Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#37
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
La ce pensiune ai rezervat? Noi am trimis mail-uri aproape tuturor pensiunilor si hotelurilor, am primit raspuns de la toate, ramane sa decidem pe care o alegem.
Pan' la urma, perioada e 29 aug - 10 sept.

Ce inseamna "taxe enorme" cand e vorba de transferuri bancare? Recunosc, n-am nici cea mai vaga idee.

Edited by m&m, 27 July 2012 - 09:00.


#38
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009

View Postm&m, on 26th July 2012, 22:04, said:

La ce pensiune ai rezervat? Noi am trimis mail-uri aproape tuturor pensiunilor si hotelurilor, am primit raspuns de la toate, ramane sa decidem pe care o alegem.
Pan' la urma, perioada e 29 aug - 10 sept.

Ce inseamna "taxe enorme" cand e vorba de transferuri bancare? Recunosc, n-am nici cea mai vaga idde.


Am ales Mariva Bungalows - in Therma. E mai departe de plaja, dar e mai aproape de padure si cascade (preferatele sotului..).

Acum vreo 3 ani era taxa minima 45 de euro la transfer bancar. M-am pacalit o data; apoi, cand am mai avut nevoie de trimis avans la vile am trimis prin Western Union, care are taxe mult mai mici...dar in cazul asta cu ferry nu se poate prin WS

#39
dd55

dd55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.06.2011
Ziua buna la toti,

Solicit o informatie de la cei ce au fost anul acesta la Samothrache. (Scuze daca am pocit numele).
Se pot inchiria masini pe insula? S-ar putea lasa masina personala undeva in Alexandroupolos?

Va multumesc

#40
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ dd55 - despre masini de inchiriat nu stiu insa atentie, pe insula nu e decat o statie de benzina.
Inca ceva, chiria pentru masina se invarte intre 30-45eur/zi benzina o platesti tu, insula are vreo 30-50 km de drumuri de la un capat la altul, crezi ca merita sa inchiriezi?



Eu plec pe 19.08. dorm in Alex/polis 19/20
In Samotrache rezervat 7 nopti la Arhondissa Hotel (60eur/noapte studio cu 3 paturi fara masa)

pret ferry 3 persoane + 1 masina dus/intors = 185 eur + 3 eur comisionul bancii Marfin . bilete rezervate prin saos.gr chiar sit-ul companiei de ferry.
Grecoteii nici macar comisionul lor bancar (aia 3 eur) nu vor sa-l plateasca :-) :-)
taxa transfer bancar 25 eur la Banca Transilvania

Am o intrebare pentru cei care au mai fost :
la plaja Pahia Ammos cum e mai bine sa mergi cu masina personala sau cu autobuzul ?

se poate face croaziera in jurul insulei ? sau macar partiala ? daca da cam ce scoruri se practica ?

vreun pescar (eu sunt unul foarte amator dar pasionat) a fost acolo, cum e pescuitul ?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by carnitza, 02 August 2012 - 13:04.


#41
dd55

dd55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.06.2011

View Postcarnitza, on 2nd August 2012, 12:57, said:

@ dd55 - despre masini de inchiriat nu stiu insa atentie, pe insula nu e decat o statie de benzina.
Inca ceva, chiria pentru masina se invarte intre 30-45eur/zi benzina o platesti tu, insula are vreo 30-50 km de drumuri de la un capat la altul, crezi ca merita sa inchiriezi?

Multumesc carnitza. Planul meu e sa plec pe aceiasi data cu tine. Dar este posibil sa apara niste probleme neprevazute care vor da totul peste cap de aceea nu am facut nici o rezervare, dar cred ca nu va fi nici o problema sa le fac mai aproape de data plecari. In Alexandropolis insa as vrea sa ramin 2-3 zile intelegind ca ai de vazut ceva si pe acolo si imprejurimi. Dupa care insula pentru vreo 7-9 zile si cu asta se cam termina vacanta.
Intrebam de masini de inchiriat deoarece am inteles ca accesul pe plaje si in alte locuri bune de vizitat nu este facil iar masina mea are o garda joasa. Daca nu masina macar un ATV.
In caz ca nu intervine nimic neprevazut te voi anunta daca plec pe 19 si poate facem drumul impreuna.
Eu plec din Bucuresti.

Edited by m&m, 02 August 2012 - 17:10.


#42
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

Quote

Multumesc carnitza. Planul meu e sa plec pe aceiasi data cu tine. Dar este posibil sa apara niste probleme neprevazute care vor da totul peste cap de aceea nu am facut nici o rezervare, dar cred ca nu va fi nici o problema sa le fac mai aproape de data plecari. In Alexandropolis insa as vrea sa ramin 2-3 zile intelegind ca ai de vazut ceva si pe acolo si imprejurimi. Dupa care insula pentru vreo 7-9 zile si cu asta se cam termina vacanta.
Intrebam de masini de inchiriat deoarece am inteles ca accesul pe plaje si in alte locuri bune de vizitat nu este facil iar masina mea are o garda joasa. Daca nu masina macar un ATV.
In caz ca nu intervine nimic neprevazut te voi anunta daca plec pe 19 si poate facem drumul impreuna.
Eu plec din Bucuresti.

Daca mergi cu masina personala nu are nici un rost sa inchiriezi alta de acolo. Plajele sunt la sosea asfaltata si asfaltul e destul de bun chiar si pt. o masina cu garda joasa.




Quote

Eu plec pe 19.08. dorm in Alex/polis 19/20
In Samotrache rezervat 7 nopti la Arhondissa Hotel (60eur/noapte studio cu 3 paturi fara masa)

pret ferry 3 persoane + 1 masina dus/intors = 185 eur + 3 eur comisionul bancii Marfin . bilete rezervate prin saos.gr chiar sit-ul companiei de ferry.
Grecoteii nici macar comisionul lor bancar (aia 3 eur) nu vor sa-l plateasca :-) :-)
taxa transfer bancar 25 eur la Banca Transilvania

Am o intrebare pentru cei care au mai fost :
la plaja Pahia Ammos cum e mai bine sa mergi cu masina personala sau cu autobuzul ?

se poate face croaziera in jurul insulei ? sau macar partiala ? daca da cam ce scoruri se practica ?

vreun pescar (eu sunt unul foarte amator dar pasionat) a fost acolo, cum e pescuitul ?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Soseaua asfaltata se termina chiar pe plaja mentionata de tine. Nu e nici o problema de ajuns cu masina acolo. In schimb nu lasa masina la umbra sub copaci ca sigur se va intampla ca in pozele postate pe prima pagina. De autobuz habar nu am daca exista sau nu. Pescar nu sunt in schimb am vazut multi cu lansete care intrau printr-o "poarta" naturala formata din stanci chiar in partea dreapta a plajei mentionate. Bafta.

Edited by m&m, 02 August 2012 - 17:11.


#43
dd55

dd55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.06.2011

View Postdamblagiu, on 2nd August 2012, 17:42, said:

Daca mergi cu masina personala nu are nici un rost sa inchiriezi alta de acolo. Plajele sunt la sosea asfaltata si asfaltul e destul de bun chiar si pt. o masina cu garda joasa.

Multumesc damblagiu. Voi face precum ma sfatuiesti. Masina cu mine pe insula si acolo voi mai vedea. Se pare (conform informatiilor de pe forum si din alte surse)ca sunt si punte dificil de atins cu o masina sa ii zicem normala si de aceea ma gindeam la inchirierea unei masini acolo. Deasemenea tinind cont ca nu am nimic rezervat, ma gindeam ca lasarea masinii in Alexandroupolis ma ajuta sa pot lua fery fara probleme iar la pretul de transport masina cu fery mai pun ceva si am masina inchiriata pe insula. Dar voi vedea la fata locului.

Edited by m&m, 05 August 2012 - 06:51.


#44
ralted

ralted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.08.2012

View Postdd55, on 31st July 2012, 13:29, said:

Ziua buna la toti,

Solicit o informatie de la cei ce au fost anul acesta la Samothrache. (Scuze daca am pocit numele).
Se pot inchiria masini pe insula? S-ar putea lasa masina personala undeva in Alexandroupolos?

Va multumesc


exista scutere de inchiriat. ne-au innebunit cat am stat acolo. sunt peste tot si se inchiriaza chiar din port.
noi am fost in iulie cu masina si am facut vreo 500 km, desi insula e mica ne-am plimbat si tot nu am vazut tot ce era de vazut.
am ratat niste cascade care nu sunt trecute pe harta de acolo dar am citit de ele pe un blog. eu am plecat cam "din scurt".
noi am fost cu cortul 2 nopti si altele 5 am stat la o pensiune din apropierea campingului cu 30 euro, 2 cam pt. ca am fost cu 2 copii mici. Sincer mi-a placut mai mult in camping dar stim pt data viitoare.
daca mai vreti sa stiti ceva va stau la dispozitie.

View Postminam, on 27th July 2012, 08:09, said:

Am ales Mariva Bungalows - in Therma. E mai departe de plaja, dar e mai aproape de padure si cascade (preferatele sotului..).

Acum vreo 3 ani era taxa minima 45 de euro la transfer bancar. M-am pacalit o data; apoi, cand am mai avut nevoie de trimis avans la vile am trimis prin Western Union, care are taxe mult mai mici...dar in cazul asta cu ferry nu se poate prin WS


parerea mea este ca nu ai de ce sa iti faci rezervare la ferry in acea perioada ca pleaca toti grecii care vin in concediu. ei, de obicei au concediu in august, in rest nu prea e aglomerat ferry, mai ales daca e in cursul saptamanii. sa iti iei marja de timp ca sa prinzi ferry-both-ul ca noi l-am pierdut si am ramas o noapte in Alexandropouli, noroc ca eram cu cortul si nu aveam nevoie sa cautam cazare acolo si nu aveam nici rezervare pe insula.

#45
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009
Multumesc, chiar asta mi-a raspuns si dl. Dimitris Missiris de la Mariva...Trebuie sa ajungem cu cel putin o ora inainte. Avand in vedere ca avem "vechime" la traversat Bulgaria, sper sa reusim  :peacefingers:

Edited by minam, 07 August 2012 - 15:02.


#46
murphy777

murphy777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.10.2009

View Postcarnitza, on 2nd August 2012, 13:57, said:

se poate face croaziera in jurul insulei ? sau macar partiala ? daca da cam ce scoruri se practica ?
vreun pescar (eu sunt unul foarte amator dar pasionat) a fost acolo, cum e pescuitul ?

Se organizeaza croaziere din Therma, posibil si din Kamariotissa.
Si eu sunt pescar asa ca am avut la mine doua bete. Chiar in portul din Therma vedeam bancuri de pesti de cca 30 cm, nu stiu ce erau si n-am reusit sa prind vreunul.
Am dat si de pe stancile din stanga plajei Pachia Amos, ai umbra acolo pana spre prinz. La sfatul unui turist, care facea scufundari in zona, aruncam intr-un unghi de 45 grade, deci nici inainte, in larg, nici paralel cu tarmul, ci pe bisectoare, intr-o zona unde mi-a spus, si a avut dreptate, ca nu era agatatura.  In vreo doua ore am prins vreo 10 pesti din vreo 5 specii diferite, cam cat palma, si o caracatita. Am vrut sa ma intorc ulterior si sa folosesc bucatele din caractita ca momeala dar nu am mai avut timp de pescuit deoarece in urmatoarele zile am halaiduit pe insula. La pensiunea Archondissa, care e chiar lnga plaja, prietenul cu care am fost pescuia din barca gonflabila la 15 - 20 m de mal, la "mana", cu plumb la fund si 2 -3 ace pe fir, prindea niste guvizi si un fel de carasi.
Din pacate nu am experienta la pescuitul pe mare, in caz contrar cred ca as fi avut rezultate mai bune. Am mai pescuit pe mare doar in Thassos, unde am inchiriat si barca cu pescar localnic, si in jumatate de zi am prins doar vreoi 4 pesti, deci zic eu ca Samothraki pare mai promitatoare.
Eu mi-am cumparat monturi de la un magazin pentru pescari in portul Kamariotissa, dar cred ca mai sunt si altele pe insula.

#47
ralted

ralted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.08.2012

View Postralted, on 7th August 2012, 09:23, said:

exista scutere de inchiriat. ne-au innebunit cat am stat acolo. sunt peste tot si se inchiriaza chiar din port.
noi am fost in iulie cu masina si am facut vreo 500 km, desi insula e mica ne-am plimbat si tot nu am vazut tot ce era de vazut.
am ratat niste cascade care nu sunt trecute pe harta de acolo dar am citit de ele pe un blog. eu am plecat cam "din scurt".
noi am fost cu cortul 2 nopti si altele 5 am stat la o pensiune din apropierea campingului cu 30 euro, 2 cam pt. ca am fost cu 2 copii mici. Sincer mi-a placut mai mult in camping dar stim pt data viitoare.
daca mai vreti sa stiti ceva va stau la dispozitie.




parerea mea este ca nu ai de ce sa iti faci rezervare la ferry in acea perioada ca pleaca toti grecii care vin in concediu. ei, de obicei au concediu in august, in rest nu prea e aglomerat ferry, mai ales daca e in cursul saptamanii. sa iti iei marja de timp ca sa prinzi ferry-both-ul ca noi l-am pierdut si am ramas o noapte in Alexandropouli, noroc ca eram cu cortul si nu aveam nevoie sa cautam cazare acolo si nu aveam nici rezervare pe insula.


in iulie erau drumuri inchise si am ocolit vreo 200 km. am facut 12 ore in loc de 8-9 si am ajuns la 16.15, vazand ferry in larg cum abea plecase.

View Postmurphy777, on 7th August 2012, 15:38, said:

Se organizeaza croaziere din Therma, posibil si din Kamariotissa.
Si eu sunt pescar asa ca am avut la mine doua bete. Chiar in portul din Therma vedeam bancuri de pesti de cca 30 cm, nu stiu ce erau si n-am reusit sa prind vreunul.
Am dat si de pe stancile din stanga plajei Pachia Amos, ai umbra acolo pana spre prinz. La sfatul unui turist, care facea scufundari in zona, aruncam intr-un unghi de 45 grade, deci nici inainte, in larg, nici paralel cu tarmul, ci pe bisectoare, intr-o zona unde mi-a spus, si a avut dreptate, ca nu era agatatura.  In vreo doua ore am prins vreo 10 pesti din vreo 5 specii diferite, cam cat palma, si o caracatita. Am vrut sa ma intorc ulterior si sa folosesc bucatele din caractita ca momeala dar nu am mai avut timp de pescuit deoarece in urmatoarele zile am halaiduit pe insula. La pensiunea Archondissa, care e chiar lnga plaja, prietenul cu care am fost pescuia din barca gonflabila la 15 - 20 m de mal, la "mana", cu plumb la fund si 2 -3 ace pe fir, prindea niste guvizi si un fel de carasi.
Din pacate nu am experienta la pescuitul pe mare, in caz contrar cred ca as fi avut rezultate mai bune. Am mai pescuit pe mare doar in Thassos, unde am inchiriat si barca cu pescar localnic, si in jumatate de zi am prins doar vreoi 4 pesti, deci zic eu ca Samothraki pare mai promitatoare.
Eu mi-am cumparat monturi de la un magazin pentru pescari in portul Kamariotissa, dar cred ca mai sunt si altele pe insula.

cred ca se fac excursii si de pe plaja Pachia Amos. e mai aproape plaja pe care se poate ajunge doar cu barca de Pachia Amos si probabil costa mai putin.

#48
ralted

ralted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.08.2012

View Postroni01, on 8th March 2012, 23:26, said:

exista ceva magazine in zona Therma? Am vazut acolo o pensiune frumusica, Parselia, inconjurată de verdeată. Ceva taverne unde sa pierdem vremea seara, inainte de culcare?


gasesti in portul Therma un magazinas foarte bine aprovizionat si cu preturi bune. este chiar pe sosea. este mai bine aprovizionat decat magazinele din Therma si cu preturi mai bune. Taverne peste tot si cum s-a mai spus mai ieftine si la fel de bune sunt cele din afara oraselor.

#49
silviu1982

silviu1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2007

View Postatupi, on 8th March 2012, 21:39, said:

Exista o singura traversare pe zi cu ferry si costa vreo 120-140 euro o cursa dus -intors. Magazine sunt destul de putine iar insula este una f salbatica si putin locuita. dqaca iti place natura salbatica si sa fii singur pe o plaja este locul ideal.
Noi pe 6 august 2012 pentru Saos fery am dat 96euro/sens pentru 3 persoane si o masina, aveau o oferta, de la vre-o 70 pt masina la 49e. Erau 2 curse pe zi, una la 9.00 si alta parca la 16.00

Este o insula de hipioti si rastafarieni peste tot numai pletosi, tatuati si nudisti. Am stat in Samothraki de pe 7 august pana pe 13 august 2012. Nu am avut nevoie de cazare ca am stat la cort pe plaja. Sunt 2 campinguri dar toate sunt cu plata, ne cereau vre-o 150 euro asa ca am stat intr-unul din locurile amenajate de prin zona therma, la 5 min de izvor, cine o sa ajunga o sa il vada. Ca actvitati am pescuit, chiar am facut o saramura calumea de biban de mare, poti sa te plimbi prin padure pe munte ai tot felul de rsuri si cascade, copacii sunt f frumosi si mai deosebiti sa zic asa :), ai plaje pustii, snoorkeling, pietroaie cate vrei. poti sa vizitezi orasul samotrhaki de pe munte. Mirosul intradevar e deosebit din cauza la plante si in unele locuri la capre si la oi.

Edited by silviu1982, 23 August 2012 - 10:49.


#50
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View Postsilviu1982, on 23rd August 2012, 12:06, said:

Noi pe 6 august 2012 pentru Saos fery am dat 96euro/sens pentru 3 persoane si o masina, aveau o oferta, de la vre-o 70 pt masina la 49e. Erau 2 curse pe zi, una la 9.00 si alta parca la 16.00

Este o insula de hipioti si rastafarieni peste tot numai pletosi, tatuati si nudisti. Am stat in Samothraki de pe 7 august pana pe 13 august 2012. Nu am avut nevoie de cazare ca am stat la cort pe plaja. Sunt 2 campinguri dar toate sunt cu plata, ne cereau vre-o 150 euro asa ca am stat intr-unul din locurile amenajate de prin zona therma, la 5 min de izvor, cine o sa ajunga o sa il vada. Ca actvitati am pescuit, chiar am facut o saramura calumea de biban de mare, poti sa te plimbi prin padure pe munte ai tot felul de rsuri si cascade, copacii sunt f frumosi si mai deosebiti sa zic asa :), ai plaje pustii, snoorkeling, pietroaie cate vrei. poti sa vizitezi orasul samotrhaki de pe munte. Mirosul intradevar e deosebit din cauza la plante si in unele locuri la capre si la oi.

Nu sunt numai hipioti! Zona in care ai stat cu cortul, intr-adevar e populata cu "hipioti" dar nu toata insula!. Orasul Samothraki nu exista. Poate vrei sa spui Chora!. Ai dreptate, in august sunt cate 2 curse pe zi la ferry.

Edited by damblagiu, 23 August 2012 - 21:48.


#51
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009
Pe 5 septembrie dupa amiaza o sa fiu in insula..  :peacefingers: (Mariva Bungalows, in Therma).
Din cate am vazut, nu au net in camera, asa ca impresiile vi le spun la intoarcere...

#52
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
aseara am venit de pe insula in Alexpolis.
acum plecam spre casa
impresii diseara sau maine...

ferry de 19 are reducere la masina si daca vrei sa schimbi cu cel de 12 platesti diferenta vreo 24 euroi


Meriva Bungalow e in therma, din pacate deeeeeparteeee de orice plaja

ne mai citim diseara sau maine

#53
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Asteptam cu interes.

#54
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Buna dimineata
Va rog sa scuzati intarzierea insa pana acum nu am avut acces la net.
Asadar, Samothraki....
voi incerca sa o iau metodic si sa fiu cat mai scurt posibil :
plecat din Buc. duminica la ora 4:30 ajuns la Alexpolis la 13:10
Tradeu urmat in ambele sensuri : Buc - Giurgiu - Ruse - V Tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - Madrets - Svilengrad - Alexpolis.
Drumul de calitate acceptabila, in Bulgaria de remarcar doar 2 zone nasoale : in Madrets si Polski Gradets (aici pe vreo 2-3km drumul zici ca a fost bombardat nuclear :-) - 3 minute de mers)
"Celebra" portiune de piatra cubica de 3 km de la Panicerevo pot spune ca e parfum... (50-80 km/h)
Politie duminca deloc, marti la intoarcere un radar la iesire din Gurkovo spre V.Tarnovo,din pacate era un romanas oprit :-(
Pentru ca nu imi place sa alerg ca disperatul dupa ferry am dormit cate 1 noapte la dus si intors in Alexpolis
Ambele nopti rezervate pron booking.com fara probleme.
La dus am dormit la Athina Apartments in centrul Alexpolis, hotel cica de 3 stele - la noi ar fi fost de 2,  curat insa mobila destul de veche, 60 eur/noapte cu mic dejun.
La intoarcere dormit la Bel Air Hotel la 6 km de Alexpolis spre Keramoti - tot cica 3 stele, tot de 2 zic eu, pacat ca e destul de original (gasiti pe net) insa in camera mirosea groaznic a fum de tigara - nu aveam cum sa mai schimb era 22:30.

Ferry - rezervat bilete din buc. - 185 eur + 3 eur comision greci + 25 eur comision banca ro.
la dus ferry ora 9:00
intors ferry ora 19:00 (a meritat pt ca am avut reducere de 28 eur fata de cel de ora 12)

Cazare : Hotel Arhondissa, Therma, 60 eur/noapte/3 persoane, adulti, negociat de la 80eur, rezervat platind un acont, voia 100 eu am trimis 200eur + comision 15 eur western union
impresii hotel :
curat, camera destul de spatioasa, aer conditionat gratuit,tv - mic, frigider, pat matrimonial + canapea extensibila chiar confortabila minichicineta (doar cafea am facut)
Daca faceti rezervare e bine sa cereti camera la parter, cu vedere la mare - la etaj e mai cald
Gradina spatioasa, superba
Plaja micuta, amenajata, platani asigura portiuni permanente de umbra

Insula :
Impresie generala excelenta
Am fost peste tot cu exceptia Pahia Ammos - din motive obiective nu am putut merge
si tot din motive obiective nu am mers decat pana la prima cascada pe raul Fonias.
Plaja Kipos - superba
Facut croaziera clasica, 20eur/persoana, 12:00 - 18:00 din care 1/2 oro plaja pe o micuta plaja dincolo de pahia Ammos si 1 1/2ore pe plaja Vatos - ambele superbe
Chora - un satuc superb
Kamariotissa - in afara de port nu prea ai ce vedea
Therma (Loutra) etc..- satuce grecesti caracteristice
De remarcat comunitatea mare de hipioti/rasta etc. - care insa nu te deranjeaza deloc
Sosele - bune peste tot

Mancarea:
ca peste tot unde am fost in Grecia - foarte buna.
la recomandarea patroanei hotelului (si a fost pe bune) am mancat capra la cuptor si la gratar la taverna Karydies (in Ano Meria) si peste la taverna Akrogiali din Lakoma (de 3 ori, super peste, insa destul de scump)
Am mai mancat peste la 2 taverne de pe soseaua Kamariotissa - Therma dar nu s-au ridicat la nivelul celei de mai sus
De remarcat capra care a fost extraordimara atat la cuptor cat si la gratar.
Am mancat de asemenea buyourdi (care mie imi place f mult) extraordinar la o taverna din Loutra
Bautura - sunt amator de ouzo asa ca am tras la greu (eeeee, omeneste, nu mi-am pus in cap) si bere care variaza destul de mult ca pret functie de marca si mod de prezentare (de la 1,5 la 3-3,5 euro)
Am cumparat si o sticla de vin originar din samothraki, nu foarte scump, dar la banii aia destul de bun, ceva gen cupaj merlot+cabernet.

Pentru ca suntem mari amatori de ulei de masline (gatit + salate + orice mancare la care se foloseste ulei) - am cumparat din therma direct de la tarani ulei bio cu 5eur/kg si de la supermarketul din  portul Therma un bidon de 17litri/65eur

cam atat pentru moment

Daca cineva doreste informatii suplimentare il rog sa ma contacteze pe pm

Γεια σας

Ps
la anul .......... Kefalonia sau Chios

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate