Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Ce organ e asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Salutare,

Stiu ca nu e deloc locul potrivit pentru un asemenea subiect, dar n-am reusit sa gasesc pe nicaieri vreo arie de medicina veterinara.

Ideea e ca a taiat cineva din familie un vitel, mai exact unul din picioarele din spate, impreuna cu vreo 3 coaste, si  a dat de organul din poze, insa nu stie ce e. L-a taiat si pe jumatate, insa tot nu a reusit sa-si dea seama ce e. E rinichi, sau ce e mai exact organul respectiv?

Multumesc anticipat. Rog sa fie eventual mutat topicul pe o arie mai potrivita.

Attached Files



#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Este cu siguranță un rinichi, doar că este plin de grăsime și bolnav. Sau este un organ asemânător rinichiului, nu-mi amintesc exact cum se numea. Părerea mea este să se facă o analiză la un veterinar înainte de a mânca orice fel de carne din acel animal. Nu știi ce boală avea.

Îmi retrag cuvintele în acest caz. Poftă mare.
PS: Pare cam straniu la formă oricum.

Edited by 10nut, 05 April 2012 - 16:24.


#3
dj-cossy

dj-cossy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2012
Or fi taiat ai tai vreo ciudatenie gasita pe fundul unui lac subteran descoperit dupa 20.000 de ani de cautari.

#4
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Este un vitel care a fost taiat ieri pe la pranz. L-am luat de la niste cunostinte de la tara, vitelul a fost "crescut" in curtea lor. S-a nascut pe undeva prin februarie sau asa ceva. In respectivii de la care am cumparat am incredere, am mai luat de la ei si n-au fost probleme. In plus, toate animalele de la ei sunt hranite cu ce trebuie, nu cu tampenii "de ingrasat porcu'", sa para mai gras...

#5
shaka12

shaka12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.04.2008

View Postviruselworm, on 5th April 2012, 17:00, said:

Este un vitel care a fost taiat ieri pe la pranz. L-am luat de la niste cunostinte de la tara, vitelul a fost "crescut" in curtea lor. S-a nascut pe undeva prin februarie sau asa ceva. In respectivii de la care am cumparat am incredere, am mai luat de la ei si n-au fost probleme. In plus, toate animalele de la ei sunt hranite cu ce trebuie, nu cu tampenii "de ingrasat porcu'", sa para mai gras...

*edit: Ups, o simpla cautare pe google arata ca e perfect normal rinichiul. Pofta mare!

[ http://www.foodsubs.com/Photos/vealkidneys.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Or fi multi boi si vaci printre noi, dar se pare ca rinichiul nu seamana mai deloc cu cel uman.

Edited by shaka12, 05 April 2012 - 16:13.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da e un rinichi de rumegator mare.Si e normal sa aiba tesut adipos pe el.
@shaka rinichii la rumegatoare sunt multilobati.

#7
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Multumesc mult. Oricum nu-mi venea sa cred ca e bolnav, n-avea cum. Vaca (mama vitelului :)) e perfect sanatoasa, are vaccinurile facute la zi, si vitelul a fost examinat de doctor si a zis ca e ok. Am incredere in oamenii de la care am luat, daca era sa fie bolnav, nu mi l-ar fi vandut...

Inca o data, multumesc mult :). O seara buna tuturor!

#8
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postviruselworm, on 5th April 2012, 17:21, said:

Multumesc mult. Oricum nu-mi venea sa cred ca e bolnav, n-avea cum. Vaca (mama vitelului :)) e perfect sanatoasa, are vaccinurile facute la zi, si vitelul a fost examinat de doctor si a zis ca e ok. Am incredere in oamenii de la care am luat, daca era sa fie bolnav, nu mi l-ar fi vandut...

Inca o data, multumesc mult :). O seara buna tuturor!
si chiar daca era rinichiu bolnav carnea era buna de mancat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate