Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Constructie SLIDER

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011

View PostBATOVSCHICOSTI, on 3rd April 2012, 09:09, said:

Latimea minima pentru profilul pe care culiseaza sa fie minim de 4 cm (ideala ar fi de 6 cm)
Cred ca cel mai bine ar fi sa cumpar profil Igus cu capul ala de culisare. Stie careva cat costa? BATOVSCHICOSTI tu ai profil Igus? Nu imi dau seama din poza.
Puiu tu cum ai facut capul ala care culiseaza? E din plastic?

#20
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Am trimis mail la cei 2 distribuitori din tara sa vad care sunt preturile la Igus.

Edited by CristianAdrian, 10 April 2012 - 15:51.
scos citat inutil


#21
BATOVSCHICOSTI

BATOVSCHICOSTI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2009
Salut
Eu am Sistem de ghidare DryLin W de la IGUS

WK-16-60-10-01 1000
Compus din
1 buc sinã de ghidare WS-16-60 L=1000 mm
1 buc patinã WW-16-60-10, 107 x 100 mm

Pret 700 ron cu transport inclus

Mai este Sistem de ghidare DryLin W

Art.Nr WK-10-80-10-01 1000
Compus din
1 buc sinã de ghidare WS-10-80 L=1000 mm
1 buc patinã WW-10-80-10, 107 x 100 mm

Pret 600 ron

Mai este Sistem de ghidare DryLin W
Art.Nr WK-10-40-10-01 1000
Compus din
1 buc sinã de ghidare WS-10-40 L=1000 mm
1 buc patinã WW-10-40-10

Pret 450 ron

Attached Files


Edited by BATOVSCHICOSTI, 10 April 2012 - 14:17.


#22
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Multumesc pentru info. Imi este din ce in ce mai clar ca imi trebuie profil Igus daca vreau sa fac ceva de calitate. Majoritatea sliderelor care le-am vazut pe youtube aveau la baza acest profil.

#23
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vripNyL4MiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]        mai am de facut ceva teste si e gata :coolspeak:

#24
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Bravo, bravo. Arata bine. Ai pus si un potentiometru pe el, exact ce vroiam sa iti spun. Cum stam cu zgomotul, vibratii, etc? Ai mai facut vreo imbunatatire? Se poate folosi ca timelapse? Care este cel mai lung timp pentru o cursa? Hmmm, acum ma gandeam ca pentru timelapse am impresia ca se face mai lung. Nu am inteles ce e cu clindrul ala la 90 de grade pe placa? Care e rolul lui, am vazut ca ai acolo si ceva de strans. Cumva tine loc de cap si se pune doar placuta? Chestiile care culiseaza sunt din plastic?  

P.S.: Care este lungimea ideala la un slider pentru nunti? Cel al lui Puiu are parca 84 cm, al lui Batovschicosti are 1 m. Eu ma gandeam sa il fac de 1,2 m. O fi prea lung?

Edited by Black11, 14 April 2012 - 01:29.


#25
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003

View PostBlack11, on 14th April 2012, 02:17, said:

Bravo, bravo. Arata bine. Ai pus si un potentiometru pe el, exact ce vroiam sa iti spun. Cum stam cu zgomotul, vibratii, etc? Ai mai facut vreo imbunatatire? Se poate folosi ca timelapse? Care este cel mai lung timp pentru o cursa? Hmmm, acum ma gandeam ca pentru timelapse am impresia ca se face mai lung. Nu am inteles ce e cu clindrul ala la 90 de grade pe placa? Care e rolul lui, am vazut ca ai acolo si ceva de strans. Cumva tine loc de cap si se pune doar placuta? Chestiile care culiseaza sunt din plastic?  

P.S.: Care este lungimea ideala la un slider pentru nunti? Cel al lui Puiu are parca 84 cm, al lui Batovschicosti are 1 m. Eu ma gandeam sa il fac de 1,2 m. O fi prea lung?
La sectiunea zgomot inca stau destul de rau fiind totusi destul de zgomotos la anumite turatii ale motorului. O sa incerc sa mai fac ceva modificari electrice si mecanice. Da se poate folosi si ca timelapse .Ca timp pt o cursa pot sa-l fac  cit vreau dar mai mult de 1-2 ore nu cred ca e cazul.Ca lungime 80cm mi sa parut ce-a mai buna din privinta spatiului si al manevrabilitatii. Da cilindrul acela tine o placa de care pot prinde camera. Barele pe care culiseaza sunt din duraluminiu iar "chestiile" sunt dintru-n teflon special rezistent la frecare.

Edited by PUIU, 17 April 2012 - 16:43.


#26
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rRYIcURcFUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] am facut un test si fara motor si momentan pare cea mai buna solutie

#27
BATOVSCHICOSTI

BATOVSCHICOSTI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2009
Mai incarc un clip facut cu Sliderul (farac corectii de culoare si lumina)
[ https://player.vimeo.com/video/40642889 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BATOVSCHICOSTI, 19 April 2012 - 14:22.


#28
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011

View Postnirosbog, on 3rd April 2012, 12:34, said:

Haideti sa va dau un pont...GRATIS : puteti construi un slider dintr-un dispozitiv de taiat gresie/faianta.Este ideal pentru asa ceva, ii detasati manerul ala lung si atasati peste dispozitivul de culisare o tabla de minim 3 mm grosime, peste care fixati capul de trepied.Pentru cei mai indemanatici, puteti inlocui dispozitivul de culisare cu un altul facut din 2 tevi mai groase in carne, cu diametrul interior de 14 mm. Spun 14 mm fiindca asa au tevile de la masina de taiat, marca Budget, din Praktiker.
Pret:45 lei.
Spor la mesterit!
O fi bun pontul, dar nu pentru noi cei care postam aici. Am incercat de curiozitate dispozitivul mentionat si este bun pentru gresie si faianta. Atat.

#29
maxsilviu

maxsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.11.2009
buna tuturor.am sa pun poze cu noul meu slider homemade.capul de la slider l-am facut detasabil pt a-l putea folosi si la trepied.

Attached Files



#30
genesysss

genesysss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2013
Maxsilviu , ce grosime au axele si ce greutate suporta fara sa se inconvoaie ? Cat de greu este sliderul ? (cu aproximatie ). Multumesc !

#31
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008
Salutare voua.Din lipsa de ocupatie si placerea de a mai mesterii ceva, am incercat sa fac si eu un slider cat mai ieftin posibil.
Materialele folosite:
- 4 role de usi glisante x 5 lei / bucata = 20 lei
- o bucata de profil rigips de 4m(se poate taia la dimensiunea dorita) = 12 lei
- o bucata scandura de brad de 3 m(se poate taia la dimensiunea dorita)  = 10 lei
-Suruburi,saibe, piulite, snur = 10 lei
Pret total materiale 52 lei .
Pentru o miscare mai lenta, am mai achizitionat o tija filetata  de 2 m si o piulita lunga = 5 lei
La varianta angrenata prin tija filetata, am folosit un motor cu reductor gasit prin pod,care in mod normal funtiona la 24 V, dar se pare ca functioneaza foarte bine si alimentat cu acumulator LiPo de 7.4, 11,1 sau 14.8v.Cu alimentare din Accu LiPo 2S(7.4 V), viteza este de aproximativ 1mm. secunda.
La varianta angrenata prin snur, am folosit o masina de infiletat cu turatie reglabila.
Pe mine ma ineresa un slider cat mai lung, dar sa-mi incapa in masina, asa ca l-am facut de 2 m.
Primul test (varianta cu snur si masina de infiletat) : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ron81HWoWlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al doilea test:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXYhAVqI7RQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Varianta cu tija filetata nu am testat-o inca in natura.Probabil maine, daca vremea o sa tina cu mine, ies la un test.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D5Bm0zYK6Mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hufhuf, 25 June 2014 - 23:02.


#32
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008
Aprozimativ 18 minute in 9 secunde(varianta cu tija filetata).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/228BtAjkyPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007

View PostPUIU, on 02 aprilie 2012 - 16:55, said:

eu am incercat cu rulmenti liniari dar fac zgomot mare.

vad ca ai evitat sa folosesti rulmenti liniari,si ai confectionat niste bucse din teflon.
Rulmenti liniari fac un zgomot mare,sa inteleg ca nu sunt practici?
http://nichelina-cnc...products_id=141

#34
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
nu mai se misca nimic pe aici?...
care e distanta optima intre barele de culisare?

#35
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Sunt posesorul a 3 slidere Igus drylinW (WS-10-40), unul de 1m, altul de 2m si inca unul de 4m (lungimea maxima de la Igus). Acum urmeaza urmatorul pas important: motorizarea slider-ului de 2m.

Ce mi-ati recomnda pentru motorizare, ce motor, ce fel de conexiune intre motor si patina s.a.m.d. ?

Edited by TheEverlastingShadow, 19 January 2015 - 00:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate