Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Filmare cu DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#19
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View Postvgabi, on 6th March 2012, 12:50, said:

Nu mai face analiză pe text că aici nu e Academia Română. :nonobad:
Tras vine din englezescul shoot și nu e nimic greșit în exprimare. Și regizorii folosesc expresia "mai trage o dublă".

te-ai simti bine daca ti-as raspunde la explicatia ta (lipisita de obiect totusi dar corecta ) :
"Nu te mai da Spielberg ca nu suntem pe platoul de filmare...?
Bine baa ca stii tu engleza.....
dar,
    de fapt e bine ca stii engleza, e bine ca stii de unde vine o expresie folosita in jargonul cinematografic, si mai mult e si mai bine ca o impartasesti si celorlalti.
dar,
     sarim de fund in sus cand ni se atrage atentia asupra unor deprinderi elementare.
cand un  amic englez mi-a corectat exprimarea gresita nu l-am luat peste picior...banuiesc ca stia despre ce este vorba

eu zic totusi ca merita incercat sa  vorbim corect romaneste. si engleza, si franceza si in general toate deprinderile noastre e bine sa fie corecte

Conceptia asta de a ignora lucuri elementare in conduita noastra nu ne face bine absolut deloc, se perpetueaza si face pui. multi. si ajungem sa tranversam strada sa bem beruri si sa ne incalzim la caloriferuri :)

     Nu e analiza pe text, tine de ceva mai mult. Daca tu si cu mine am trage usor de maneca pe cineva din anturajul nostru si am incerca putin sa-l corectam in ceva crezi ca este  gresit?
Nu vad nici o diferenta in a a corecta o greseala de exprimare, a corecta o miscare de camera folosita incorect, o corecta o greseala de editare video sau a corecta modul in care un copil merge, mananca, vorbeste, se poarta.  tu de ce alegi sa o vezi?


on topic. Si camera video si dslr-ul vin cu atuurile si slabiciunile aferente. sa le pui in balanta cred ca e gresit. Mai bine te folosesti de ce iti ofera fiecare.

#20
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
....si sa incercam sa si ramanem on-topic. Divergentele astea prelungite chiar nu pot aduce ceva bun. Ramane mai interesant subiectul "DSLR" :)

#21
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
De acord. Am citit tot ce ati scris si nu prea va inteleg. Se filmeaza in tara asta la nunti cu DSLR. Si nu de anul asta ci chiar de 1-2 ani cred. Poftim filmare in mai multe camere DSLR la Madvideo . Am impresia ca filma inainte cu Sony EX si isi facea treaba foarte bine. Daca el a renuntat la Sony EX, asta inseamna ceva :) Abia zilele astea am filmat putin cu camera si am pus pe plasma Panasonic. Pfai, film nu alta. Superrr. Nu cred ca voi ajunge prea curand sa filmez la nunti cu DSLR, deoarece nu depinde numai de mine (am 2 cameramani care filmeaza care nu sunt in stadiul avansat :) ) dar e o optiunea de viitor pe care o sa o am in vedere. Pentru filmari personale categoric DA. Subiectul ramane deschis, sunt interesat de tot ce are legatura cu asa ceva. Mai nou ma intereseaza 3D. Am deschis un topic.

View Postvgabi, on 5th March 2012, 15:36, said:

Cine se apucă de tras cu dslr trebuie să aibe mai multe aparate nu doar unul, datorită limitării la 29 min de filmare continuă, cred că nu se riscă nimeni să folosescă dslr la treburi serioase.
Explica-mi te rog treaba asta. Din cate stiu eu maxim 4 gb pe fisier datorita limitarii Fat 32 (12 min in filmare Full HD), 29 min in SD am impresia. Pai si ce nu poti pune Stop si apasa din nou pe Rec? O fi asa grav? Bagi o tranzitie si gata.

#22
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Faza cu 29 minute e din cauza legilor europene.

#23
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View PostBlack11, on 2nd April 2012, 21:40, said:

Pai si ce nu poti pune Stop si apasa din nou pe Rec?
Sunt de acord cu tine. De fapt, in afara de unul care spunea ca filmeaza piese intregi de teatru si ca il deranjeaza aceasta limitare, n-am mai auzit pe nimeni care sa considere acest amanunt un inconvenient de netrecut.

#24
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Sony A77 filmeaza 1920x1080 50p? :) Un DSLR cu 50 fps-uri la rezolutia 1080, wow! O are cineva dintre noi?

#25
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Doar ca au dat`o in bara cu codecul avchd care sincer mie mi se pare un codec prost.

#26
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dar mai bun decît mjpeg.
Au mers toți pe același standard cu mici excepții ca să poată și softuri de editare să lucreze corect cu filmările de pe dslr.

#27
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View PostOhim, on 9th May 2012, 10:57, said:

Doar ca au dat`o in bara cu codecul avchd care sincer mie mi se pare un codec prost
Si mie. Si cand te gandesti ca 90% din materialul pe care-l editez este AVCHD....

#28
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
AVCHD, rămâne totuși cel mai avansat sistem comercial de codare video.
Altfel, trebuia să umblăm cu hdd-uri după noi, nu cu carduri...Părerea mea.

#29
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Doresc sa cumpar un sistem de stabilizare pt. DSLR, ceva gen Flycam Nano,ce imi recomandati?Bugetul ar fi sub 1000 lei daca se poate doar vreo 500.Multumesc frumos.

#30
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Eu am acest rig http://www.ebay.com/...=item3f17c64225. Sunt f multumit de al.

Edited by CristianAdrian, 22 May 2012 - 10:09.
scos citat


#31
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
a incercat cineva un follow focus banal ca asta ? http://www.ebay.com/...=item41632d88f9
este utilizabil  ?

#32
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Eu incerc ceva asemanator. Am fost zilele astea la Dedeman si am cumparat un colier metalic pe care l-am pus pe obiectiv si partea ramasa in afara am indoiat-o. Nu am testat mult, dar pare mai ok decat sa stai sa invarti. Imi confectionez acum un sistem Rig in genul celui pus de colegul de mai sus. Am deja suportul de umar cumparat separat la care i-am atasat 2 manere. Ma gandesc sa imi instalez Magic Lantern pe Canon 5D Mark II. Odata instalat cred ca voi face focusul manual din joystick-ul de la body. Deocamdata nu sunt dispus sa investesc intr-un LCD, dar am luat recent la SH un parasolar pentru ecranul la 5D Mark. Ma va ajuta mult cand filmez afara. In plus nu mi-am propus deocamdata sa filmez nunti cu DSLR-ul. Doar filmari personale. Dar poate cine stie....o sa trag si nunti :)

Edited by _DelSte_, 23 May 2012 - 23:28.
Scos citat inutil. Citeste Regulamentul! Foloseste butonul "Raspuns Rapid".


#33
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Black, buna ideea cu colierul. Am sa merg si eu in Dedeman s vad ce gasesc , multumesc pt. hint !

Edited by Mir, 24 May 2012 - 15:04.


#34
larie_ionut

larie_ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.04.2007
intrebare dupa ce am citit topicul vostru.
Ce a-ati alege pt segmenul NBC chiar daca a-ti avea buget din urmatoarele camere vs aparat Sony ex1r sau Sony FS100 sau Canon dslr 5d mark2.
Ma refer la calitate imagine, si low light care este la NBC  si nu la accesorizare.
Voi ce a-ti alege.
Daca a testat cineva din cele trei poate ne impartaseste si noua cate ceva .

#35
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Din astea 3 eu aș merge și legat la ochi pe FS100, are compromisul cel mai bun între imaginea dslr și video.

#36
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Sony FS100

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate