Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vreau 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Brad

Brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.06.2004

View Postsnapilica2003, on 26th April 2012, 22:08, said:

Din cate vad eu acolo Toshiba si LG au cel mai pronuntat bleeding (imaginea pt ochiul drept se vede si la ochiul stang). Asa ceva nu se va intampla niciodata la 3D activ(decat daca ochelarii sunt defecti). Luminozitatea este intr-adevar mai scazut la 3D activ dar este foarte subiectiv si depinde de multi factori (lumina din camera, setarile tv-ului, distanta de vizionare, etc.)

Te inseli acolo doar LG 47LW650S e 3D pasiv, oare toate au ochelari defecti?
Bleeding la TV 3D pasiv apare doar daca privesti de sus sau de jos ecranul,(mult sus sau jos unghiulin din care se vede bine e destul de mare) privi din lateral nu are probleme deloc.

#20
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View Postsnapilica2003, on 26th April 2012, 11:59, said:

Eu unul cel putin acum m-as feri de tehnologia 3D pasiva. Motivele le-am exprimat in alt thread de pe aici.

Sigur costurile sunt mai mici dar, pentru cei mai meticulosi faptul ca pierzi rezolutia FullHD la 3D pasiv face ca tehnologia sa nu fie inca matura, asa ca ramanem per moment la 3D activ chiar daca avem ochelari mai scumpi, mai grei ce trebuiesc incarcati, etc.

Cum pierzi rezolutia de Full HD pe 3D pasiv? O pierzi pe drum sau cum?  Explica-mi si mie te rog.

#21
Brad

Brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.06.2004

View PostBaronu666, on 7th May 2012, 17:32, said:

Cum pierzi rezolutia de Full HD pe 3D pasiv? O pierzi pe drum sau cum?  Explica-mi si mie te rog.

Probabil vroia sa spuna ca din cei 1080 pixeli jumatate ii vezi cu un ochi si cealalta jumatate o vezi cu celalalt ochi.

#22
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
DA , la :
- 3D Activ poti vedea 1080p pe fiecare ochii , pe ochiul stang sau drept ai 1080p individual
- 3D Pasiv poti vedea doar jumatate din 1080p cu fiecare ochi , deci pe ochiul stang ai 540 si pe ochiul drept ai tot 540

- http://3d-tvbuyinggu...ve-glasses.html

#23
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
De asta am prefer 3D activ si implicit Samsung :D

#24
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

View Postlupull, on 7th May 2012, 19:39, said:

DA , la :
- 3D Activ poti vedea 1080p pe fiecare ochii , pe ochiul stang sau drept ai 1080p individual
- 3D Pasiv poti vedea doar jumatate din 1080p cu fiecare ochi , deci pe ochiul stang ai 540 si pe ochiul drept ai tot 540

- http://3d-tvbuyinggu...ve-glasses.html

1. La 3D activ vezi cu un ochi 1080p, deci creierul tau percepe 1080P, avand stinsa pentru o fractiune lentila cealalta.
2. La 3Dpasiv vezi 540p pe un ochi si 540p pe celalalt, deci creierul tau percepe tot 1080p, avand in vedere ca nu iti stinge nici una din lentile.

Concluzie:

3D Pasiv = 3D Activ in ceea ce priveste rezolutia.

Daca cineva pune un TV pasiv si unul activ alaturat pe acelasi semnal 3D si vede vreo diferenta de rezolutie intre cele 2, inseamna ca este un supra om.  :peacefingers:

View PostBrad, on 7th May 2012, 18:45, said:

Probabil vroia sa spuna ca din cei 1080 pixeli jumatate ii vezi cu un ochi si cealalta jumatate o vezi cu celalalt ochi.


Stiu ce vroia sa spuna, eram doar ironic.  :kisstogether:

View Postcatalinman, on 7th May 2012, 21:23, said:

De asta am prefer 3D activ si implicit Samsung :D


Si cand vin prietenii, faceti cu schimbul la ochelari, nu?  :console:

#25
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBaronu666, on 7th June 2012, 14:15, said:

Si cand vin prietenii, faceti cu schimbul la ochelari, nu?  :console:

Noroc că nu sunt chiar atâtea filme 3D sau emisiuni ca să fie prea mare bătălia. ;)

Oricum - și eu am preferat un 3D cu ochelari activi pentru că am vrut plasmă ( s-a nimerit să fie de la LG ) și nu LED. De fapt până nu văd tehnologia OLED disponibilă pe scară largă ( și implicit stabilizată ) ... zic pas la ceva LCD/LED-based.  :naughty:

#26
waveboy2u

waveboy2u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.06.2006
daca iubesti fliker...ia 3d activ...daca tii totusi la sanatatea ochilor tai 3d pasiv..

in alta ordine de idei ochelarii 3d activi sunt grei, poti sa vezi DOAR in anumite feluri filmul 3d...doar intrun  unghi anume...

pentu fanii 3d activi...uitativa la un film 3d stand intinsi in lateral (adica sa nu va fie capul drept)....si spuneti ce "efecte speciale" va arata ochelarii...sunt curios...un prieten mia spus ca iti arata numarul unui loz castigator :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate