Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#775
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Multumesc de raspuns m/am lamurit,adio dus cand nu este presiune.Prin cadere doar vasul de apa de la wc se poate umple si de spalat doar pe maini.

#776
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 hot, on 30 decembrie 2012 - 16:05, said:

Multumesc de raspuns m/am lamurit,adio dus cand nu este presiune.Prin cadere doar vasul de apa de la wc se poate umple si de spalat doar pe maini.

Un hidrofor de cacat face 3 milioane leagat pe alimentare SI WELLCOME presiune de 3 atm .Ca sa faca fata debitului pui un butoi de 200 litri sa traga si din butoi si din retea .
Orice instalator il poate face .

Edited by Fontanero, 30 December 2012 - 16:46.


#777
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Asta cu hidroforul o stiam dar unde este avantajul la apa daca platesc si curent.Eu am nevoie de asa ceva pentru cateva zile pe an,nu vreau ceva permanent.
Hidroforul  cum sa il pun sa traga si din retea si din butoi......daca nu curge apa la retea de unde sa traga,va trage aer.Ar trebui montat dupa butoiul cu apa de 200 litri.

#778
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 hot, on 30 decembrie 2012 - 18:56, said:

Asta cu hidroforul o stiam dar unde este avantajul la apa daca platesc si curent.Eu am nevoie de asa ceva pentru cateva zile pe an,nu vreau ceva permanent.
Hidroforul  cum sa il pun sa traga si din retea si din butoi......daca nu curge apa la retea de unde sa traga,va trage aer.Ar trebui montat dupa butoiul cu apa de 200 litri.

Mai sus ziceai ca nu ai presiune .Acum zici ca nu ai apa .
asadar:

1 daca ai apa si nu ai presiune hidroforul isi va face treaba .Problema solutionata rapid .Curentul ce il consuma este la fel de cacat ca si hidroforul , adica o sa platesti 3 leuti pentru solutia asta din moment ce va merge doar atunci cand deschizi un robinet .
Daca nici asta nu te multumeste poi iti trag eu frate o instalatie solara de 5000 de euro sa nu mai platesti nimic pentru curentul de la pompa. Sau putem construi o schela de 30 metri langa casa sa ai cadere .Ori poate ai un munte prin apropiere si facem un viaduct .
2. daca nu ai apa iti va trebui un depozit din care sa traga hidroforul respectiv .Depozitul se dimensioneaza dupa consumul orar iar de aici tu decizi cat de mare sa fie .Mai poti sa colectezi si apa de ploaie intr-un depozit separat pentru treburi casnice ( wc , spalat haine , gradina etc ) .
Sau se poate monta un grup de pompare presetat cu pompe etajate ( care cred ca nu e cazul ) .

Eu acuma nu stiu ce avantaj ai din moment ce nu poti face dus .Nici nu stiu ce avantaje ai mai vrea sa ai din moment ce instalatia nu este functionala .Gratis ar fi sa te duci sa reclami la cei care furnizeaza apa ca nu ai presiune.

#779
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Buna ziua. Am un vas de WC tip vechi(De la constructia blocului), care a functionat initial cu rezervor de inaltime, din acela de fonta montat aproape de tavan. In urma renovarii am desfiintat rezervorul de sus si am pus unul la semiinaltime, insa am pastrat acelasi vas(greseala mea, aici). Problema este  ca  nu mai functioneaza vasul bine, nu evacueaza bine continutul. Nici macar o bucata de hartie mototolita nu o duce. Poti sa tragi apa de 7 ori, hartia tot acolo e, singura solutie e turnatul unei galeti de apa umpluta la robinet.
Am auzit diverse pareri, una ar fi ca aceste vase vechi au fost facute ca apa sa vina de la inlatime si nu functioneaza bine cu rezervoare noi. Inteleg ca singura solutie este schimbarea vasului cu unul nou, care e proiectat special sa se goleasca bine cu rezervor situat la seminaltime?? Ca nu vreau sa-l schimb degeaba.

#780
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Teava care intra in vasul WC este prea bagata inauntru , Incearca sa o scoti un pica fara sa afecteze etansarea. Poti face mai multe teste si sa observi cand apa evacuata din vas formeaza un fel de vartej, sau are o cadere mai libera, bazinul trebuie sa se goleasca repede si sa formeze un jet principal in vasul wc si ceva secundar pe margini. Sper ca vei intelege ceea ce am vrut sa zic.

#781
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007
Buna ziua. Am o problema la care sper sa primesc putin ajutor.
Am un apartament (cumparat anul trecut) care l-am dat in chirie. In urma cu cateva zile s-a ars o priza din coridorul de langa baie (la care era legata masina de spalat- care functiona in acest timp.) Dupa aprox o ora au venit vecinii de jos sa anunte ca sunt inundati si a fost oprita apa la calorifer. A venit instalatorul care a facut reteaua in urma cu cativa ani si a spus ca teava (de cupru) a fost sparta din cauza unui scurt de la priza. Dupa scurt timp a venit si un eletrician (chemat de chirias) si a reparat priza , spunand ca nu are nici o legatura cu teava din baie, si nu avea cum sa o sparga.Instalatorii au spart in podea si au scos teava care era impunsa. Teava a traversat podeaua prin beton fara sa fie izolata si facea contract cu fierul din podea. Gaura era undeva la mijlocul tevii intre noi si vecina de la etajul 3. Instalatorul sustine ca in urma cu doi ani a mai fost o problema asemanatoare, dar atunci a fost sparta teava de retur  si era problema cu priza si atunci.
Eu am vorbit cu doi electricieni si un instalator si toti 3 au spus acelasi lucru. Daca facea intradevar masa de la priza trebuia sa sara siguranta , in nici un caz nu se spargea teava de cupru, iar instalatorul care a facut instalatia trebuia sa puna izolatie pe teava, fiind asa aproape de fier in podea.
A mai intalnit cineva o problema asemanatoare?  Se poate totusi sa fie de la priza?
Multumesc

#782
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 ciocoflendar, on 07 februarie 2013 - 16:17, said:

Buna ziua. Am o problema la care sper sa primesc putin ajutor.
Eu am vazut teava topita zonal din cauza arcului electric si cred ca se poate si gauri daca teava e subtire in "carne".  Oricum ar tebui sa se vada urma arcului electric,putin afumat,putin topit,cred eu dar s-ar putea sa ma insel.Priza avea/are (im)pamintare ?

#783
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007

 gelunechifor, on 07 februarie 2013 - 16:23, said:

Eu am vazut teava topita zonal din cauza arcului electric si cred ca se poate si gauri daca teava e subtire in "carne".  Oricum ar tebui sa se vada urma arcului electric,putin afumat,putin topit,cred eu dar s-ar putea sa ma insel.Priza avea/are (im)pamintare ?

Teava e de 1mm  si e cam oxidata. Priza avea impamantare. Electricianul care a reparat priza a zis ca a verificat tot si nu are cum sa fie de la priza.
Pot sa postez poza cu bucata de teava daca ajuta

#784
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 ciocoflendar, on 07 februarie 2013 - 16:28, said:

Pot sa postez poza cu bucata de teava daca ajuta
Ar fi bine.

#785
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007
[ http://img15.imageshack.us/img15/4057/20130207170312.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciocoflendar, 07 February 2013 - 18:37.


#786
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Nici intr-un caz asta nu cred  e gaura de la un arc electric de 220V de la faza de la  priza care a atins armarea placii si s-a transmis la teava . Sau cel putin asta e parerea mea. Cu toate astea nu inteleg cum de s-a facut asa o gaura de mare deodata? As fi inteles sa fie cit virful la , ac,....sa fie o fisura...

#787
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007
Multumesc de raspuns
In poza poate nu se vede chiar asa bine, dar cuprul e impins putin inauntru. Teava era lipita de un fier din armatura (se si vede ca s-a zgariat cand a incercat sa o scoata afara)
Eu banuiesc ca fierul a impuns teava , care s-a dilatat din cauza caldurii.
Instalatorul cred ca trebuia sa puna o izolatie pe teava cand a facut instalatia.... am dreptate?

#788
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 ciocoflendar, on 07 februarie 2013 - 20:51, said:

Instalatorul cred ca trebuia sa puna o izolatie pe teava cand a facut instalatia.... am dreptate?
Orice teava trebuie izolata daca e sa o luam dupa normativ. Banuiesc, ca s-a facut un compromis Posted Image intre beneficiar si instalator ca sa iasa ieftin sau instalatorul nu i-a explicat beneficiarului ca teava trebuie izolata, mai ales ca era ingropata, fiindca i-a fost frica ca nu mai face lucrarea daca mai cere si bani de izolatie...cine stie ?

#789
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu se se vede foarte clar in poza, dar parca in partea de jos se vad ceva urme care par a fi o teava topita. Sau o fi o zgirietura?

@ciocoflendar, ai centrala pe gaz ?
Masina de spalat nu curenteaza cumva ? In timp ce functioneaza, cind incalzeste apa, pune o mina pe gresie si cu cealalta mina atinge cu dosul palmei o zona nevopsita a masini de spalat, sau colturile.

Edited by florin71_skoda, 08 February 2013 - 09:58.


#790
ciocoflendar

ciocoflendar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.05.2007

 florin71_skoda, on 08 februarie 2013 - 09:53, said:

Nu se se vede foarte clar in poza, dar parca in partea de jos se vad ceva urme care par a fi o teava topita. Sau o fi o zgirietura?

@ciocoflendar, ai centrala pe gaz ?
Masina de spalat nu curenteaza cumva ? In timp ce functioneaza, cind incalzeste apa, pune o mina pe gresie si cu cealalta mina atinge cu dosul palmei o zona nevopsita a masini de spalat, sau colturile.

Ce se vede in poza e o zgarietura (banuiesc ca la asta te referi).Nu am centrala pe gaz. Masina de spalat nu curenteaza. A verificat electricianul priza si tot ce s-a putut verifica cand a inlocuit priza arsa acum doua zile.

#791
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Proiectare instalatie apa si apa calda intr o situatie de cabanuta, fara curent electric, apa si apa calda pentru dus si pentru o singura chiuveta, maxim 100 de litir per zi consum apa reci si 50 l apa calda, incalzire apa calda la un panou solar sau/si de la o masina de gatit pe lemne tip pritty/calor ?

#792
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 ciocoflendar, on 08 februarie 2013 - 10:25, said:

Ce se vede in poza e o zgarietura (banuiesc ca la asta te referi).Nu am centrala pe gaz. Masina de spalat nu curenteaza. A verificat electricianul priza si tot ce s-a putut verifica cand a inlocuit priza arsa acum doua zile.
Problema ta se numeste: coroziunea electrochimica a metalelor. Teava de cupru a devenit anod. Coroziunea putea fi evitata prin izolarea acesteia. Binenteles este prezenta (in situatia de fata) sarcina electrica, probabil pamantarea este legata pe o teava din subsol. Poti verifica daca undeva in casa nul-ul de lucru atinge nul-ul de protectie.
Poti monta o siguranta cu diferential in tabloul electric, asa vezi daca instalatia ta are probleme.
Pe teava se vad clar elementele galvanice, ceea ce a dus la dizolvarea metalului (cupru)
Consulta-te cu un inginer electro sau un chimist daca vrei sa-ti dezvolte mai amplu subiectul

Edited by lupingo, 12 February 2013 - 20:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate