Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vreau 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006
Mi a picat acuma sa schimb un tv si vad ca e super cu un smart tv si 3d  
Ales ales dupa buget in jur de max 4000 de lei 2 modele lg si samsung  (pasiv si activ) si nu prea stiu la care sa ma decid mai ales ca diferenta de pret este fff mica
Dupa mn cred ca avantaj ar fi LG datorita techologiei pasive si zic ei ca este noua deci cost pe ochelari 0 mai ales ca vine la pachet cu 5 perechi dar din cate am citit eu nu decodeaza sunetul DTS ce ma r interesa fff mult ptr filme .Modelul ales de mn este :
http://www.emag.ro/t...arty--p42LW650S
La Samsung e brand dar tehnologia activa care implica costuri mai mari un pik cu ochelari mai scumpi fata de cei pasivi dar are dts si merge pe post de telecomada un smartphone Modelul ales de mn ar fi :
http://www.emag.ro/t...pUE40D6500VSXXH
sau
http://www.emag.ro/t...pUE40D6530WSXXH
Acum ce ma sfatuiti sa aleg  :rolleyes:

#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Daca mai ai rabdare in curand vor iesi modelele 2012 de la LG,si acelea vor avea si DTS.

#3
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006

 feribalint, on 8th April 2012, 19:38, said:

Daca mai ai rabdare in curand vor iesi modelele 2012 de la LG,si acelea vor avea si DTS.
Ms esti dragut dar citisem si eu ca LG a cumparat licenta ptr DTS numai ptr Coreea  :thumbdown:

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Este deschis un topic dedicat televizoarelor LG,iar acolo raspunde la mesaje chiar un reprezentant LG.
El ne-a confirmat ca modelele 2012 ce se vor vinde in RO vor beneficia de DTS.
http://forum.softped...howtopic=798676

Eu zic asteapta sa apara modelele 2012.

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Alege Samsung cu incredere, modelul D6500 :D

#6
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006

 catalinman, on 8th April 2012, 20:50, said:

Alege Samsung cu incredere, modelul D6500 :D
de ce asa vrea argumente daca se poate ?

#7
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010
si eu tot 40D6500 iti recomand. pe asta il am si eu si nu am ce sa-i reprosez. plus ca are mai multe functii decat LG-ul, spre exemplu Picture-in-Picture (care pt mine e important) nu am vazut sa-l aiba LG-ul. si Smart HUB-ul are destule aplicatii si ofera si continut 3D gratuit.

#8
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Pot sa iti spun ca si eu am stat sa ma decid intre Samsung si LG. Am ales LG 47lw5500, in principal datorita tehnologiei pasive 3D. Nu am avut chef, daca am 5-6 invitat la un film 3D, sa trebuiasca sa dau o caruta de bani pe ochelari (la aprox 300 lei bucata, era aproape jumatate de tv.)  Eu am primit 7 perechi cadou.  :coolspeak:

Problema cu DTS la LG e mai mult un incovenient, Popcorn AudioConverter isi face treaba . Oricum, sfatul meu este sa te uiti in viitor dupa un media player care stie 3D. Eu aia o sa fac. Player-ul intern oricum nu o sa aiba niciodata toate functiile unui un player specializat.
Sa stii ca si la LG se poate folosi ca si telecomanda un smartphome cu Android.

Sfatul meu este acelasi cu al lui feribalint : mai asteapta un pic, pana se lanseaza modelele LG 2012. Am inteles ca prin aprilie se aduc, asa ca nu mai este asa mult.  :)

#9
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Dar la ASTA te-ai uitat?

#10
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006

 ianos76, on 9th April 2012, 10:31, said:

Pot sa iti spun ca si eu am stat sa ma decid intre Samsung si LG. Am ales LG 47lw5500, in principal datorita tehnologiei pasive 3D. Nu am avut chef, daca am 5-6 invitat la un film 3D, sa trebuiasca sa dau o caruta de bani pe ochelari (la aprox 300 lei bucata, era aproape jumatate de tv.)  Eu am primit 7 perechi cadou.  :coolspeak:

Problema cu DTS la LG e mai mult un incovenient, Popcorn AudioConverter isi face treaba . Oricum, sfatul meu este sa te uiti in viitor dupa un media player care stie 3D. Eu aia o sa fac. Player-ul intern oricum nu o sa aiba niciodata toate functiile unui un player specializat.
Sa stii ca si la LG se poate folosi ca si telecomanda un smartphome cu Android.

Sfatul meu este acelasi cu al lui feribalint : mai asteapta un pic, pana se lanseaza modelele LG 2012. Am inteles ca prin aprilie se aduc, asa ca nu mai este asa mult.  :)
Ms de raspuns de asta ziceam si eu cu ochelari e o problema pentru ca am inteles de la un magazin flanco am vb cu cineva de acolo ca la tv Samsung mi vin cu ochelari si in cel mai fericit caz ma m uitat pe net primesc 2 perechi ori mie imi trebuiesc cam 4 hai 5 perechi deci inca vreo 1000 de lei si pret de achizitie se duce mult

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
@alin.oprea
Vezi că deja au început să apară primele modele de LG-uri din 2012. Poate vrei să arunci un ochi...!
http://www.emag.ro/televizoare/lg
Modelele 2012 sunt seriile CS (LCD), LS (LED non 3D) și LM-urile (LED 3D). Baftă!

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Din ce vad trecut in specificatii la emag nici vorba de DTS nici la modelele 2012 la LG.

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Pot să confirm pentru modelul care l-am luat eu, LS570S: decodează sunet DTS pe USB! :thumbup: I-am băgat niște mkv-uri cu sunet DTS și le-a dus fără probleme. În schimb nu decodează DTS dacă primește semnalul prin HDMI (lucru specificat în manual). Câteva filme pe care le-am rulat cu Splash Lite de pe comp și le-am trimis la TV prin HDMI au fost redate la fel, fără probleme. O să încerc să-i fac un review mic cât de curând și o să-l pun aici. :)

#14
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
Ca sa ai televizor 3d mai trebuie sa ai si ceva emisii in acest sistem care sunt destul de putine din pacate!

#15
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006

 ramiz, on 10th April 2012, 22:59, said:

Ca sa ai televizor 3d mai trebuie sa ai si ceva emisii in acest sistem care sunt destul de putine din pacate!
e acum alea care sunt pe mine ma fascineaza oricum mai aveam nevoie de un tv si cred ca e tehnologia avanseaza rapid asa ca sincer am fost prin magazin in Ploiesti oferta e destul de limitata sa vad eu ambele tehnologi mai noi si sa aleg sincer la bani nu este diferenta dar tehnologiile find diferite chiar nu stiu ce sa aleg mai ales ca pe forumuri parerile sunt bune de ambele partii

#16
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007
Eu unul cel putin acum m-as feri de tehnologia 3D pasiva. Motivele le-am exprimat in alt thread de pe aici.

Sigur costurile sunt mai mici dar, pentru cei mai meticulosi faptul ca pierzi rezolutia FullHD la 3D pasiv face ca tehnologia sa nu fie inca matura, asa ca ramanem per moment la 3D activ chiar daca avem ochelari mai scumpi, mai grei ce trebuiesc incarcati, etc.

#17
Brad

Brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.06.2004

 snapilica2003, on 26th April 2012, 11:59, said:

Eu unul cel putin acum m-as feri de tehnologia 3D pasiva. Motivele le-am exprimat in alt thread de pe aici.

Sigur costurile sunt mai mici dar, pentru cei mai meticulosi faptul ca pierzi rezolutia FullHD la 3D pasiv face ca tehnologia sa nu fie inca matura, asa ca ramanem per moment la 3D activ chiar daca avem ochelari mai scumpi, mai grei ce trebuiesc incarcati, etc.
[ http://img1.lesnumeriques.com/produits/35/10566/47LW650S_3dgl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totus care se vede mai bine?
Preferi Full HD cu umbre si intunecat?

#18
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007

 Brad, on 26th April 2012, 16:37, said:

[ http://img1.lesnumeriques.com/produits/35/10566/47LW650S_3dgl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totus care se vede mai bine?
Preferi Full HD cu umbre si intunecat?
Din cate vad eu acolo Toshiba si LG au cel mai pronuntat bleeding (imaginea pt ochiul drept se vede si la ochiul stang). Asa ceva nu se va intampla niciodata la 3D activ(decat daca ochelarii sunt defecti). Luminozitatea este intr-adevar mai scazut la 3D activ dar este foarte subiectiv si depinde de multi factori (lumina din camera, setarile tv-ului, distanta de vizionare, etc.)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate