Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4366 replies to this topic

#4015
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,904
  • Înscris: 21.08.2008
Hera mea a implinit astazi 2 ani. Sta la poze fara probleme.

Attached File  DSCF3506.JPG   459.51K   31 downloadsAttached File  DSCF3502.JPG   516.45K   37 downloadsAttached File  DSCF3488.JPG   475.82K   38 downloads

#4016
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 03.11.2012
Sa va traiasca,frumoasa foc.

#4017
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 21.04.2009
Am o intrebare, de la cate saptamani poate fii adoptat un caine?
As dori sa iau un caine, dar are o 4 saptamani, stapanul mi-a spus ca e ok ,poate sa mi-l dea, ma intreb, nu e prea devreme? eu stiam ca tre' sa stea langa parinti cam 2 luni, sau nu e o regula.

Edited by Calypsso, 06 April 2020 - 14:26.


#4018
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,736
  • Înscris: 24.10.2015
Asa se recomanda. Eu am luat pui de la 4 saptamani si nu am vazut probleme dar daca se poate, ar fi mai bine sa stea 2 luni langa mama si fratii sai.

#4019
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
La 8 saptamani e recomandat dar nu mai inainte de 6 saptamani. La 4 saptamani in suge si nu e bine sa-l privezi de beneficiile laptelui matern.

#4020
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 21.04.2009
Pana la urma l-am luat, are 5 saptamani de fapt, cainele e ok, si foarte jucaus, maine am sa merg sa-i fac primul vaccin si sa-i cumpar toate cele, sper ca am ales rasa ok, un beagle mai exact :D

#4021
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 03.11.2012
Sa va traiasca,o rasa foarte jucausa cu multa energie.

#4022
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Felicitări super câine drăguț foc ochișorii aia ca două mărgele,urechile alea catifelate îți vine să îl mănânci....asta inițial...in timp îți vine să îți dai singur șuturi in oua că ai făcut alegerea și să îl omori zilnic de 5 ori.
Rasa asta are o problema din naștere...ii funcționează ori nasul ori urechile dar niciodată ambele în același timp.
Când îl scoți afară și da de orice miros....a plecat...și oricât ai striga la el...nu mai aude . Asta ca sa nu îți povestesc când evadează din curte și 2-3 zile cutreiera tot orașul în timp ce tu lipești fluturași pe stalpi. Eu am avut mulți câini la lucru din multe rase dar beagle-ul are un loc aparte în clasament, când îl văd pe stradă mi se ridica tensiunea. Inițial am crezut că am nimerit eu prost sau fac ceva greșit...in timp insa mi-au confirmat toți proprietarii că e o "rasa independentă și plină de personalitate". Singurii proprietari fericiți cu beagle sunt cei care nu au mai avut caine, care nu se pricep deloc și cred că e normal sa fie așa. Adică fericiți cei săraci cu duhul.

Chestia cu 4 săpt 8 săpt e că între aceste vârste învață primii pași în socializare de la mămică și frățiori. un cățel luat înainte de 8 săpt pleacă din start în viață cu un handicap în sensul că va avea pb in a înțelege cum sa se comporte cu ceilalți câini.

#4023
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
E copoi si e normal sa se comporte asa. Probleme vor fi si in casa deoarece are o energie mult peste medie si daca nu si-o consuma, va incepe sa roada si sa latre prin casa.

“Inteligenta si disponibilitatea lui de a face pe plac fac din el un adevarat student cu care iti face placere sa lucrezi. Cu toate acestea, isi pierd repede interesul in cazul in care au captat o urma. In aceasta situatie trebuie pus accent pe dresajul care il invata sa asculte. Daca este antrenat si dresat in mod corect, cainele trebuie sa asculte. Consecventa, fermitatea si prietenia sunt metodele obligatorii pentru ca aceasta rasa sa exceleze.

Cainele Beagle este foarte activ si ii plac plimbarile lungi si viguroase. Ii place foarte mult in aer liber. Luand in considera ca este are un instinct vanatoresc foarte puternic, acest caine trebuie tinut in permanenta in lesa sau intr-un spatiu securizat, deoarece este oricand gata sa urmareasca o prada daca a depistat-o dupa miros. Se recomanda doua plimbari lungi in fiecare zi deoarece este neobosit si plin de energie. Cainele Beagle se simte cel mai bine intr-o gospodarie cu curte mare.”

Edited by Freddy12, 09 April 2020 - 13:28.


#4024
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
freddy ...beagle-ul nu latra...urla
urla ca un cretin de te ameninta vecinii cu ranga , are un glas plapand si melodios care te face sa devii emo
si eu nu iti copiez citate din carte iti spun din real life .

#4025
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
Nu am avut beagle dar am avut un prieten si vecin care avea tot un copoi, basset, care si latra, si urla de rasuna cartierul.��

#4026
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,736
  • Înscris: 24.10.2015
L-ati incurajat bine pe proprietar :) . Exact ce spune pimi de beagle au am auzit de la baietii careu avut Huski. Nu asculta deloc, fuge de acasa, urla...

#4027
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Confirm și pt husky. Totuși îl clasez pe locul 2. Husky daca e stors regulat de energie e un câine rezonabil.

#4028
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,648
  • Înscris: 26.03.2008

 Calypsso, on 09 aprilie 2020 - 02:03, said:

.........sa-i cumpar toate cele.............beagle mai exact Posted Image

Sa nu uiti de un aspirator cu apa. De preferabil unul industrial.... sa tina muuuuulti ani de utilizare zilnica. Posted Image

 pimi, on 09 aprilie 2020 - 14:32, said:

freddy ...beagle-ul nu latra...urla
urla ca un cretin de te ameninta vecinii cu ranga , are un glas plapand si melodios care te face sa devii emo
si eu nu iti copiez citate din carte iti spun din real life .

Al meu canta. Numai muzica clasica ... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pi35LDoFpHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4029
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,230
  • Înscris: 13.07.2005
Din pacate, marea majoritate a oamenilor, cand isi cumpara primul caine o fac strict dupa poze/aspect.
Nu stiu si nici nu-i intereseaza trasaturile rasei, indicatii si contraindicatii pentru stapanii de caine, etc.
Lor le pace cum arata un caine si si-l cumpara !
Din pacate, foarte multi, dupa 2, 3, 6 luni incep sa-si dea seama ca au facut o mare eroare si incearca sa cape de catel ...

Asa m-am ales si eu cu labradorul - de la o familie care-l cumparase pentru fetita ”vaaaiiii, ce dragut eeee !”.
Si dupa doua luni si-au dat seama ca dragalasul ala creste tot mai mult, are nevoie de miscare si ca nu-i tocmai alegerea potrivita pentru un apartament cu doua camere ....
Norocul lui a fost ca eu cautam tocmai un blanos bland si bleg ca tovaras de curte si joaca pentru amstaff-ita mea.
Si, desi a nimerit cum nu se putea mai bine (curte mare, tovaras de joaca, etc), ani de zile catelul ala a ramas cu traume si efectiv refuza sa iasa din curte.
Cand ii puneam lesa, in curte mergea frumos, la pas, se bucura. Cand deschideam usa de curte si voiam sa iesim in strada se infingea cu labele in prag exact ca un catar !
Si asta a durat ani multi !
Probabil in capul lui, daca iesea pe usa .... nu se mai intorcea ....

#4030
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 pimi, on 09 aprilie 2020 - 13:22, said:

Singurii proprietari fericiți cu beagle sunt cei care nu au mai avut caine, care nu se pricep deloc și cred că e normal sa fie așa. Adică fericiți cei săraci cu duhul.
A ajuns oricine sa-si dea cu parerea in privinta inteligentei proprietarilor de caini... probabil esti inteligent doar daca ai o rasa periculoasa. Posted Image

 Calypsso, on 09 aprilie 2020 - 02:03, said:

Pana la urma l-am luat, are 5 saptamani de fapt, cainele e ok, si foarte jucaus, maine am sa merg sa-i fac primul vaccin si sa-i cumpar toate cele, sper ca am ales rasa ok, un beagle mai exact :D
E prea tarziu acum pentru informare - si pentru caine e prea devreme sa se desparta de mama lui, dar in fine... sa speram ca nu-l vom vedea peste cateva luni pentru adoptie/vanzare. Marr are dreptate, multi cumpara dupa aspect.
Am si dubii in legatura cu sursa de provenienta, daca-l da asa devreme...

Cum spunea si Freddy, e copoi si asta determina anumite trasaturi tipice de comportament. Faptul ca e condus de nas - are un miros extraordinar de dezvoltat pentru un caine. Energia tipica, ce trebuie consumata nu doar prin activitate ci si prin diverse jocuri care sa-i puna mintea la incercare; altfel si-o consuma... pe mobila. Oricum asteptati-va la stricaciuni.

Contrar a ceea ce spun unii, e un caine foarte inteligent, doar ca-si foloseste inteligenta in scopuri proprii ;)

Este de asemenea un caine sociabil (logic, fiind creat ca sa vaneze in haita...), de obicei neagresiv, nu suporta usor singuratatea. Cam vrea sa fie prieten cu toata lumea... dupa ce ca e usor de pierdut, e usor si de furat :(

Despre urlat... sunetul caracteristic e numit baying, nu incerc sa-l traduc; nu seamana cu urlatul unui husky. Sunt exemple pe YouTube.
Destul de enervant, asta fiind si sarcina lor - sa enerveze vanatul...

Recomand insistent dresajul; desigur, asta dupa ce-si termina schema de vaccinare (de obicei sunt foarte usor de motivat cu mancare). Si... multa putere, sa rezistati ochisorilor care implora si urechilor blege, ca daca-i dai nas, asa ramane...

Multa rabdare! Merita!

Apropo de cantat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_nrSxOilRIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In plus... sforaie si trage vanturi.

#4031
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sa inteleg ca tu esti cineva si eu oricine ?
despre tine mi-as putea da cu parerea mai usor acum dar nu cred ca meriti .


#4032
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur ca poti sa-ti dai cu parerea, asa cum ai facut-o in postul anterior - o remarca absolut gratuita si fara sens. Dar, tu esti nimeni iar parerea ta valoreaza zero barat.

Eu in primul rand nu insult grupuri intregi pentru ca nu-si aleg ce caine vreau eu. N-am frustrari dintr-astea.

Edited by TS030, 15 April 2020 - 19:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate