Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

BigTrak - jucaria visurilor copilariei mele

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001
Eram in clasele 1-4 si aveam un prieten in bloc care avea o astfel de minune a tehnicii.
O programai si face ce traseu ii apasai pe tastatura!

Pana in ziua de azi l-am invidiat pt acea jucarie, dar acum mi-o comand si eu!

Payback time!!!!  :naughty:

nemaipomenit + laser!

[ http://www.bigtrakisback.com/sites/default/files/big_images/biguk4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.bigtrakisback.com/sites/default/files/big_images/biguk2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.bigtrakisback.com/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_PkV5JAc_1w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
ce varsta ai?  :bigwhitegrin:

Edited by wide, 24 March 2012 - 02:04.


#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
varsta celei de-a 2-a copilarii cand iti poti permite tot ce nu ai avut cand erai mic.

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Eu cand eram copil visam la avioane teleghidate (RC) dupa ce vazusem filmul asta

Cine stie, poate pun si eu in practica...dar o sa am nevoie de ceva spatiu sa nu fac vreun "atentat" din greseala  :naughty:

View PostCourage, on 24th March 2012, 00:26, said:

Eram in clasele 1-4 si aveam un prieten in bloc care avea o astfel de minune a tehnicii.

:surprise: Cine era copilul ala si mai ales...cine era tasu' de avea asa ceva in anii '80 (in RO presupun...) :scratchchin:

#5
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Nu stiu daca e on topic, dar la limita tot e. Am vazut intamplator acest topic si mi-am adus aminte d eo jucarie din anii '80 care am avut-o eu si mi-a fost furata. Nu am o poza dar o s ao descriu. Era tot asa un camion mare, ca o basculanta cu cabina mare galbena (cum sunt camioanele Roman) din plastic si fara geamuri; avea partea din spate a cabinei, cea care transporta, de culoare albastra tot din plastic; 2 perechi de roti negre, destul de mari. In sfarsit arata ca masinile astea Diesel de carat balast. Si era destul de mare; adica putea s aintre si un copilas in spate, pe trasportor, fara sa pateasca nimic.
Cine a avut o astefel de jucarie? si daca da ce marca e sau unde o mai pot gasi pentru colectie sau pentru viitorii copii?

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
foarte tare, deja ma intors la tinerete

mi -ai dat o idee cu ce enervez foxterierul :)

daca l pun pe " tracking "cred ca se incinge o lupta de mama mama
si tare mi -e ca n o sa castige masinuta

#7
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postfree_2_joy, on 24th March 2012, 08:00, said:

Cine a avut o astefel de jucarie? si daca da ce marca e sau unde o mai pot gasi pentru colectie sau pentru viitorii copii?

a fost o perioada in care erau la moda  :thumbup:

majoritatea isi plimbau copii in ea, din pacate nu cred ca o mai poti gasi pe undeva

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postwide, on 24th March 2012, 13:30, said:

a fost o perioada in care erau la moda  :thumbup:

majoritatea isi plimbau copii in ea, din pacate nu cred ca o mai poti gasi pe undeva

Yeap....si erau made in Romania...din plastic gros...puneai copilul in el si nu se strica/rupea. In ziua de azi, majoritatea jucariilor sunt made in China si nici o sansa sa mai fie atat de rezistente.

#9
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postfree_2_joy, on 24th March 2012, 08:00, said:

si daca da ce marca e sau unde o mai pot gasi pentru colectie sau pentru viitorii copii?
Am vazut in Aukan ceva foarte asemanator , cabina albastra , bena rosie , marimea era aproape identica.
Da , ce vremuri  :) , era o raba 16215 cu bena scafa in miniatura , avea si rezervor de motorina si buteliile de aer , oglinzi laterale rosii . Plasticul era aproape indestructibil nu ca cele de azi ca se rup la transport pina acasa .

Courage - pina acum nu am vazut asemenea minunatie , faina "scula" , da stiu ca avea pile tata baiatului .
Pe vremuri gaseai cel mult telecomandate cu fir import china sau cehia , cea din prezentare e ceva nava cosmica pentru vremurile alea .

#10
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

View Postfree_2_joy, on 24th March 2012, 09:00, said:

Nu stiu daca e on topic, dar la limita tot e. Am vazut intamplator acest topic si mi-am adus aminte d eo jucarie din anii '80 care am avut-o eu si mi-a fost furata. Nu am o poza dar o s ao descriu. Era tot asa un camion mare, ca o basculanta cu cabina mare galbena (cum sunt camioanele Roman) din plastic si fara geamuri; avea partea din spate a cabinei, cea care transporta, de culoare albastra tot din plastic; 2 perechi de roti negre, destul de mari. In sfarsit arata ca masinile astea Diesel de carat balast. Si era destul de mare; adica putea s aintre si un copilas in spate, pe trasportor, fara sa pateasca nimic.
Cine a avut o astefel de jucarie? si daca da ce marca e sau unde o mai pot gasi pentru colectie sau pentru viitorii copii?
am avut eu si ce minunata era dar nu mai stiu ce am facut cu ea..........  probabil ca se rupsese la cat o foloseam  :console: Cea mai frumoasa jucarie  :coolspeak: M-ar interesa si pe mine daca se mai gasesc.

#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostCourage, on 24th March 2012, 01:26, said:

Eram in clasele 1-4 si aveam un prieten in bloc care avea o astfel de minune a tehnicii.
Am vazut pe net sau
tv(nu mai retin exact) un tir de jucarie telecomandat. Superb....

Edited by connectorxp, 26 March 2012 - 17:47.


#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Tare chestiuta, o stiu din reclamele de pe posturile straine, tot asa imi aduc aminte ca baleam la reclamele cu machetele de la Hot Wheels si Matchbox...

#13
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postomegaa, on 25th March 2012, 13:53, said:

am avut eu si ce minunata era dar nu mai stiu ce am facut cu ea..........  probabil ca se rupsese la cat o foloseam  :console: Cea mai frumoasa jucarie  :coolspeak: M-ar interesa si pe mine daca se mai gasesc.

Erau foarte rezistente. Nu cred ca aveai atata putere la varsta aia incat sa o rupi.
Daca o gasesti, sa-i faci niste poze si posteaza-le aici, ca nici nu mai stiu cum arata (cred ca aveam pana in 6 ani cand ma jucam cu ea).
Hotul care mi-a furat-o, s-a grabit si i-a scapat cabina aia galbena d ecare ziceam. Cred ca o mai am pe la tara. Cand o s ama duc pe acolo o sa-i fac o poza.
Din sutele de jucarii asta a fost cea mai frumoasa.

Edited by free_2_joy, 28 March 2012 - 19:13.


#14
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postfree_2_joy, on 28th March 2012, 20:13, said:

Erau foarte rezistente. Nu cred ca aveai atata putere la varsta aia incat sa o rupi.
Daca o gasesti, sa-i faci niste poze si posteaza-le aici, ca nici nu mai stiu cum arata (cred ca aveam pana in 6 ani cand ma jucam cu ea).
Hotul care mi-a furat-o, s-a grabit si i-a scapat cabina aia galbena d ecare ziceam. Cred ca o mai am pe la tara. Cand o s ama duc pe acolo o sa-i fac o poza.
Din sutele de jucarii asta a fost cea mai frumoasa.

Ia uite bascula cu cabina galbena, precum si alte minunatii de demult (topic nostalgic).

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sa va povestesc si eu patania mea. Cand eram mic, visam sa am o masinuta teleghidata fara fir. Era la inceputul anilor 80. Aveam doar cu fir si cele fara fir se gaseau greu. In 84 am fost in excursie in URSS si am cumparat din Moscova un vehicul lunar teleghidat radio. Eram asa fericit ! Cei de acolo l-au probat, a mers, au scos bateriile si le-au pus separat in pachet. Am ajuns la hotel, l-am montat, nu mai mergea. Trebuia sa ajungem in tara, l-am luat asa, acasa am incercat, nimic. L-am desfacut, l-am demontat, i-am scos piese, nu am mai stiut sa-l fac la loc, a ramas dezasamblat. Dupa ce a ajuns bucati, in imposibilitatea de a-l mai repara, am observat ca bateriile rusesti aveau plusul la fundul plat si minusul la partea bombata. Fara cuvinte... Rusii trebuiau sa faca toate lucrurile diferit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate