Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

FIRME CARE EFECTUEAZA MOBILA PE COMANDA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
wolfyshor

wolfyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.02.2011
Salut,

Am cautat printre topicurile anterioare legate de mobila facuta pe comanda insa sincer n-am gasit nimic satisfacator sau mai bine zis concret.Hai sa facem ceva util,scurt si la obiect care m-ar ajuta foarte mult pe mine (in prima instanta) si ulterior pe alti utilizatori interesati de acest topic.

Ideea este ca ma voi muta in curand singur(..sa fie party!..) si am nevoie de mobila pentru: hol, dressing si living. Am cautat pe Google "mobila pe comanda Bucuresti" si mi-am facut o lista cu ~60 mailuri de la diverse firme (practic primele 5 pagini din rezultatul cautarii) si intentionez sa trimit niste schite la aceste mailuri pentru oferta de pret. Din lista nu am auzit de ABSOLUT nici o firma. Plus de asta anumite siteuri au fie o prezentare saracacioasa (designul unui site ar trebui sa reprezinte imaginea firmei respective dupa parerea mea) fie o prezentare pompoasa cu diverse poze-exemplu care sunt sigur ca n-or sa aiba nici o regatura cu realitatea(fiind luate dupa vreun site strain strict pentru a atrage clientii naivi).

Intrebari:
1.Cu ce firme de mobilier pe comanda din Bucuresti ati interactionat? (un site ar fi util)
2.De ce firme ar trebui sa ma feresc? (parerile voastre contra privind firma X)
3.Spre ce firme ar trebui sa ma orientez? (parerire voastre pro privind firma X)

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Ps: Omiteti Mobexpert,Staer sau Ikea. Am interactionat cu ei si nu optez ptr. ei in clipa de fata fiindca ori sunt scumpi (Mobexpert),ori n-au ceva care sa ma impresioneze(Staer & Ikea).

(!) Lista propriu-zisa de mail (fara a face reclama cuiva :))) :

       [email protected]        [email protected]        [email protected]        [email protected]      
       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       office @mobila-comanda.com       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]       [email protected]      
      
      
      
       [email protected]       http://www.komandor.ro       http://www.mobila-conforama.ro

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Eu zic sa incerci in Kika,sunt multumit de ce am facut la ei.
In rest, mi-am facut mobila la Expert Mob (stiu,suna penibil) si acum regret alegerea facuta.

#3
wolfyshor

wolfyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.02.2011

 diahim, on 16th March 2012, 16:36, said:

Eu zic sa incerci in Kika,sunt multumit de ce am facut la ei.
In rest, mi-am facut mobila la Expert Mob (stiu,suna penibil) si acum regret alegerea facuta.

Era o optiune :D (mi-a fost recomandata)

#4
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
depinde ce doresti. daca vrei ceva special, mobilier sculptat, cu fel si fel de briz brizuri... pai astea nu ti le fac firmele de mobilier care le gasim pe google sau le vedem la fiecare colt de strada
daca tu alegi ce-a mai ieftina varianta... te gandesti ca e posibil sa fie si ce-a mai slaba calitativ?

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ia pune tu o poza cu mobila pe care ti-ai facut-o tu la ei bai "colegule"!!!.
nu-ti dai seama cat de patetic si penibil esti cu reclama ta de 2 lei?!?
pine o poza de la tine din casa cu o bancnota de 1 leu pe mobila... asa... drept dovada  :devilred:
ca o paranteza... aveti o obsesie pentru manere profil la bucatarie... sunt cele mai idioate, tampite, cretine, idioate...aaa... am mai zis... proaste, manere ce pot fi folosite vreodata intr-o bucatarie ;)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urmeaza pentru ca sa detin si eu o bucatarie, si chiar m-ai facut curios :).

Zi si mie te rog care e problema cu manerele alea?

#7
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 Nero-d, on 27th March 2012, 21:44, said:

ia pune tu o poza cu mobila pe care ti-ai facut-o tu la ei bai "colegule"!!!.
nu-ti dai seama cat de patetic si penibil esti cu reclama ta de 2 lei?!?
pine o poza de la tine din casa cu o bancnota de 1 leu pe mobila... asa... drept dovada  :devilred:
ca o paranteza... aveti o obsesie pentru manere profil la bucatarie... sunt cele mai idioate, tampite, cretine, idioate...aaa... am mai zis... proaste, manere ce pot fi folosite vreodata intr-o bucatarie ;)

ha ha..eu astept poza mobilierului  lui dulcineea facuta la hertdesign din 6 decembrie!

Cred ca nu e buna ideea cu bancnotele (mai ales de 1 leu) pe blat...cred ca trebuie sa il rogi ca pentru credibilitate sa puna  cardu', aifonu' sau vuitonu'
pe blat !

Site-ul e de nota 11 cu felicitari,  la prima vedere am avut impresia ca sunt poze adunate de afara (ca atatea site-uri de la noi)
insa m-am inselat, asadar fratilor, daca ati angajat o firma specializata pentru site, de ce faceti reclama in modul asta...de 2 bani?
Nu ma indoiesc ca si produsele pot fi pe masura, de mare clasa.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la manerele profil care ies din planul sertarului e o problema tehnica... practic nu poti pune usi... doar sertare... pentru ca la deschidere, s-ar lovi maner in maner
iar la toate manerele profil deopotriva... oricat de bine finisate ar fi capetele... sunt arme albe... zgârie, taie si sfâșie piele si haine, adulti dar si copii
or arata ele frumos in showroom dar in casa e altceva
(valabil pentru orice mobila din showroom... cand o vezi acolo e una... dac-o cumperi si o aduci aks... iti vine sa-ti iei campii :D   :wallbash: )
Attached File  manere_profil.jpg   10.59K   226 downloads

Edited by Nero-d, 29 March 2012 - 00:20.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi. Cat traieste omu' invata... Ca si mie imi placeau cum arata manerele :)

#10
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
intre timp a disparut postul cu reclama :), dar trebuie sa scriu ceva :)

Edited by sopo, 29 March 2012 - 17:14.


#11
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Balamalele clip top blumotion pot functiona si cu manere profil care ies in relief. Bineinteles ca nu trebuie sa iasa prea mult, cred ca max 9 mm.

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 Nero-d, on 27th March 2012, 19:44, said:

manere profil la bucatarie... sunt cele mai idioate, tampite, cretine, idioate...aaa... am mai zis... proaste, manere ce pot fi folosite vreodata intr-o bucatarie ;)
care-s alea, pune o poza te rog sa ma dumiresc si eu sa stiu sa ma feresc de ele

#13
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 dan210, on 29th March 2012, 21:57, said:

care-s alea, pune o poza te rog sa ma dumiresc si eu sa stiu sa ma feresc de ele

Nici eu nu le gasesc prea "prietenoase" si in plus nu imi plac absolut deloc manerele din aluminiu in bucatarie, consider (poate ca ma insel) ca in conditii de folosire a bucatariei isi vor schimba culoarea in timp.

Parca nici la noptiera nu mi-as dori, ca sa nu mai spun ca am vazut puse la sertarele de la pat, nu imi pot imagina cum ar fi sa te dai jos din pat buimac si sa atingi usor  un colt de maner .

Nu trebuie neaparat sa te feresti de ele, dar ar fi corect ca cine iti propune solutii de mobilare sa tina cont si de partea estetica si de partea practica,  sa iti expuna avantajele si dezavantajele si apoi tu sa hotarasti. Daca as avea un copil in casa nu as ezita in a ma hotari :)!

Attached Files


Edited by sopo, 29 March 2012 - 23:15.


#14
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Nu inteleg de ce a disparut si postul meu!!!!
Ca am dat link la 2 firme? vrei poze cu bani pe mobila si de la mine?

#15
Awaker

Awaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.01.2005
Salut, caut si eu o firma care sa faca mobila la comanda, inclusiv ceva consultanta, cam stiu ce vreau, dar un om cu experienta poate intotdeauna sa-ti dea si niste sfaturi. Avand in vedere ca asta e subiectul topicului, ma indoiesc ca ar trebui luate dept reclama raspunsurile, prefer ceva de genul eu am fost la X si a iesit super, nu s-o dam pe dupa tufis ca n-am voies sa aspun ca se considera reclama. Ma intereseaza in primul rand calitatea, nu vreau nici un pret astronomic, dar ...

#16
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

 Awaker, on 2nd April 2012, 01:40, said:

Salut, caut si eu o firma care sa faca mobila la comanda, inclusiv ceva consultanta, cam stiu ce vreau, dar un om cu experienta poate intotdeauna sa-ti dea si niste sfaturi. Avand in vedere ca asta e subiectul topicului, ma indoiesc ca ar trebui luate dept reclama raspunsurile, prefer ceva de genul eu am fost la X si a iesit super, nu s-o dam pe dupa tufis ca n-am voies sa aspun ca se considera reclama. Ma intereseaza in primul rand calitatea, nu vreau nici un pret astronomic, dar ...

Salut,

in postul meu, care a fost sters am zis ca la http://marcoshop-online.ro/ am gasit oameni profesionisti, care mi-au oferit si ceva consultanta, plus ca mi-au facut un proiect in Autocad pe care am discutat si am putut face modificari, plus ca isi respecta termenele si in 2 sapt ai mobila in casa.

Primul tip cu care am facut o mare parte din casa, a fost mult mai ok la capitolul consultanta, adica a venit la mine acasa, a stat 2-3 ore si am luat fiecare colt din casa la discutat, aici merge un dulapior, aici un bar... etc. Numai ca asta a stat 6 luni pana ne-a facut ceva.


Deci... daca vrei consultanta la modul asta, adica ce merge aici si ce nu merge iti recomand un particular care are relatii la firme de mobila si stie ce sa ceara etc. altfel, daca sti in mare ce vrei, ai nevoie doar de sfaturi tehnice, dute la o firma specializara, cum este cea din link, faceti un proiect si discutati pe el.

Unde am mai fost eu sa fac proiecte inainte de a incepe mobila, a fost la Sipro. Problema lor e ca sunt putin mai scumpi si nu prea fac mobila la comanda, au modele stabilite de ei, unde se modifica doar dimensiuni, atat.


De la astia: http://www.mobila-decor.ro/ am luat canapeaua, dar fac si mobila. Au fost ok, pentru ca au livrat la timp si dupa experienta mea cu ala care a stat 6 luni, am foat surprins cand am vazut canapeaua in casa atunci cand imi promisesera.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-am zis nimic de banii tai :D

exista pretentii si "pretentii", bugete si "bugete", mobila si "mobila"
cred ca difera totusi ceva la o bucatarie de 800 lei fata de una de 5.000 euro dar culmea... amandoua au pretul corect
de regula, cei care lucreaza bine (raport calitate/pret) sunt suprasolicitati deci astepti mult dupa ei (asta e primul semn dupa care sa te iei :) )
cauta si tu pe net cam cat costa autocad plus pro 100 sau alte softuri specializate in proiectarea de mobilier cu randare 3D si ai sa vezi ca nu e deloc ieftin
o consiliere cu un arhitect/designer + proiectele propriu zise poate insemna 100-250 euro metrul liniar sau 1000-1500 euro lucrare (apartament/vila, etc)

#18
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pe SP nu facem nici reclama si nici antireclama.

CLOSED

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate