Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Angrenaj SR Suntour probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
In primul rand va salut si le multumesc anticipat tuturor celor care or sa imi raspunda in problema de mai sus.

Sa incep cu inceputul: Am un bike Giant Brass 2, la care i s-au adus urmatoarele modificari:
-Furca Rock Shox Tora 318 (stiu ca nu e cea mai potrivita pt genul asta de cadru insa am vazut multi care s-au descurcat bine cu ele, si sincer, merita! Asta daca te poti obisnui cu cursa ei imensa...)
-Frane Avid BB7 de 185 spate respectiv 302 fata
-Butuc spate OctaneOne (cumparat in urma unui accident care mi-a distrus caseta de la vechiul butuc)

Configuratia stock a bikeului aici: http://www.giant-bic...s.2/3917/36651/

Tot in urma unui accident (cred eu, sau vreau sa cred) a inceput sa imi cada bratul stang de pe angrenajul SR Suntour care a venit cu aceasta bicicleta. Oricat de tare l-as strange, dupa o perioada de timp trebuie sa repet operatiunea, pt a nu ramane cu bratul respectiv in mana.

Din ce am citit pe net e clar: Ori bratul ori Butucul Pedalier sunt duse, ori chiar aman2, dat fiind ca deja e a N-a oara cand il strang si deci s-a cam uzat...bun. Se cere angrenaj nou...

Daca tot se cere angrenaj nou, hai sa nu cumpar un alt SR Suntour, ca sa nu avem aceleasi probleme dupa circa 1 an de folosire. M-am gandit la un Truvativ, (am inteles ca sunt printre cei mai buni) Hussefelt sau Ruktion. Pe Ruktion l-am gasit la 150 lei, iar pe Hussefelt la 250. Bineinteles, o sa am nevoie si de un butuc pedalier truvativ cu interfata howitzer. Am gasit si deastea, pe la 100-130 ron.

Intrebari:
-Ce angrenaje ar mai fi OK pt aceasta bicicleta? Pot sa gasesc oferte mai bune?
-Se merita diferenta de 100 ron intre Ruktion si Hussefelt? Merg pe calitate de obicei....
-Pentru operatiunea asta am nevoie de pinioane si lant nou? Ca daca schimb foaia...ma gandesc sa nu uzez pinioanele si lantul. Am inteles ca se poate demonta foaia...dar se potriveste cea veche de la Suntour la Truvativ? [Mentionez ca este Multi-Speed si vreau sa ramana asa]

Multumesc Anticipat!

#2
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
In primul rand nu cred ca angrenajul a fost de vina, e posibil ca sa nu fi fost strans prea bine de la inceput si de la un joc foarte mic sa se fi marit. Depinde de cat de uzat era, pentru inceput ai putea sa incerci sa schimbi doar angrenajul.

#3
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Bicicleta a fost cumparata de noua, din magazin Giant (zona traian).

Aveam o parte din bani la mine (bugetu standard), dar m-am hotarat pana la urma la asta si mai imi trebuiau 300 roni, pe care ii uitasem acasa (banii care i-as fi dat in plus daca chiar merita). Le-am spus baietilor ca ma duc dupa bani, insa ei mi-au zis "Oricum vino cam intr-o ora, ca scoatem alta din cutie, o reglam, montam tot..."

Deci a fost stransa si reglata chiar inainte sa plec cu ea de acolo, verificata de 2 x (m-am dus cu un prieten care avea bicicleta de acolo de ceva timp). Tind sa cred ca SRSuntour sunt angrenaje proaste si atat...

O sa ma duc la service sa vad ce as putea sa fac...oricum deocamdata o strang din nou si merg asa inca o luna cel putin (nu imi cade de pe o zi pe alta....). Strang bani si schimb...asta este!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate