Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#1
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Sal. Anul acesta intentionez sa vizitez, in perioada 03-10.09.2012, insula Samothraki. Am dat o tură pe diferite siteuri care prezintă insula si mi-am facut oarecum o idee despre peisaje. As dori ceva amanunte despre cazare la pensiuni, nu vreau hotel, se poate gasi cazare fara a face rezervare, direct la fata locului? Ceva indrumari aveti?
Anul trecut am fost in aceeasi per. in Thassos si mi-a placut f. mult. Prefer zonele mai linistite.
Am citit undeva ca fara rezervare la ferry nu a gasit locuri si a trebuit sa lase masina 2 zile in Alexandroupoli, chiar asa de aglomerat este?
Exista ceva magazine alimentare pt. o minima realimentare cu o berica, un vin, o paine, etc.?
Multumesc pt. orice informatie.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Exista o singura traversare pe zi cu ferry si costa vreo 120-140 euro o cursa dus -intors. Magazine sunt destul de putine iar insula este una f salbatica si putin locuita. dqaca iti place natura salbatica si sa fii singur pe o plaja este locul ideal.

#3
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
... singur pe una din putinele, mici si greu accesibile plaje ....

#4
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
din unele review-uri reiese ca sunt vreo trei patru plaje şi locuri foarte bune pt. snorkeling. Se poate face si o tură pe mare in jurul insulei?

#5
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postroni01, on 8th March 2012, 22:19, said:

Sal. Anul acesta intentionez sa vizitez, in perioada 03-10.09.2012, insula Samothraki. Am dat o tură pe diferite siteuri care prezintă insula si mi-am facut oarecum o idee despre peisaje. As dori ceva amanunte despre cazare la pensiuni, nu vreau hotel, se poate gasi cazare fara a face rezervare, direct la fata locului? Ceva indrumari aveti?
Anul trecut am fost in aceeasi per. in Thassos si mi-a placut f. mult. Prefer zonele mai linistite.
Am citit undeva ca fara rezervare la ferry nu a gasit locuri si a trebuit sa lase masina 2 zile in Alexandroupoli, chiar asa de aglomerat este?
Exista ceva magazine alimentare pt. o minima realimentare cu o berica, un vin, o paine, etc.?
Multumesc pt. orice informatie.


In 2009 am fost 4 zile in Samothraki. Incercam o alta varianta la Thasos, care sa fie tot asa aproape. Sezonul acolo inseamna luna august. atunci se suplimenteaza ferry la 2 pe zi. In rest e unul care pleaca la 15-15.30 nu-mi mai aduc exact aminte si am dat pt. o masina si 4 persoane 120€ (sau pe aproape)pe sens Am facut rezervare din tara dar nu am fi avut nevoie. Problema mare e la intoarcere caci acelasi feri pleaca de acolo la 18 si ajunge pe continent la ora 20 asa ca ai 2 variante; ori faci drumul pana in tara noaptea ori iti rezervi o camera la hotel in Alexandropoli. Eu am ales prima varianta si la 5 dim eram in Bucuresti. Despre insula ce sa-ti zic!? e jumatate cat Thassos, nu are sosea circulara ca Thassosul ci una cu 2 capete. Nu ai sa gasesti plaja cu nisip fin ci cu pietricele mici rotunde. Iti trebuiesc incaltari ca-ci dupa o zi de umblat descult pe plaja zici ca ai ochii in talpa. Hoteluri nu ai sa vezi ci doar pensiuni. trebuie sa-ti faci rezervare ca sa nu ai surprize, sau daca esti amator de cort poti arunca unul in portbagaj pt orice eventualitate. Ia-ti echipament de urcat pe munte caci ai ce vedea. In rest daca ai ceva de intrebat intreaba-ma. Daca-mi mai aduc aminte ceva important am sa-ti mai spun. Bafta.

#6
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
exista ceva magazine in zona Therma? Am vazut acolo o pensiune frumusica, Parselia, inconjurată de verdeată. Ceva taverne unde sa pierdem vremea seara, inainte de culcare?

#7
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postroni01, on 8th March 2012, 23:26, said:

exista ceva magazine in zona Therma? Am vazut acolo o pensiune frumusica, Parselia, inconjurată de verdeată. Ceva taverne unde sa pierdem vremea seara, inainte de culcare?


Ai sa gasesti boutiquri in Therma. Magazine mai mari ai sa gasesti in portul Kamariotisa. Distanta pana acolo e de cca. 10-12km. In general, insula fiind mica distamtele sunt relativ mici. La pensiunea aia am vrut sa ma cazez si eu, dar nu am gasit loc. M-am cazat la o pensiune undeva in zona Lakoma. Ca sa nu ai surprize trebuie sa-ti faci rezervare. Eu tin minte ca a trebuit sa-mi aman cu 2 saptamani deplasarea ca nu am gasit cazare.

#8
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Pare interesant. Am primit un raspuns pt. cazare la pensiunea Aleka's, in zona Therma, 25 euro/noapte camera dubla. Mi se pare OK oferta.
Sunt probleme cu transferul pe insula? este necesara rezervare la ferry?

#9
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postroni01, on 10th March 2012, 18:54, said:

Pare interesant. Am primit un raspuns pt. cazare la pensiunea Aleka's, in zona Therma, 25 euro/noapte camera dubla. Mi se pare OK oferta.
Sunt probleme cu transferul pe insula? este necesara rezervare la ferry?


Nu mai citi printre randur. Citeste direct randurile!

#10
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdamblagiu, on 10th March 2012, 21:27, said:

Nu mai citi printre randur. Citeste direct randurile!
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Am inteles faptul ca ar fi bine sa fac rezervare pt. cazare, nici nu ma gandeam altfel. dar am citit pe un alt forum (cred pe "am fost acolo.ro") ca in momentul in care a ajuns in port, in Alexandropoulis, a constatat cu stupoare ca singurele locuri libere la ferry, cu auto, erau peste 2 zile. Au vorbit cu gazda si aceasta le-a spus ca pot lasa masina in port si le-o va aduce proprietarul peste 2 zile, ceea ce s-a si intamplat. L-a asta m-am referit, daca este necesar sa fac rezervare on-line la ferry, sa nu am surprize la fata locului.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Atata timp cat nu te costa nimic nu stiu de ce iti mai pui intrebarea daca sa faci rezervarea sau nu. Fa-o sa fii linistit !

#12
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postroni01, on 10th March 2012, 23:47, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui.
Am inteles faptul ca ar fi bine sa fac rezervare pt. cazare, nici nu ma gandeam altfel. dar am citit pe un alt forum (cred pe "am fost acolo.ro") ca in momentul in care a ajuns in port, in Alexandropoulis, a constatat cu stupoare ca singurele locuri libere la ferry, cu auto, erau peste 2 zile. Au vorbit cu gazda si aceasta le-a spus ca pot lasa masina in port si le-o va aduce proprietarul peste 2 zile, ceea ce s-a si intamplat. L-a asta m-am referit, daca este necesar sa fac rezervare on-line la ferry, sa nu am surprize la fata locului.


Am zis intr-o postare anterioara ca mi-am facut rezervare la ferry, dar ca nu as fi avut nevoie. Asa cum spune si colegul atupi, de ce nu-ti faci caci oricum nu te costa nimic.

#13
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Multumesc, asa am sa fac. Din cate am vazut pe siteul SAOS sunt preturi diferite pt. week-end in sezonul de vf., cu aproape 50% mai mari, asa raman si după 03.09. 2012?

#14
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Merge cineva anul acesta in Samothraki?

#15
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
am auzit de insula asta cand am fost in thassos.
azi am primit o oferta pe mail de la 7 recomandari :
Sejur relaxant la plaja in Insula Samothraki - Grecia!
7 nopti cazare cu mic dejun la hotel 3*
Perioada de valabilitate:
1 iulie – 31 iulie
Daca va doriti o vacanta intr-o insula cu adevarat virgina, unde frumusetea naturala te cucereste de la inceput prin cascadele cu apa cristalina, vegetatia luxurianta si impozantul munte Saos, va recomand Insula Samothraki. Tinuta in secret pana acum, mica insula din nordul Marii Egee a inceput sa-si deschida portile pentru turisti, in special pentru cei ce vor sa-i admire frumusetile salbatice.
Oferta: 210 euro/persoana/sejur. Tariful include:
    7 nopti cazare cu mic dejun la hotel 3*
    taxele locale
HOTEL SAMOTHRAKI VILLAGE 3*
Palaiopoli, 68002 Samothraki, Grecia
pentru cei interesati :) mi se pare destul de scump totusi.
sunt curios sa vad poze de la cei care au mai fost pe ea

#16
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postdemential, on 10th April 2012, 11:21, said:

am auzit de insula asta cand am fost in thassos.
azi am primit o oferta pe mail de la 7 recomandari :
Sejur relaxant la plaja in Insula Samothraki - Grecia!
7 nopti cazare cu mic dejun la hotel 3*
Perioada de valabilitate:
1 iulie – 31 iulie
Daca va doriti o vacanta intr-o insula cu adevarat virgina

  Eeeeeee! si virginitatea asta are mai multe grade! M-au facut sa rad! Mi s-a stricat CD-ul cu poze si nu mai am decat cateva facute cu camera video. 1,2. nu lasati masina la umbra. 3,4,5 unul din cele 13 canioane.6,7 cea mai renumita plaja, Psili amos, cu "nisipul" din dotare.

Attached Files



#17
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Foarte interesanta combinatia aceasta de munte si mare. Pretul cred ca este rezonabil, iese undeva la 60euro/noapte cu mic dejun, in varf de sezon. Cred ca si in Thassos, in aceleasi conditii, pretul este asemanator.
A facut cineva rezervare deja?
Ar fi interesante cateva impresii proaspete de la fata locului.

#18
murphy777

murphy777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.10.2009

View Postroni01, on 8th March 2012, 23:19, said:

Sal. Anul acesta intentionez sa vizitez, in perioada 03-10.09.2012, insula Samothraki. Am dat o tură pe diferite siteuri care prezintă insula si mi-am facut oarecum o idee despre peisaje. As dori ceva amanunte despre cazare la pensiuni, nu vreau hotel, se poate gasi cazare fara a face rezervare, direct la fata locului? Ceva indrumari aveti?
Anul trecut am fost in aceeasi per. in Thassos si mi-a placut f. mult. Prefer zonele mai linistite.
Am citit undeva ca fara rezervare la ferry nu a gasit locuri si a trebuit sa lase masina 2 zile in Alexandroupoli, chiar asa de aglomerat este?
Exista ceva magazine alimentare pt. o minima realimentare cu o berica, un vin, o paine, etc.?
Multumesc pt. orice informatie.


Am fost anul trecut, in iunie. Sezonul plin acolo este iulie si august, eu am platit 50 euro/camera/noapte (40 euro camera si 10 micul dejun care este optional) fata de cca 70 cat ar fi fost in sezon.
Aici ai mai multe detalii http://www.greekhote...chondissa_Hotel
Am "batut" toata insula si este, zic eu, cel mai bun loc de cazare. Cred ca e si cel mai scump. Desi se cheama hotel este, practic, o pensiune, are vreo 10 - 12 camere, TOATE cu vedere la mare, multa verdeata. Dealtfel singurul loc de cazare de insula care seamana a hotel este Hotel Kastro.
Nu cred ca iti trebuie rezervare, fiind extrasezon nu e aglomerat, la mijlocul lui iunie nu erau nici jumatate din camere ocupate la Archondissa. Pe toata insula nu cred ca erau mai mult de 100 de turisti, n-am vazut mai mult de 10 persoane odata la Pachia Amos, singura plaja cu nisip fin de pe insula.
Eu, la sfatul proprietarei de la pensiune cu care vorbisem pe mail, n-am facut rezervare la ferry si n-au fost probleme, era loc berechet. Probabil situatia e mai complicata in iulie si august.
Exista magazine in fiecare orasel/sat de pe insula dar ar fi pacat sa nu mananci la taverne, nu la cele din orase ci din sate. Ti le recomand pe cele doua din Profitias Ilias si, mai ales, cea din Ano Meria. Incearca in Profitias capra la protap si maruntaie de capra la protap, 25 euro/kg dar comanzi ce cantitate vrei, iar in Ano Meria, the best of all, capra cu legume confiate la cuptor. Berea la taverna e 2 - 2,50 euro, sucurile 1,50.
Daca mai vrei si alte informatii, da un semn.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate