Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

MTB redescoperit

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Ca sa incep cu inceputul, am redescoperit anul trecut prin boxa de la subsol un MTB din copilarie. Era cam ruginita, etc. Nu am mai folosit-o de ani buni. Initial ea avea 4 foi, am reusit sa le indoi intr-o cadere si la noi nu am reusit sa gasesc asa ceva, pe vremea aia. Anul trecut am scos-o, am dus-o la o revizie, i-am montat pedalier cu 3 foi si am facut cateva drumuri. Anul asta as vrea sa fac niste modificari pe la ea, am de gand sa o folosesc ceva mai mult, insa nu vreau sa investesc foarte multi bani in ea. O folosesc mai mult ocazional la drumuri prin Bucuresti, poate anul asta sa si ies din oras cu ea.

Ma gandeam in primul rand sa ii fac un upgrade la schimbatoare (are ceva numit Sunfire sau Sunrace acum), care functioneaza f enervant. Daca urc o panta are prostul obicei sa imi sara pe alt pinion, etc.
Cam la ce sa ma uit? As vrea Shimano dar ceva cu un raport calitate/pret f bun, nu ceva extraordinar de performant.

Ar mai avea nevoie si de anvelope, cele pe care le are acum sunt f tocite, crapate, etc. Am inteles ca Schwalbe e o marca decenta, insa nu prea stiu pe ce profil sa merg, pentru folosinta 70% on road. Ceva recomandari? Dimensiunile sunt 26"/1,25.

Pe viitor m-as gandi sa o transform in full suspension, sa ii pun o furca cu amortizoare si pe fata, ma gandesc ca e mai comod, si eventual sa ii fac un upgrade si la niste frane V-brake.

Attached Files


Edited by abunea, 30 March 2012 - 11:33.


#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
O sa-ti pierzi vremea si o sa-ti faci nervi aiurea.
Cu banii pe care o sa-i bagi de-a lungul timpului in ea iti iei una noua.

#3
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
La cat costa una noua, cu suspensie..... Nu stiu ce sa zic. Tocmai asta e ideea, ca nu vreau sa dau o gramada de bani pe ceva ce folosesc doar ocazional.

De ce crezi ca o sa ma umplu de nervi?

#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu are rost sa bagi niciun leu in ea. Daca vrei sa te dai, ia alta.

Uite un calcul simplu si care-ti poate fi util (pun aici doar componentele cele mai ieftine, entry level adica):
- 2 anvelope + 2 camere (mai mult ca sigur ce ai pe ea sunt coapte) = minim 100-150 lei (si nu Schwalbe, ca alea-s cam peste 100 lei o anvelopa)
- niste saboti noi de frana = 30 lei minim, daca iei d-aia mai slabuti
- probabil lantul e destul de ruginit, uzat, asa ca lant nou = 30 lei
- schimbatoare gasesti manete combo de la shimano dar sunt in general pentru 3 foi x 8 pinioane = 100 lei
- cum probabil acum nu ai exact 8 pinioane, va trebui sa le schimbi si pe alea, deci inca vro 40-50 lei
- grupurile de 8 pinioane vin in general pe caseta, mai mult ca sigur tu ai butuc cu filet si nu caseta, deci trebuie sa schimbi butucul spate (si de fapt o sa constati ca mai avantajos e sa iei o roata noua cu totul) = 150 lei una ieftina.
- vezi apoi ca de fapt schimbatorul de pinioane nu se potriveste pt 8 pinioane si tre sa iei si un d-ala, deci mai dai vro 50 lei minim

Nu mai zic de alte posibile cheltuieli pe motive de incompatibilitati sau functionare proasta, ci trag linie si adun: rezulta vro 500-550 lei de bagat MINIM intr-un jaf de bicicleta, care are probabil 20 kg, e ruginita pe peste tot si cum spunea colegul mai sus, iti va si creea nervi pe motiv ca iei o piesa, vrei s-o montezi si nu se potriveste sau atrage alte modificari si alte piese.

Cu 700-800 lei, te duci frumos la Decathlon si iti iei un Rockrider 5.1 care e nou-nouta, are suspensie fata decenta si care are si o garantie (teoretic macar daca apar probleme te duci la ei s-o repare).

Eu am facut cam ce vrei sa faci tu, am luat un MTB vechi de vro 15 ani (care totusi avea un cadru din Cr-Mo hard-tail destul de usor, cu furca fixa) si l-am reconditionat. In final a ramas doar cadrul, furca, roata fata, schimbatorul fata si tija de sa din ce a fost original (practic am inlocuit cam 70-80% din ea). Am cheltuit aproximativ 1200 lei pe piese entry level. Cu banii aia luam un MTB entry level poate mai bun ca geometrie pt mine, ca pe asta stau cam aiurea. Oricum, o folosesc doar pt mers la munca si inapoi, ca pt turele de mtb mi-am luat ceva ca lumea.

#5
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Got it, thanks. O sa ma gandesc serios atunci la achizitionat alt MTB.

#6
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă suma ajunge la 300-400 de lei deja într-adevăr poți găsi biciclete SH în stare decentă, sau dacă e mai mult, ceva nou.

Întrebarea e ce piese trebuie schimbate, dacă le schimbi cu ceva nou sau SH... Care-i limita de bani? Ce anume e ruginit?

Mergi la un magazin să se uite un mecanic la ea și să-ți spună concret ce ar trebui schimbat și să le împartă în "trebuie schimbat" și "ar fi bine să fie schimbate". După care fă-ți un calcul.

Prețurile menționate de adipelcz sînt relativ corecte, dar e posibil să fie suficienți primii pași, cu o cheltuială de ~150, maxim 200. Adică să scapi doar cu consumabilele (anvelope [2x30], camere [2x12], lanț [20, 25 pentru ceva cu quick link], pinioane [30], saboți [2x9]), eventual cămăși sau cabluri, o centrare de roți, un recondiționat de butuci -- plus manopera mecanicului.

Nu e obligatoriu să treci de la pinioane de 7 pe filet la 8 pe casetă, iar schimbătoarele se strică destul de rar, în general problemele sînt cu cablurile/cămășile sau trebuie doar desfăcute și unse. Iar dacă ochești piese potrivite la SH te scoți și mai ieftin, suficienți cicliști scot la vînzare periodic prostiile pe care le-au mai adunat. Sau poți întreba pe un forum de profil cine are anumite piese de dat ieftin.

#7
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Ea functioneaza acum, am dus-o anul trecut la un mecanic pt o revizie. Ma gandeam sa ii schimb schimbatoarele pt ca astea nu sunt cu trepte, sunt un model f vechi. Nu prea stiu cum sa explic, ideea e ca reglezi pct minim, ptc maxim si cam atat. Intre ele se misca liber -> la o panta mai abrupta schimba sigur pinionul. Dar e o temere faptul ca s-ar putea sa nu se potriveasca piesele pe care le-as pune, tocmai de asta am zis sa intreb inainte sa ma apuc de treaba.

Aveti ceva recomandari pt un MTB nou? Sincer nu as da mai mult de 1000-1100ron. Am vazut un Head echipat Shimano + amortizor fata la 1200 RON. In rest nu prea am mai vazut nimic, o sa mai am de mers si la Decathlon, am inteles ca bicicletele Btwin sunt destul de ok. Voi ce parere aveti de ele?

Nu as zice nu unui SH in stare buna, dar imi e sa nu imi iau vreo teapa.

Edited by abunea, 30 March 2012 - 18:39.


#8
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Am înțeles, schimbătoarele (moderne) cu trepte se numesc indexate, iar cele vechi fără se numesc cu fricțiune. În principiu nici cele cu fricțiune nu-s rele, încă se folosesc pe scară destul de largă pe cursiere și au avantajul că poți schimba oricînd deraiorul sau roțile dințate (în limita de minim și maxim, evident) fără să-ți faci griji să corespundă treptele exact cu roțile ca la cele indexate.

Dar dacă zici că schimbă singure asta nu e ok. Iar recondiționările se fac în principiu cînd ți-e dragă bicicleta respectivă sau măcar ți se pare ok. Dacă ți-e silă de ea n-are rost.

Citește ultimele cîteva pagini din topicul sticky despre sfaturi achiziționări. Decathlon sînt ok pentru acest buget. Vezi și cum să alegi mărimea.

Edited by wirespot, 31 March 2012 - 12:08.


#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Vinde-o p-asta cu <100 RON si foloseste banii catre achizitia alteia...Ma bate si pe mine gandul sa imi iau alt MTB in curand, am avut una destul de scumpa, constructie aluminiu, frane disc, etc (650 E) pe care am avut proasta inspiratie sa o las de cateva ori incuiata sub scara blocului unde locuiam la vremea respectiva si mi-au furat-o niste concetateni desi nu locuiesc in RO :bandit:

Daca intentionezi sa cumperi una mai scumpa ai grija unde o tii ;)

#10
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Am pus bicla mea la vanzare, vad cat oi lua pe ea. Nu stiu daca sa ma complic sa o mai upgradez, tinand cont ca e de otel si e destul de grea. Mai bine fac trecerea la ceva din aluminiu.

O sa pun niste intrebari si pe topicul dedicat. Va multumesc pentru raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate