Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Petice reci

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dan_rapeanu

dan_rapeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2009
Peticele reci aflate in comert constau dintr-un strat de material asemanator plasticului (galben sau portocaliu) peste care este asezat un strat de cauciuc, cu suprafata putin mai mica decat stratul anterior. Tot ansamblul este protejat de o folie de aluminiu pe partea cu "plasticul" si de una de hartie pe cealalta parte.
Eu n-am folosit niciodata un asemenea petic dar acum am nevoie.
Sunteti amabili sa-mi spuneti care este rolul fiecarui strat si cum se foloseste un asemenea petic?

Multumiri

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu sunt foarte cunoscator in ale ciclismului dar functioneaza pe baza unei reactii chimice cel mai probabil care topeste > fuzioneaza bucata aia mica de cauciuc pe locul unde este spart/strapuns. N-am vazut modele care sa vina doar cu peticul fara un mic tub in care se afla lichidul care face reactia de "topire".

La astea te referi ? :huh: LINK

De folosit se foloseste in felul urmator:

De obicei in kit sunt: petice + tubul cu agentul de lipire + un fel de pila (pila se foloseste pentru a elimina un mic strat de pe pneu  pentru a incuraja "fuziunea").

Deci: mai intai se curata bine locul respectiv unde a avut loc spargerea, se "pileste" un pic apoi se pune un strat subtire de lichid din tub atat pe pneu cat si pe petic, dupa care se aplica peticul presand in acelasi timp, se tine un minut-doua asa si gata...Merge pentru gauri mici doar insa nu pentru rupturi.

Edited by lawrence38, 31 March 2012 - 18:39.


#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Eu am fost nevoit sa repar o camera de bicla odata (nu aveam de unde sa iau alta noua la ora respectiva), urmand procedura pe care colegul a descris-o, doar ca am tinut camera si peticul vreo 15 min prinsa intre doua bucati mici slefuite de lemn (netede vreau sa spun, sa nu strapunga si pe altundeva; poti folosi orice altceva) in menghina. S-a lipit perfect, doar ca am strpuns acea camera in alt loc si am luat alta (dar lipitura a ramas).

#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Hmm nu trebuie ținut atît de mult peticul și am mai observat și alte greșeli mai sus.

* Se șlefuiește foarte bine zona găurii. Și nu se atinge cu degetele zona de aplicare a peticului, pentru a nu lăsa grăsime de pe piele.

* Se aplică un boț de ciment adeziv apoi se întinde într-un strat uniform dar subțire cu degetul. Preferabil cu un deget cît mai curat :) sau cu degetul printr-o pungă de plastic.

* Se lasă 1-2 minute să se solidifice complet cimentul! Cu cît e mai subțire stratul cu atît se solidifică mai repede.

* Se ia un petic de mărime potrivită, se dă jos folia, se aplică strîns pe cimentul solid cîteva secunde.

Asta-i tot.

Edited by wirespot, 01 April 2012 - 10:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate