Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cat ati plati pe un site cu urmatoarele caracteristici:

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Cat ati plati ( sau cam care e pretul pe piata online ) pe un site cu urmatoarele caracteristici:

domeniu.eu

PR minimum 2

500-1000 vizitatori / zi unici

Care nu e banat pe Adsense

in prima pagina Google la cuvintele cheie pe care este optimizat.


dar pe unu cu acelasi caracteristici pe domeniu.blogspot.com?

Edited by stefteo21, 04 April 2012 - 13:49.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Nu ai scris pe ce nisa e si ce venituri lunare ai...

#3
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009

View PostLensFlare, on 4th April 2012, 14:53, said:

Nu ai scris pe ce nisa e si ce venituri lunare ai...

Ok.

Nisa : haine, haine online etc.. site-ul este si afiliat la alte site-uri online si castigi din comenzi ( marketing afiliat )

Venit lunar din adsense, 20 euro..

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Continutul e preluat de pe site-urile respective sau e unic?

#5
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
continut unic .. de calitate.. articole postate cate 3 pe saptamana noi.. homepageul are 2000 + de cuvinte, optimizat pe cuvintele cheie.. cuvintele cheie se afla in domeniu, in titlul paginii si in prezentare..

articolele originale sunt si ele optimizate seo, dar au in jur de 700-800 cuvinte fiecare..

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Daca ai venituri de doar 20 EUR / luna mai mult de 200 - 250 EUR nu o sa primesti pe domeniul ala .eu, despre blogspot nu spun nimic deoarece eu nu as cumpara asa ceva pentru ca esti la mana Google.

Edited by LensFlare, 04 April 2012 - 14:13.


#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostLensFlare, on 4th April 2012, 15:13, said:

Daca ai venituri de doar 20 EUR / luna mai mult de 200 - 250 EUR nu o sa primesti pe domeniul ala .eu, despre blogspot nu spun nimic deoarece eu nu as cumpara asa ceva pentru ca esti la mana Google.

Cam puțin prețul, eu nu aș vinde un site cu acele caracteristici la pretul ăsta...

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@puya4ever pai ce e asa special la site? PR-ul nu conteaza si oricum e nesemnificativ tinand cont de ce salturi au fost la ultimele update-uri. Din ce vad foloseste afiliere, se stie foarte bine ca paginile cu link de afiliat nu rankeaza asa bine in google si de multe ori primesc penalizari. Al doilea aspect ar fi ca probabil scrie despre niste produse din magazinele respective, produse care peste 2-3 luni nu vor mai fi cautate sau in stoc, deci articolele alea nu au nici o valoare pe termen lung. Iar domeniul ala .eu nu este cea mai fericita alegere...

Edited by LensFlare, 04 April 2012 - 15:14.


#9
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Hai să fim serioși, dai banii ăia doar ca să faci site-ul să arate ok...

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@puya4ever eu nu as investi nici $1 intr-un site care la 500-1000 vizitatori / zi produce doar $20 pe luna.

Edited by LensFlare, 04 April 2012 - 15:26.


#11
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Poate nu e bine optimizat pentru adsense, reclamele sunt prost plasate... nu știu, nu am avut un site cu trafic mare până acum.. :)

#12
legendarul27

legendarul27

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011
dar nu vati gandit si ca asa zisele 500-1000 vizite pe zi sunt fake majoritatea? Si 20-30 din google (reali) pe zi de scoate doar 20euro pe luna..?

#13
tosin

tosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.05.2009

View Postlegendarul27, on 7th April 2012, 21:50, said:

dar nu vati gandit si ca asa zisele 500-1000 vizite pe zi sunt fake majoritatea? Si 20-30 din google (reali) pe zi de scoate doar 20euro pe luna..?


La 500 / zi nici n-are cum sa faca mai mult pe o nisa de genul. Pretul oferit mai sus zic eu ca e unul corect, daca nu si prea mare. Pentru un site de genul as calcula venitul pe 6 luni plus un 10-20 euro in plus.  Adica tot ajung la suma de mai sus.

Ps. Am observat ca Romanii au tendinta sa supra evalueze site-urile, chiar si eu am facut-o si nu pentru ca facea mai mult ci pentru simplu motiv ca am muncit mult la site-ul respectiv.... Deci realitatea vorbeste de obicei, daca scoti x 6 luni plus o suma ok sa zici mersi.

#14
cotletcristian

cotletcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.03.2009

View PostLensFlare, on 4th April 2012, 14:13, said:

Daca ai venituri de doar 20 EUR / luna mai mult de 200 - 250 EUR nu o sa primesti pe domeniul ala .eu, despre blogspot nu spun nimic deoarece eu nu as cumpara asa ceva pentru ca esti la mana Google.

Tinand cont de mesajul tau, care ar fi valoare unui blog pe care l-am facut de 28 de zile iar in ultimele 8 zile a inceput sa aduca bani de la google? Primele 6 zile o medie de 2-3 euro/zi iar ultimele doua ca si medie am avut 5 euro/zi.

Iar domeniul este .com

?

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@cotletcristian da mai multe detalii:

- nisa;
- metoda de monetizare;
- continut unic / copiat;
- continut in romana / engleza;

Nu te astepta la cine stie ce de la site, momentan ai un sprijin din partea Google pentru domenii noi si din aceasta cauza rankezi bine si ajungi la 5 EUR / zi dar in maxim 1-2 luni o sa se stabilizeze domeniul si o sa ajungi pe locul care il meriti.

Edited by LensFlare, 18 April 2012 - 11:51.


#16
cotletcristian

cotletcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.03.2009

View PostLensFlare, on 18th April 2012, 10:50, said:

@cotletcristian da mai multe detalii:

- nisa;
- metoda de monetizare;
- continut unic / copiat;
- continut in romana / engleza;

Salut!

1. Nisa: Blogging
2. Monetizare: Adsense
3. Continut unic
4. Continut in engleza.

#17
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Buna,


Ca sa raspund la intrebare, as plati intre 1000 si 1500 de euro pt un astfel de site DACA:
1.are mai mult de 200-300 de articole ?
2.are continut unic
3. continutul este scris fara greseli gramaticale si de ortografie
4. peste 70% trafic organic
5. face dovada ca are intre 500-1000 vizitaotori unici pe zi constant, timp de 2-3 luni sau mai mult.
6. are un design curat, placut ochiului

Insa, avand in vedere ca site-ul tau are in in jur de o luna de zile vechime, ma cam indoiesc ca indeplineste conditiile 1, 4, si 5, deci pretul estimat de mine nu se aplica in cazul tau si in momentul de fata site-ul  tau nu valoreaza prea mult.

#18
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007

View PostLensFlare, on 4th April 2012, 15:13, said:

Daca ai venituri de doar 20 EUR / luna mai mult de 200 - 250 EUR nu o sa primesti pe domeniul ala .eu, despre blogspot nu spun nimic deoarece eu nu as cumpara asa ceva pentru ca esti la mana Google.

Eu am cumparat si vandut site-uri, ma cam invart in domeniul asta de ceva vreme si sunt de acord cu LensFlare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate