Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Magnat Monitor Supreme Sub: 201A VS 301A ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Ionutph

Ionutph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.07.2005
E 8 lei. O sa merg si la magazinul super-inghesuit de electronice care e pe dreapta pe drumul spre Iozefin. Aia trebuie sa aiba cabluri ieftine, dar ce ma fac, ca n-au cu fire impletite :)

La cablrile de boxe exista si "falsuri" care contin aluminiu. sunt cablurile CCA(CCAW) Copper-clad aluminium wire.
Am intalnit un cablu dinasta si la un producator mai cu renume si nici pretul nu era cel mai mic, dar macar erau corecti si specificau ca e cablu CCA.

Am avut un vecin la sat in oltenia, care avea un sistem 5.1 banal, ceva chiezarie ieftina, proabil cu sateliti de plastic. Subwooferul l-a bagat intr-un butoi, si butoiul l-a bagat in dulapul din camera. Avea un bas de zbarnaiau toate geamurile de la casa, daca tinea usa deschisa la camera. Nu-mi venea sa cred ce bas puternic avea.

Edited by Ionutph, 05 April 2012 - 01:43.


#20
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,895
  • Înscris: 10.02.2011

 Ionutph, on 5th April 2012, 01:42, said:

Am avut un vecin la sat in oltenia, care avea un sistem 5.1 banal, ceva chiezarie ieftina, proabil cu sateliti de plastic. Subwooferul l-a bagat intr-un butoi, si butoiul l-a bagat in dulapul din camera. Avea un bas de zbarnaiau toate geamurile de la casa, daca tinea usa deschisa la camera. Nu-mi venea sa cred ce bas puternic avea.
Si ce legatura are povestea asta obscura  :lol:  :death:  :wallbash: si amuzanta cu magnat monitor supreme sub : 201A VS 301A ? vrei cumva sa obtii acelasi efect, sa bagi subooferu intr-un butoi si butoiu in dulap ca sa ai un bas de sa-ti zbarniie toate geamurile de la casa ?

Edited by Motanu13, 05 April 2012 - 07:14.


#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Ionutph, on 4th April 2012, 22:13, said:

A (cablu boxe)

La cabluri de boxe am variantele astea de 2.5 mm2 :

1. 11.8 lei/m http://www.hdzone.ro...ypso-25-2x25mmp  alt pret dar se vad pozele mai bine acolo
2. 8.7 lei/m http://www.hdzone.ro...dard-25-2x25mmp
3. 8.65 lei/m  http://www.sono.ro/c...a-20m-5855.html
4. 1.9 lei/m  http://www.mivarom.r...p-2x25mm-p-3547
5. de pe ebay DE/UK OFC cu 432 firicele (un exemplu)

1,9 lei/m e suficient, in masura in care nu-ti trimit aia altceva

Ahh, si potrivirea cu sistemul, ca un cablu bun poate  "suna" bine pe un sistem dar prost pe altu. Se mai folosesc si cabluri UTP, cabluri de curent etc. Eu ce fac, le cumpar pe toate si le ascult ?

Asculti cablurile?

Conteaza daca firele + si - sunt distantate intre ele, cum zice aici ca reduce interferentele (vezi linia rosie) :  
http://www.ebay.co.u...=item3cb7471115

Interferente, mda...Suna bine in special pentru cei care n-au habar. Distanta intre cabluri devine interesanta atunci cind cablurile deservesc doua circuite diferite, ce se pot influenta reciproc. Spre exemplu cablul cu care sudezi de zor la Dacie si cablul de la boxe --> Cuplaj inductiv.B (cablu interconect subwoofer)

Acum la subwoofer, find interconect, e important se fie ecranat, asta e clar As avea nevoie cam de 3m.

1. Eagle  http://www.sono.ro/c...oofer-4082.html
2. Oehlbach  http://www.sono.ro/c...oofer-5863.html
3. Inakustik (arata misto dar nu pare double shielding)  http://www.hdzone.ro...kustik-star-50m
4. Real ieftin http://www.hdzone.ro...e-avs-1rca-3m00
5.  Real scump http://www.hdzone.ro...ution-1rca-3m00

4 si 5 sunt la fel: dubla ecranare, OFC, contacte aurite, lipituri cu argint dar difera mufa ca are carcasa metalica si e "Evolution" iar pretul e +50%.

Citeam si pareri de pe amazon la cablul Oehlbach  si ziceau aia toti pe acolo ca se aude mai bine cu el si ca a disparut fosnetul permanent fata de cablurile simple/ieftine.

Ia-ti Oehlbach in piele de sarpe sau cu blana de bizon, dupa care verifica-n oglinda daca nu ti-au crescut coarnele La interconecturi imi trebuie asa:

C (cablu HDMI)

HDMI pe ruta Pc-receiver-TV,  pentru filme, muzica si jocuri fara EAX. Am deja 2 cabluri de 3m la PC si la Playstation, dealea cu toate minunile, un Profigold 1.3c cu OFC, lipituri argint, tripla ecranare, mufe aurite si metalice (curenteaza cand bag mufa in PC)  iar la Playstation am un Neet Black Line 1.4 luat mai ieftin de pe ebay, cu fire de 28 AWG, OFC, mufe aurite dar nemetalice.

   Aici, desii la cele mai multe nu se specifica, conteaza si AWG-ul firelor (grosimea). 30 AWG sunt cele mai subtiri si mai proaste. Cele 28AWG sunt mai bune si cred ca sunt suficiente pana in 3-5 metrii. Cele de 26 ,24 si chiar 22 se folosesc la cabluri mai lungi (grosimea awg e in sens invers in cifre)
   La lungimi mari conteaza enorm, nu degeeaba se folosesc si amplificatoare/boostere de semnal pentru HDMI, dar pana in 3-5m cred ca e suficient sa fie de 28-26 awg si bine ecranate.

Si aici sunt oameni care la sunet aud diferente intre cablurile HDMI.

Am gasit unu de 26AWG la 3m: http://www.ebay.de/i...=item35bb068df3


D (interconect Coaxial Digital)

Cablu digital coaxial 75 Ohm  ~3m, din placa de sunet X-FI in receiver, pentru jocuri mai vechi cu EAX pe Windows XP sau 7 cu Creative Alchemy, avand la placa de sunet activat Dolby Digital Live sau DTS Conect pentru a encoda si transmite 5.1 prin spdif. (receiverele n-au intrare 5.1 analogica decat la modelele scumpe)

Problema aici e ca vreau sa folosesc mufa FlexyJack a placii de sunet fara a cumpara Creative IO Module, si imi trebuie adaptor de la 3.5mm la RCA si trebuie? sa fie tot audiofil cu mufe aurite si de 75 ohmi.

Mufele aurite sint mai proaste decit cele cositorite. Aici conteaza daca are sau nu cristale Swarowski

Nu stau sa comentez totul, deja pierd vremea. Meriti sa te coste piperat...asta e!

#22
Ionutph

Ionutph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.07.2005
@ Motanu13 . Povestea aia am scris-o ca zicea bunicu2k4 ca a ascultat un receiver stricat cu o boxa sparta si un subwoofer care suna ca din butoi. Am precizat la inceput ca ma interesaza doar pentru volum mic. Concluzia povestii e ca un butoi poate aduce un plus de rafinament, glumesc. Neluand in considerare calitatea, mai ales la un sistem de pc super ieftin, butoiul ala facea sa para ca e vreun monstru de subwoofer de 12" dar el era unu amarat de 5.25" daca imi aduc bine aminte.

Edited by Ionutph, 05 April 2012 - 10:36.


#23
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007

 Ionutph, on 5th April 2012, 02:42, said:

Subwooferul l-a bagat intr-un butoi, si butoiul l-a bagat in dulapul din camera. Avea un bas de zbarnaiau toate geamurile de la casa, daca tinea usa deschisa la camera. Nu-mi venea sa cred ce bas puternic avea.
Daca tot vroia sa il ascunda trebuia sa il scoata intai din priza  :lol: :lol:

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru MMS 800 cel mai bine merge cu siguranta 301A.
Intamplator seria asta Monitor Supreme nu doar am detinut dar am avut acces la amanunte inaccesibile publicului.
Am discutat personal cu product managerul lor, nu pe net sau pe mess.
A fost interesant de discutat scopul proiectului, modul de implementare, rezolvarea unor puncte critice si chiar compromisurile inevitabile facute.
Interesant este ca lucrurile sunt infinit mai complicate decat isi imagineaza cineva ca avem deaface doar cu notiuni de tip tensiune, amplitudine, frecventa, decibel, faza.Sunt amanunte legate de neliniaritatea parametrilor T/S, comportamentul si toleranta materialelor in diferite solicitari, etc.
Ma amuz teribil cand vad constructori amatori care fac tot felul de proiecte de incinte dupa "scheme" folosind componente exotice, scumpe in speranta ca pot face ceva superior realizarilor de firma.Acesti amatori sunt autosuficienti crezand ca unele formule simpliste, cateva masuratori si ceva experienta pot duce la obtinerea unor rezultate grozave.
Am ajuns la aceasta discutie deoarece am fost uimit cum au reusit sa produca o astfel de calitate in acest segment de pret.

#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 FC72, on 6th April 2012, 13:01, said:

Pentru MMS 800 cel mai bine merge cu siguranta 301A.
Intamplator seria asta Monitor Supreme nu doar am detinut dar am avut acces la amanunte inaccesibile publicului.
Am discutat personal cu product managerul lor, nu pe net sau pe mess.
A fost interesant de discutat scopul proiectului, modul de implementare, rezolvarea unor puncte critice si chiar compromisurile inevitabile facute.
Interesant este ca lucrurile sunt infinit mai complicate decat isi imagineaza cineva ca avem deaface doar cu notiuni de tip tensiune, amplitudine, frecventa, decibel, faza.Sunt amanunte legate de neliniaritatea parametrilor T/S, comportamentul si toleranta materialelor in diferite solicitari, etc.
Ma amuz teribil cand vad constructori amatori care fac tot felul de proiecte de incinte dupa "scheme" folosind componente exotice, scumpe in speranta ca pot face ceva superior realizarilor de firma.Acesti amatori sunt autosuficienti crezand ca unele formule simpliste, cateva masuratori si ceva experienta pot duce la obtinerea unor rezultate grozave.
Am ajuns la aceasta discutie deoarece am fost uimit cum au reusit sa produca o astfel de calitate in acest segment de pret.

Ai discutat cu el ca de la inginer la inginer?  :lol:

Problema pe care o are de rezolvat o firma care produce in serie tine de mai multe aspecte decit crezi tu ca ai fi inteles. In primul rind trebuie asigurata functionarea la numarul de ore specificat, tinind cont de lantul de tolerante si-n al doilea rind la costuri cit mai mici. Cam asta este dilema producatorului de serie fata de cel care are de construit un singur sample la care nu conteaza costurile. Sincer sa fiu n-am picat pe spate pentru ca ai pomenit de parametri Thiele/Small. Daca intr-adevar ai fi stiut despre ce este vorba ai fi stiut ca nu este vorba despre neliniaritate cit despre variatia in cadrul sarjei. Cu alte cuvinte PTS nu prea pot fi folositi la modul general, ceea ce pune producatorul in situatia costisitoare de a face masuratori pentru fiecare sasiu in parte. Daca n-o face, se chema compromis, ceea ce e de tot rahatu'
In speta modelul impedantei Thiele-Small se potriveste cu masuratoarea doar in apropierea rezonantei. Ai idee de ce? Daca raspunzi la intrebarea asta inseamna ca intr-adevar stii depre ce vorbesti ;)

Era sa uit. Cite ceva din domeniul asta "infinit mai complicat"

http://www.lautsprec...ex_tools_en.htm

Edited by vata_pa_batz, 06 April 2012 - 16:48.


#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Nu ma mir ca iti imaginezi, ca de stiut oricum nu stii, ca dilema unui producator se reduce la obtinerea unor costuri cat mai mici, ca despre orele de functionare la o incinta ...este ridicol sa vorbim.
Este evident faptul ca folosesti aceasi logica deficitara care se bazeaza numai pe chestiuni simpliste, generale, haotice, fara nimic sistematic pe care le intrepretezi segmentar dupa cum iti convine.

"In speta modelul impedantei Thiele-Small " ...T/S nu este impedanta si nu ma refeream la variatia acestor parametrii intre exemplare in cadrul unei tolerante admisibile ci la faptul ca acesti parametrii variaza neliniar in functie de solicitarea la care este supus difuzorul facand astfel praf teoria si calculele care determina modul de functionare in incinta.Pentru a determina, urmari, corecta aceste probleme se utilizeaza sisteme de masura si analiza complexe, infinit mai complexe decat teoriile simpliste care se studiaza la modul general la Institutul Politehnic.
Si ca cireasa de pe tort, ultimul cuvant in finalizarea produsului il au cei care le asculta(de multe ori terti, neangajati ai companiei) si arata ce este bine si ce nu pentru a corecta, cat se mai poate, inainte de trecerea la productia de serie.Nu ma astept sa ai habar cum se poate face o evaluare acustica si cum se determina obiectiv calitatea sunetului perceput.

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Las-o balta. Nu e prima data cind iti pun intrebari si o dai cotita. Ti-am mai spus de citeva ori, habar n-ai

#28
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Am auzit de o idee interesanta, si anume folosirea a doua subwoofere, cate unul pe canal pentru integrare stereo mult mai buna cu fronturile. A incercat careva cu succes asa ceva?

 FC72, on 6th April 2012, 14:01, said:

A fost interesant de discutat scopul proiectului, modul de implementare, rezolvarea unor puncte critice si chiar compromisurile inevitabile facute.
Daca vrei sa faci publice mai multe detalii, suntem interesati.

#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Utilizare a doua subwofere este cu dus si si intors.
Teoretic ideea este buna, utilizarea a doua surse de sunet pentru frecventele joase poate uniformiza distributia basului in spatiu de auditie.Pe scurt se reduce numarul pozitiilor de noduri si ventre unde basul se aude foarte tare si unde dispare aproape complet, precum se reduce si diferenta intre aceste extreme.
Practic lucrurile nu sunt asa simple, o energie mare la bas poate produce rezonante la obiectele mari din spatiu precum si unde stationare care astfel pot deveni deranjante.

#30
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Dar ma gandesc ca doua subs se pot regla din volum la jumatate ca sa nu fie basul disproportionat. Probabil se poate reduce si frecventa crossover pentru ca fronturile Magnat mai au nevoie doar de un strop de bass in completare, si doar in cazuri ca al meu ca le am legate la un yamaha care e putin bright.

De fapt nu ma gandesc serios la doua subs, dar sint curios de idee. Ma gandesc si la unul mai mult pentru filme. Pentru auditii basul din fronturi mi se pare foarte decent, si nici nu cred ca inca s-au rodat bine boxele.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu daca la alegerea subwooferului conteaza atat de mult match-ul ca brand cu restul sistemului ,desi probabil ca modelele alea doua de la Magnat ar fi alegerea optima ,mai ales ca se gasesc si la noi.
Eu am cautat candva un B&W ASW 300 sau macar un 608 pt. a face un match cu B&W 602-urile mele ,dar n-am gasit (din motive de buget). Apoi dupa un timp am discutat cu un tip din UK cu o problema similara care si-a luat asa ceva:
http://www.amazon.co...etaefficient-20
Si zicea ca l-a prins pe Dumnezeu de picior. Vreau sa zic ca omul ala probase un ASW 300(de 3 ori mai scump) si zicea ca Polk-ul asta e mai tare la doar 250$.

#32
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Azi mi-a venit Sub-301A.
L-am bagat rapid in rodaj, si avand in vedere ca satelitii MMS100 erau deja conectati pe post de fronturi tot pentru rodaj, am vrut sa vad cum suna 2.1 cu MMS100 + 301A.

Rezultatul? piticii aia doi suna incredibil de bine impreuna cu sub! In punctul de auditie la cele mai multe melodii as putea sa jur ca fronturile mari canta nu aia micii, daca nu i-as fi conectat chiar eu. MMS100 au spatialitate foarte buna si sub-ul le da o soliditate foarte credibila. Asta din punctul de auditie, pentru ca daca ma plimb devin constient ca piticii canta. Din punctul asta de vedere cred ca 301A ii eclipseaza prea mult pe 100. 201A cu siguranta ar fi suficient pentru ei.

Pe sub l-am setat ca in manualul de receiver, adica volum la ora 11, crossover la max si am lasat receiverul sa-l gaseasca. Dupa asta a mai trebuit sa reduc putin volumul si gata. L-am lasat in dreapta spate, dar nu imi dau seama ca e acolo, si cred ca asta e cel mai important. Tot basul pare ca vine din fata, ceea ce e foarte bine. Am avut probleme doar pe bass drum-ul de la Metallica, unde se aude clar din directia sub-ului si ceva nu e bine.  Acolo insa cred ca am rezonanta in camera pentru ca asa patesc si doar cu fronturile singure.

La volum mic nu deranjeaza deloc chiar daca e activ, si daca muzica nu are basi intra in stand-by :)
Urmeaza sa vad cum se comporta la volum mai mare si la filme, dupa rodaj.

#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Recomandarea mea este sa reduci frecventa de la crossover de la maxim la jumatate sau chiar mai jos, se va reduce din directionalitate si basul de sus tip butoi va fi atenuat.

#34
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009

 FC72, on 11th April 2012, 07:04, said:

Recomandarea mea este sa reduci frecventa de la crossover de la maxim la jumatate sau chiar mai jos, se va reduce din directionalitate si basul de sus tip butoi va fi atenuat.
De ce...?!? Eu inteleg ca frecventa de cross e manage-uita oricum de AVR si chiar daca e setata la 150 Hz din butonul SUB-ului, AVR-ul oricum nu-i trimite mai sus de cat are el setat (80 Hz, de exemplu), iar peste acest preg trimite la restul boxelor.
Nu e asa...?!?

#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Kick drum-ul de la Metallica e o provocare pentru multe set-up-uri ,nu fi ingrijorat.
Fa cum ti-a zis FC72 ,nu garantez ca ceea ce face crossoverul de pe receiver nu e doar sa transmita semnal de la frecventa setata in sus la sistem ul de 5 boxe ,iar pe iesirea de sub sa transmita tot full range. Cel putin la receiverul Outlaw RR2150 pe care il detine un prieten asa functioneaza managementul de bas.

#36
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
In alta ordine, raman la ideea ca in acelasi buget si la suprafata ta, ar fi fost bine sa mergi pe SUB-ul mai mic si pe front-urile de 200.
Parerea mea.

Edited by toto_aa, 11 April 2012 - 11:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate