Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Investitie intr-un site!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Salutare! Dupa ce am descoperit o "bresa" in site-urile din Romania cautand informatii pentru firma am zis sa incerc sa intru in sistem, doar ca as avea nevoie de cateva lamuriri:
- Merita investitia intr-un site tinand cont de cheltuielile cu deplasari pentru fotografierea subiectelor ce urmeaza a fi postate atat in tara cat si in afara, tinand cont ca trebuie platit un programator bun, un domeniu care nu este exagerat de scump si toate cele necesare?
- Ce sume se pot scoate dintr-un site cu trafic bun, ma refer la un site promovat pe care sa intre toate persoanele interesate de subiect, aici este vorba de peste 30.000 de persoane?
- Prin ce metode se pot obtine cel mai sigur bani, aici referindu-ma la schimburi de banere, Google AdSence etc.

La un calcul simplu fara a fi facut inainte de asta un plan de afacere, promovarea ar ajunge lejer la 15.000 de euro timp de 3 luni pentru a putea fi cunoscut cu adevarat, cheltuielile cu deplasari alti 2800 euro lunar facand o medie fiindca exista luni in care sunt necesare deplasari, si exista perioade in care nu, un programator bun 2500-3000 de lei cred ca as gasii. Ideea site-ului este foarte buna si nu exista asa ceva inca in Romania, intrebarea reala este... SE MERITA?

O alta intrebare eu ne avand o legatura exagerat de stransa cu domeniul IT... care ar fi pretul unui domeniu oarecum la nivel profesionist ca sa zic asa... adica host foarte mare, filme, poze la rezolutie mare, tot ceea ce trebuie? Este mai rentabil sa imi achizitionez un server si sa cumpar decat domeniul, sau as putea inchiria si daca ca contra carei sume?

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostFurtunaDiesel, on 20th March 2012, 19:39, said:

Salutare! Dupa ce am descoperit o "bresa" in ...
O alta intrebare eu ne avand o legatura exagerat de stransa cu domeniul IT... care ar fi pretul unui domeniu oarecum la nivel profesionist ca sa zic asa... adica host foarte mare, filme, poze la rezolutie mare, tot ceea ce trebuie? Este mai rentabil sa imi achizitionez un server si sa cumpar decat domeniul, sau as putea inchiria si daca ca contra carei sume?
"Dupa ce am descoperit o "bresa" in site-urile din Romania cautand informatii pentru firma"?????
Asta inseamna ca ai gasit o nisa neacoperita de site-urile din Romania?
Cat de mare inseamna in limbajul tau, "adica host foarte mare"?, ca sa poata sa-ti dea sfaturi cat de cat la obiect si nu pe langa.

Edited by poadol, 20 March 2012 - 20:00.


#3
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Host de capacitate mare ma refer. Adica 300-350 in care vor fi in mare pare poze la rezolutie foarte mare, explicatii, date tehnice, eventual filmulete daca ne vom permite, un forum al site-ului. Oricum principala problema ar fi cea de rentabilitate a proiectului nu cea tehnica, dar si aceasta e importanta.

Referitor la prima intrebare, da! Este o nisa neacoperita de siteuri nici din Romania si nici din afara in mare parte, am gasit la nemti cate ceva dar foarte pe larg, nu detaliat!

Edited by FurtunaDiesel, 20 March 2012 - 20:03.


#4
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Daca am sti mai exact carei nise va apartine site-ul ne-am putea exprima mai bine in legatura cu rentabilitatea pentru ca sunt o multime de factori care influenteaza nivelul de profitabilitate adus de un numar de vizitatori.

Din cate-mi dau seama este un site mai mult static, gazduirea ar putea fi undeva pe la 40 - 50 euro lunar.
Chiar si un server inchiriat nu ar depasi 100 EURO.

#5
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011

View Posttrackback, on 20th March 2012, 20:17, said:

Daca am sti mai exact carei nise va apartine site-ul ne-am putea exprima mai bine in legatura cu rentabilitatea pentru ca sunt o multime de factori care influenteaza nivelul de profitabilitate adus de un numar de vizitatori.

Din cate-mi dau seama este un site mai mult static, gazduirea ar putea fi undeva pe la 40 - 50 euro lunar.
Chiar si un server inchiriat nu ar depasi 100 EURO.


M-ai pierdut. Ce intelegeti prin site static? La ce va referiti?

#6
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Nu m-am exprimat chiar bine zicand 'static'. Ma refeream la faptul ca nu ar necesita un server foarte puternic ca sa sustina un trafic mare.

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Site static adica html (fara php si mysql etc.).
Daca un domeniu nu a fost abordat de site-urile din Romania, fie este chiar ceva la care nu s-a gandit nimeni si exista cerere, fie este un domeniu neprofitabil (sau profitul obtinut este prea mic, si nu a atras pe nimeni).

Edited by Sorin84k, 20 March 2012 - 20:39.


#8
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Sunt... dar detaliate succint si nu ajuta persoanele din domeniu, tot la carti trebuie sa se apeleze, in timp ce in alte domenii gasesti absolut orice pe un singur site, nu mai vorbesc pe mai multe. Ca sa imi fac o idee: La ce sume se poate ajunge cu un site in Romania, si sa zicem si in afara daca as face o interfata in engleza sau germana? Din ce se poate obtine profit in asa ceva si in jurul caror sume se invarte profitul? Profitul obtinut din asta este net sau impozabil?

#9
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Profitul obtinut de pe urma reclamelor AdSense variaza in functie de locatie (limba), de nisa site-ului si de utilizator, daca [,] continutul este de asa natura incat sa-l determine pe acesta sa arunce un ochi si pe reclama pt. a da click.

Totusi, daca va fi un site detaliat despre un domeniu ce necesita studiu, sunt de parere ca o sursa principala de profit sa fie oferirea de continut premium, adica utilizatorul sa plateasca o suma pentru a avea acces la aceasta informatie.

#10
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011
Nu vreau sa merg pe ceva premium fiindca in Romania sunt foarte putine persoane dispuse sa plateasca pentru informatii online, majoritatea cumpara carti daca vor ceva detaliat. Vreau sa ma bazez pe rulaj, pe numarul mare de vizitatori. Dintr-un plan de afaceri nedezvoltat inca mi-au rezultat cheltuieli lunare de 2873 euro + salariul administratorului site-ului. Se pot obtine asemenea sume + un profit satisfacator cu un plan de dezvoltare bine pus la punct si un designer de top bine inteles + informatii furnizate de site corecte si bine dezoltate, ma refer la un continut adecvat profilului site-ului. Ce parere aveti?

#11
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Nu cred ca se poate acoperi nici suma investita lunar doar de pe urma traficului de 30.000 de vizitatori / zi (presupunand ca acestia ar exista).

#12
the-ping

the-ping

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.02.2012
1. Conteaza cui te adresezi, poti avea cont premium daca stii ca vizitatorii au venituri din care sa-si permita usor sa plateasca si sa li se para rentabil.
2. Conteaza in ce vrei sa-ti faci site-ul, avand in vedere ca vrei poze la rezolutie mare si 30000 de vizitatori/zi s-ar putea sa vrei un cdn si o sa ai nevoie de mai multe servere.
3. Venitul ar trebui sa fie destul de mare, 30000 de vizitatori / zi inseamna 900000/luna. Din datele trafic.ro, daca ai avea atatia vizitatori, te-ai situa undeva la nivelul sport.ro

#13
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011

View Postthe-ping, on 21st March 2012, 08:45, said:

1. Conteaza cui te adresezi, poti avea cont premium daca stii ca vizitatorii au venituri din care sa-si permita usor sa plateasca si sa li se para rentabil.
2. Conteaza in ce vrei sa-ti faci site-ul, avand in vedere ca vrei poze la rezolutie mare si 30000 de vizitatori/zi s-ar putea sa vrei un cdn si o sa ai nevoie de mai multe servere.
3. Venitul ar trebui sa fie destul de mare, 30000 de vizitatori / zi inseamna 900000/luna. Din datele trafic.ro, daca ai avea atatia vizitatori, te-ai situa undeva la nivelul sport.ro

Ce inseamna venit destul de mare? Pentru un functionar cu 1300 de lei salariu venit mare inseamna si 3000 de lei, pentru un investitot in media sau imobiliare venit mare inseamna 30-40 de mii... Cam unde se situeaza acest venit?

#14
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Din cate inteleg, daca investesti bani in crearea continutului inseamna ca te bazezi ca acest continut e de calitate. Dar trebuie sa iti alegi un model de profit (unul principal, cel putin care sa iti acopere cheltuielile si investitia). Modelul cu advertising este pentru siturile cu trafic foarte mare, si nu te poti baza la inceput, poti sa il adaugi pe parcurs.

As aprecia ca poti sa castigi intre 3000 - 6000 euro pe luna daca ai 30k vizitatori unici pe zi (ceea ce e enorm pentru Romania), Adsense variaza foarte mult de tipul sitului, si este bazat pe performanta. Dar pana ajungi la 30k vizitatori trebuie sa castigi niste bani. Gaseste alt model de profit.

#15
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011

View Postbozghiyy, on 21st March 2012, 15:50, said:

Din cate inteleg, daca investesti bani in crearea continutului inseamna ca te bazezi ca acest continut e de calitate. Dar trebuie sa iti alegi un model de profit (unul principal, cel putin care sa iti acopere cheltuielile si investitia). Modelul cu advertising este pentru siturile cu trafic foarte mare, si nu te poti baza la inceput, poti sa il adaugi pe parcurs.

As aprecia ca poti sa castigi intre 3000 - 6000 euro pe luna daca ai 30k vizitatori unici pe zi (ceea ce e enorm pentru Romania), Adsense variaza foarte mult de tipul sitului, si este bazat pe performanta. Dar pana ajungi la 30k vizitatori trebuie sa castigi niste bani. Gaseste alt model de profit.

Bani iti trebuie pentru absolut orice afacere din lume decat ca acesti bani sunt neimpozabili ceea ce este un avantaj enorm!

#16
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007
Sunt neimpozitabil daca nu ii declari...

#17
FurtunaDiesel

FurtunaDiesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.07.2011

View Postbozghiyy, on 22nd March 2012, 13:24, said:

Sunt neimpozitabil daca nu ii declari...

Eu ma refer daca este impusa de fisc declararea lor, fiindca logic orice declari platesti dar sunt de exemplu mici afaceri cum ar fi meseria de alpinist in care nu trebuie sa declari veniturile si probabil si altele. Ca proprietar al unui site nu stiu daca cere statul!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate