustin_tynu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2012
Salut! in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca suna pueril topicul deschis de mine dar chiar mi-as dori sa aud(citesc) cat mai multe pareri despre gasirea unui loc de munca in tari precum Franta, Belgia, Olanda, Norvegia etc... Sper sa postati cat mai multe pareri despre modul in care se poate gasi cel mai sigur un loc de munca, in ce domenii se cauta forta de munca, daca stiti agentii sau alte metode de plasare a fortei de munca. Pe scurt, orice informatie poate fi de ajutor. am 31 de ani, lucrez de la 20 in sistemul bugetar din Romania dar din motive personale subiective si obiective deopotriva ma simt depasit de situatie. Vreau o schimbare in viata asta de care nu cred ca sunt singurul care m-am saturat. Astept sfaturi, opinii, idei sau orice aveti de spus pe tema asta.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postaugustin_tynu, on 23rd April 2012, 17:57, said:

Salut! in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca suna pueril topicul deschis de mine dar chiar mi-as dori sa aud(citesc) cat mai multe pareri despre gasirea unui loc de munca in tari precum Franta, Belgia, Olanda, Norvegia etc... Sper sa postati cat mai multe pareri despre modul in care se poate gasi cel mai sigur un loc de munca, in ce domenii se cauta forta de munca, daca stiti agentii sau alte metode de plasare a fortei de munca. Pe scurt, orice informatie poate fi de ajutor. am 31 de ani, lucrez de la 20 in sistemul bugetar din Romania dar din motive personale subiective si obiective deopotriva ma simt depasit de situatie. Vreau o schimbare in viata asta de care nu cred ca sunt singurul care m-am saturat. Astept sfaturi, opinii, idei sau orice aveti de spus pe tema asta.
O cunoºtinþã care face muncã de birou acolo, sau o rudã care munceºte orice.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Mda, e o vârstã relativ bunã pentru așa ceva. Ai soție, copil? Dacã erai de 40, erau mai slabe șansele.

Cunosc o famile care a plecat în Canada, dar nu eram decât cunoștiințe, nu prieteni, nu țin legãtura cu ei, dar din auzite, am înțeles cã o duc excelent dupã mai puțin de un an de când sunt acolo.

#4
augustin_tynu

augustin_tynu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2012
nu am familie. asta e si unul din motivele pentru care as vrea sa plec. am mai fost plecat anul trecut pe vas de croaziera dar dupa 2 luni m-am intors ptr ca ma asteptas cineva drag acasa:D. acum situatia e altfel. in belgia am o verisoara pe care am si vizitat-o. lucreaza la o casa de odihna infirmiera, dar e destul de greu de gasit ceva in zona aia asa fara sa mergi la sigur. am fost la ea de 2 ori dar in vacanta ce-i drept. canada... exclus.. prea departe:D... daca stiti voi mai multe sau aveti experiente de genul, astept sa scrieti.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Depinde si de domeniul pentru care esti pregatit, studii, ce fel de experienta/expertiza. Normal ca ar fi mai bine sa iti gasesti ceva pentru care ai experienta, mai bine platit, munca mai usoara etc.

Pot sa intreb ce faci mai exact in RO si ce studii ai ? Cum au spus si altii , gandeste-te si la Canada, Australia, Noua Zeelanda, s-ar putea sa te califici pentru programe de imigrare, mai ales daca si sotia are o meserie cautata.

Un alt lucru de discutat: ce limbi vorbesti/vorbiti , esti dispus sa inveti o limba straina precum suedeza, finlandeza ,etc. pentru tarile nordice ? (engleza presupun ca o stii deja , poate si franceza ? :huh:

Copii ai sau nu inca ? Vreti sa va relocati , adica cu sotie, catel, purcel , etc. sau doar sa te duci tu mai intai ?

In fine , cam multe intrebari...e randul tau

EDIT: scuze, nu am vazut ultimul post , ignora ce am scris de familie, copii, catel purcel :coolspeak: Ok, deci in acest caz e foarte usor sa pleci...astept raspuns la celelalte intrebari

Edited by lawrence38, 23 April 2012 - 18:36.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaugustin_tynu, on 23rd April 2012, 19:27, said:

dar e destul de greu de gasit ceva
Reusesc doar cei ce au calificari si stiu meserii clare (sudori, electricieni, mecanici auto, tamplari etc) sau, in alt registru, profesionistii ceruti de piata muncii din Vest (ingineri, programatori, medici).

View Postlawrence38, on 23rd April 2012, 19:31, said:

Copii ai sau nu inca ? Vreti sa va relocati , adica cu sotie, catel, purcel , etc. sau doar sa te duci tu mai intai ?
A specificat deja ca nu are familie.

View Postlawrence38, on 23rd April 2012, 19:31, said:

esti dispus sa inveti o limba straina precum suedeza, finlandeza ,etc. pentru tarile nordice ? (engleza presupun ca o stii deja , poate si franceza ? :huh:
In Finlanda nu prea are ce cauta daca nu-i medic. Viata foarte scumpa si locuri de munca foarte putine (cu exceptia amintita).

Edited by Karhu, 23 April 2012 - 18:39.


#7
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007

View Postaugustin_tynu, on 23rd April 2012, 18:57, said:

Salut! in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca suna pueril topicul deschis de mine dar chiar mi-as dori sa aud(citesc) cat mai multe pareri despre gasirea unui loc de munca in tari precum Franta, Belgia, Olanda, Norvegia etc... Sper sa postati cat mai multe pareri despre modul in care se poate gasi cel mai sigur un loc de munca, in ce domenii se cauta forta de munca, daca stiti agentii sau alte metode de plasare a fortei de munca. Pe scurt, orice informatie poate fi de ajutor. am 31 de ani, lucrez de la 20 in sistemul bugetar din Romania dar din motive personale subiective si obiective deopotriva ma simt depasit de situatie. Vreau o schimbare in viata asta de care nu cred ca sunt singurul care m-am saturat. Astept sfaturi, opinii, idei sau orice aveti de spus pe tema asta.
Incearca nu ai nimic de pierdut(castigi experienta pe care nu o poti afla altfel!)Restul e 75 % noroc(sau mai mult :thumbup: )

#8
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

View Postaugustin_tynu, on 23rd April 2012, 18:57, said:

Salut! in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca suna pueril topicul deschis de mine dar chiar mi-as dori sa aud(citesc) cat mai multe pareri despre gasirea unui loc de munca in tari precum Franta, Belgia, Olanda, Norvegia etc... Sper sa postati cat mai multe pareri despre modul in care se poate gasi cel mai sigur un loc de munca, in ce domenii se cauta forta de munca, daca stiti agentii sau alte metode de plasare a fortei de munca. Pe scurt, orice informatie poate fi de ajutor. am 31 de ani, lucrez de la 20 in sistemul bugetar din Romania dar din motive personale subiective si obiective deopotriva ma simt depasit de situatie. Vreau o schimbare in viata asta de care nu cred ca sunt singurul care m-am saturat. Astept sfaturi, opinii, idei sau orice aveti de spus pe tema asta.


ce-ai zice sa mergi la munca pe bani, nu la stat degeaba?

daca ai putut suporta 20 de ani de stat degeaba, nu mai ai nici o snsa sa intelegi cum e cu munca...

iar despre intrebarea ta, e simplu: inveti limba, cauti anunturi, te duci la interviuri....

#9
augustin_tynu

augustin_tynu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.04.2012
banuiesc ca te adresai altcuiva nu mie.. in primul rand ptr ca 31 minus 20 nu fac 20.. in al doilea rand ptr ca nu cred ca ai muncit cu mne in tot timpul asta sa vezi cat de mult am muncit sau nu... munca adevarat probabil ca tu stii ce este din moment ce vorbesti despre asta dar in fine nu merita sa mai dezbat subiectul asta. aveam nevoie de sfaturi, informatii etc nu de raspunsuri de genul celui pe care l-ai postat tu. mersi oricum si astept in continuare si alte postari.

#10
cetone

cetone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.01.2010
In majoritatea tarilor vestice traiul e mai bun ca la noi asa ca daca ai o calificare sau studii superioare poti sa incerci in Anglia,Franta,etc. si daca deja stii si o limba straina e foarte bine ca iti este cel mai mult de folos.

#11
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011

View Postnellox333, on 23rd April 2012, 20:07, said:

Incearca nu ai nimic de pierdut(castigi experienta pe care nu o poti afla altfel!)Restul e 75 % noroc(sau mai mult :thumbup: )


asculta la omul asta, are perfecta dreptate.  ia-ti inima in dinti, informeaza-te si ia riscul.  fara sacrificii nu faci nimic in viata.  si daca nu faci sacrificii o sa ajungi la o virsta si ai sa iti dai cu tesla in coa..!
iti spune stan patitu!  adica eu imi dadeam cu tesla in coa.. daca nu faceam sacrificiul!
bafta si sanatate!

#12
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postaugustin_tynu, on 23rd April 2012, 17:57, said:

Salut! in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca suna pueril topicul deschis de mine dar chiar mi-as dori sa aud(citesc) cat mai multe pareri despre gasirea unui loc de munca in tari precum Franta, Belgia, Olanda, Norvegia etc... Sper sa postati cat mai multe pareri despre modul in care se poate gasi cel mai sigur un loc de munca, in ce domenii se cauta forta de munca, daca stiti agentii sau alte metode de plasare a fortei de munca. Pe scurt, orice informatie poate fi de ajutor. am 31 de ani, lucrez de la 20 in sistemul bugetar din Romania dar din motive personale subiective si obiective deopotriva ma simt depasit de situatie. Vreau o schimbare in viata asta de care nu cred ca sunt singurul care m-am saturat. Astept sfaturi, opinii, idei sau orice aveti de spus pe tema asta.

E foarte greu sa mai gasesti ceva de munca in tarile mentionate de tine. Mare parte au restrictii pe piata muncii pentru romani si singura sansa de a munci legal e sa-ti faci firma, etc. Asa ca n-ai nici o sansa cu agentii, lucru legal.
Plus ca somajul e mare peste tot si angajatorii au de ales.
La negru se gaseste foarte greu si viata e scumpa, gen castigi 800 euro si dai 300-500 pe locuinta. Plus ca banuiesc ca bugetar ai facut munca de birou, hartogaraie, adica rezisti fix 2-3 zile pe un santier, sau la munca fizica, asta in cazul fericit in care gasesti ceva de munca.

Singura sansa ar fi sa te duci direct la pont (ajutat de vreo ruda, prieten, etc), altfel sa vii in Vest si sa bati din poarta in poarta cautand de lucru e putin probabil sa gasesti ceva pe criza asta.
Daca tot te incumeti sa pleci la "ghici", sa ai macar 2000-3000 euro la tine ca sa poti trai 2-3 luni pana reusesti sa gasesti ceva, altfel o sa-ti fie extraordinar de greu.

Ce zic altii cu "Incearca ca n-ai nimic de pierdut" e relativ. Poti sa vii in Vest sa stai 2-3 luni sa cheltui 2000-3000 euro (care sunt totusi ceva bani) si sa vii acasa fara sa fi muncit o zi. Pe langa asta iti pierzi si jobul de bugetar si te alegi cu nimic.
Gandeste-te ca sunt o gramada de romani plecati de ani buni (au acte , stiu limba) care se intorc acasa ca nu mai e de munca. Ce sanse crezi ca ai tu sa gasesti ceva ?
S-a cam terminat cu plecatul de prin 2007. Ce se mai gaseste de munca sunt in domenii punctuale gen : ingineri navali, programatori,etc. Plecat cu contracte si recrutari din Romania. (evident cu comisionul de rigoare fie la firme romanesti sau straine)

#13
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 20.08.2004
Salut!

Tot ceea ce o sa scriu mai jos este "vazut si trait" in zona in care traiesc eu (Alsacia), asa ca nu stiu daca peste tot este la fel de dificil (insa cum sistemul este acelasi peste tot in Franta eu cam cred ca e aceeasi mancare de peste peste tot...)


Asadar... In Franta este greu cu gasirea unui loc de munca, in primul rand pt ca Romanii si Bulgarii au nevoie de autorizatie de munca pt a munci si de drept de sedere (aka titre de séjour).

Cum poti gasi de munca? Pai cel mai important este sa gasesti un angajator care chiar te vrea, insa dupa ce ai gasit asta nu e gata "lupta", ci de abia incepe.

Trebuie sa:
  • gasesti un angajator care sa se lupte pentru tine
  • sa ai acel "ceva" pe care alti candidati francezi sa nu il aiba
  • sa nu te lasi doborat usor
  • sa te pregatesti de multe raspunsuri negative si refuzuri din partea autoritatilor
  • . . .

Ideea de baza e urmatoarea. Nu este de ajuns ca angajatorul sa te vrea. Nu mai retin care este ordinea, insa dosarul tau (stufos de altfel) va trece prin mana celor de la prefectura si a celor de la autorisation du travail.

Organele statului iti pot refuza dosarul din diverse motive (si mai mult ca sigur o vor face - trist, dar adevarat). Ba pentru ca iti lipseste o hartie, ba pentru ca nu ai incadrarea corespunzatoare, ba pentru ca somajul e mare in FR pe acel "segment", etc... Si acest refuz va veni de obicei cu cateva zile inainte de termenul maxim pe care il au la dispozitie sa iti raspunda (ceva gen 60 zile).

Ca dosarul tau sa aiba sansa mai mare trebuie (cum am zis mai sus) sa ai ceva ce un francez nu are. O pregatire speciala, o experienta suplimentara... nu stiu! Ceva! Sa vorbesti o limba pe care angajatorul sa o treaca in anuntul de cautare ca absolut necesara, sunt diverse chichite (ca la orice lucru de altfel).

Poti fi respins la un job si din pricina studiilor (prea mari / prea mici). De obicei aici se scot unele joburi special pt BAC+3 si daca o persoana BAC+5 vine si candideaza este respins pt ca nu se incadreaza la nivel de studii, avand mai multe decat cele cerute (desi poate are exact cele necesare jobului si chiar mai mult). Asta am tot auzit-o si, desi pt noi poate pare cam ilogic pt ca na, daca X are mai multe studii inseamna ca e mai priceput. Dar aici e diferenta la nivel de salarizare (ma rog, asta parca e si in RO, doar ca nu prea se respecta).


Nu vreau sa te demoralizez, insa eu cand am venit in Franta (cu 2 ani in urma) am intrat destul de usor pe piata muncii pt ca am venit ca masterand, iar dupa terminarea studiilor eram (in drepturi de munca) egal cu orice francez. Si cand imi spuneau cunostinte de aici ca e greu, eu ziceam ca sunt prostii. In timp insa am avut ceva prieteni care s-au lovit exact de chestiile care mi s-au spus mie la inceput (cele pe care ti le-am spus si eu).

E drept insa, in viata toate tin de noroc, asa ca poti foarte bine si sa fii extrem de norocos si daca ajungi sa depui un dosar, acesta sa iti fie acceptat din prima :)


Asadar, cum au mai zis si altii inaintea mea - incearca, insa nu te astepta ca totul sa mearga "ca pe roate".

O fi Franta frumoasa si viata aici buna, insa chiar nu umbla cainii cu colaci in coada si trebuie muncit mult pt a reusi...


Daca ai intrebari nu ezita! Daca stiu iti voi raspunde cu mare drag!

Mult succes!

#14
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postaugustin_tynu, on 23 aprilie 2012 - 17:57, said:

Salut! in primul rand vreau sa-mi cer scuze daca suna pueril topicul deschis de mine dar chiar mi-as dori sa aud(citesc) cat mai multe pareri despre gasirea unui loc de munca in tari precum Franta, Belgia, Olanda, Norvegia etc... Sper sa postati cat mai multe pareri despre modul in care se poate gasi cel mai sigur un loc de munca, in ce domenii se cauta forta de munca, daca stiti agentii sau alte metode de plasare a fortei de munca. Pe scurt, orice informatie poate fi de ajutor. am 31 de ani, lucrez de la 20 in sistemul bugetar din Romania dar din motive personale subiective si obiective deopotriva ma simt depasit de situatie. Vreau o schimbare in viata asta de care nu cred ca sunt singurul care m-am saturat. Astept sfaturi, opinii, idei sau orice aveti de spus pe tema asta.
Daca e atat de greu acum,
Documenteaza- te, gaseste prieteni/ rude/ colegi plecati deja, strange bani, mergi in excursii scurte in tarile vizate, invata limbi straine pana la 1 ianuarie 2014, cand se va liberaliza piata muncii in UE si pentru romani, si incearca dupa acea data.
Criza va fi oricum si in Romania, si in Vestul UE, numai ca aici se va face foamea la propriu, probabil...
Parerea mea...Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 06 October 2012 - 14:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate