Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Samsung R530 Temperaturi ridicate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Am un laptop samsung r530,procesor intel pentium dual core T4400 2.2Ghz,4 gb ddr3,320 hdd,nvidia 310M.Am niste temperaturi cam ridicate si nu cred ca este normal sa stea asa de incins.In idle sta cam la 50 de grade,iar daca ma joc sau vad un film hd creste pe la 80...nu este overclock facut la nimic,asa merge el.Asa sa aibe el temperaturile sau s-ar putea sa fie si incarcatorul de vina,pt ca nu este original este universal.Are puterea si voltajul corespunzator,dar am citit pe un forum ca daca un incarcator nu ar da puterea sau voltajul corect,ar merge mai incins.Dupa ce am citit postul ala,la incarcator m-am gandit prima data.Spuneti-mi si mie daca asta este sau ar putea fi altceva.Astept parerile voastre,multumesc.

#2
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Daca si samsung fac laptopuri este aberant. Sau mai bine zis "si" laptopuri. Astept sa apara si masini si nave spatiale samsung cu piese facute in Romania sau turcia. Nu prea ai ce sa alegi de la firma samsung care face "detoate" de calitate indoielnica si mult, doar de dragul de a umple piata cu produse slabe si scumpe. Nu m-as complica cu produse de la ei nici sa fie mai ieftine.

Revenind la subiect daca zici ca ai citit asa pe forum despre incarcator poate fi adevarat, dar mai pot fi probleme si de la praful intrat in ventilator, sau si ceva virusi sau programe care ruleaza degeaba. Mai trebuie setata eventual si functia de downlock in caz ca nu e activata.

Dar de ce nu ai incarcatorul original? sa inteleg ca s-a ars sau nu era bun nici el?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpopascu, on 19th March 2012, 19:54, said:


Ce-i drept Samsung Galaxy si alte telefoane samsung, si chiar chiar Galaxy Tab sunt foaaarte proaste... :closedeyes:

@initiator - s-ar incinge incarcatorul, nu laptopul. Ai incercat sa-l pui pe ceva mai inalt, astfel incat sa circule aerul si pe sub el? De cat timp il ai?

#4
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008

View Postpopascu, on 19th March 2012, 19:54, said:

Daca si samsung fac laptopuri este aberant. Sau mai bine zis "si" laptopuri. Astept sa apara si masini si nave spatiale samsung cu piese facute in Romania sau turcia. Nu prea ai ce sa alegi de la firma samsung care face "detoate" de calitate indoielnica si mult, doar de dragul de a umple piata cu produse slabe si scumpe. Nu m-as complica cu produse de la ei nici sa fie mai ieftine.

Revenind la subiect daca zici ca ai citit asa pe forum despre incarcator poate fi adevarat, dar mai pot fi probleme si de la praful intrat in ventilator, sau si ceva virusi sau programe care ruleaza degeaba. Mai trebuie setata eventual si functia de downlock in caz ca nu e activata.

Dar de ce nu ai incarcatorul original? sa inteleg ca s-a ars sau nu era bun nici el?

Chiar daca Samsung este nou pe piata laptop-urilor,al meu este de o calitate buna,si merge fara probleme,ba chiar sunt foarte multumit de el.Este instalat recent windowsul pe el,nu sunt probleme de virusi sau alte programe...are setarea downclock setata.S-ar putea sa fie si praful de vina,o sa merg la cineva sa il desfac sa il curat.Incarcatorul nu este original pt ca laptop-ul il am de la cineva si nu a avut incarcator original.

Deci nu este incarcatorul.Cu circulatia aerului nu sunt probleme,chiar sunt atent cu asta,si pe picioare daca il pun cand stau in pat,il pun pe ceva drept sa nu ii astupe gaurile de aerisire.Nu cred ca are mai mult de 1 an,1 an jumatate...S-ar putea sa fie praf la ventilator...daca nu,chiar nu imi dau seama ce ar fi de vina.Am incercat sa il folosesc si cu bateria fara incarcator si sta tot cam asa...40 si ceva,aproape 50 de grade.Sincer imi e si frica sa ma joc sa mearga asa incins...mai astept pareri sa vedem,asa o rula el normal...poate intra cineva care chiar are acest model sa vedem daca si el pateste la fel...

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt sanse mari sa aiba praf, sau sa se fi defectat coolerul.

#6
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008

View PostAnn0nyym0us, on 19th March 2012, 20:30, said:

Sunt sanse mari sa aiba praf, sau sa se fi defectat coolerul.

Pai cum ar putea sa se strice,ca de mers el merge...si turatia merge corect,adica atunci cand intru sa joc ceva sau sa intru in ceva care il solicita creste turatia la el...

#7
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Desi Fujitsu sunt injurate de toti, eu am un fujitsu vechi cu procesor Sempron de 64W "tip vechi "  :D (soket 754 fiind de fapt o adaptare de procesor de desktop de fapt) si nu ajunge nici la 70 grade, daramite 80. In idle sta la 43- 47 grade. Chiar e aberant cum acel Txxx care are doar vreo maxim 30W ajunge la 80 grade. Posibil sa fie si pasta termica de vina, poate nu face contact radiatorul bine pe procesor sau sa fie chiar facut prost, supravoltat, deci e ceva neinregula.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
L-ai mai desfacut pana acum?

View PostAssassinS, on 19th March 2012, 20:48, said:

ca de mers el merge...si turatia merge corect,a

Asta n-am stiut, am presupus ca poate nu e asa. :)

#9
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008

View Postpopascu, on 19th March 2012, 21:50, said:

Desi Fujitsu sunt injurate de toti, eu am un fujitsu vechi cu procesor Sempron de 64W "tip vechi "  :D (soket 754 fiind de fapt o adaptare de procesor de desktop de fapt) si nu ajunge nici la 70 grade, daramite 80. In idle sta la 43- 47 grade. Chiar e aberant cum acel Txxx care are doar vreo maxim 30W ajunge la 80 grade. Posibil sa fie si pasta termica de vina, poate nu face contact radiatorul bine pe procesor sau sa fie chiar facut prost, supravoltat, deci e ceva neinregula.

S-ar putea sa fie si pasta de vina...dar am vazut ca si hdd si procesorul si placa video dar si placa de baza au cam aceleasi temperaturi...hdd-ul o are mai mica,dar daca era pasta de vina ma gandesc,ca placa de baza nu s-ar incinge...o sa apelez la cineva sa merg cu el sa il curat de praf si sa puna pasta pe procesor,placa video si cipset-ul placii de baza daca se pune si la ala.eu la desktop la placa de baza am condensator pe cipset.Cel mai bine era daca dadeam de cineva care are acest model,dar se pare ca nu am noroc...

#10
Essentzza

Essentzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2006

View PostAssassinS, on 19th March 2012, 21:48, said:

S-ar putea sa fie si pasta de vina...dar am vazut ca si hdd si procesorul si placa video dar si placa de baza au cam aceleasi temperaturi...hdd-ul o are mai mica,dar daca era pasta de vina ma gandesc,ca placa de baza nu s-ar incinge...o sa apelez la cineva sa merg cu el sa il curat de praf si sa puna pasta pe procesor,placa video si cipset-ul placii de baza daca se pune si la ala.eu la desktop la placa de baza am condensator pe cipset.Cel mai bine era daca dadeam de cineva care are acest model,dar se pare ca nu am noroc...

Incearca sa nu te duci la cel mai mic pret pentru curatare, mi-au venit multe persoana cu laptopuri "proaspat" curatate pe la diverse firme la oferta. Le-au bagat un aspirator , au scos niste praf si aia a fost . O curatare completa inseamna inclusiv sa ungi cu ulei coolerul , schimbare pasta termica si nu ultimul rand bureteii termici care se intaresc cand sunt supusi la temperaturi mari.

#11
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008

View PostEssentzza, on 27th March 2012, 12:16, said:

Incearca sa nu te duci la cel mai mic pret pentru curatare, mi-au venit multe persoana cu laptopuri "proaspat" curatate pe la diverse firme la oferta. Le-au bagat un aspirator , au scos niste praf si aia a fost . O curatare completa inseamna inclusiv sa ungi cu ulei coolerul , schimbare pasta termica si nu ultimul rand bureteii termici care se intaresc cand sunt supusi la temperaturi mari.
Da,asa este...multi asa fac,il curata putin de praf si gata...inca nu am fost cu el la nimeni pt ca sincer nu prea am incredere...si nici eu nu ma bag pt ca nu am mai umblat intr un laptop,la desktop nu am probleme stiu sa umblu,dar la laptop nu risc.am suflat prin gaurile de aerisire si a iesit niste praf.se pare ca a mai rezolvat cat de cat temperatura,a mai scazut si acum e mai bine,asa ca momentan il las asa.Multumesc de parere si sfat.

#12
corlatemanuel

corlatemanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.02.2015
stiu ca e un topic vechi,dar AM SAMSUNG NP-R530-JA06IT cam aceleasi specificatii.daca face mai mult zgomot decat atunci cand l-ai primit e cooler-ul si trebuie curatat leptopu de praf.darnu te baga,nu e asa usor.problema e ca s-ar putea sa fie si hard-ul de vina.ex.-laptopul meu merge greu fiindca am erori pe hard-disk.ca sa verifici pune-ti aplicatia hd tune pro si o sa vezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate