Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prananadi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#19
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
E manipulat psihic de secta asta a lui....daca vorbeste asa,prefa-te interesat de cuvintele lui cu karma si de-astea,dupa care incearca incet-incet sa actionezi asupra psihicului sau,adica sa schimbi cat mai insesizabil subiectul discutiei,sa ii aduci in atentie problemele pe care le are si ca nu e normal ce face.Dar nu cu forta sau cu cearta,ca atunci efectul e exact invers.Si oricum,vorbeste si cu un psiholog,ceva...el cu siguranta stie mai bine ca noi de aici!:)

#20
Apopii

Apopii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2009

 centrixx44, on 12th March 2012, 15:17, said:

Nu e aceeasi situatie. Si ce ai vrea sa faca ? Sa se prefaca, sa duca o viata care nu ii face placere, doar pt ca asa se vor simti ceilalti bine ? Daca omu vrea sa se retraga, sa fie un ascet, alegerea lui. Vorbiti de parca ar fi ales sa devina asasin profesionist. E un stil de viata pe care si-l doreste. Nu mai incercati voi sa schimbati omul...

Evident ca este libertatea sa de a-si alege orice stil de viata doreste, dar libertatea sa nu inseamna incalcarea libertatii altora! Daca vroia sa aiba libertate deplina, trebuia sa nu se casatoreasca si sa aiba copii, fata de care, in mod firesc are obligatii. Daca alegea, atunci cand era singur, sa devina ascet, ar fi fost OK, dar sa distruga o familie, doar pentru a se simti el liber... ti se pare corect? Sotia sa a sperat sa aiba langa ea un om cu care sa-si imparta viata, ca de aia s-a casatorit cu el si a facut copii, iar copiii ce vina au ca sa fie parasiti de un om care a luat-o razna din cauza unei doctrine nocive pentru sanatatea mintala a oamenilor?

#21
blue_heart9

blue_heart9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.07.2011

 Apopii, on 9th March 2012, 15:29, said:

Tu, in mod direct, nu ai cum sa-l ajuti, deoarece nu cunosti mecanismele delirului mistic, iar argumente pentru a-l scoate din starea in care se afla, NU exista! Delirantul traieste in propria sa lume, creata de catre propria sa minte, si pe care o considera a fi reala, din acest motiv nu exista argumente pe care tu sau altcineva le-ar putea folosi.

Singurul ajutor real poate veni doar din partea unui psihiatru. Acesta te poate sfatui cel mai bine cum sa procedezi. Am vazut mai multe cazuri de acest gen si care s-au rezolvat doar cu ajutorul psihiatriei, este drept ca mai raman unele sechele, dar in mare se rezolva!
Apopii are dreptate, in parte. Nimeni nu are argumente ca sa-l convinga sa renunte, tocmai pt ca este convins ca se afla pe calea cea buna. Dumnezeul lui este acum maestrul lui in care are cea mai mare incredere, mai mult decat in duhovnic. Daca duhovnicul nu-l poate convinge atunci un psiholog sau psihiatru nici atat! De ce? Simplu, pentru ca nu vrea sa fie ajutat! El e convins ca toti ceilalti gresesc, iar ei - prananadistii detin adevarul. Crede-ma ca stiu ce vorbesc; daca ai citit articolul de la link-ul pe care ti l-am trimis vei vedea ca am fost si eu Maestru-Profesor Prananadi! El nu va merge la psihiatru pentru ca psihic tipul este sanatos!!! In el s-a produs doar o profunda convertire spirituala. D.p.d.v. spiritual el nu mai este crestin ci aproape budhist, ori convigerile religioase nu sunt o boala! El doar a inlocuit in inima lui si in constiinta lui un set de valori cu altul! Nu e bolnav, repet, este doar convertit!
Daca va veti lupta cu credinta lui, rudele si prietenii lui, il veti pierde! Daca in schimb ii veti accepta noua credinta, va ramane cu voi. In prananadi sunt invatati ca atasamentul de orice este lumesc, material, chiar si de rude, este o piedica in calea evolutiei spirituale! Daca va simtii ca il impiedicati sa evolueze spiritual pe calea in care el crede, va va parasi! Nu este nici primul, nici ultimul. Nu trebuie sa-i impartasiti convingerile, doar acceptati ca vede viata si spiritualitatea altfel decat voi. Singurul risc este sa nu ajunga sa-i converteasca si pe copii! Familia, prietenii, daca-l mai vreti in viata voastra atunci iubiti-l asa cum este si rugati-va pentru el, sa se intoarca la crestinism. Nu va mai rugati de el, rugati-va lui Dumnezeu, in particular, in biserica. Cautati un duhovnic bun care sa va indrume spre cele mai bune slujbe si rugaciuni. Ceea ce ii este imposibil omului, este cu putinta la Dumnezeu!!! Nu va mai luptati cu el ci iubiti-l, caci numai iubirea poate vindeca!!!
Daca consideri ca experienta mea de fost maestru prananadi iti mai poate fi de folos cu ceva, scrie-mi la [email protected] sau suna-ma la 0741-13.60.50.
Doamne ajuta!

#22
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 Elihu_66, on 12th March 2012, 15:00, said:

De fumat, fumează?

Mai cunosc și eu persoane de astea, duse cu capul, care susțin că, dacă nu bei, nu vorbești prostii și nu fumezi, înseamnă că nu ești normal. Asta așa ca să vezi până unde a ajuns nivelul de involuție cu normalitatea asta... :deadtongue:

La ce biserică a fost? Ce cult?

Ba eu chiar cred ca nu este normal. Nu pentru ca nu bea si nu fumeaza, ci pentru o face datorita unei influente sectare. Daca omul se decide la un moment dat sa renunte la vicii, il felicit. Daca odata cu renuntarea ingurgiteaza cuminte preceptele unei secte, nu pot sa-l felicit decat partial. Vegetarian si il sufla vantul. Acu' intra de doua ori pe usa ca sa-l vezi o data.
Am spus si o repet, este ortodox. Vad ca nevasta-sa a inceput sa comenteze mai mult decat o facea si s-a dus la biserica, cine stie, poate are rezultate.

Sorine, sa stii ca ai dreptate. Ei spun ca nu trebuie nimeni sa le blocheze inaltarea spirituala. E ceva ca la Bivolaru, am o cunostinta la care i-am dat eject, nu mai vorbim de multi ani, a intrat in Misa si s-a carat in Norvegia, si-a parasit familia (3 copii) pentru ca n-a contat si nu conteaza nimic ce-i in afara organizatiei. :puke:  
Dar la prietenul asta nu pot renunta, mi-e ca un frate.
O sa merg si la biserica, poate gasesc vreun preot sa-l descos daca a mai avut astfel de cazuri. Lumea e mica. Daca am nevoie de indrumari voi lua legatura cu tine, multumesc.

#23
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Bega, on 12th March 2012, 16:29, said:

Vegetarian si il sufla vantul. Acu' intra de doua ori pe usa ca sa-l vezi o data.
Convinge-l să se apuce de sport, pentru că fără efort fizic masa musculară nu se dezvoltă. Și faptul că este vegetarian nu este nicio problemă(asta o spun nutriționiștii, nu eu), există și sportivi vegetarieni, să știi.
Înscrieți-vă amândoi la o sală de fitness, sau duceți-vă să alergați undeva într-un parc, la aer curat. Poate așa se mai trezește la realitate.
Explică-i cât de important este să avem grijă de trupurile noastre... Sunt sigur că o să te asculte.

Quote

Am spus si o repet, este ortodox.
Scuză-mă, nu am fost atent.

Edited by Elihu_66, 12 March 2012 - 18:55.


#24
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 Apopii, on 12th March 2012, 15:12, said:

Evident ca este libertatea sa de a-si alege orice stil de viata doreste, dar libertatea sa nu inseamna incalcarea libertatii altora! Daca vroia sa aiba libertate deplina, trebuia sa nu se casatoreasca si sa aiba copii, fata de care, in mod firesc are obligatii. Daca alegea, atunci cand era singur, sa devina ascet, ar fi fost OK, dar sa distruga o familie, doar pentru a se simti el liber... ti se pare corect? Sotia sa a sperat sa aiba langa ea un om cu care sa-si imparta viata, ca de aia s-a casatorit cu el si a facut copii, iar copiii ce vina au ca sa fie parasiti de un om care a luat-o razna din cauza unei doctrine nocive pentru sanatatea mintala a oamenilor?

Scuza-ma, daca acum cand era deja casatorit i-a venit "revelatia" ce ai vrea sa faca ? Sa dea timpul inapoi sa nu se casatoreasca ?

A, spui sa se schimbe pe el, doar de dragul celorlalti ? Sa traiasca o viata ce nu ii face placere ? E o absurditate. E usor de spus, dar greu de facut. Trebuie sa recunosti si tu.

Daca intradevar vrea sa devina ascet sau mai stiu eu ce, sa asigure o alocatie copiilor, sa se desparta de femeia lui, ca asa mai degraba o chinuie si sa-si continue viata de unul singur.


Morala: Cand te apuca "pandaliile", ele nu mai tin cont ca esti casatorit sau mai stiu eu ce. Pur si simplu devii ceea ce vrei sa devii.

 Bega, on 12th March 2012, 16:29, said:

Vad ca nevasta-sa a inceput sa comenteze mai mult decat o facea si s-a dus la biserica, cine stie, poate are rezultate.

Cum ar putea asta sa aibe efect, daca nu ti-e cu suparare ?

 Bega, on 12th March 2012, 16:29, said:

Am spus si o repet, este ortodox.

Se pare ca nu mai este.

Edited by centrixx44, 12 March 2012 - 23:33.


#25
Apopii

Apopii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2009

 centrixx44, on 13th March 2012, 00:29, said:

A, spui sa se schimbe pe el, doar de dragul celorlalti ? Sa traiasca o viata ce nu ii face placere ? E o absurditate. E usor de spus, dar greu de facut. Trebuie sa recunosti si tu.

Nu este chiar absurd sa se schimbe de dragul familiei, depinde acum de cat de mult o iubeste... sau de cat de mult control mai are asupra a ceea ce simte. Stiu ca nu este usor, daca ar fi fost, problema era deja rezolvata.

Quote

Daca intradevar vrea sa devina ascet sau mai stiu eu ce, sa asigure o alocatie copiilor, sa se desparta de femeia lui, ca asa mai degraba o chinuie si sa-si continue viata de unul singur.

Da, dar familia si prietenii adevarati incearca sa-l ajute si pun suflet in asta, sperand intr-o rezolvare care sa-l readuca pe calea pe care era inainte de a intra in respectiva secta. Daca un apropiat de-al tau ar pati asa ceva, nu ai incerca sa-l ajuti?


Quote

Morala: Cand te apuca "pandaliile", ele nu mai tin cont ca esti casatorit sau mai stiu eu ce. Pur si simplu devii ceea ce vrei sa devii.

Aici e marea problema, a vrut el cu tot discernamantul sau a cazut in plasa delirului mistic indus, incetul cu incetul?

#26
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 Apopii, on 13th March 2012, 00:00, said:

Daca un apropiat de-al tau ar pati asa ceva, nu ai incerca sa-l ajuti?

Daca apropiatul asta al meu nu ar da in cap la oameni, nu ar fura ca sa isi intretina "secta", daca nu ar omora, daca nu si-ar bate nevasta sau copii, atunci l-as intreba daca e sigur daca asta e calea sufletului lui. Daca imi spune ca da, apoi il las in pace, nu incerc sa il schimb.

Edited by centrixx44, 13 March 2012 - 00:40.


#27
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 centrixx44, on 13th March 2012, 00:40, said:

Daca apropiatul asta al meu nu ar da in cap la oameni, nu ar fura ca sa isi intretina "secta", daca nu ar omora, daca nu si-ar bate nevasta sau copii, atunci l-as intreba daca e sigur daca asta e calea sufletului lui. Daca imi spune ca da, apoi il las in pace, nu incerc sa il schimb.

Tu nu intelegi sau te faci ca nu intelegi. Omule, tipul asta era normal. Daca vroia alt drum incepea din tinerete. Nu ti se pare suspect ca dupa ce intra in secta asta incepe cu prostiile?
Ce ar fi daca ti-as spune ca nevasta-ta se face misana si incepe sa umble cu alti barbati si sa-si daruiasca IUBIREA (traducere, a se f..te) la nu stiu cati neglijandu-si copiii si pe tine? Pe tine n-ar conta, ca esti foarte in regula cu asa puncte de vedere. :deadtongue:
Aia din Jonesville nu erau tot intr-o secta si spalati pe creier? Dar cei din Aum cu barbosul pe post de guru? Tu zici sa-i lasam in pace ca-si gasesc drumul. Haide...texte pentru cine le accepta.
Nu esti si tu cumva printre ei?

#28
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Bega, on 13th March 2012, 10:09, said:

Bega, nu stiu ce ti se poate recomanda sa faci pentru prietenul tau ... pentru ca nu stiu in ce situatie esti tu. Am vazut ca insisti pe threadul asta, inseamna ca tii la prietenul ala si ma bucur de asta.

Daca mai vrei o parere si de la mine,  intai zi-mi si mie daca esti un om credincios, un copil al lui Dumnezeu. Ar ajuta sa-mi raspunzi cat poti de clar ...

#29
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 Bega, on 13th March 2012, 10:09, said:

Tu nu intelegi sau te faci ca nu intelegi. Omule, tipul asta era normal. Daca vroia alt drum incepea din tinerete. Nu ti se pare suspect ca dupa ce intra in secta asta incepe cu prostiile?
Ce ar fi daca ti-as spune ca nevasta-ta se face misana si incepe sa umble cu alti barbati si sa-si daruiasca IUBIREA (traducere, a se f..te) la nu stiu cati neglijandu-si copiii si pe tine? Pe tine n-ar conta, ca esti foarte in regula cu asa puncte de vedere. :deadtongue:
Aia din Jonesville nu erau tot intr-o secta si spalati pe creier? Dar cei din Aum cu barbosul pe post de guru? Tu zici sa-i lasam in pace ca-si gasesc drumul. Haide...texte pentru cine le accepta.
Nu esti si tu cumva printre ei?

Ce vrei acum, sa dea timpul inapoi ca sa inceapa din tinerete cu asta ? Cum asta nu se poate, trebuie gasita alta solutie.

Eu cred ca tu esti spalat pe creier de societatea asta de 3 lei. Cu siguranta nu imi poti intelege punctul de vedere, asta pt ca ai alt punct de vedere.

Nici eu nu sunt de acord cu sectele, dar doar daca recurg la prostii de genul: sa omoram pe altii, sa furam, sa ne sinucidem in grup, sa bem urina, etc. Daca sunt secte si mediteaza toata ziua si fac gimnastica din aia si atat, atunci nu ranesc pe nimeni, deci ii las in pace.

Daca sunt printre ei ? Eu sunt ateu.

Edited by centrixx44, 13 March 2012 - 17:27.


#30
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
Centrix, bine. Nu conteaza. Fie cum zici tu. Am vazut familii destramate si copii de care tatii nu au loc, fac asane. Mediteaza. Se curvasaresc cu altele spalate pe creier ca si ei. Lasa bre, ca ei or duce societatea asta mai departe, se roaga pentru noi la Shiva sau Vishnu.

Kruger, tot ortodox si dus la biserica duminica crestineste. Altceva nu sunt. N-am facut carare la biserica si nu sunt habotnic. Multumesc lui Dumnezeu ca am familie sanatoasa, pentru altceva nici nu ma rog.
Sigur ca tin la prietenul meu, dar ce-i mirarea asta? Nu aveti si voi prieteni pentru care ati face orice ca sa-i ajutati?

#31
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 Bega, on 13th March 2012, 17:33, said:

Lasa bre, ca ei or duce societatea asta mai departe, se roaga pentru noi la Shiva sau Vishnu.

Asta era problema: ca nu are acelasi Dumnezeu ca si tine...

Imi pare rau, dar numai cei cu mentalitate de Evul Mediu gandesc asa: cum ca daca cineva nu are aceeasi religie cu ei, atunci celalalt are o religie gresita si va ajunge in iad, doar pt ca nu are aceeasi religie.

Doar pt ca te-ai nascut intr-o familie de o anumita religie, asta nu inseamna ca religia respectiva e singura corecta. De asemenea, nu inseamna ca ar trebui sa existe o singura religie care duce spre Dumnezeu.

Trebuie doar sa ne largim orizontul mintii si al sufletului, sa cercetam tot, si sa pastram ce e bun.

 Bega, on 13th March 2012, 17:33, said:

Nu aveti si voi prieteni pentru care ati face orice ca sa-i ajutati?

Sa ii ajutam da, sa ii schimbam nu.


Eu iti doresc succes si sa fii sanatos.

Edited by centrixx44, 13 March 2012 - 17:49.


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Bega, on 13th March 2012, 17:33, said:

Sigur ca tin la prietenul meu, dar ce-i mirarea asta? Nu aveti si voi prieteni pentru care ati face orice ca sa-i ajutati?
Roaga-l sa-ti explice si tie din Biblie, daca tot a ajuns intelept.

#33
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 Bega, on 13th March 2012, 17:33, said:

Centrix, bine. Nu conteaza. Fie cum zici tu. Am vazut familii destramate si copii de care tatii nu au loc, fac asane. Mediteaza. Se curvasaresc cu altele spalate pe creier ca si ei. Lasa bre, ca ei or duce societatea asta mai departe, se roaga pentru noi la Shiva sau Vishnu.

Kruger, tot ortodox si dus la biserica duminica crestineste. Altceva nu sunt. N-am facut carare la biserica si nu sunt habotnic. Multumesc lui Dumnezeu ca am familie sanatoasa, pentru altceva nici nu ma rog.
Sigur ca tin la prietenul meu, dar ce-i mirarea asta? Nu aveti si voi prieteni pentru care ati face orice ca sa-i ajutati?
Si daca incercand sa ii explici o sa ajungi tu la aceleasi idei cu ale lui?Parca te vad visand sa mergi prin Himalaya peste 2-3 ani.  :naughty:

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nasoala treaba. Io vad doua variante:
- Calea spirituala, adica il bati cu Biblia pana ii vine mintea la cap.
- Vorbiti (tu/familia) cu un psiholog, ala poate sa va spuna cum sa-l abordati. Varianta asta ii de preferat, din cate inteleg a luat-o deja destul de serios pe aratura, inlocuirea unei probleme cu alta nu-i varianta optima. Zic asta deoarece s-ar putea ca respectivu' sa nu se apuce de crestinism in varianta "light" ci aia "hardcore" ca sa suplineasca lipsa deliru'.

#35
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Pai religia asta mi se pare mai ok decat cea crestina.

#36
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Bega, on 13th March 2012, 18:33, said:

Kruger, tot ortodox si dus la biserica duminica crestineste. Altceva nu sunt. N-am facut carare la biserica si nu sunt habotnic. Multumesc lui Dumnezeu ca am familie sanatoasa, pentru altceva nici nu ma rog.
Sigur ca tin la prietenul meu, dar ce-i mirarea asta? Nu aveti si voi prieteni pentru care ati face orice ca sa-i ajutati?
Atunci imi pare rau sa iti spun, dar incerci sa te lupti cu un dusman prea puternic pentru tine. Vad pe ceilalti dandu-ti sfaturi, esti liber sa le urmezi (mai putin pe ale lu' blacktiti, ca tipu' e ... dus, departe in science-fiction).

Satan este cel ce il tine rob pe prietenul tau si niciun psiholog nu il va putea ajuta. Iar daca tu nu esti un copil al lui Dumnezeu, nu ai ce sa-i faci. Dumnezeu Si-a sacrificat Fiul ca tu sa poti deveni un copil al Lui, tu Ii refuzi oferta, ca vrei numai ca Dumnezeu sa iti tina familia sanatoasa si sa raspunda la comenzile tale, cand Ii ceri ba una, ba alta ... nu merge.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate