Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Filmare cu DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#145
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
ce obiective folositi la filmare cu dsrl -ul?
La subiectele in miscare,precum si atunci cand urmaresc o actiune,ma gandesc
daca ar fi utile obiective cu IS (stabilizare).
Bineinteles,in paralel,ma gandesc la un rig de filmare sau un steadycam,nu stiu care este mai util.
As dori sa stiu,din experienta dumneavoatra daca merita investitia intr-un obiectiv cu stabilizare
la dsrl,sau este de ajuns elemente de stabilizare fizice.
Am observat ca miscarile de urmarire a subiectului,sau a unui decor,sunt mult mai comode
de realizat cu obiective wide,mai dificil de realizat cu cele normale,si aproape imposibil
cu cele tele...

#146
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Intr-adevar... ai spus niste lucruri destul de pe subiect. Totusi, eu nu optez pentru obiectivel cu stabilizare, din doua motive: pretul unora... si in al doilea rand, nu stiu daca ai observat sau stii, stabilizarea este facuta pe baza de contraste, asta este modul de detectie al miscarii, evident ca daca ai avea in cadru, de filmat, DOAR un cadru alb, n-ar avea ce sa-ti stabilizeze, insa daca ai avea o zebra, se schimba povestea :) Eh, treaba cu stabilizarea, cat timp va fi pe baza de contraste, n-ai lucruri bune, ca sa intelegi asta, trebuie sa faci niste teste... vei avea surpriza ca acea stabilizare din obiective, sa-ti faca niste belele foarte mari pe video, chiar in momentul in care aparatul este folosit pe trepied, deci chiar si impietrit. O stabilizare buna, se face cu accesorii/dispozitive externe, deci rig, steady, etc ... Iar ca si obiective, poti folosi orice iti indeplineste dorintele rezultatului. Eu folosesc si 14mm, si 27mm... si 50 si 105 ...

#147
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Stabilizarea din obiectiv este optica... mai exact fizica, nu electronica. Doar stabilizarea electronica ia in considerare imaginile formate pe senzor, "observand" si corectand, pe cat posibil, diferentele (de incadrare) dintre ele. Stabilizarea din obiectiv nu va putea inlocui alte dispozitive externe de stabilizare, fiind conceputa pentru stabilizarea miscarilor de mica amploare (tremurul mainii, miscarea aparatului in momentul declansarii in cazul fotografierii, etc).

#148
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Va multumesc pt. parerile dv,am mai unvatat niste lucruri utile si folositoare.Am sa caut ceva teste intre obiectivele
normale si cele cu IS ,sa vad daca exista diferente vizibile.

Am acum o alta dilema la care va cer sfatul.Am cateva oferte de NBC si trebuie sa iau repede o decizie.
Camera imi este defecta si nu merita sa mai investesc in reparatia ei.Am nevoie de o camera video ,care sa
isi faca treaba cat mai bine pe autofocus,sa aiba o stabilizare a imagini relativ buna si o sensibilitate la lumina scazuta.
Nu mai vreau camera pe caseta.Nu am un buget foarte mare de alocat,oricum trec printr-o perioada mai grea,in jur
de 1000-1500 ron max. Ce imi recamdati la ora actuala?

Pe de alta parte ma gandesc sa folosesc dsrl-ul  la filmare NBC.Am mai auzit persoane care fac acest lucru,cu rezultate
bune.Dar automat apar alte cheluielii-steandycam,2-3 carduri de capacitate mare,follow focus(eventual ,un asistent
care sa il manuiasca),al doilea dsrl(am auzit caci acesta se poate supraincalzi la mai multe ore de filmare)
Pe langa acestea,revine problema ca multi clienti nu au dispozitia si rabdarea de a coopera la niste filmari regizate.
Asfel ca operatorul devine un "alergator" dupa personajele sale.

Imi cer scuze daca am deviat de la subiect,eventual putem discuta la forumul NBC.
Stiu ca nu pot sa cer f. mult la acesti bani,dar parerile dumneevoastra imi vor fi de folos.
Probabil ,voi folosi dsrl ,ca si a doua camera,pt generice,prezentari,etc

#149
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Vreau sa mi cumpar o lampa cu leduri  si un staedy pt dslr ce mi recomandati.Multumesc

#150
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Daca filmezi din mana cu DSLR ul ieise cam asa ,,,,,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OiKRaRnkGt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#151
eusicumine2001

eusicumine2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.09.2015

View Postmarius6006, on 06 iulie 2015 - 22:35, said:

Daca filmezi din mana cu DSLR ul ieise cam asa ,,,,,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OiKRaRnkGt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zici ca e la cutremur:))

#152
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostSimgeo, on 30 mai 2015 - 11:42, said:

Nu am un buget foarte mare de alocat,oricum trec printr-o perioada mai grea,in jur de 1000-1500 ron max. Ce imi recamdati la ora actuala?
Cumpara-ti un Panasonic GH2 + obiectiv 14-42mm, second. Te ajunge intre 1000 si 1500 de lei, gasesti pe OLX (exemplu). Apoi instalezi un hack de bitrate (cauti po google ce si cum, exemplu) si in final ajungi la calitatea unui Canon 5D Mark II sau chiar Mark III insa la o zecime de pret.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h4_uv_0fABw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SFBc7i1Q_0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps: si spre deosebire de DSLR-uri (in special Canon) se descurca foarte bine si cu autofocus-ul in timpul filmarii, ceea ce nu ai sa vezi nici macar la 5D Mark III !

Edited by TheEverlastingShadow, 23 March 2017 - 06:30.


#153
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
E dragut, din an in paste mai trecem pe aici si mai scriem cate ceva. Relativ la filmul tremurat, am o vaga banuiala ca daca tragea in 50i s-ar fi vazut oleaca mai putin suparator. In 50i cu altceva, ca 70d nu stie de 50i, sau nu in full hd mai corect.

Edited by wyo, 31 January 2018 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate