Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

PC-ul de 25$

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,285
  • Înscris: 13.02.2004
ionutzradu partea software ii cea mai simpla (un linux...si cam 1.5 ore daca ai experienta). Cu hardware-ul ii mai greu.
Ideal ii daca or sa puna doua placi de retea pe el...o sa fie nebunie :D

#56
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Pai partea de practica in practica ar suna asa ;))

Se da.
Raspeberry Pi la care se pun urmatoarele.
Un Hub USB cu alimentare separata,2 sau mai multe porturi.
In Hub-urile USB se pune asa.
O placa de retea de 1000mbps sa avem retea gigabit.
Adaptorul wireless pus de mine mai sus fiind de foarte mare putere dar nu prea se gaseste in Romania.
Placa de retea precizata mai sus se va lega la un switch cu retea gigabit ,porturi sa fie fara numar (dupa nevoi).
Placa de retea inclusa in raspeberry pi se va configura ca WAN , placa de retea pe 1000mbps pe USB se va configura ca LAN(care se va imparti la randul ei in switch).
Adaptorul wireless se va configura sa functioneze ca un AP.
Eventual o antena directionala daca se va folosi la conectare pe distante mari.
Chiar se poate folosi o alta placa de retea de 1000mbps pe USB pentru WAN daca nu se doreste folosirea celei integrate.

Mai trebuie o cutie ermetica in care va veni un cablu de 220V la care se la alimenta jucaria +hub-ul pe USB

Din Placa de retea pe USB se va trage un fir LAN pana la un switch care va merge fara probleme la distante de pana la 100m si de acolo se va trage direct la PC-uri.


Asta e "mica mea idee" ca sa zic asa.
Bineinteles necesita ceva investitie dar tot se va incadra mai bine la raport pret/performanta decat solutiile existente pe piata.

Era interesant daca se va putea rula o distributie Linux gen Smoothwall sau PFSense dar partea de software ma depaseste.

Edited by ionutzradu, 13 March 2012 - 13:58.


#57
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,285
  • Înscris: 13.02.2004
Pai teoretic poti sa rulezi cam ce distributie vrei.
Si la nevoie...poti sa-ti faci si tu mica ta distributie.
Cam toate distributiile bazate pe Debian au installer pentru ARM, Fedora are si ea. Gentoo parca (dar ii posibil sa ma insel).

#58
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Pana acum cred ca nu se prea faceau distributii pe arhitectura ARM din cauza ca dispozitivele nu prea aveau puterea de a le rula.

Totusi DD-WRT merge pe routere cu 32 mb ram si 4 mb flash cu procesoare ARM de 400 mhz fara probleme.
Tinand cont ca mica jucarie are 256 mb ram si suporta carduri de nustiu cati GB plus ca are procesor de 700mhz  cred ca incet incet va fi tinta multor distributii lite bazate pe linux.

#59
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ionutzradu, on 13th March 2012, 13:57, said:

[...]
O placa de retea de 1000mbps sa avem retea gigabit.
Adaptorul wireless pus de mine mai sus fiind de foarte mare putere dar nu prea se gaseste in Romania.
Placa de retea precizata mai sus se va lega la un switch cu retea gigabit ,porturi sa fie fara numar (dupa nevoi).
Placa de retea inclusa in raspeberry pi se va configura ca WAN , placa de retea pe 1000mbps pe USB se va configura ca LAN(care se va imparti la randul ei in switch).
[...]
Bineinteles necesita ceva investitie dar tot se va incadra mai bine la raport pret/performanta decat solutiile existente pe piata.
Te-ai deranjat sa citesti threadul in care postezi sau te multumesti sa visezi cu voce tare?
- tot networking-ul are ca "backbone" in raspi USB-ul
- performanta e la nivelul de 300MHz Pentium 2
Nu o sa poata nici macar sa umple 100Mbit, nici pe departe, mai ales daca trebuie sa ia traficul de pe un port sa-l trimita pe altul; la ce bun sa pui gigabit (100Mbit merge cu gbit si nu iti incetineste restul retelei ca n-am auzit de hub gigabit ethernet)?

Ce am citat mai sus nu am citat intimplator: raspi e un router caruia i-au taiat porturile ethernet si i-au pus o placa video. Ideal e de folosit ca player + cel mult un server/NAS pentru chestii usurele.. Daca pe tine nu te intereseaza placa video orice router normal e la fel de bun. Spre exemplu pentru scopul tau poti lua routerul asta care e suportat de openwrt si costa 189.99 RON azi, fara sa trebuiasca sa astepti (cel putin) juma de an, cu tot cu carcasa, wifi, switch integrat, alimentare, garantie, etc, etc, etc. Si are si port USB in caz ca vrei sa faci smecheria cu adaptorul de mare putere.

#60
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,285
  • Înscris: 13.02.2004
Ba se faceau...Sa nu uitam, in linux n-ai nevoie de 1 Gb RAM ca sa il bootezi...fara pretentii sa mai deschizi si o aplicatie.
De fapt, cerintele minime la ora actuala (adevarat...au crescut...inainte era suficient un 386 cu 4 Mb RAM ca sa-l rulezi cu tot cu interfata grafica)...acum ai nevoie de un 486 si 32 Mb RAM...ca sa-l rulezi fara interfata grafica.
Eu am un router asus vechi de 4 ani cu Debian pe el (procesor la 200MHz si 32 Mb RAM)...
De fapt, pentru linux...fara interfata grafica, si un 486 cu 32 Mb RAM ii suficient (daca folosesti o distributie mai veche...poti sa o rulezi si in 4 Mb RAM)

f300 un K6/200 MHz face fata la o banda de 100Mb
Un p2 la 300 MHz probabil duce pe la 200-400 Mb...ca putere de calcul.
Problema ii alta...un K6/200MHz nu duce mai mult de 1-1500 conexiuni simultan.
Adica...daca dai jos 4-5 torenti cu multi seederi...cam nu-ti mai face fata.

Edited by bolovan, 13 March 2012 - 14:25.


#61
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
@f300
Jucaria asta http://www.asus.com/...#specifications fiind un router foarte purernic suportat de dd-wrt Open-wrt sau mai stiu eu ce are urmatoarele specificatii (daca nu ma insel).
Procesor ARM de 480 mhz
128 mb RAm
32 mb flash
Pe cand raspeberry pi are
Procesor de 700 mhz
256 mb ram
flash sa zicem ca un card de 1 gb costa 20 ron.

Routerul asus conform http://www.smallnetb...uter-charts/bar duce vreo 150 mbps intre WAn si LAN ,pe firmware-ul default.

Plus ca pe multi nu ii intereseaza viteza WAN-LAN , majoritatea au RDS de 100mbps.

Plus ca in retea se va face transferul direct prin switch.

LE
Acum nustiu ce sa spun dar urmatorul router http://www.xbitlabs....6u_2.html#sect1 conform http://www.smallnetb...uter-charts/bar cica are peste 800mbps WAN-LAN si are procesor de 500 mhz si 128 ram.

Edited by ionutzradu, 13 March 2012 - 14:41.


#62
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bolovan, on 13th March 2012, 14:28, said:

f300 un K6/200 MHz face fata la o banda de 100Mb

 ionutzradu, on 13th March 2012, 14:35, said:

Routerul asus conform http://www.smallnetb...uter-charts/bar duce vreo 150 mbps intre WAn si LAN ,pe firmware-ul default.
Acum nustiu ce sa spun dar urmatorul router http://www.xbitlabs....6u_2.html#sect1 conform http://www.smallnetb...uter-charts/bar cica are peste 800mbps WAN-LAN si are procesor de 500 mhz si 128 ram.

Oameni buni, comparati mere cu pere, la raspi totul, inclusiv placa de retea "nativa" trece prin USB (printr-un singur USB, via un USB hub intern!). Incercati doua placi de retea USB intr-un calculator modern (eventual intr-un hub in acelasi singur port USB la calculator), vedeti cit de repede merg si dupa aia mai discutam.
Ce spuneti voi acolo sint transferuri care nu streseaza asa mult procesorul, precum o face USB-ul. Asa am si eu un switch de 8 porturi de 7 euro de acum 7 ani care poate 2x8x100 Mbit/s adica 1.6Gbit/s!
Va garantez ca raspi nu o sa umple nici in scenariul ideal 100Mbit ethernetul, mai ales ca trebuie sa ia informatia de undeva (care undeva e de fapt tot USB in final). Si atentie ca vorbesc doar de jumate din 100Mbit ethernet, care de fapt este 2x100Mbit/s/port.


 ionutzradu, on 13th March 2012, 14:35, said:

Plus ca pe multi nu ii intereseaza viteza WAN-LAN , majoritatea au RDS de 100mbps.
Plus ca in retea se va face transferul direct prin switch.
Pai atunci ce ne agitam atit cu gigabit ethernetul nefolositor?

#63
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
USB poate maxim 480 mbps in teorie.
200 mbps sa duca in practica si e suficient pentru mine.
Oricum marele avantaj pentru mine nu ar fi ca nustiu ce performante o avea el WAN LAN si faptul ca se poate atasa adaptoare wireless de mare putere si un consum de curent infim.

Adaptorul wireless alfa precizat de mine mai sus are 2000w , majoritatea routerelor au 100w.

WAN-LAn pur si simplu nu m-ar interesa, inca am net de la AKTA de 8 mbps :D.
De transferul in retea direct se va ocupa switchul cu porturi gigabit,neavand legatura cu  performanta routerului (din cate stiu)

Edited by ionutzradu, 13 March 2012 - 15:08.


#64
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Cine vrea router, sa-si cumpere router. Nu cred ca asta e scopul lui Raspberry Pi.

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ionutzradu, on 13th March 2012, 16:04, said:

USB poate maxim 480 mbps in teorie.
200 mbps sa duca in practica si e suficient pentru mine.
Nu o sa duca, transferul USB este ingrozitor de acaparator de procesor, care nu este fantastic in cazul de fata, nu merge sa estimezi asa "USB poate X, daca ating 40% sint multumit". Sheevaplug care are un procesor arm de 1.2GHz poate ca NAS in jurul a 6-8Mbyte/s si am impresia (nu sint sigur 100%) ca transferul implica un singur USB (portul ethernet fiind gigabit nativ).

 ionutzradu, on 13th March 2012, 16:04, said:

Oricum marele avantaj pentru mine nu ar fi ca nustiu ce performante o avea el WAN LAN si faptul ca se poate atasa adaptoare wireless de mare putere si un consum de curent infim.

Adaptorul wireless alfa precizat de mine mai sus are 2000w , majoritatea routerelor au 100w.
Avantaj fata de ce?! Ieftinaciunea aia de care spuneam mai sus (189.99 RON) are exact aceleasi capabilitati (adica poti atasa exact aceleasi adaptoare, nu numai ca deja are 802.11n). Lasind la o parte ca nu vorbim de W ci de mW si ca "mare putere" si "consum de curnet infim" se bat cap in cap. Exact cu spune mcmlxxxvi, vrei router, cumpara router; ai de unde alege (adaug eu).

#66
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Lasa-ti omul sa incerce sa se convinga ca nu o sa functioneze pe un singur usb toate device-urile care le vrea el. Eu unul as vrea un raspi deoarece are iesire hdmi + composite si ar fi fost interesant un minipc pentru tv fara fan-uri si hdd-uri, mai ales daca ar rula ok un XBMC cu streaming din retea ;)

#67
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
A venit. In seara asta vin si hub-ul USB si cardul.
Attached File  20120628_163809.jpg   2.97MB   43 downloads
Si maine aflam ce ii poate pielea.
Step one: media player cu OpenELEC si RaspBMC.

#68
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Impresii, alea alea ???
Ai incercat sa pui un SO pe el?
Parca erau versiuni modificate special provenite din Debian sau Arch linux.

#69
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
am pus Debian. NU poate fi folosit ca un PC low level pentru ca nu exista hardware acceleration, deci totul se misca cam in reluare.
pe un alt card am pus Raspbmc care se misca binisor. Are o problema cu x264-uri stream-uite prin LAN, dar plugin-urile merg bine, se misca onorabil si telecomanda Antec Veris a functionat plug and play.

Cand o sa mai am timp o sa ma mai joc nitel cu el. Pana acum sunt placut impresionat.

#70
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, ca PC nu e chiar folosibil. N-ai ce acceleration sa ai, ca placa video are mai mult decit ii trebuie ca "PC low level", problema e cu procesorul (foarte) slabut versus aplicatiile din ziua de azi. Plus problema discutata mai sus ca totul trece prin USB.
Oricum ca "PC" totul se reduce la cite monitoare/televizoare HDMI ai prin casa versus cite PC-uri/laptopuri/tablete "tari"/media playere ai deja. Daca deja ai toate monitoarele ocupate (automat de ceva mai performant) nu mai merita sa te deranjezi cu pi-ul. Cam alta ar fi fost situatia daca avea si iesire VGA, era mai usor de gasit un monitor nefolosit pe care sa-l faci un fel de "media corner" cu youtube, player de muzica/internet radio/poze/etc.
Si daca n-ai monitor disponibil si nu-i folosesti partea video ce ramine? Pentru majoritatea utilizatorilor un NAS/server entry-level, nu f tare dar folosibil. Si inca imbatabil la pret, vorbesc de pretul oficial ca pretul "pietei" daca n-ai apucat sa faci comanda este 80-90 euro (cautati pe ebay ca se pot vedea si tranzactiile terminate, sa vedeti ca se vinde deseori peste 80).

De asemenea are un potential enorm pentru cei care vor sa comande diferite chestii cu el are pinii aia de I/O plus toate interfetele gen seriala, I2C, etc disponibile, totul intr-o scula nu foarte scumpa si cu acces ethernet, usb, OS "normal", etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate