Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Generator eolian magneti ferita

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#217
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
eu as incerca un sistem de bobinaj asemanarot motoarele electrice. daca a incercat cineva  asa ceva astept pareri. mie mi se pare o utilizare mai buna a magnetilor cu acest sistem. e doar o idee.... si sper sa dea rezultate

#218
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@cusinlucian, detaliaza ce inseamna pentru tine "asemanator bobinajelor motoarelor electrice"

@gini10000, Daca citesti acest forum vei gasi, daca nu, se gasesc toate modelele de conectare pe GOOGLE . Citeste partea 1 de la generatoare, acolo gasesti mai multe detalii de constructie si calcule.

@ fantastick, In doua zile nu se face un generator, ala este un experiment pentru la scoala.
Pune poze cu realizarea acestuia ,rezultate obtinute pe bobina de test, amplasarea magnetilor, inserierea bobinelor, etc... tot ce ai  si poate gasesti sfaturi. Simplul fapt ca pui o sarma de diametru mai mare nu te va ajuta.

Edited by keta, 02 June 2015 - 00:33.


#219
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Ma gandesc ca  poate e mai bine cu bobinele intercalate, suprapuse nu doar una langa ailalta. Am facut si eu un generator  dupa cartea lui Hugh Piggott dar ma gandesc acum ca poate se putea obtine si mai mult cu un astfel de bobinaj. Poate a facut cineva teste si cu asa ceva  ... eu nu prea am timp

Bobinele la motoarele electrice calca una pe cealalta se suprapun.

Edited by ggelu, 02 June 2015 - 08:44.


#220
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
S-a mai discutat despre acest tip de bobinaj in prima parte a topicului. Nu mai stiu daca chiar a realizat cineva ceva de genul.

#221
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Merci . Am sa mai studiez problema ...

#222
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
Eoliana mea de 5Kw are magneti de ferita 150x100x25 mm 24 buc.pe un disc, diametru discuri 1100 mm stator diametru 1300 mm diametru turbina 7,2 merti TSR 10 esirea din vant e calculata la 11 m/s putere esire 5000w 48v pentru mai multe informati contactatil pe Aerodinamic 23.

#223
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
din ce ai facut palele?

#224
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Cum pot sa Il contactez pe Aerodinamic aveti careva numaru de telefon.

#225
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
O sa Iti trimit pe pm nr de tel a lui Aerodinamic.

#226
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Salutare baietii!
Am si eu o intrebare pentru voi ,putin mai neobijnuita .
Va intreb deoarece nu dau de un raspuns ,ca sa inteleg mai bine .
La un motor asincron turatia este data de inpuls "60Hz"?
Care este turatia pana la saturatia.a unui generator pe magneti?
Care este  infueta, daca am mai multe bobine decat magnetii ?
Pot sa obtin o accelerare jucanduma cu impulsurile pe un motor asincron cat si pe unul magnetic?
Daca am nevoie doar de 10 %din puterea motorului ,am posibilitatea sa pot pastra la aceiasi turatie cu un consum de 10%?
Scuzati daca intrebarile nu sunt pe intelesul tuturar , dar vreau sa fac si eu ceva mai putin obijnuit , incepand de la un generator pana la altele.

#227
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Poti rezolva problema cu un convertizor de fregventa pentru orice motor asincron. La motorul cu magneti depinde daca e cu perii e simplu daca nu ( e motor pas cu pas) trebuie sa ii controlezi impulsurile .

#228
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Apreciez eforul tau , dar caut un raspuns mai complex . Doar din cateva intrebari mi-ai raspuns dar e insuficent .
Intrebarile mele le pot explica cu usurinta cei ce au experienta bogata in domeniu .

La un motor asincron turatia este data de inpuls "60Hz"?
Bun ! Pot sa ma joc cu turatia motorului la un asincron ,folosind un regulator sau un convertisor de fregventa,pana la turatia specificata de producator .
Ideea era ,pot trece peste pragu de 60 Hz pentru a mari turatia ,stind ca curentu de consum e acelasi , oare ce se intampla ? O sa ard motorul !
O ideie , ar rezista bobinajul daca se alimenteaza la un voltaj mai mare cu un amperaj mai mic ?
Stind ca la un voltaj mai mare si un amperaj mai mic bobinajul este facut din sarma mai subtire .

#229
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Nu prea inteleg nu prea are logica  voltaj mai mare amperaj mai mic. Poti mari turatia  marind fregventa dar nu uita ca marind fregventa se ma mari mult pierderile in fier ( miez magnetic) si se va incalzi miezul. pana la 100 hz  e acceptabil dar dupa nu cred, si nu uita si de limitele constructive daca rezista la o asa turatie. Daca vrei sa maresti tensiunea vei mari inductia mult  si ai pierderi mari si vei avea nevoie de amperaj pentru a le compensa. Scuze dar nu prea inteleg unde vrei sa ajungi.

#230
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
La cresterea frecventei peste cea nominala ( in Europa e 50 Hz ) incepe si creste destul de abrupt curentul absorbit datorita pierderilor in miez.  Asta simultan cu scaderea puterii la arbore.
La chestia cu voltaj mai mare / curent mai mic nu am inteles la ce te referi. Puterea motorului e data de patratul curentului .
@Cusinlucian : am postat simultan .   Am avut ocazia sa experimentez cresterea curentului cu frecventa  pe un motor .... Pana pe la  60 Hz  totul era controlabil; peste 65 am inceput cresterea  abrupta ; pana sa ajung la turatia nominala a utilajului ( 75 Hz )  a declansat protectia termica a convertizorului ( supradimensionat cu 2 trepte )  . Dupa 2-3 incercari a declasat si termistorul motorului  .  Peste 50 Hz am mers pe  caracteristica de tensiune constanta / frecventa variabila.  Probabil ca trebuia un motor proiectat pentru frecvente ridicate.

Edited by ggelu, 29 June 2015 - 22:19.


#231
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Da ati dau toata dreptatea ,trebuie un motor dedicat pentru fregventa ridicata .
Da mai mult ca toate ar trebui sa testez un asfel de motor asincron ,curiozitatea asta moare ultima pentru mine .
Dar cand tu ai marit fregventa de ai ajun sa se decupleze ,ai marit si amperaju si voltajul ?

#232
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Attached File  R1-WS-12-V01.png   1.18MB   5 downloadsAm observat ca motoarele asincron intra in franare daca depasesc turatia lor ,si intra si in regim de generator ,mai se si incalzesc pan la degradare pot sa zic sunt limitate pentru ce vreau eu .
Daca am un generator magnetic, sa zicem pe neo care are 90V 110A 10kw echivalet pot sa ma joc el la  un variator de tesiune sau controler ?
Turatia variaza in fuctie de magneti sau de bobinaj ori de ambele ?
Da ma gandesc , vreau sa fac si o eoliana ax vertical sa o pun pe casa ,da cu magneti de ferita si un bobinaj  ceva m-ai complex , dar oare o sa  intra in franare ca la motoarele asincron ?

#233
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
OnnuTm, poate ne-ar fi mai usor sa te ajutam daca ai spune exact ce urmaresti sa faci pentru ca, cel putin in mintea mea, ai reusit sa creezi destula confuzie.

In primul rand, puterea pe care o scoate un generator eolian variaza in functie de turatia la care se invarte. In cazul in care nu ai nici un consumator la borne, alternatorul tau se invarte extrem de lejer. Dar daca pui un consumator, alternatorul tau se va invarti cu atat mai greu cu cat consumatorul este mai mare (ex. bec auto 21W vs 50W).

#234
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View PostOnnuTm, on 29 iunie 2015 - 22:30, said:

Da ati dau toata dreptatea ,trebuie un motor dedicat pentru fregventa ridicata .
Da mai mult ca toate ar trebui sa testez un asfel de motor asincron ,curiozitatea asta moare ultima pentru mine .
Dar cand tu ai marit fregventa de ai ajun sa se decupleze ,ai marit si amperaju si voltajul ?

Pai tensiunea si curentul nu sunt independente.  Parca am scris si mai sus : am mentinut tensiunea constanta la cresterea frecventei peste 50 Hz dar curentul a crescut peste limite desi era in sarcina departe de cea nominala.
Vad ca nu sunt singurul in ceata pe aici . Spune in clar ce vrei sa obtii ca altfel vei avea doar informatii trunchiate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate