Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Teste de performantza pentru mailservere

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ciptension

ciptension

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2002
Daca vretzi sa vedetzi ceva teste de performantza pentru Qmail, Postfix shi sendmail incercatzi http://www.benchmarks.dmz.ro .
In curand shi teste de Exim, care se anuntza surprinzator de rapid.

#2
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
am vazut. athlonu' rupe p4 :D

#3
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
sa le trimita cineva si un mail celor de la www.rol.ro cu rezultatele astea,
serverul lor de mail are un uptime de 10% ...  :drac:

#4
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
tot .rol.ro sux la capitolul performanta / uptime...

#5
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ma intereseaza disputa Athlon vs P4. Cel mai mult am un P3 @ 1000. :P
Dar! Acolo nu scrie nimic despre cum a fost compilat kernel-ul. Trebuia un test cu kernel compilat cu suport pentru P4, si unul cu suport pentru Athlon.

Sau s-a testat cu acelasi kernel? Daca da, ce kernel s-a folosit, si ce suport ce procesor avea?

#6
ciptension

ciptension

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2002
Toate testele au fost facute pe distributzia standard. Motivul este ca ele se adreseaza celor mai multzi utilizatori care instaleaza o distributzie shi ii dau drumu' sa mearga, is prea ocupatzi shi grabitzi sa faca shi alte optimizari profunde. :nu: Probabil ca voi avea o alta serie de teste, pentru "extremishti"...
Totushi ai dreptate, probabil ca testul comparativ de procesoare ar trebui facut cu 2 kernele compilate special pentru cele 2 procesoare. Din experientza insa pot sa anticipez ca pentru acest test nu vom observa diferentze spectaculoase.
Voi incerca sa imi fac timp pentru testul cu pricina. :ciocan:
Intre timp incerc sa gasesc timp pentru testul cu exim, care se anuntza spectaculos.
BTW, e cineva pe aici care foloseshte in productzie exim???

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ciptension
[B]Toate testele au fost facute pe distributzia standard. Motivul este ca ele se adreseaza celor mai multzi utilizatori care instaleaza o distributzie shi ii dau drumu' sa mearga, is prea ocupatzi shi grabitzi sa faca shi alte optimizari profunde.
Da, dar userii care "instaleaza o distributie si ii dau drumul" nu vor rula niciodata servere cu "18.45 mails/sec".

Quote

Din experientza insa pot sa anticipez ca pentru acest test nu vom observa diferentze spectaculoase.
Tot din experienta iti zic, de exemplu, ca diferenta intre un Duron la 700 compilat cu suport de K6 in kernel, si un Pentium III compilat cu suport de Pentium III in kernel, este cam de 40-60 de secunde la 2-3 secunde cand fac parsing intr-un fisier de 500MB.
So...  ;)

#8
ciptension

ciptension

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2002

Quote

Da, dar userii care "instaleaza o distributie si ii dau drumul" nu vor rula niciodata servere cu "18.45 mails/sec".

Ai fi uimit sa afli... Ruleaza ei, daor ca nu shtiu...  ;)

Quote

Tot din experienta iti zic, de exemplu, ca diferenta intre un Duron la 700 compilat cu suport de K6 in kernel, si un Pentium III compilat cu suport de Pentium III in kernel, este cam de 40-60 de secunde la 2-3 secunde cand fac parsing intr-un fisier de 500MB.

Nu prea intzeleg. Ca sa vedem diferentza spune-ne shi cum e cand rulezi ambele mashini cu acelashi kernel, fara optimizari...

Pe de alta parte, la testul cu parsare e pozibil sa fie diferentze notabile (te rog sa ne spui in procente, petru ca 2-3 secunde fatza de 10 secunde e ceva, iar 2-3 secunde fatza de 10 minute e altceva....
Incearca sa trimitzi mailuri, acolo se intampla alte operatzii care, din cate shtiu eu, nu prea implica instructziuni speciale...
Oricum, acum am acasa numia Athlonul, dar voi incerca 2 teste, unul cu kernel compilat pt Athlon shi unu' fara.
Om vedea care is diferentzele. Parerea mea este ca vor fi in marja de eroare a testului, deci nerelevante. Iar daca ies din marja, va fi nespectaculos.
Dar sa ashteptam testele... cifrele vorbesc ... ;-)))

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by ciptension
Nu prea intzeleg. Ca sa vedem diferentza spune-ne shi cum e cand rulezi ambele mashini cu acelashi kernel, fara optimizari...
Nu pot rula ambele masini. Diferenta am observat-o la un upgrade.
Ce am vrut sa evidentiez aici e diferenta uriasa data de diferitele compilari de kernel-uri.

Quote

Pe de alta parte, la testul cu parsare e pozibil sa fie diferentze notabile (te rog sa ne spui in procente, petru ca 2-3 secunde fatza de 10 secunde e ceva, iar 2-3 secunde fatza de 10 minute e altceva....
Am scris mai sus:
Duron 700, kernel suport K6: ~40sec.
PIII 1000, kernel suport PIII: ~ 3sec.
Acelasi fisier ~500MB.

#10
ciptension

ciptension

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2002
Hi !

Aha, acum ma prinsei.
Intrebarea mea insa ar fi: cat la sua din diferentza este din procesor, shi cat din compilarea de kernel ?
Shi inca ceva: la testul tau, fffff mare diferentza face viteza hardului. Cumva duronul nu avea sau nu mergea ATA66 sau 100 (sau nu merea dma de loc) iar la PIII cumva mergea ?
Un hdparm -t /dev/hda or so o s aitzi spuna ce shi cum...

Cred ca diferentza e datorata multor factori, compilarea dekernel fiind nu printre primele...

#11
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Exista intr-adevar, diferenta de hardware, dar asta nu contribuie chiar asa de mult pe cat contribuie compilarea de kernel.
Daca erai acolo cand faceam upgrade-ul, iti dadeai seama. Pur si simplu.

Este acelasi hdd, pe ATA100 si inainte si acum.

#12
ciptension

ciptension

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2002
Hdd-ul poate fi acelashi.
Cat dadea inainte hdparm -t shi cat da acum?
Asta e primul test pe care il fac cand imi pica un LInux in mana.
Daca tu crezi ca compilarea de kernel are influentza mai mare decat diferentza intre un duron shi un PIII...Hmmmmm.
Fa urmatorul test: pe mashina PIII testeaza cu 2 kernele.
Unu' optimizat shi unu' ne.
Shi vezi ce iese.

#13
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
3 MB inainte, 20 MB acum. Acelasi cablu.

Quote

Fa urmatorul test: pe mashina PIII testeaza cu 2 kernele.
Unu' optimizat shi unu' ne.
Shi vezi ce iese.
Acest lucru nu este posibil :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate