Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Problema instalare windows

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Un prieten si-a achizitionat acest model de laptop (SAMSUNG NB300E5Z), pe care se pare ca nu se poate instala nici XP nici windows 7, alta SO-uri nu au fost probate. Windowsurile nu se pot instala in sensul ca pur si simplu ramane blocata imaginea la un anumit stadiu, de exemplu la XP ramane chair atunci cand ar trebui sa apara meniul de instalare... L-am sfatuit sa se joace cu setarea AHCI (ON/OFF) insa cu acelasi rezultat... Trebuie cumva driver S-ATA de pe USB in momentul preinstarii windowsului? Daca da, atunci ce tip de driver trebuie si de unde se poate downloada?

#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostJackz0rN, on 23rd April 2012, 16:51, said:

Un prieten si-a achizitionat acest model de laptop (SAMSUNG NB300E5Z), pe care se pare ca nu se poate instala nici XP nici windows 7, alta SO-uri nu au fost probate. Windowsurile nu se pot instala in sensul ca pur si simplu ramane blocata imaginea la un anumit stadiu, de exemplu la XP ramane chair atunci cand ar trebui sa apara meniul de instalare... L-am sfatuit sa se joace cu setarea AHCI (ON/OFF) insa cu acelasi rezultat... Trebuie cumva driver S-ATA de pe USB in momentul preinstarii windowsului? Daca da, atunci ce tip de driver trebuie si de unde se poate downloada?
Si de ce ai instala Windows XP? Cerintele pentru Windows 7 sunt indeplinite... Ai incercat cu Windows 7?

Daca are 4 GB RAM, ar trebui un sistem de operare pe 64 bit.

#3
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Am specificat mai sus ca nici Windows 7 nu se poate instala, desi booteaza se blocheaza la un moment dat si ramane asa...
Si nu prea vad care e legatura intre bitii windowsului si problema mea, singura diferenta fiind performantele ridicate pe care le confera x64 in comparatie cu 32, dar nu are legatura cu problema asta

Edited by Jackz0rN, 23 April 2012 - 17:18.


#4
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostJackz0rN, on 23rd April 2012, 17:14, said:

Am specificat mai sus ca nici Windows 7 nu se poate instala, desi booteaza se blocheaza la un moment dat si ramane asa
Da, scuze...

Fa un test la memorie cu MEMTEST... si vezi ce iti da...

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostJackz0rN, on 23rd April 2012, 14:51, said:

Trebuie cumva driver S-ATA de pe USB in momentul preinstarii windowsului? Daca da, atunci ce tip de driver trebuie si de unde se poate downloada?
Raspunsu' la intrebarea asta il gasesti citind AICI care sunt cele 3 solutii de-a instala XP pe un Hdd cu interfata SATA  :peacefingers:
Daca alegi solutia 3 "crearea unui UNATTENDED WINDOWS CD" urmareste tutorialul de AICI, daca vrei si video, click AICI !

L.E.:
Si eu tot memoria RAM invinovatesc, posibil sa fie bulita din fabrica  :w00t:

Edited by tom_1133, 23 April 2012 - 17:22.


#6
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Intradevar, poate o fi posibil sa fie de la memoria ram, insa ce ma face sa ma indoiesc este faptul ca se blocheaza exact la etapa aceea unde majoritatea laptop-urilor primeau BSOD cand nu era pusa corespunzator setarea AHCI, eu ma gandeam de la bun inceput la faza cu integrarea driverului SATA, insa nu stiam exact ce driver este necesar, nu stiam ca este un driver universal. Am sa incerc cu nlite, sper sa fie asta problema

#7
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Si pe calculatorul meu cand instalez orice SO  ramane blocat la un moment dat ~20-30 de minute, de ex. la windows 7 statea mult la "Setup is starting". La mine e de la unitatea optica mai mult ca sigur pt ca ramii sunt ok ;)

Sfatul meu este ca atunci cand se blocheaza asteapta cateva minute poate isi revine ;)

Instalezi de pe CD/DVD? Daca da, vezi ca poate e de la unitatea optica, daca nu fa un memtest cum au zis colegii de mai sus.

#8
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Este RAM si nu RAMi - random acces memory. Nu se poate pune la plural.

#9
Alx_Make

Alx_Make

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2007

View PostJackz0rN, on 23rd April 2012, 17:51, said:

Un prieten si-a achizitionat acest model de laptop (SAMSUNG NB300E5Z), pe care se pare ca nu se poate instala nici XP nici windows 7, alta SO-uri nu au fost probate. Windowsurile nu se pot instala in sensul ca pur si simplu ramane blocata imaginea la un anumit stadiu, de exemplu la XP ramane chair atunci cand ar trebui sa apara meniul de instalare... L-am sfatuit sa se joace cu setarea AHCI (ON/OFF) insa cu acelasi rezultat... Trebuie cumva driver S-ATA de pe USB in momentul preinstarii windowsului? Daca da, atunci ce tip de driver trebuie si de unde se poate downloada?

Salut. Cred ca incurci ceva... Modelul NB300E5Z nu exista decat pe 3 site-uri din Lituania, unde cred ca este o greseala de dactilografiere. Zic asta pentru ca eu am cumparat acum 3 zile un Samsung NP300E5Z care are aceleasi specificatii ca NB300E5Z de pe site-urile Lituaniene. Vroiam doar sa-ti zic ca mie mi-a mers instalarea din prima a Windows-ului, si l-am instalat chiar de 2 ori (Prima oara versiunea cu SP1 si a doua oara basic). Nu ca ar fi o rezolvare la problema ta, dar iti trebuie Windows x64 pentru ca cel x86 nu vede 4 GB RAM, maxim 3.4 GB RAM din care usable sunt 2.99 GB RAM daca nu ma inseala memoria.
Nu stiu daca am voie sa zic asta, dar eu am avut cele mai bune rezultate cu versiunea ...warez, recomandare piraterie

Edited by eiffel, 24 April 2012 - 13:22.
Mai reciteste regulamentele. Nu se DISCUTA despre programe de piratat, warez, etc.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,626
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

singura diferenta fiind performantele ridicate pe care le confera x64 in comparatie cu 32
Totalmente fals. Singura diferenta este cu referire la cata memorie este vazuta si folosita. Nu e nicio diferenta la performanta.
Ar exista poate un spor de performanta pe sistemele cu procesor pe arhitectura IA64, dar nu e cazul. Tot ce e in comert e x86 cu instructiuni pe 64 biti.

Recomand sa incerci un Memtest - http://forum.softped...howtopic=659717
Sau o instalare de pe stick. Doar Windows 7, cu BIOS-ul setat pe AHCI la SATA.

#11
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
In primul rand recomand sa incerci sa instalezi Windows 7 de pe un stick USB.

Daca face pe prostul (laptopul) treci la faza 2, adica testarea cu o distributie Linux.
De precizat ca majoritatea au inclus un Memtest la bootare , ai putea eventual sa rulezi pentru 10-20 de minute sa vezi daca iti da erori.
Eventual testezi prorpiu zis distributia in mod live sa vezi daca se blocheaza sau alte alea.

Pe langa rami as mai invinovatii unitatea dvd-rw sau eventual kitul de instalare.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,626
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

sau eventual kitul de instalare.
Chiar... DVD-ul e original ? Ca daca nu e, e probabil cauza principala.

#13
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Intradevar, denumirea corecta a modelului e : NP300E5Z

View Posteiffel, on 24th April 2012, 14:27, said:

Chiar... DVD-ul e original ? Ca daca nu e, e probabil cauza principala.

Persoana care detine laptop-ul a incercat vreo 3-4 kit-uri (xp,vista,win7), , eu personal nu am acces la acel laptop, tot ce pot face e sa sfatuiesc ...

Edited by Jackz0rN, 24 April 2012 - 18:11.


#14
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
presupun ca ai urmat sfaturile celorlalti si ai testat RAM, HDD, discuri cu 'spre distributii si tot se inteapa ,nu? vezi ca ai un cip mic si negru cu bil e de 0.3mm. southbridge. acelasi defect pe un NP420 sau NC420. dupa ce am facut sport cu el cu 3 versiune de win si 2 de linux, m-am uitat urat la el cu un reflow si acum e ok. nu stiu cat va tine totusi. sta in teste de vreo luna si ceva

#15
no-limit

no-limit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.12.2007
O problema asemanatoare am intampinat si eu pe laptopul prietenei mele un hp ceva mai old....problema a fost harddiskul si a trebuit schimbat. Posibil sa fie si ramii, cel mai simplu poti verifica treaba asta descarcand o imagine de Ubuntu...o scrii pe un cd, o bootezi si daca se incarca fara probleme inseamna ca ramii nu au niciun fel de treaba, pe live cd linuxul se incarca doar in rami. Eu tind sa cred ca e hdd buba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate