Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Psihologia românului, susținută de contextul istoric

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

Poll: Psihologia românului, susținută de contextul istoric (66 member(s) have cast votes)

Este faptul că n-am fost niciodată agresori într-un război, un motiv de laudă?

  1. (+2) DA, este indiscutabil de lăudat că n-am agresat (9 votes [13.64%])

    Percentage of vote: 13.64%

  2. (+1) DA, este lăudabil, dar trebuia să facem mai mult (17 votes [25.76%])

    Percentage of vote: 25.76%

  3. (-1) NU, nu cu prețul plătit: lipsa de atitudine și de principii (18 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

  4. (-2) Nu, absolut deloc (22 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

Vote Guests cannot vote

#109
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 22:58, said:

Vă tot fofiliți p-aci că "vai nu știi istorie, vai pe ici și pe dincolo", dar tot ce faceți este să ilustrați teza mea despre mentalitatea românului susținută chiar și de contextul istoric.

Apoi, culmea tupeului, cereți argumente pentru ceea ce spun.

Știți de ce-mi sunteți atât de simpatici? Pentru că VOI sunteți argumentele mele. Nu trebuie decât să vă uitați în oglindă ca să îmi vedeți argumentele  :coolspeak:

Deci vedeți cum sunteți voi cârcotași în stil tipic românesc, atacând pe oricine îndrăznește să fie vertical și obiectiv? Și slavă domnului, nu am fost singurul de pe acest topic care a spus că românii sunt așa.

Asadar am inteles. Suntem asa cum ne descrii pentru ca nu suntem croiti dupa chipul si asemanarea ta. Te rog sa ne ierti pentru neobrazarea asta...

Dar vorba aia, sumtem prosti, lasi, urati, ciumpalaci... dar macar stim istorie! Si stim cum au ajuns personajele care au avut gandirea ta si au apucat sa puna mana pe putere!

Edited by cristi7, 22 February 2012 - 23:05.


#110
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Vad ca evolutia discutiei e menita sa deconspire belicosenia la roman.

Adica a dus/nu a dus (tara) dar la nivel individual artagosenie de samurai, nu?

#111
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 DANANDREI2001, on 22nd February 2012, 13:09, said:

Dupa cum s-a observat si in fotbal suntem o natiune defensiva ce loveste fulgerator pe contraatac dupe ce parjoleste fantanile.
E in gena noastra sa fim asa.

No shit ? de cand ia apa foc ? :huh: Poate ai vrut sa spui parjoleste campiile/casele...si otraveste fantanile :huh:

#112
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 cuculili, on 22nd February 2012, 23:02, said:

Vad ca evolutia discutiei e menita sa deconspire belicosenia la roman.

Adica a dus/nu a dus (tara) dar la nivel individual artagosenie de samurai, nu?
E vorba despre asta:

 cristi7, on 22nd February 2012, 13:58, said:

In rest nicio alta tara care are prosperitate acum nu datoreaza aceasta faptului ca au purtat razboaie de cucerire.

 Apopii, on 22nd February 2012, 14:59, said:

Nu, nu se datoreaza in mod direct, ci spiritului oamenilor de a vrea mai mult si de a fi dispusi sa faca ceva pentru asta. Faptul ca au dus razboaie de cucerire sau ca sunt in prezent dezvoltati, se datoreaza tocmai acestui spirit!


Despre spirit, despre trăsăturile de caracter ale majorității oamenilor dintr-un popor, despre asta e vorba.

Edited by OriginalCopy, 22 February 2012 - 23:06.


#113
rbruma

rbruma

    Active Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 19.10.2010

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 23:06, said:

Despre spirit, despre trăsăturile de caracter ale majorității oamenilor dintr-un popor, despre asta e vorba.

OK, despre John C. Smith-Adams, americanul din cercul lui Tudor Vladimirescu, contestat de unii, aprobat de altii, ce parere ai?

#114
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 rbruma, on 22nd February 2012, 23:10, said:

OK, despre John C. Smith-Adams, americanul din cercul lui Tudor Vladimirescu, contestat de unii, aprobat de altii, ce parere ai?
E irelevant în cadrul acestei discuții, în care e vorba despre mentalitatea românului (stereotipizat, statistic). Du-te cu off-topicul d-aci.  :thumbup:

Nu este nici măcar vorba despre mentalitatea unor conducători ai românilor de-a lungul istoriei. Ci efectiv a românilor ... care s-au lăsat conduși, subjugați, iar acum după '89: cumpărați (DE FMI de exemplu), vânduți (de băse de ex), manevrați, ș.a.m.d. :D

Știu, e greu să stai focusat pe un subiect de discuție în stil nemțesc. E mai mișto să faci trolling și aruncarea cu rahatul, în stil românesc  :rolleyes:

Edited by OriginalCopy, 22 February 2012 - 23:19.


#115
rbruma

rbruma

    Active Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 19.10.2010

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 23:14, said:

E irelevant în cadrul acestei discuții, în care e vorba despre mentalitatea românului (stereotipizat, statistic). Du-te cu off-topicul d-aci.  :thumbup:

Nu este nici măcar vorba despre mentalitatea unor conducători ai românilor de-a lungul istoriei. Ci efectiv a românilor ... care s-au lăsat conduși, subjugați, iar acum după '89: cumpărați (DE FMI de exemplu), vânduți (de băse de ex), manevrați, ș.a.m.d. :D

Știu, e greu să stai focusat pe un subiect de discuție în stil nemțesc. E mai mișto să faci trolling și aruncarea cu rahatul, în stil românesc  :rolleyes:

Si totusi puteai sa-mi raspunzi la intrebare  :console:

Scurt, la subiect, nemteste.. de acord sau nu cu el?

#116
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 rbruma, on 22nd February 2012, 23:20, said:

Si totusi puteai sa-mi raspunzi la intrebare  :console:
Superb. Încearcă să stai on-topic. Ia vezi, ești capabilă? :P

#117
rbruma

rbruma

    Active Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 19.10.2010

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 23:22, said:

Superb. Încearcă să stai on-topic. Ia vezi, ești capabilă? :P

Nu te pricepi, nu te pricepi. Asta e...

Nu pot sa-ti maresc IQ-ul.

Urla la snitel acolo, vezi sa fie bine prajit.  :deadtongue:

(Las coforumistii sa se ocupe de tine :D )

Edited by rbruma, 22 February 2012 - 23:26.


#118
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Da, stimați coforumiști:

tocmai ați observat în practică o parte din mentalitatea găunoasă despre care vorbeam (mai mulți, nu numai eu, în cadrul acestui topic):

- încercarea de a demonta, ataca, și discredita pe orice român care îndrăznește să aibă verticalitate și să rostească adevăruri

Trageți voi concluziile despre trăsăturile de caracter ale acestor români. Fiecare pentru el :D

Edited by OriginalCopy, 22 February 2012 - 23:31.


#119
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 23:29, said:

Da, stimați coforumiști:

tocmai ați observat în practică o parte din mentalitatea găunoasă despre care vorbeam (mai mulți, nu numai eu, în cadrul acestui topic):

- încercarea de a demonta, ataca, și discredita pe orice româc care îndrăznește să aibă verticalitate

Trageți voi concluziile despre trăsăturile de caracter ale acestor români. Fiecare pentru el :D

O sa fac referire din nou la istorie (aia pe care nu o cunosti) si o sa-ti zic ca te comporti ca un "intai fiu al patriei". Tu centrezi, tu dai cu capul. Tu emiti judecati de valoare, tu iti dai dreptate singur si tot tu iti "autorizezi" parerile (cica plin de verticalitate). Apoi oricine iti contesta pozitia este un dusman al tau, deci inclusiv al poporului, menit sa abata discutia de pe axa "corectitudinii" si a "verticalitatii" si in lipsa ei n-am mai atinge cele mai "inalte culmi de civilizatie si progres".

Culmea ca si asta de te identifici tu tot mai tare cu el credea ca face numai bine. Atata ca el nu era "educat si vertical" ci era "cizmar si vertical".

#120
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 illusion_user, on 22nd February 2012, 19:18, said:

Noi am preferat intotdeauna sa ne sapam unii pe altii, am fost invidiosi pe cei care au reusit sa scoata capul si sa realizeze ceva, am bagatelizat succesele altora, ne-am tradat intre noi, am facut aliante cu inamicii pentru a ajunge la ciolan. Istoria e plina de astfel de comportamente, nu doar in domeniul militar, ci si in cel politic, social sau sportiv, precum si in viata de zi cu zi.
Exact. Și aș mai adăuga: i-am descurajat pe cei care au avut curajul să spună pe nume lucrurilor obiective pe care le observă.

Sau pe cei care nu rămân la rangul de ordinari. Care "au tupeul" să "se ridice" (adică să fie verticali, nu cocârjiți de rând), chiar și prin atitudine.

De exemplu:

 rbruma, on 22nd February 2012, 19:13, said:

Pai cam asta faci si in topicul asta... Urli de-ambulea si faci propaganda  :thumbdown:

Nu preiei o stire, nu faci nimic, urli parand ca stii istorie fiind perpendicular pe ea si tii lupte ideologice.

"Urlati .. 5 minute!"  :coolspeak:

Geez  :ciocan:

Poporul român este unul bolnav, iar deși de câțiva ani ("mulțumită" lui băse în special) avem premisele observării în oglindă a acestei boli, încă refuzăm să o observăm.

În oglindă, nu altundeva.

Dar știți cum e, după etapa de refuz, urmează cea de acceptare.

 illusion_user, on 22nd February 2012, 19:18, said:

Unii zic ca Romania era situata intr-o pozitie geografica inoportuna, dar toate tarile sunt intr-o astfel de situatie, cu exceptia poate a statelor insulare.
Eu chiar am și dat Estonia ca exemplu, o țară (teoretic) inferioară nouă din punctul de vedere al potențialului. Exemple de țări ar fi destule.

Dar ghiciți ce? Estonia ne este superioară din multe puncte de vedere.

Deci pe calapodul "omul sfințește locul", deducem logic că ceva e teribil de greșit în mentalitatea românului de rând.

Teribil de greșit.

Iar mulți încă refuză să adopte o poziție constructivă. Mulți preferă să fie gâdilați la orgoliu vorbind măreț despre Mihai Viteazul, Vlad Țepeș, Decebal, etc.

Stimabililor, oamenii aceștia nu mai sunt printre noi să ne dea un șut în dos ca să înaintăm.

Trăim într-o democrație, în care libertatea și puterea (DEMOS + KRATOS = puterea poporului), vin cu un preț: responsabilitate.

În particular, românilor le lipsește responsabilitatea colectivă.


Mai degrabă aruncăm cu rahat în OriginalCopy, pentru că vai, a îndrăznit să vorbească despre România la modul cel mai obiectiv posibil, deși el trăiește prin străinătate, decât să luăm lucrurile constructive și să facem ceva cu ele.

Să clădim.

De ce ne e lene? De ce suntem cârcotași? De ce suntem nesimțiți? De ce ne lăsăm prostiți de hoți - de la FMI până la țigănușii care cerșesc?

Hm? Explicații? De tari ce au fost  Țepeș, Eminescu, Vlaicu, etc? D-aia?

Ia întreba-ți-vă și voi niște lucruri elementare despre trecut, prezent și viitor.

#121
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 14:28, said:

Eu, român care locuiesc prin afară, am avut demnitatea de a urla la Viena pentru principii, pentru patria MEA.

Tu, român care locuiești în țară, care ești direct afectat de hoția și pârjoleala care are loc în țara TA, ai urlat pentru ceva în vr-o piață din România?

Sau ai stat ca o plantă?

Eu am urlat pentru că e vorba despre viitorul țării mele. TU ce ai făcut?

Acum aștept să-mi dai dreptate. E șansa ta de a arăta că ești un om vertical.

Dar așa am o senzație că n-o vei avea, nu vei face ceea ce ai spus că faci. O vei da din colț în colț, ca băsiștii.
Nu te obosi prea mult. In curand "urletul stampilei" va fi "sfant". Uita-te putin la greci oamenii sau zbatut, ei si, ce au obtinut?
Grecii au obtinut urmatoarele taiate de pe liste al 13-lea si al 14-lea salar - frumoasa realizare -, dupa care o alta frumoasa realizare admirand modelul unguresc si romanesc cresterea TVA-ului din Grecia (parca VAT ii spune) etc.

Edited by poadol, 23 February 2012 - 00:03.


#122
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Multe răspunsuri sunt înn această carte:

https://docs.google....MjI0/edit?pli=1
http://www.scribd.co...poporului-roman

#123
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
" Dezastru, dictatură, criză, nemernicii, jos toți!

Românul tipic zilelor noastre e un ins veșnic ursuz care privește   suspicios în jur și se răstește la toate cele. Ferească Dumnezeu să-ți   zică că o duce bine sau că e mulțumit de ceva! Iar dacă îl întrebi ce-l   supără, fiindcă, pe câte știi, nu înfruntă chiar atunci o gravă  situație  personală, îți răspunde indignat, ceva de tipul: așa nu se mai  poate!  De ce?, întrebi. Păi nu vezi dezastrul din jur?, exclamă, gata  să te ia  de gât că nu vezi. A, criza, ți-a scăzut salariul? Nu, domne,  mie nu,  da’ uite cum e cu spitalele, cu școlile, cu administrația,  recită el.  Înțeleg, zici. Nu înțelegi nimic. Explică-mi, rogu-te! Se  vede că nu  înțelegi nimic, fiindcă ești dintre ăia orbi care nu văd că  Băsescu și  ai lui sunt de vină! Nu văd, zici intimidat, că numai ei  sunt de vină. "

http://www.contribut.../romanul-tipic/


#124
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 tomaso, on 23rd February 2012, 11:26, said:

Multe răspunsuri sunt înn această carte:

https://docs.google....MjI0/edit?pli=1
La pagina 222, așa cum sunt numerotate paginile de google în stânga, începe capitolul "Recapitulare și concluzie". Asta ca să fim mai pragmatici.


Deci per total Drăghicescu "îmi" dă dreptate, cum că ne aflăm într-un cerc vicios al trăsăturilor de caracter negative, care ne trag în jos, și că cele pozitive nu răzbat.

Fiind scrisă în 1907, el normal că se referă pe acolo la problemele de atunci. Însă îmi dă dreptate și în alte lucruri pe care le-am mai tot spus: că suntem haotici (cârpaci), dezorganizați (lipsa responsabilității colective și a unirii, a "frăției", și cum a spus cineva mai sus: că îi tragem în jos pe cei care încearcă să facă ceva - sau in extenso, să fie verticali - altfel spus, că suntem cârcotași, în loc să fim uniți).

Mai spune pe acolo și că suntem leneși.


Ceea ce mă bulversează e că, deși au trecut 100 de ani, în esență problema nu s-a schimbat. Acum nu mai avem 85-90% analfabeți (cum spune el că aveam atunci), dar avem o generație de piți și cocalari care vine din urmă, care cam tot pe acolo va ajunge (aduce-ți-vă aminte de rezultatele recente la bac).

Drăghicescu normal că este pe alocuri și încrezător, că o întregire a României ne va da putere.

Însă istoria care s-a petrecut după ce cartea a fost publicată ne arată că nici asta n-a rupt cercul vicios al problemelor noastre.

Deci problema este cu adevărat gravă, profundă, și, la modul cel mai obiectiv, ține doar de mentalitatea noastră și doar noi prin noi înșine o putem rezolva.

#125
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

 OriginalCopy, on 22nd February 2012, 21:58, said:

Nu poți să spui adevăruri și să ai pretenția ca ele să fie apreciate ca atare de către toți ;)

Adevarul constand in concluzia "romanii sunt nashpa". Da' ce e de facut pen' ca romanii sa nu mai fie "nashpa" ... nu se specifica in text. Sau probabil se pleaca de la premisa ca, prin definitie, "roman = nashpa" ? Si, in general vorbind, cam ce inseamna "nashpa" ala ?

Edited by SDan222, 23 February 2012 - 11:38.


#126
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 SDan222, on 23rd February 2012, 12:35, said:

Adevarul constand in concluzia "romanii sunt nashpa". Da' ce e de facut pen' ca romanii sa nu mai fie "nashpa" ... nu se specifica in text. Sau probabil se pleaca de la premisa ca, prin definitie, "roman = nashpa" ?
Nu se specifică, deoarece soluția este destul de provocatoare. Ar trebui de exemplu ca tu să adopți o atitudine constructivă, ceea ce tocmai prin acest răspuns nu ai făcut.

Tocmai ai fost cârcotaș, cum tocmai spuneam, și cum "tocmai" spuse și Drăghicescu acum 100 și ceva de ani - bineînțeles cu alte cuvinte și legat de problemele de atunci, însă în esență aceleași lucruri.

Eu te înțeleg că e greu să faci un astfel de pas. Acest pas implică autoeducație, autocritică și autoanaliză, lucruri pe care nu oricine le poate face obiectiv asupra sa.

Tu, de exemplu, ar trebui să înțelegi că soluția vine tocmai de la acest lucru, de la tine, nu de la "ce spune textul".

Românii întotdeauna așteaptă ceva exterior, extern, să îi influențeze. Ba asupritorii (turcii, austro-ungarii, FMI-ul, băse, etc), ba salvatorii (Dumnezeu, Cuza, textul, etc).

Nu știu dacă ai înțeles cu adevărat ce spun. Am așa o presimțire că o iei personal și te vei simți indignat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate