Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Schnauzer

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#325
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanghetau, on 08 octombrie 2020 - 07:13, said:

A facut doi ani si jumatate, am intrebat la cateva cabinete veterinare din oras, la cel care merge Hera mai e inregistrata doar inca o femela sare si piper. Masculi nu, indiferent de culoare.
Preferam negru, femela nu are nici un fir de par de alta culoare... Slabe sanse.
E arbitrata catelusa? I-ai obtinut drept de monta?

#326
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Nu. Nu.

#327
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Atunci, cu tot dragul pentru tine si pentru rasa.....mai bine nu o monta.

#328
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Buna seara!

Am nevoie de cateva pareri in legatura cu hrana uscata. Am un schnauzer pitic in varsta de 2 ani si 3 luni, de 9,5 kg, care, in prezent, este hranit cu Canagan Vanat. Desi momentan ii merge bine cu ea ( gaze putine, nu se scarpina, scaun normal), am o oarecare temere legata de oferirea ei pe termen mai lung, asta pentru ca are multa proteina si grasime ( 36% proteina, 19% grasime). Am citit ca procentul ideal pentru schnauzerii pitici e undeva la 25% proteina cu 15% grasime. Pana in prezent a mancat urmatoarele:
Cand era pui, vreo 2 luni i`am dat Petkult cu miel si orez - gaze, scarpinat, scaun relativ normal.
Apoi i`am dat Acana puppy small breed cu pui - scarpinat putin, fara gaze, insa scaun mai moale
Cand a devenit adult, am trecut pe Devora cu cal. Un an a mancat doar asta (proteina 28%, grasime 17%) - scarpinat moderat, gaze, scaun relativ normal.
Apoi au intervenit niste probleme de sanatate, mai exact o gastrita urata, din cauza unei castane inghitite :). Asta a fost acum vreo 2 luni, mai exact la sfarsitul lui octombrie.
In timpul asta, am renuntat la Devora. De fapt, am renuntat de tot la ea. A mancat o perioada hrana hipoalergenica de la Purina (care nu are deloc proteina animala) + conserva Royal Canin Gastrointestinal.
(am facut de 3 ori ecografie - ficatul, pancreasul, fierea sunt perfect normale)
Am renuntat apoi la Royal Canin Gastro si i`am introdus hrana uscata normala in alimentatie.
Am incercat cu Wolfpack cu vita Angus. Doar o zi, fiindca cred ca eliminat pe fund tot ce a bagat pe gura :)). Nu a avut diaree, dar scaunele erau ceva mai moi (cam de consistenta piureului de cartofi), insa a facut muuuult. De 6 ori a facut in ziua aia.
Apoi am incercat cu Brit Premium Sensitive miel si orez. - scaune usor mai moi, gaze putine, scarpinat putin. Nu i`au placut deloc.
Dupa Brit, i`am luat Carnilove cu pui si iepure - scaune la fel mai moi, gaze putine, scarpinat mai mult. Cred ca puiul si vita nu ii prea priesc.
I`am dat si Petkult cu rata si probiotic, s-a scarpinat in draci si avea gaze urate.
Apoi am trecut pe Canagan cu Rata. Si de aici dilema mea. Desi ii merge bine (niciodata scaunul lui nu a aratat asa de bine), ar fi totusi o idee mai buna sa i`o schimb, intrucat are prea multa proteina si grasime pentru rasa lui?
Intre timp i`am comandat, asa...preventiv, Mera cu mistret si Barking Heads cu rata. Inca nu am desfacut pungile.
Mielul nu ii place, de peste nu se atinge, indiferent daca e sub forma de ulei de peste, hrana uscata sau sardine din conserva.
Nivelul lui de activitate acum este moderat. Iese de 4 ori pe zi la plimbare de 45 - 1 h. Pana sa aiba gastrita, mergea la fel de des la plimbare si alerga aproape zilnic minim 15-20 de minute. Alergat intens, dupa pietre aruncate, pana era aproape epuizat fizic :)

Asadar, considerati ca este o idee buna sa continui cu Canagan, sau sa incerc cu alta hrana?
Cei care sunteti posesori de schnauzeri pitici, ce hrana uscata oferiti blanosilor vostri?

PS: Ma feresc de Royal Canin, Purina, Hills, Eukanuba.

Multumesc!

#329
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Ce pacat ca asta nu se aplica la oameni, doar cei care au sange albastru sa se impuiasca...Posted Image

#330
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Nu mai compara ce se întâmpla la om, cu ce se întâmpla la caini. E vorba de principii aici și tu prin natura meseriei ar trebui sa înțelegi foarte bine utilitatea și rolul acestora. Ok, o montezi și faci pui. Ce faci cu ei? Cum poți garanta puritatea rasei? Cum poți garanta ca sunt feriți de maladii genetice?
Ce se întâmpla cu puii dacă vor suferi de așa ceva?

Edited by richelieu, 05 January 2021 - 08:26.


#331
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Exact ce se intampla si la oameni, isi gaseste fiecare un loc.

In cei 25 de ani de cand am caini, doar o singura data o femela a avut 4 pui care au fost dati imediat. In 25 de ani...
Totusi, ne cramponam prea mult in a avea puritatea rasei la caini si lasam bombardierii sa se inmulteasca de in 50 de ani o sa disparem noi ca majoritate.
Apoi, au mai fost cazuri de caini cu pedigriu care au avut apucaturi... nu intr-o hartie sta dreptul de monta. Asta incearca sa spuna crescatorii ca sa nu isi piarda afacerile. Oricum, eu nu pot fi convins de contrariul celor spuse pana acum asa ca orice interventie pe tema asta e sortita esecului.
Mai era unul care s-a sinucis prin 1945 care tot sustinea puritatea rasei umane...

#332
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Ma surprinzi....din păcate neplăcut.
Cu gândirea asta s-a umplut tara de maidanezi.

#333
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Poate de bombardieri.
Or fi umplut altii tara, eu in 25 de ani am dat doar 4 suflete catre 4 curti, nimic pe strada.

Totusi, de ce nu militezi si pentru oameni sa se intample asta? Ar fi mai benefic zic eu.

#334
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,494
  • Înscris: 15.09.2010
@anca0an: incearca Lucullus de la zooplus. E o hrana presata la rece, nu are foarte multa grasime. Schnauzerului meu care e in varsta de 10 ani si jumatate ii prieste, nu are scaune moi si nu se scarpina.

View Postdanghetau, on 05 ianuarie 2021 - 10:45, said:

Poate de bombardieri.
Or fi umplut altii tara, eu in 25 de ani am dat doar 4 suflete catre 4 curti, nimic pe strada.

Totusi, de ce nu militezi si pentru oameni sa se intample asta? Ar fi mai benefic zic eu.
Fiindca nu se poate. Drepturile omului, ai uitat?

#335
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanghetau, on 05 ianuarie 2021 - 10:45, said:

Totusi, de ce nu militezi si pentru oameni sa se intample asta? Ar fi mai benefic zic eu.
Spune-mi ca asta e o gluma. Nu-mi plac glumele proaste, însă așa măcar as putea înțelege....

#336
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Nu eu am inceput.

#337
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

View PostFreddy12, on 05 ianuarie 2021 - 10:49, said:

@anca0an: incearca Lucullus de la zooplus. E o hrana presata la rece, nu are foarte multa grasime. Schnauzerului meu care e in varsta de 10 ani si jumatate ii prieste, nu are scaune moi si nu se scarpina.

Multumesc frumos pentru raspuns! O sa iau in considerare si Lukullus daca va fi nevoie :)

#338
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanghetau, on 05 ianuarie 2021 - 11:09, said:

Nu eu am inceput.
Deci e o gluma. Bun.

#339
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
În România, sunt OBLIGATORII, prin lege:

1) Sterilizarea oricărui câine, inclusiv a celor descriși ca fiind de rasă, dar pentru care nu există documente care să ateste apartenența la rasă (pedigriu). Această obligație nu se impune pentru câinii utilitari.

2) Aplicarea de microcip și înregistrarea seriei acestuia în Registrul de evidență a câinilor cu stăpân (RECS), înainte de vânzarea sau donarea câinelui (și cel târziu la trei luni de la data nașterii).

3) Vaccinarea antirabică a câinilor (și a pisicilor) în vârstă de peste trei luni.

4) Deținerea unei asigurări de răspundere civilă de către proprietarii de câini care aparțin uneia din categoriile de rase considerate periculoase.

5) Înregistrarea câinilor considerați periculoși în evidența Asociației Chinologice Române (AChR) și depunerea adeverinței obținute, în copie, la unitatea de poliție în raza căreia se află domiciliul proprietarului.

În România, sunt INTERZISE, prin lege:

1) Monta (împerecherea) câinilor care nu au pedigriu (A, B sau C) sau care nu sunt câini utilitari.


Deci e interzis prin lege ce vrei tu sa faci.

#340
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 27 decembrie 2020 - 13:39, said:

E o fomista, sta numai cu nasul pe jos, poate ne cade ceva din mana, ii dau strict doua mese pe zi, cate 50 de grame.
Este enervanta, imediat cum plecam dintr-un loc unde am mancat, vine sa inspecteze, poate-poate se alege cu o firimitura.
Azi am cedat si la masa de seara de la ora 19 i-am dat 50 de grame de ToTw apoi am zornait borcanul si am susurat "bobiţa"... imediat s-a activat desi tocmai răsese mancarea. I-am mai dat inca o portie pe care a suflat-o.
Stau si ma intreb ce se intampla daca ii dau pana pocneste...

Edited by danghetau, 15 January 2021 - 19:09.


#341
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdanghetau, on 05 ianuarie 2021 - 09:49, said:

Apoi, au mai fost cazuri de caini cu pedigriu care au avut apucaturi... nu intr-o hartie sta dreptul de monta. Asta incearca sa spuna crescatorii ca sa nu isi piarda afacerile.

Dar nu poți nega problema câinilor fără stăpân de pe toate drumurile.
Și mai este și faptul că există oameni de-a dreptul idioți. Am auzit toate inepțiile, de la "sterilizez cățeaua după ce naște odată că așa trebuie", la "înmulțesc cățelul ca să se simtă și el bărbat", "să n-o sterilizezi că ajunge bibelou" și, desigur, "cum să-l castrez, să nu mai fie mascul?".
Nu toată lumea gândește ca noi. Dacă ar face-o, nu doar că n-ai mai fi obligat să sterilizezi câinele, ba chiar ar fi interzis s-o faci fără să existe motive medicale.

View Postrichelieu, on 05 ianuarie 2021 - 13:45, said:

Deci e interzis prin lege ce vrei tu sa faci.

Pe de altă parte, rasele pe care le ai acum, nu-ți imagina că au fost create după niște reguli stricte, în niște laboratoare, cu o mare precizie. A fost un nene care a avut câini de mai multe rase, i-a împerecheat între ei și a ieșit ce-a ieșit. Lucru pe care nu mai ai voie să-l faci acum.

Dar ai voie să împerechezi exemplare "minunate", de genul Buldog Francez sau Pug, care sunt niște abominații, dar, nu-i așa, dacă ai pedigree, e super. E foarte moral să împerechezi câini predispuși la atâtea afecțiuni, chiar recomandat, pentru că se vând scump. Să nu mai spun de câinii "diluați" doar ca să iasă bine la concurs, chiar dacă acele caracteristici nu ajută deloc câinele.


Treaba cu sterilizarea obligatorie e o rezolvare cât mai ușoară a unei situații grave. Statul pur și simplu n-are chef să se ocupe, să verifice abandonul câinilor, să creeze o bază legală pentru sacționarea cât mai drastică, n-au ei chef de de-astea, așa că interzic oricui. Nu contează dacă tu ești extraordinar de corect, îți ții câinele în lesă, n-are cum să scape, nu îl înmulțești, te obligă să-l sterilizezi, pentru că e mai ușor să te bage în oală cu idioții pe care i-am dat exemplu și sus, care își plimbă câinii liberi prin parc și pe urmă îi vezi că-i caută când dispar.

#342
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
De cativa ani buni, la mine in oras nu am mai vazut caine maidanez, inainte eram in topul celor care sunau sa ii ia de pe strazi.
De ce sa ma obligi pe mine sa sterilizez un caine pe care il tin permanent in curte si pe care probabil nu o s-o dau niciodata la monta?
Dar de ce imi fac eu griji degeaba?
https://forum.softpe...4#entry26185309

Edited by danghetau, 15 January 2021 - 20:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate