Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Prananadi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#1
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
Am un prieten care acum 3 ani a intrat in rahatul asta de yoga, momit cu speranta unei vieti spirituale. Tipul e mai filozof, citit si cred ca de acolo i se trage, de la Eliade si studiile lui despre India.
Ca sa nu o mai lungesc, a urcat nu stiu cate grade in prananadi asta, mediteaza toata ziua, isi neglijeaza serviciul si clientii, familia e pusa pe ignore, are doi copii care nu-si mai recunosc tatal.
Cica el va ajunge mare vindecator si bla-bla. N-a putut sa vindece nici o raceala banala a neveste-sii.
Pleaca in tot felul de excursii cu adepti ai sectei, ca altfel nu pot s-o numesc  :deadtongue: , a devenit vegetarian si s-a subtiat ca un batz.
Ceva sfaturi aveti? ca eu am vorbit cu el si se uita prin mine.

#2
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
Poate sa ma lumineze si pe mine cineva? De preferinta unul care a trecut prin asta, fie el pranandist sau yoghin bivolarian, reikian si altele?
Ca pe tip daca divorteaza nevasta-sa totuna-i, bubuie de spalare pe creier. Mi-e prieten la catarama, de aia vreau sa-l ajut si habar nu am cum.

#3
blue_heart9

blue_heart9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2011
Din secta asta numai Dumnezeu te mai poate scoate, ca din orice alta secta. La mine a functionat!!!
http://www.parohiasf...-gust-amar.html
Dumnezeu sa-i poarte de grija prietenului tau si familiei lui!
Sorin

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Bega, on 7th March 2012, 17:12, said:

Poate sa ma lumineze si pe mine cineva? De preferinta unul care a trecut prin asta, fie el pranandist sau yoghin bivolarian, reikian si altele?
Ca pe tip daca divorteaza nevasta-sa totuna-i, bubuie de spalare pe creier. Mi-e prieten la catarama, de aia vreau sa-l ajut si habar nu am cum.
Sa citeasca Biblia.

#5
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Bega, on 7th March 2012, 11:11, said:

Dar tu ce ești? Creștin, ateu...?

Isus spunea: scoate întâi bârna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoți paiul din ochiul fratelui tău.

Dacă vrei să-l ajuți, tu trebuie să fii un exemplu bun și plăcut pentru el. Arată-i că ești mai bun ca el, prin faptele tale.

Și iarăși Isus spunea: Voi Mă numiți Învățătorul și Domnul, și bine ziceți, căci sunt.
Deci, dacă Eu, Domnul și Învățătorul vostru, v-am spălat picioarele, și voi sunteți datori să vă spălați picioarele unii altora.
Pentru că Eu v-am dat o pildă, ca și voi să faceți cum am făcut Eu.


Deci, învață de la Isus(în Biblie) ce trebuie să faci.

Edited by Elihu_66, 08 March 2012 - 17:06.


#6
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
Elihu, prin ce sa-i arat ca sunt mai bun decat el? In stadiul in care se afla si un retardat e mai bun decat el. Intelegi ca nu-l mai intereseaza nimic, pot sa ma invart in jurul lui ca nu ma vede? Da, sunt crestin.
Zexelica, Sorin, nu mai citeste Biblia. Era o vreme cand o citea si mergea regulat la biserica. Acum e speriat de bombe ca trece timpul si el nu-si face asanele sau cum se numesc exercitiile alea. Asculta muzica din aia cu susur de ape si fosnet de brazi si mediteaza.
Cum sa-l abordez, ca el de la sine, asa cum ai povestit tu, Sorine, nu se va lasa, clar. Ce sa-i zic?

#7
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Pune-i documentarele lui Dawkins si stand-up-urile lui Carlin.

#8
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 Charger, on 8th March 2012, 20:15, said:

Pune-i documentarele lui Dawkins si stand-up-urile lui Carlin.
Nu se uita la documentare decat daca este vorba despre vreun yoghin care se mumifica prin Tibet, locul unde spera el sa ajunga.  Io i-as mumifica pe toti care i-au bagat prostiile astea in cap. :cursing:

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Bega, on 8th March 2012, 20:10, said:

Zexelica, Sorin, nu mai citeste Biblia. Era o vreme cand o citea si mergea regulat la biserica. Acum e speriat de bombe ca trece timpul si el nu-si face asanele sau cum se numesc exercitiile alea. Asculta muzica din aia cu susur de ape si fosnet de brazi si mediteaza.
Cum sa-l abordez, ca el de la sine, asa cum ai povestit tu, Sorine, nu se va lasa, clar. Ce sa-i zic?
La biserica nu are ce sa caute, aia propovaduiesc liberul arbitru.
Tu doar spune-i sa citeasca. Numai asa afli direct de la Dumnezeu ce vrea El. Daca va citi sau nu, nu depinde nici de tine nici de el.

Ioan 6

44Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; și Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Iar, orbirea lui este de asemeni de inteles, o vedem la ortodocsii care se tarasc in genunchi ca sa pupe o mana de mort, la adventistii care idolatrizeaza o femeie mincinoasa care predica in biserica, la branhamistii care spun ca Eva s-a culcat cu sarpele, etc..... Nu mai zic de musulmanii care se sinucid.

2 Tesaloniceni 2

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

Deci, daca nu-l lumineaza Dumnezeu, tot degeaba. Iar daca iese de acolo si merge la biserica, cade din lac in put, mai bine sta la yoga.

#10
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Daca nu asculta,incearca sa ii oferi o alternativa mult mai tentanta si mai realista decat o astfel de secta.Intreaba-te de ce a recurs la o secta....ce ii poate oferi?Avea probleme in familie,nu avea prietena,nu avea prieteni?Ofera-i ca alternativa o viata normala,cu socializare,cu iesiri in oras,cu de-astea.Explica-i ca e ceva ce nu il defineste.Nu stiu,dar eu nu as accepta sa fac nimic ca asa zice un lider sau maestru sau popa....

#11
Apopii

Apopii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2009

 Bega, on 8th March 2012, 20:10, said:

Cum sa-l abordez, ca el de la sine, asa cum ai povestit tu, Sorine, nu se va lasa, clar. Ce sa-i zic?

Tu, in mod direct, nu ai cum sa-l ajuti, deoarece nu cunosti mecanismele delirului mistic, iar argumente pentru a-l scoate din starea in care se afla, NU exista! Delirantul traieste in propria sa lume, creata de catre propria sa minte, si pe care o considera a fi reala, din acest motiv nu exista argumente pe care tu sau altcineva le-ar putea folosi.

Singurul ajutor real poate veni doar din partea unui psihiatru. Acesta te poate sfatui cel mai bine cum sa procedezi. Am vazut mai multe cazuri de acest gen si care s-au rezolvat doar cu ajutorul psihiatriei, este drept ca mai raman unele sechele, dar in mare se rezolva!


 zexelica, on 9th March 2012, 10:56, said:

Tu doar spune-i sa citeasca. Numai asa afli direct de la Dumnezeu ce vrea El. Daca va citi sau nu, nu depinde nici de tine nici de el.

A inlocui un tip de delir mistic, cu alt tip de delir mistic, nu-i o solutie!

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Apopii, on 9th March 2012, 15:29, said:

A inlocui un tip de delir mistic, cu alt tip de delir mistic, nu-i o solutie!
Corect, de aia l-am sfatuit sa nu mearga la nicio biserica.

#13
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011
Poate el e fericit asa. De ce vrei sa-l schimbi ? Fericirea e subiectiva...

#14
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si un drogat este fericit atata timp cat are Heroina la dispozitie.

Problema e ca le distruge vietile celor din jurului lui.

#15
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 blacktiti89, on 9th March 2012, 11:04, said:

Daca nu asculta,incearca sa ii oferi o alternativa mult mai tentanta si mai realista decat o astfel de secta.Intreaba-te de ce a recurs la o secta....ce ii poate oferi?Avea probleme in familie,nu avea prietena,nu avea prieteni?Ofera-i ca alternativa o viata normala,cu socializare,cu iesiri in oras,cu de-astea.Explica-i ca e ceva ce nu il defineste.Nu stiu,dar eu nu as accepta sa fac nimic ca asa zice un lider sau maestru sau popa....

Nu stiu ce probleme avea in familie. Eu sunt prieten bun cu el, ne cunoastem din liceu, ne vizitam des si n-am observat cand a plecat cu sorcova. Stiu ca-mi spunea de unul care l-a introdus in yoga, nu stiu ce mare scula vindecatoare si era bucuros ca va deveni si el ca ala. Dar naiba s-a interesat, el afirma ca face exercitii de respiratie. Cine stia ce inseamna asta? daca banuiam, nu-l lasam sa ajunga asa.
De socializat nu mai am cum, ca tipul nu mai bea, de vorbit spune doar tampenii si nu mai sunt capabil sa-l ascult, karma si vieti anterioare si lumina, din astea, mi-a impuiat creierul, ma astept sa levitez si eu acusi la ce prostii inghit.
Ieri a fost la biserica cu copiii.

 Apopii, on 9th March 2012, 15:29, said:

Tu, in mod direct, nu ai cum sa-l ajuti, propria sa minte, si pe care o considera a fi reala, din acest motiv nu exista argumente pe care tu sau altcineva le-ar putea folosi.

Singurul ajutor real poate veni doar din partea unui psihiatru. Acesta te poate sfatui cel mai bine cum sa procedezi. Am vazut mai multe cazuri de acest gen si care s-au rezolvat doar cu ajutorul psihiatriei, este drept ca mai raman unele sechele, dar in mare se rezolva!
Sigur ca la un psihiatru va apela si nevasta-sa in ultima instanta, e vorba de doi copii care sunt afectati si de o viata distrusa pentru ce?

#16
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 Arkouda, on 10th March 2012, 13:52, said:

Si un drogat este fericit atata timp cat are Heroina la dispozitie.

Problema e ca le distruge vietile celor din jurului lui.

Nu e aceeasi situatie. Si ce ai vrea sa faca ? Sa se prefaca, sa duca o viata care nu ii face placere, doar pt ca asa se vor simti ceilalti bine ? Daca omu vrea sa se retraga, sa fie un ascet, alegerea lui. Vorbiti de parca ar fi ales sa devina asasin profesionist. E un stil de viata pe care si-l doreste. Nu mai incercati voi sa schimbati omul...

Edited by centrixx44, 12 March 2012 - 14:19.


#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai sa se retraga prietene, da-n munti. Nu intr-un apartament plin cu membrii familiei lui.

#18
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Bega, on 12th March 2012, 09:44, said:

De socializat nu mai am cum, ca tipul nu mai bea, de vorbit spune doar tampenii si nu mai sunt capabil sa-l ascult, karma si vieti anterioare si lumina, din astea, mi-a impuiat creierul, ma astept sa levitez si eu acusi la ce prostii inghit.
Ieri a fost la biserica cu copiii.
De fumat, fumează?

Mai cunosc și eu persoane de astea, duse cu capul, care susțin că, dacă nu bei, nu vorbești prostii și nu fumezi, înseamnă că nu ești normal. Asta așa ca să vezi până unde a ajuns nivelul de involuție cu normalitatea asta... :deadtongue:

La ce biserică a fost? Ce cult?

Edited by Elihu_66, 12 March 2012 - 15:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate