Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Istoria crizei 2007-2008

- - - - -
  • Please log in to reply
1315 replies to this topic

#55
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postvacantamijlocie, on 16th February 2012, 13:20, said:

1.Mai sunt in articol doua comentarii care au prevazut destul de bine atunci ( 20 iulie 2008 ) ceea ce va urma (scaderi ), in timp ce altii ii indemnau pe oameni sa investeasca in imobiliare, ca preturile vor creste oricum.

2.Nu cred ca ar suferi chiar toti daca ar scadea preturile in imobiliare. Cum am mai scris:
Pierd in primul rand cei implicati direct ( constructori, dezvoltatori, proiectanti/ arhitecti, intermediari/ agenti imobiliari, furnizori de materiale de constructii, notari, banci, statul etc.), apoi cei implicati indirect.
Cei care nu sunt implicati nici indirect, dar au proprietati, pierd si ei, prin devalorizarea proprietatilor.
Cei care nu sunt implicati nici indirect, nu au proprietati dar nici nu vor sa cumpere, nici nu pierd, nici nu castiga.
Cei care nu sunt implicati nici indirect, nu au proprietati dar vor sa cumpere, au de castigat- vor putea cumpara mai ieftin.
Mai sunt cateva variante de combinatii...se pot deduce.

Probabil ca multi dintre cei care posteaza aici se inscriu intr-una din aceste categorii.
Mai exista o parte care cred ca nu prea este luata in serios de nimeni ceea ce e ciudat.  Se aplica doar la cei care nu au casa achitata evident.
Daca dedici 40% din cheltuieli locuntei (Rata/chirie) vei cheltui mult mai putin in rest. Si astfel restul economiei (NU industria imobiliara) este afectata.
De la vanzatorul de masini pana la mall-uri.
In cazuri mai extreme nu vei mai cheltui nimic altceva decat basics.  Deci cateodata se poate argumenta ca revigorarea economiei depinde de scaderea preturilor la case.
Din pacate pentru cei care au cumparat pe credit nu prea se mai poate face nimic in afara de cresteri salariale ...cu ce resurse nu stiu.
QED.

#56
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 16th February 2012, 14:25, said:

Deci cateodata se poate argumenta ca revigorarea economiei depinde de scaderea preturilor la case.
Un exemplu ar fi revelator.

View Postmihaicl1981, on 16th February 2012, 12:12, said:

Imagineaza-ti ca lucrez pentru cineva care nu are absolut nici o tangenta cu industria imobiliara sau macar cu economia europeana. Sunt platit  in Euro  si am strans o suma x.
Si apoi pica pretul apartamentelor la suma X.
Indirect, orice are legătură cu imobiliarele.

#57
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmihaicl1981, on 16th February 2012, 12:12, said:

Punkt
Politica este egala cu zero in discutiile astea

Idioteniile cu "case accesibile pe credit" sunt niste chestii absolut speculative care se bazeaza pe teoria  (care mie mi se pare manipulare dar in fine) ca daca scade pretul caselor se duce naibii tot.
Bullshit. Se poate argumenta asa si ca daca scade pretul la saorma e la fel (cred ca am zis pe undeva).
Daca fac credit pe 30 de ani la mine se cheama "inaccesibil".  Mai ales 30 de ani pentru ceva care nu este McMansion (adica super-casa cu garaj dublu si heliport/piscina).

Quote

pai nu sunt deloc bullshit,imobilele si in special terenurile sunt peste tot bogatia tarii si in valoarea lor se oglindesc nivelul de trai si puterea economica a acelei tari,dece crezi tu ca in japonia 1mp costa 10k iar in somalia cu 1? iei 1ha.
daca pt tine un credit pe 30 ani inseamna inaccesibil nu inseamna ca pt altii trebuie sa insemne acelasi lucru,peste tot in lumea civilizata creditele pleaca de la min 30 ani
.
Imagineaza-ti ca lucrez pentru cineva care nu are absolut nici o tangenta cu industria imobiliara sau macar cu economia europeana. Sunt platit  in Euro  si am strans o suma x.
Si apoi pica pretul apartamentelor la suma X.
Putin imi pasa de banca si de industria imobiliara (pentru  ca oricum doar intermediarii vor fi afectati) cat timp mie banii imi vin din alta parte si nu am investitii imobiliare
Iar bancile din punctul meu de vedere sa se ocupe de facut carduri si de internet banking :). Si credite de afaceri daca au cui sa dea.

Cum ii afecteaza toate bullshit-urile astea pe aia care nu vor sa faca credit si nici nu au legatura cu industria imobiliara ?

Quote

daca pe tine nu te afecteaza si pe alte cateva sute-mii asta nu inseamna ca nu afecteaza la nivel national,de ex.nici pe mine nu ma afecteaza daca motorina maine se face 100?/l dar la nivel national ce efecte vor fi.
nu se poate face un lucru care avantajeaza 10 si dezavantajeaza 10k de persoane,nu este nici normal,nici etic,nici bine,nici cum vrei tu.
si chiar daca nu crezi sa sti ca oriunde industria de constructiile si imobiliarele si totul aferent ei pt ca sunt foarte multe rotite aici incide in bunastarea tarii respective.

LE :  La capitalistii aia din Vancouver de declarat dezastru la 10 x  salariul anual pretul unei case(deci nu condo/apartament). La noi urla unii ca cica minime :). Tot la 10 salarii anuale pe Bucuresti (ca pe tara ... ). As vrea sa fiu si eu unul din romanii din Vancouver bagati  in bubble-ul imobiliar de acolo :).
ca tu iti doresti sa itit cumperi 5cam cu 10k si sa ai salariu de 1k nu este de condamnat cu totii ne dorim acest lucru dar nu se poate,si ceva si mai important,nu sunt vinovati oamenii care au dat 100k pe 2 cam cu inprumut pe 99 de ani.
ei au dorit ca si tine sa aiba o casa,daca in acel moment si-au permis,ce sa faca sa dea cu piciorul,o ia ca pe urma vad ei ce fac,dac nu o lua atunci in conditii crancene poate nu mai aveau alta okazie si atunci aveau de pierdut.
sunt multi care doar pe o perioada scurta de timp au avut venituri legale atat cat sa le permita sa acceseze un inprumut dupa care nu ar mai fi reusit in schimb venitul nu sa diminuat poate a si crecut putin in unele cazuri.
eu am in familie un asemenea caz,aveau amindoi venituri legale maricele si au accesat inprumutul,dupa care seful iei a zis ca nu mai poate sa ai treaca in cartea de munca tot salariul ca ai trece jumatate,si la cateva luni sotul a avut in acte o injumatatire a orelor de munca adica 4 ore implicit bani mult mai putin in acte,dar in schimb ei castiga in plus fata de acele vremuri,e drept diferenta este mica,dar din ce nu declara la stat li se mai intorc ceva in buzunar.

Edited by mardraaxi, 16 February 2012 - 14:40.


#58
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postmardraaxi, on 16th February 2012, 14:38, said:

.
Imagineaza-ti ca lucrez pentru cineva care nu are absolut nici o tangenta cu industria imobiliara sau macar cu economia europeana. Sunt platit  in Euro  si am strans o suma x.
Si apoi pica pretul apartamentelor la suma X.
Putin imi pasa de banca si de industria imobiliara (pentru  ca oricum doar intermediarii vor fi afectati) cat timp mie banii imi vin din alta parte si nu am investitii imobiliare
Iar bancile din punctul meu de vedere sa se ocupe de facut carduri si de internet banking :). Si credite de afaceri daca au cui sa dea.

Cum ii afecteaza toate bullshit-urile astea pe aia care nu vor sa faca credit si nici nu au legatura cu industria imobiliara ?


LE :  La capitalistii aia din Vancouver de declarat dezastru la 10 x  salariul anual pretul unei case(deci nu condo/apartament). La noi urla unii ca cica minime :). Tot la 10 salarii anuale pe Bucuresti (ca pe tara ... ). As vrea sa fiu si eu unul din romanii din Vancouver bagati  in bubble-ul imobiliar de acolo :).

ca tu iti doresti sa itit cumperi 5cam cu 10k si sa ai salariu de 1k nu este de condamnat cu totii ne dorim acest lucru dar nu se poate,si ceva si mai important,nu sunt vinovati oamenii care au dat 100k pe 2 cam cu inprumut pe 99 de ani.
ei au dorit ca si tine sa aiba o casa,daca in acel moment si-au permis,ce sa faca sa dea cu piciorul,o ia ca pe urma vad ei ce fac,dac nu o lua atunci in conditii crancene poate nu mai aveau alta okazie si atunci aveau de pierdut.
sunt multi care doar pe o perioada scurta de timp au avut venituri legale atat cat sa le permita sa acceseze un inprumut dupa care nu ar mai fi reusit in schimb venitul nu sa diminuat poate a si crecut putin in unele cazuri.
eu am in familie un asemenea caz,aveau amindoi venituri legale maricele si au accesat inprumutul,dupa care seful iei a zis ca nu mai poate sa ai treaca in cartea de munca tot salariul ca ai trece jumatate,si la cateva luni sotul a avut in acte o injumatatire a orelor de munca adica 4 ore implicit bani mult mai putin in acte,dar in schimb ei castiga in plus fata de acele vremuri,e drept diferenta este mica,dar din ce nu declara la stat li se mai intorc ceva in buzunar.

Vai de noi in ce situatii jenante suntem pusi...si toate astea pt ce? toate argumentele care sunt spuse pe aici sunt de domeniul penibilului si absurdului. Cum sa traiesti asa? Cum sa dormi asa? Adica sa ai de platit miliarde de lei vechi in tara asta pentru niste pereti, nici macar o casa si sa accepti tot felu de tampenii...nu e de mirare de ce s-a ajuns aici....de ce am avut preturile alea...
  Pentru ca Prima Casă să aibă într-adevăr valoare de PROGRAM SOCIAL, rata trebuie să fie puțin peste 50 % din valoarea chiriei. Dar el nu a fost conceput pentru romanasii de rând care de fapt NU CONTEAZĂ, ci pentru BANCHERI ca să le mențină valoarea mizeriilor din portofolii .  500 EUR / m.p. ! Acolo se va ajunge foarte curând, vreți sau nu vreți ! Acolo am fi fost astazi daca  PRIMA CASA nu ar fi existat si daca cele cateva zeci de mii de creditaci nu ar fi IGNORAT realitatea de fapt.
Deja astia de la domus au scazut preturile zilele astea cu 25%, astfel pretu pe mp construit a ajuns la 700 e mp, fata de aproape 1,5k cat era prin 2007, probabil mai mult in 2008 nu am stat sa caut amanuntit. Deci mai baieti incepand din primavara asta sa vedeti voi surprize..
Asa ca:
Refaceți calculele !!!

#59
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgicafranaru, on 16th February 2012, 14:58, said:

Deja astia de la domus au scazut preturile zilele astea cu 25%, astfel pretu pe mp construit a ajuns la 700 e mp, fata de aproape 1,5k cat era prin 2007, probabil mai mult in 2008 nu am stat sa caut amanuntit. Deci mai baieti incepand din primavara asta sa vedeti voi surprize..
Asa ca:
Refaceți calculele !!!
Puteti da sursa informatiei ? Pe website- ul lor nu apare nimic despre aceste scaderi.

#60
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Puteți fi OT please.
Vb aici chestii grandioase, despre mersul omenirii, despre viitorul nostru ca și națiune, despre paradigmele financiarismului mondial internațional.
Și vouă vă arde de oferta Domus? :lol:

#61
_Minime_

_Minime_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 01.11.2011

Quote

...ci pentru BANCHERI ca să le men?ină valoarea mizeriilor din portofolii...
AHAM! Deci acum prima casa nu mai protejeaza averile politicienilor si mafia dezvoltatorilor. Acum protejeaza bancile. Pai bancile au dat credite si pt terenuri, si pt vile, iar complexele rezidentiale sunt in exclusivitate dezvoltate pe credit. Cum de a uitat statul sa le protejeze si pe astea?

Chiar ar fi interesant de stiut cat din portofoliul bancilor e reprezentat de apartamente comuniste si cat de terenuri, vile si proiecte imobiliare. Intr-un mall mediu se baga cam 150 de milioane, in AFi s-au bagat 300, asta inseamna cam 5000 de apartamente la 60k. Si sunt cam 10 malluri in bucuresti. Si cam cateva sute de mii de mp de birouri clasa A. Si alte mai multe sute de mii de mp de parcuri comerciale si industriale. Si nustiucate sute de cladiri rezidentiale noi. Si zeci de mii de vile si terenuri. Si TOATE pe credit.

Si pe stat il doare in fund de ele, nu s-a grabit sa le protejeze. A protejat in schimb locuinta sociala: apartamentul vechi de doua camere. E evident ca bancile au fost cele protejate.

EVIDENT!

ma intorc la cobolul meu cu coada intre picioare.

Edited by _Minime_, 16 February 2012 - 15:39.


#62
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postvacantamijlocie, on 16th February 2012, 15:09, said:

Puteti da sursa informatiei ? Pe website- ul lor nu apare nimic despre aceste scaderi.

Uite aici spargem gheatza pe prima pagina garsonera 29500, 2 cam 39500 etc  http://www.confortci...rte-apartamente , te duci pe site si vezi si oferta veche.
Eheee nu e asa ca nu contaza cand dezvoltatorii coboara pretu brusc cu 25%????? Ca noi vb aici de cine a inventat mersul pe jos.

View Post_Minime_, on 16th February 2012, 15:25, said:

AHAM! Deci acum prima casa nu mai protejeaza averile politicienilor si mafia dezvoltatorilor. Acum protejeaza bancile. Pai bancile au dat credite si pt terenuri, si pt vile, iar complexele rezidentiale sunt in exclusivitate dezvoltate pe credit. Cum de a uitat statul sa le protejeze si pe astea?

Chiar ar fi interesant de stiut cat din portofoliul bancilor e reprezentat de apartamente comuniste si cat de terenuri, vile si proiecte imobiliare. Intr-un mall mediu se baga cam 150 de milioane, in AFi s-au bagat 300, asta inseamna cam 5000 de apartamente la 60k. Si sunt cam 10 malluri in bucuresti. Si cam cateva sute de mii de mp de birouri clasa A. Si alte mai multe sute de mii de mp de parcuri comerciale si industriale. Si nustiucate sute de cladiri rezidentiale noi. Si zeci de mii de vile si terenuri. Si TOATE pe credit.

Si pe stat il doare in fund de ele, nu s-a grabit sa le protejeze. A protejat in schimb locuinta sociala: apartamentul vechi de doua camere. E evident ca bancile au fost cele protejate.

EVIDENT!

ma intorc la cobolul meu cu coada intre picioare.

Ultimul lucru de care vor avea nevoie oamenii in viitor vor fi locuri unde sa stea, daca populatia se va duce in jos. Vor sta apartamentele parasite precum sticlele goale de plastic astazi.
Daca valoarea lor va scadea prea mult cei care sunt sclavi pentru ceva fara valoare vor inceta sa mai plateasca rate determinand pierderi uriase pt banci.

#63
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Topicu asta e bun de fun :).
Oricum eu sunt relativ sigur ca paradigma  : "cumpara acum ca nu vei mai putea cumpara in viitor" va fi uitata. Nu exista "priced out" decat temporar pe timp de inflatie imobiliara :).
@mardraxi am zis salarii ANUALE. Adica 6000 Euro /an = 60.000 Euro. situatia curenta pe Bucuresti.

@punkt : Nu am ce exemplu sa dau ce am zis eu e "common sense" si se aplicat la aia care nu au luat inca apartament pe credit :).

Si in sistemul capitalist nu exista etica. Exista oportunitati si riscuri , puncte slabe si puternice (SWOT).  Deci permiteti-mi sa nu dau 100.000 Euro pe un apartament doar ca cineva a dat atat in 2008. A fost etic sa dea atat ? Evident nu avand in vedere ca ala de la care l-a cumparat a dat 10.000 Euro maxim.
Shit happens.

#64
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 16th February 2012, 15:57, said:

@punkt : Nu am ce exemplu sa dau ce am zis eu e "common sense" si se aplicat la aia care nu au luat inca apartament pe credit :) .
Ai spus că revigorarea economiei depinde de scăderea prețurilor proprietăților.
Iar eu te-am rugat dacă poți să-ți confirmi teza cu un exemplu.

Eu pot să-ți dau exemple cum că în perioadele de creștere a prețurilor la imobiliare, cantitatea de bunăstare crește și ea.
La fel cum pot să-ți dau exemple că atunci când prețurile scad, scade și nivelul de bunăstare.
Sau cum spui tu...este de bun simț observația asta. :)

#65
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postparadigmatic, on 16th February 2012, 16:14, said:

Ai spus că revigorarea economiei depinde de scăderea prețurilor proprietăților.
Iar eu te-am rugat dacă poți să-ți confirmi teza cu un exemplu.

Eu pot să-ți dau exemple cum că în perioadele de creștere a prețurilor la imobiliare, cantitatea de bunăstare crește și ea.
La fel cum pot să-ți dau exemple că atunci când prețurile scad, scade și nivelul de bunăstare.
Sau cum spui tu...este de bun simț observația asta. :)
Un link gasit in 10 secunde pe net :
http://www.mybudget3...me-down-from-5/

Quote

It is interesting that in the short-term horizon of our economy falling home prices are occurring while jobs are being added.  The banking sector during the early days of the crisis made it abundantly clear that falling home prices would lead to economic collapse.  Yet the opposite is occurring. Why?  First, inflated home prices eat up a deeper portion of a household’s income.  With a large portion of our economy dependent on consumption this funnels consumption into a largely unproductive sector of our nation.  The banking sector is largely linked to the real estate industry so it benefits their bottom line for home prices to simply go up even if household incomes have gone negative for over a decade.  So it should come as no surprise that as home prices continue to move even lower that somehow jobs are being added.  Middle class Americans will be better off with a boring housing market with 30 year fixed mortgages and a sizable down payment requirement of at least 10 percent so resources can be focused on more job supporting growth that also allows us to export abroad (there is zero exports with housing).


#66
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 16th February 2012, 16:54, said:

Un link gasit in 10 secunde pe net :
http://www.mybudget3...me-down-from-5/
Foarte bun exemplul tău.
Defapt este uimitor de clar.
Eu aveam un exemplu și mai bun.
Se numește Germania :)
Dar mă rog.
Germania poate fi unică.

Joburile din US cunosc un reviriment interesant.
Nu știu dacă-i o chestie durabilă sau de sezon.
Hai să fim optimiști și să credem că este un fenomen durabil.

Este totuși o chestie crudă, tânără, proaspătă.

Pune bookmark pe postul ăsta și dă-mi peste nas cu el peste 1 an.
Eu sunt convins că peste 1 an, dacă numărul de joburi crește, piața imobiliară din US va cunoaște o stagnare și disipat, în funcție de zonele mai interesante, chiar creșteri.

#67
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postparadigmatic, on 16th February 2012, 17:06, said:

Foarte bun exemplul tău.
Defapt este uimitor de clar.
Eu aveam un exemplu și mai bun.
Se numește Germania :)
Dar mă rog.
Germania poate fi unică.

Joburile din US cunosc un reviriment interesant.
Nu știu dacă-i o chestie durabilă sau de sezon.
Hai să fim optimiști și să credem că este un fenomen durabil.

Este totuși o chestie crudă, tânără, proaspătă.

Pune bookmark pe postul ăsta și dă-mi peste nas cu el peste 1 an.
Eu sunt convins că peste 1 an, dacă numărul de joburi crește, piața imobiliară din US va cunoaște o stagnare și disipat, în funcție de zonele mai interesante, chiar creșteri.
Pai da.
Atunci inseamna ca aparitia mai multor locuri de munca/ cresterea salariilor duce la cresterea preturilor in imobiliare, dupa cum scaderea numarului locurilor de munca/ scaderea salariilor duce la scaderea preturilor in imobiliare, nu invers. Sau ca in matematica: Reciproca nu este neaparat adevarata.

Concluzie: Cresterea sau scaderea preturilor in imobiliare reprezinta o consecinta ( printre altele, si a cresterii/ scaderii numarului locurilor de munca/ salariilor ), nu o cauza.
QED

#68
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postgicafranaru, on 16th February 2012, 15:55, said:

Uite aici spargem gheatza pe prima pagina garsonera 29500, 2 cam 39500 etc  http://www.confortci...rte-apartamente , te duci pe site si vezi si oferta veche.

* TVA 5% (in conditiile prevazute de lege). Oferta supusa unor termene si conditi.


#69
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View PostCarrman, on 16th February 2012, 17:47, said:


* TVA 5% (in conditiile prevazute de lege). Oferta supusa unor termene si conditi.

Nici preturile vechi nu contineau tva domle......

#70
ionutz_arhi

ionutz_arhi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2011

View PostCarrman, on 16th February 2012, 17:47, said:


* TVA 5% (in conditiile prevazute de lege). Oferta supusa unor termene si conditi.

Totusi, 42.000 euro (cu termene si conditii care or fi alea) si sa stai in camp, la glina, 4 km de bucuresti, in pustiu... mie tot scump mi se pare  :nonobad:

#71
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postgicafranaru, on 16th February 2012, 17:54, said:

Nici preturile vechi nu contineau tva domle......
"termene si conditii"?????

#72
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postionutz_arhi, on 16th February 2012, 17:58, said:

Totusi, 42.000 euro (cu termene si conditii care or fi alea) si sa stai in camp, la glina, 4 km de bucuresti, in pustiu... mie tot scump mi se pare  :nonobad:

Asta e alta discutie, ideea era ca incep sa micsoreze destul de mult oferta care au avut-o pana acum. Atata tot...ca eu u m-as muta nici gratis, sau ca e scump e alta poveste.

View PostCarrman, on 16th February 2012, 17:58, said:

"termene si conditii"?????

Suna si intreaba si anunta-ne si pe noi :)))), carrman ca de obicei nu spune nimic. Iarasi ma intreb unii oameni ce criterii au cand isi aleg nevestele spre exemplu.....

Edited by gicafranaru, 16 February 2012 - 18:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate