Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4366 replies to this topic

#4033
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020
Salut, doresc sa cumpăr o pereche de câini pentru paza, am un lac de pescuit și am Nevoie de ei. Ma gândeam la cane corso.. Dog Argentina sau un ciobănesc asiatic. Ma poate ajuta cineva cu câteva opinii va rog.. Care ar mai potrivit, mai agresiv? Mulțumesc

#4034
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu cred ca intrebarea corecta este ce caini imi recomandati care sa pazeasca lacul fara ca eu sa ajung la stiri si eventual la puscarie ?

#4035
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cand Corso nu suporta frigul, e rasa din sudul Italiei, deci taie-l de pe lista. Dar un ciobanesc romanesc ce cusur are? Un caine de stana cum e carpatinul sau Corbul de Rucar e foarte bun de paza.
https://www.animalep...anesc-corb-495/
https://www.infocain...c-romanesc-corb

#4036
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si rasa ciobanesc carpatin
https://www.toateani...anesc-carpatin/

#4037
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015

 Mariusluca2020, on 04 mai 2020 - 14:32, said:

Salut, doresc sa cumpăr o pereche de câini pentru paza, am un lac de pescuit și am Nevoie de ei. Ma gândeam la cane corso.. Dog Argentina sau un ciobănesc asiatic. Ma poate ajuta cineva cu câteva opinii va rog.. Care ar mai potrivit, mai agresiv? Mulțumesc

Ii iei din pasiune sau din necesitate? Daca e primul caz iti iei din rasa care iti place cel mai mult, daca e al doilea cauti doi pui frumosi de la o stana, ceva care creste pe la 35-50 kg si vei fi extramultumit.

Nu prea mai gasesti caini adevarati pentru lucru. Acum toate rasele au devenit ( sau devin) caini papusa. Selectionati sa fie cat mai echilibrati, ascultatori si supusi. Majoritatea necesita dresaj special si multa ocupatie, sunt pretentiosi la mancare, imunitate slaba, fragili etc. Aia de la stana inca merg pe selectia naturala in ce priveste rezistenta la boli, caracter, capacitatea de a supravetui in conditii dificile si sunt foarte teritoriali.

Altfel as vota ciobanesc german, malinois, caucazian, ciobanesc de asia centrala, rottweiler insa mare atentie sa nu-ti iei teapa cu cainii de rasa cand nu-s din linii de lucru.

Cane corso si dogo argentino sunt printre preferatii mei dar nu se recomanda absolut deloc incepatorilor mai ales dogo. O sa vaneze toate vacile si oile care o sa vina sa se adape la iaz.

Edited by vinciun, 04 May 2020 - 23:00.


#4038
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020

 vinciun, on 04 mai 2020 - 23:00, said:

Îmi plac foarte mult ambele rase , dogo și  cane corso, sunt de talie mare. Balanta ar fi la jumate.. plăcere și să-și facă treaba cât de cât la pază. Știi cum e.. Vin braconierii îmi da în cap și câinii sa se uite la mine. De asta vreau sa aleg o rasa care îmi place dar în același timp sa ma pot baza și pe ei. Mulțumesc

 Freddy12, on 04 mai 2020 - 20:21, said:

Nu as zice nu, dar cum am zis la colegul mai jos.. As vrea sa îmbin plăcerea de a avea acel animal cu utilitatea.

 pimi, on 04 mai 2020 - 20:08, said:

De ce as ajunge la pușcărie?  Ca îmi apar proprietatea privata? Sau ar trebui sa ma uit la braconieri cum îmi scoate pestele din balta.

Edited by althea, 05 May 2020 - 02:31.


#4039
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
La paza sunt mai multe aspecte, cel putin doua de luat in considerare: independenta si rezistenta la mediu. Daca vrei sa pazeasca cat nu esti pe acolo ai nevoie de un caine echilibrat care sa fie destul de independent sa gandeasca sigur ce are de facut cand nu esti tu. Aici excluzi direct rasele foarte active cu dorinta de a vana foarte pronuntata gen Malinois, Cane Corso, Dogo. Tu daca lasi cainele langa lac si ala vede o pasare sau cine stie ce vietate dus a fost si ghinion maxim pe ala care s-o intalni cu el pe drum in primul sat. Daca iti iei caine sa il tii cu tine si sa il aduci la "mosie" e altceva, dar acolo nu il poti lasa si sa te astepti ca il mai gasesti decat daca e un caine care sa reziste dorintei de a pleca dupa prada: ciobanesti romanesti, rotwailer,

Edited by filipxxx, 05 May 2020 - 07:43.


#4040
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

Mariusluca2020 said:


De ce as ajunge la pușcărie?  Ca ĂŽmi apar proprietatea privata? Sau ar trebui sa ma uit la braconieri cum ĂŽmi scoate pestele din balta.

proprietatea privata are garduri , astea se mai rup sau se mai sar de catre cainii tai
eu iti recomandam sa te gandesti la rase care fac paza fara a avea un potential de distrugere major asa cum poate fi cane corso (vezi cazul zalau) sau argentinian sau alte rase care sunt recomandate doar pe o mana experimentata si in alte conditii.
''decat' atat ...

#4041
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020

 pimi, on 05 mai 2020 - 10:53, said:



proprietatea privata are garduri , astea se mai rup sau se mai sar de catre cainii tai
eu iti recomandam sa te gandesti la rase care fac paza fara a avea un potential de distrugere major asa cum poate fi cane corso (vezi cazul zalau) sau argentinian sau alte rase care sunt recomandate doar pe o mana experimentata si in alte conditii.
''decat' atat ...
Este adevărat ceea ce zici, se mai pot rupe gardurile și sa iasă,dar o sa fie ținuți în țarcuri pe timp de zi ,balta se afla între niște dealuri și sunt 2 stâni în zona.zici ca asa agresivi sunt cane corso și dogo? O sa iau în calcul fiecare sfat. Mulțumesc

#4042
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Deci cei mai potriviti pentru ce-i trebuie lui ar fi ciobanescul carpatin. Asa cum am mentionat, carne corso iese din discutie din cauza slabei rezistente la frig. In camp deschis unde este iazul cu pesti la un viscol cu temperaturi de -10 grade, temperatura resimtita poate ajunge si la -30 de grade. Or, in sudul Italiei de unde provin ei, rar ajunge temperatura la valori negative. Eu am un prieten cu 4caini cane corso si iarna le muta custile in garaj incalzit. Verisoara mea il tine iarna in casa. Nu sunt asa fiorosi cum zice pimi. In cazul Zalau erau inraiti de catre stapan care ii folosea la lupte si erau si foarte flamanzi fiind hraniti odata pe saptamana. Cainele verisoarei mele e un mielusel, seful lui era un amarat de caniche, e atat de ascultator incat il plimba matusa de 80 de ani.

#4043
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Freddy....nu te lua după ziare.
Ce lupte visezi cu cane corso???
Erau doi câini obișnuiți care au făcut exces de zel, faptul că au o greutate și o forță peste medie a dus la decesul omului...
Ești copil sa crezi că au omorât un om să îl mănânce?
A doua zi la ecarisaj erau doi mielușei care nu mușcau pe nimeni. Nu am zis că ar fi o rasa fioroasa (dimpotrivă) am zis doar că au un potențial mărit de distrugere datorat mărimii. Cat despre frig te asigur că după 30 de ani s-au adaptat demult la condițiile romaniei,o cușcă buna iarna și mâncare cu "esența de nucșoare ecuatoriene" și se descurca.

Edited by pimi, 05 May 2020 - 13:46.


#4044
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu l-au atacat ca sa-l manance dar erau agresivi din cauza foamei. Eu il vad pe schnauzerul meu ce nervos e cam cu jumatate de ora inainte de ora mesei. Dar, uite ca nici cu ciobanestii nu mi-e rusine
http://www.magazinsa...-din-salaj-foto

#4045
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
fara sa vrei fredy tocmai ai demonstrat ce trebuia sa intelegeti demult .
deci un nene atacat de o haita de ciobanesti adica eu zic minim 3-4 caini ajunge la spital cu rani multe dar fara sa iipuna viata in pericol
si cazul cand doi cane corso ataca un alt nene si acesta este ucis
intelegi diferenta ?
unele rase au un potential 'distrugacios' care trebuie luat in calcul cand alegi un caine de paza
pana anii trecuti nu aveam emotii cand treceam pe langa turme de oi aparate de ciobanestii traditionali, dar de cand cretinii astia metiseaza cu asiatici, caucazieni si kangali...sincer am emotii
rasele de turma obisnuite au in instinct sa apere turma de intrusi pe criteriul ''il fugarim sa nu fie in imediata apropiere a turmei''
nicidecum il umrarim pe intrus pana il prindem si daca tot il prindem nu ne oprim pana nu il ucidem .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J7z60Dx8ENo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
uite un exemplu
daca in filmulet erau nu 25 de ciobanesti ci 2-3 caini din grupa 2-a de 40 de kg bucata, omul era mort inainte sa ajunga proprietarii.

#4046
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Exact din teama de a nu pati asa ceva(plus inca o cauza minora)si sa ajung sa dau cu subsemnatul pe la politie,  mi-am luat pentru paza doi caini de talie medie, unul fiind din grupa a II-a care nu are nici o greata sa muste omul. Nici macar nu avertizeaza prin marait sau aratat coltii. Totusi, chiar  daca musca, macar nu omoara omul. Am avut o catea ciobanesc care avea cu totul alt stil: se invartea in jurul intrusului latrand si aratandu-si coltii, il musca usor de glezne si il determina sa se indeparteze, nu sarea sa inhate de carne. Cea mai mare surpriza am avut-o insa cu setterita. Era tanara cred ca avea sub 2 ani, ne intorceam noaptea tarziu de la o nunta, am intrat pe poarta moment in care a aparut setterita in fuga si aproape era sa faca saltul spre beregata. In ultimul moment(probabil prin miros) s-a oprit din elan. A fost foarte spasita dupa aceea. Si asta e una din cele mai blande rase de caini mari.

Edited by Freddy12, 05 May 2020 - 22:30.


#4047
Mariusluca2020

Mariusluca2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.04.2020

 filipxxx, on 05 mai 2020 - 07:39, said:


Am înțeles. Mulțumesc pentru timpul acordat

După toate cele auzite de voi o sa renunț la cane corso , o sa aleg un ciobănesc pentru balta de peste . Dar pentru ca îmi place foarte mult dogo Argentino o să-mi iau și o să-l țin acasă.
Mulțumesc tuturor pentru timpul acordat

Edited by Dany_Darke, 06 May 2020 - 00:15.


#4048
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Înțeleaptă decizie

#4049
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
ieri am avut un incident in salbaticie(parcul national putna vrancea) la 25 km de casa . am luat cu mine doar un caine lup de 1 an, mai am un malamut de 10 ani dar naparleste si nu-l bag in masina de padure(duster).
in timp ce culegeam ciuperci am observat cainele foarte agitat privind fix intr-un loc. cand m-am ridicat am inghetat, un urs mare venea incet catre noi cu capul in sus si urechile pe spate , era la vreo 40-50 m. aveam la gat un fluier si am suflat in el cat am putut fara efect, ursul se apropia tacticos de noi. m-am uitat dupa un copac in care sa ma urc dar ghinion, eram intr-o exploatare forestiera si nu prea mai era nimic .  am luat securea si am batut cu putere intr-un bustean si am tipat cat am putut , ursul incet si-a schimbat directia si mergea in lateral cu noi. am fugit cat am putut catre masina, am ajuns la ea cu greu la vreun km distanta. in timp ce alergam, cainele se oprea si se tot uita in spate, aveam impresia ca vine ursul dupa noi.
cu vreo 1 inainte intalnisem o ursoaica cu 3 pui , era in drum si a aparut in fata masinii. se misca incet ca erau puii mici dar nu era agresiva, a disparut incet speriata in padure.
in una din poze se vede statiunea Lepsa dinspre jud BC.

Attached File  20200522_130343.jpg   839.09K   30 downloadsAttached File  20200522_123715.jpg   297.79K   30 downloads

#4050
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,885
  • Înscris: 21.08.2008
Cam fortat termenul de statiune pentru un sat in care nu prea ai ce face.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate