Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Filmare cu DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
un 7d cu obiectiv de kit ar merge cat de cat la filmat nunti ?, cu backup doar un hv30

#38
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Ce inseamna obiectiv de kit pt. tine?

#39
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
poate m-am exprimat gresit, 15-85(3,5-5,6) is-usm

#40
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Nu prea poti. Ai nevoie de minim un zoom cu 2.8 plus un obiectiv cu cel putin 1.8.

#41
1stboy

1stboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.06.2006
Vreau si eu sa intreb pe cei avizati daca este posibil sa filmezi o nunta cap-coada (aprox 4h) cu dslr-ul ? am tot citit pe net ca este imposibil sa filmezi o nunta cap-coada cu un singur dslr.
Urmatorul sistem este ok pentru filmarea unui eveniment complet: canon 60D, sigma 24-70 f2.8 usm, grip, microfon extern ?

#42
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
E f greu mai ales la nunțile din Ro unde se trage de la 4 ore în sus și se dau 4-5 discuri.
Dacă ar fi ca în alte țări ai avea rezumatul final de max 2 ore ca orice film artistic.
În plus ai limitarea video de 30 min la dslr și de asta e nevoie de 2-3 oameni și camere ca să eviți orice risc.
Apoi tehnica de filmare cu dslr e ceva mai diferită de cea cu o cameră video normală.

#43
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Post1stboy, on 7th August 2012, 13:25, said:

Vreau si eu sa intreb pe cei avizati daca este posibil sa filmezi o nunta cap-coada (aprox 4h) cu dslr-ul ? am tot citit pe net ca este imposibil sa filmezi o nunta cap-coada cu un singur dslr.
Urmatorul sistem este ok pentru filmarea unui eveniment complet: canon 60D, sigma 24-70 f2.8 usm, grip, microfon extern ?


Ia legatura cu crisvp

El filmeaza evenimentele cap coada cu panasonic gh2 care are cateva avantaje fata de un dslr cu filmare clasic

#44
1stboy

1stboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.06.2006
Din cate stiu limitarea de 30 de minute se refera la un singur "take" (rec-stop), nici la filmarea pe caseta nu ajung cu un "take" la 30 de minute, ma interesa pe partea de focusare cum stau lucrurile, trebuie lucrat in manual, sau poate fi utilizata si focusarea automata? ma gandesc ca este foarte dificil sa variezi focala si sa ai control asupra focus-ului in timpul filmarii, sau pui stop schimbi focala si iar rec

#45
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
El a intrebat in contextul unui 60D, limitarea in cazul asta e cam de 12 minute, ca si la multe alte DSLR din generatia ei. 30 minute sunt la astea mai noi.

#46
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Post1stboy, on 7th August 2012, 16:33, said:

Din cate stiu limitarea de 30 de minute se refera la un singur "take" (rec-stop), nici la filmarea pe caseta nu ajung cu un "take" la 30 de minute, ma interesa pe partea de focusare cum stau lucrurile, trebuie lucrat in manual, sau poate fi utilizata si focusarea automata? ma gandesc ca este foarte dificil sa variezi focala si sa ai control asupra focus-ului in timpul filmarii, sau pui stop schimbi focala si iar rec

La sculele/obiectivele mai noi ai și AF, presupun că și 60D are.
Dacă ești singur e riscant cu un dslr mai ales că unii au pățit-o pe căldură să se oprească singur din rec.

#47
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Nu ai ce face cu AF-ul de la 60D

#48
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
dar la 650D? e CAF?

#49
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
sony a77 are asa ceva: [ https://player.vimeo.com/video/31975688 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ;mi-am luat si eu Canon 60D cu obiectiv 50mm 1.4 si nu stiu cum sa fac sa scap de acel mic tremurat (adica se vede putin miscat,un fel de delay,atunci cand imaginea este in miscare); am incercat sa filmez si in 1920x1080 25p,1280x720 25p sau 50i,iar de convertit am facut in 1440x1080 25p si 50i

#50
creangad

creangad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2011

View Postalnick, on 22 mai 2012 - 09:56, said:

Eu am acest rig http://www.ebay.com/...=item3f17c64225. Sunt f multumit de al.
NU te doare mina cat il tii? m-ar interesa asa ceva pentru mk 2

#51
CreativePicture

CreativePicture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.04.2012

View PostCristianAdrian, on 02 aprilie 2012 - 23:26, said:

Faza cu 29 minute e din cauza legilor europene.
Posted Image

a folosit cineva d7000 la filmari nbc ? cum se comporta ?

#52
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Pentru cei cu canon, vedeti ca se poate pune firmware-ul Magic Lantern si scapi de ORICE limitare de filmare in minute, vei filma cat te tine cardul... dar totusi, intrebare: DE CE sa filmezi REC/STOP ?! cand poti face cadre speciale si sa le imbini in editare? Din cate stiu, chiar si la nunti, a devenit mai amplu, totul... nu mai merge pe sistemul REC acum, STOP la sfarsit... si done...

Iar pentru a face o filmare buna pe DSLR, cu progresiv si tot ce vrei, intotdeauna va trebui sa setezi shutterul la dublul FPS-urilor... si esti good to go!

#53
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postpickone, on 10 decembrie 2012 - 13:11, said:

intotdeauna va trebui sa setezi shutterul la dublul FPS-urilor
De ce crezi tu ca intotdeauna? Hai ca inteleg asta atunci cand vorbim de cadre cu ceva mai multa miscare. Dar in rest...

#54
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Magic lantern e folosit in special pentru alte functii nu ca tragi cat vrei, adauga VU metere la sunet pe ecran pentru un control mai bun al sunetului inregistrat desi majoritatea se bazaza aici pe device`uri externe de inregistrat gen Zoom H4n, si assisturile pentru focus cu peaking sau casuta de zoom, restul sunt diverse.

Chestia cu shutter`ul adevarul e la mijloc, se cere dublarea shutterului fata de framerate pentru a obtine un anumit "look" dar aici esti liber sa`ti faci ce look vrei, de asta ai si libertate in a`ti alege setarile , 1/30 la 25p sa stii ca se vede foarte bine pentru benza si nu e dublul framerate`ului, e minimul shutterului cat poti sa cobori fara sa ai motion blur deranjant, daca vrei sa filmezi scene care cer dinamism mult gen filmari de actiune, urmarire, bataie etc, iti trebuie un shutter de peste 1/100 si miscari de camera multe, totul depinde de ce vrei sa filmezi.

Edited by Ohim, 10 December 2012 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate