Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Mi-au Luat Permisul ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
120 răspunsuri în acest subiect

#1
autox

autox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 18.02.2005
Mda.

Dupa un drum Botosani - Bucuresti, plecat la ora 18:15 cu stationare 1h:30 (un accident urat in apropiere de Roman - o Fabia a spulberat o caruta) + 1h (Petrom Adjud - cafea)... dupa ocolul de la Maracineni, trec de Buzau, gonesc spre Bucuresti. Ora 1:30 dimineata, in localitate, aveam cam 155km/h pe bord (drum liber, noapte, luminat - stati linistiti ca nu-s chiar nebun). Ghici ce ? Radar ! Oprit, cica aveam 148 km/h.

Dureaza un procedeu complicat de convingere al incoruptibilului (asa a parut omu' legii, au durat vreo 15 min. plansetele si rugamintile).
4 milioane spaga + o amenda formala de 600.000 (vrajeala - vorbit la telefon si lipsa centura)

Dar, am pastrat permisul, chiar daca unii ma injura.

Whew. Cam atat am avut sa va spun, dragilor... M-am cam kkt pe mine cand am fost oprit...

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Hauleoooo! Cam cum au facut baietii din masina cand te-au vazut venind in halul ala?! Cum le-a tresaltat inimioara de bucurie?! :D

PS: oricum, aveai EXTREM de mult pentru localitate. Sa nu zic ca aveai mult chiar si pentru Europeana (la limita permisului!). Mai pune si faptul ca era noapte ...

#3
autox

autox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 62
  • Înscris: 18.02.2005
Baietii ? Pai era unul singur.
Nici n-a vrut sa atinga banii... :)) L-am intrebat unde sa ii pun si mi-a aratat undeva in stanga bordulului, asa ca am intins capul si cum tot n-am vazut nici un lacas special i-am aruncat o privire nedumerita... Mi-a zis sa le dau drumul jos acolo. Le-am dat drumul, a departat usor piciorul sa vada daca sunt (initial strambase nasu' la 3 mil. cat a fost prima propunere), apoi m-a intrebat daca am obiectii la procesul verbal (unde stiti ca a scris la vrajeala ce deja v-am spus). Cum n-am avut nici o obiectie (cum ? ca ma speriasem ca ma ia la invarteala ca ii dadusem spaga :) ,  am semnat cat mai repede).

Orice ati spune, sa stiti ca nu era o viteza extraordinara. Drumul era ok (nu misca nimeni la ora aia, nici macar popandaii sau vulpile pe camp). Punem stress-ul cu asteptarea de la Roman (unde imi iesisera peri albi ca nu mai aveam nici tigari), dar eram odihnit si atent la drum, chiar daca mergeam repede. Cred ca faptul ca eram odihnit si atent justifica pe cat posibil viteza pe care o aveam.

Mmm.. deh... bine c-am scapat. Nu voiam sa vad sarbatorile fara sa pot conduce.

aaa.... adaug faptul ca bineinteles ca a pozat in postura de binevoitor...

Adica, ceva de genul... 'bine c ai dat de mine, ca altii...'

Nu zic, a fost binevoitor... si chiar ma bucur. Atentie pentru ceilalti prinsi in ~ aceeasi situatie: insistati cu 'intelegerea' si eliminati fricile politistilor, ca in final merge - chiar daca va rugati un sfert de ora de ei.

La cum ma luase initial, credeam ca e Pilat din Pont, complet incoruptibil... chiar se uita la mine ca la un gandac atunci cand a venit sa-mi ia actele.

#4
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.693
  • Înscris: 11.02.2005
Pai bine ma autox asa intram noi in U.E.? :)

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
Hai ca a trecut, da sa stii ca au jucat tare de au obtinut cu un milion mai mult fata de cum se obisnuieste, oricum ai rezolvat-o, asta e important.



...Sa va mai spun ca eu am primit rest la o spaga pentru ca au considerat ca este prea mult, asta in Bucuresti, ce sa zic, oameni cinstiti pe bune, apelezi cu incredere si alta data... :D



Speedo

#6
Phileas

Phileas

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 620
  • Înscris: 29.07.2003
sa va fie rusine.

huoooo.

las' ca va spun io lu' dom presedinte......

#7
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002
Ma ia scarba. Voma cand vad ce oameni exista. Si mai si zice ca 148 la ora nu e o viteza extraordinara.

Si se mai mira unii pe alte topicuri de ce unii nu sunt mandri de romania. Pai cu asemenea podoabe?

#8
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.301
  • Înscris: 07.10.2005
Rușine. Și ție și polițistului că ti-a luat banii. Trebuia să înregistreze totul și să te acuze și de încercare de mituire. Doar așa s-ar învăța românii.

M-am săturat de țara asta și de corupția de la noi.

#9
parpanel

parpanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 22.08.2004
Pacat ca se intampla din astea.

Si eu am facut niste drumuri mai dese noaptea si cativa "viteji" din astia erau de mai multe ori sa ma faca praf.
Las-o tata mai usor ca nu esti numai tu pe sosea.

#10
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.930
  • Înscris: 09.10.2003
Da mai baieti asa se va opri coruptia din Romania ca nu mai dam noi spaga la politisti. Ce mama draq cauta ala singur acolo la 4 dimineata cu radarul dat drumul, in plina toamna? Doar el stie ce si cum.
Cand aia mari s-or opri din coruptie si din toate cele, atunci sa ii/ne condamnati pe noi cei care dam spaga la politisti.

Eu am patit o chestie d-asta, la 5 dimineata radar, un agarici in masina, ma opreste ca aveam 85 in localitate. L-am rugat insistent sa imi arate ceva la mana ca el are motive sa fie acolo la ora aia tarzie din noapte si cu radarul dat drumul, si singur in masina(a fost o mare gaselnita din partea mea, nici in ziua de azi nu stiu daca exista asa ceva, sau daca ei tre sa isi justifice prezenta la ore tarzii cu radarul dat drumul in localitati uitate de lume) la care a inceput sa o dea in vrajeala de 2 lei, si ca de data asta ma iarta si mi-a urat drum bun.(Oare de ce a reactionat asa? ca doar nu ii statea rau cu minim 500 000 in buzunar)

#11
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005
Cu 4 milioane si inca ceva pe acolo iti cumparai un detector de radar.

Ai dat deja suficiente informatii ca PNA sa ii descopere pe politistii curupti. O sa te cheme si pe tine, si darea de mita se pedepseste.

Ii dau dreptate lui MATRIXU, atunci cind politistii stau la ciubuc, trebuie contraatacat.

#12
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 08.06.2005
Dom'le sunt dezgustat. Daca erai pe un drup european prin campuri agricole si ziua mai merge.
Dar numai daca te gandesti ca putea traversa un grup de tineri noaptea strada veniti pirpiliti de la discoteca, afara noapte si distanta imensa de franare care iti trebuie sa opresti masina la viteza aia se putea intampla o tragedie. Orice ce ar spune unii sau altii sa mergi cu o asa viteza in localitate esti doar un criminal care urmareste o victima. :angry:   No offens ...
Iar maimutele cu radarul sunt si mai mult de blamat. Dupa ce ca sunt platite destul de bine sa vegheze la siguranta traficului se multumesc cu 100de Euro. Las' ca nu s-a intamplat nimic pe raza noastra. Ce conteaza daca vitezomanul Gica mai merge vreo suta de km si il culege cineva cu lingurita din copac.
Tocmai un amic foarte vitezoman din fire e in spital in stare foarte grava.
Nu stiu cat timp le mai ia la unii sa inteleaga ca viteza excesiva ucide!

#13
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Si eu sunt dezgustat!

#14
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 11.01.2004
ca daca lui i s-ar fi intamplat sa fie pieton imprudent si in locul sau la volan un alt inconstient care ruleaza cu 150 la ora... imi spui mie ca la viteza asta ai vazut tu clar ca nu e nimeni si ca totul e ok...
imi pare rau ca iroseste Dumnezeu o viata dand-o unuia care nu tine deloc la ea...teribilism,prostie sau adrenalina...?
si mai vin si altii...ca oameni de treaba politistii astia luand spagi...ca a mai primit si rest la spaga... :death:  :death:  :death:  :death:  :death:

Editat de twisterme2003, 30 decembrie 2005 - 22:37.


#15
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.806
  • Înscris: 21.06.2002
probabil nu ati vazut ieri seara la stirile Pro TV, accidentul acela in localitate filmat de o camera de supraveghere.

un inconstient gonea cu peste 100 km/h in localitate si loveste in plin pe zebra un tata si fica acestuia. nici o urma de franare decat dupa ce i-a spulberat pe cei doi a pus frana. imaginile nu au cuvinte. sunt socante...

din cauza unora ca tine (@autox) se intampla asemenea lucruri. nu acceptati ca ati gresit, preferati sa dati mita. si politistii au partea lor de vina, dar puteai sa refuzi si sa accepti situatia dupa care sa faci sesizare la superiori precum ca ti-a fost ceruta mita.

PS: daca aveti careva filmuletul acela cu accidentul va rog sa-l postati.

#16
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 447
  • Înscris: 23.05.2005
La 148 km/h faci 41 de metri pe secunda si iti ia cu indulgenta 60 de metri sa opresti. Ce masina ai? Stii in cati metri opresti de la 100 la zero cu masina ta? Daca ai Ferrari poate te iertam, dar daca ai Matiz, nu.

Nu cred ca e in regula pt localitate. Nici macar pentru tine - daca iti sare un caine in fata si il prinzi sub roata esti pa.

E drept ca ne dam toti cu parerea ce nebun esti tu acum, dar in fine, cam esti. Ia-o mai usor si asigura-te ca stii ce se poate intampla - mai citeste pe aici prin forumuri de accidente etc si tot e ceva.

P.S. Daca rulezi (tu personal) mult timp la viteze mari, iti recomand sa fii atent cu presiunea in cauciucuri, si sa o pui pe cat posibil la maxim (cauciucurile umflate mai putin au suprafata de rulare mai mare, si risca sa se incinga mai mult - chiar daca aderenta e mai buna - ceea ce nu ar fi o ingrijorare in conditii normale dar anvelopele normale nu sunt facute sa mearga mult timp la viteze foarte mari).

Cu spaga nu comentez, consider ca e vina aluia care ia nu a aluia care da.

#17
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 21.06.2005

Vizualizare mesajtudormon, pe Dec 31 2005, 00:29, a scris:

La 148 km/h faci 41 de metri pe secunda si iti ia cu indulgenta 60 de metri sa opresti. Ce masina ai? Stii in cati metri opresti de la 100 la zero cu masina ta? Daca ai Ferrari poate te iertam, dar daca ai Matiz, nu.

poate cu un lamburghini murcièlago reusesti sa te opresti in 60m de la 150 kmh . io ma gandeam la vreo 75-80m cu o masina ce are abs,suspensii si pneuri bune...

#18
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.011
  • Înscris: 05.02.2004

Vizualizare mesajalexpreda, pe Oct 26 2005, 20:39, a scris:

dar sa vezi cum e sa se sperie cand o dacie amarata care iese din pasaj la unirii cu 140 pe bord, mai mai sa-si ia zboru
cand ei nu vad decat bmw-urile cu cel mul 110 in buc din cauza semafoarelor si traficului
se da jos din masina iti face semn sa te opresti si pana te opresti tu treci de marasesti si mai mergi vreo 200m
vine la tine si ramane super uimit cand le spui ca ai prins verde la unirii desi acolo deja aveai 80 si ai trecut pe rosu
eu aveam vreo 70 in pasaj a unirii ( apropo, e cumva radar la intrarea in pasaj dinspre tineretului ? adica sigur e camera de supraveghere dar e si radar montat sus acolo ? ) si o roata a prins portiune cu un asfalt d-ala mai alunecos cand e ud ( au folosit idiotii alt asfalt la astuparea unor gropi) si a inceput sa-mi faca masina in zig-zag vreo 30 de metrii, noroc ca nu era nimeni in dreapta dar parca ma si vedeam intr-un pilon din stanga, sa nu mai zic ca pe partea cealalta a pasajului era o masina de politie care oprise pe careva ( au voie sa opreasca masini in pasaj ? :w00t: )

ontopic: una e sa depasesti excesiv viteza legala si alta e sa o depasesti in mod logic (e ilogic sa mergi in unele locuri, in diferite conditii, cu 50 de km pe ora :w00t: )

Editat de shumilica, 05 ianuarie 2006 - 22:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate