Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Metode de dezghetare a buteliei

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Adica scurgere de gaz controlată.

#20
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Pai si unde sa se scurga gazul ? Daca e ger, butanul vaporizeaza de la +0,5 grade... Totusi nu vorbesti serios. O sa ii ai pe constiinta !

#21
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Eu i-am zis cum sa nu înghețe,  nu cum sa traiasca...

#22
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012

 2hot4you, on 23 aprilie 2015 - 17:21, said:

Am citit pagina din link. Nu reiese de nicaieri ca cele portocalii ar avea propan... Nu te contrazic, daca spui ca te-ai interesat, asa o fi ?
N-am inteles insa faza cu gratarul in camping... Ce legatura are cu buteliile? Si mai ales cu propanul...


Iarna butanul ingheata la 5 grade (butelia clasica de aragaz) si atunci trebuie folosit propan ce rezista la -25 de grade.

#23
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Am impresia ca am intrat in zona crepusculara...
Eu am incercat sa explic cateva notiuni despre GPL... Dar vad ca in zadar. Unu' vrea sa se sinucida lasand butelia deschisa, iar celalalt o tine pe a lui cu butanul care ingheata la +5 grade.
Daca vreti sa intelegeti, bine. Daca nu, privesc la stiri,poate va vad pe acolo !
Se pare ca am nimerit pe un topic de bascalie...
Daca tot e asa, intreb si eu : vara, nu ingheata la 5 grade ?!

Edited by 2hot4you, 23 April 2015 - 21:35.


#24
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012

 2hot4you, on 23 aprilie 2015 - 21:34, said:

Am impresia ca am intrat in zona crepusculara...
Eu am incercat sa explic cateva notiuni despre GPL... Dar vad ca in zadar. Unu' vrea sa se sinucida lasand butelia deschisa, iar celalalt o tine pe a lui cu butanul care ingheata la +5 grade.
Daca vreti sa intelegeti, bine. Daca nu, privesc la stiri,poate va vad pe acolo !
Se pare ca am nimerit pe un topic de bascalie...
Daca tot e asa, intreb si eu : vara, nu ingheata la 5 grade ?!


Eu cred ca tu nu intelegi.

Eu am spus ca decat sa stai sa incalzesti butelie prin apa, cu haine etc, mai bine cumperi o butelie de propan.
Acest lucru pe mine ma intereseaza deoarece am gratar in curte pe butelie si la +5C grade butelia clasica cu butan nu mai functioneaza si imi trebuie butelie cu propan. GPL-ul de la statiile auto este impropriu gatirii, reziduri cu ardere incompleta si este interzis la folosirea gratarelor si in alimentatie ca se defecteaza aragazul/gratarul. Doar GPL-ul clasic pentru alimentatie este permis
Solutiile gen incalzire cu apa calda si ce mai propui tu sunt intezise de producator, ISCIR, pompieri si altii...Nimeni nu-si asuma pericolul de astfel de experimente ce le poti face doar pe turta ta.

Te rog sa vezi toate buteliile comercializate de Petrom ce sunt de culori diferite cu incarcari diferite (nu sigilii si altele ce spui tu)
http://www.gaspeco.r.../retail-aragaz/

Aceasta este butelia de Propan ce se foloseste iarna cand cea de butan ingheata. Pretul este de 65 de lei fata de 55 de lei cea clasica pe butan.
http://www.gaspeco.r...--faza-gaz.html
[ http://www.gaspeco.ro/upload/produse/propan---faza-gaz1975.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Toti producatorii de la noi comercializeaza butelii de propan folosite iarna cand cele de butan ingheata: petrom, rompetrol, lindegaz, lukoil, butangas etc. Lumea habar nu are si sta sa le incalzeasca pe cele cu butan prin tot felul de metode sarind in aer.

#25
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Sincer, chiar nu pot sa inteleg, decat ca ce mi-ai dat tu, in linkurile de la gaspeco, sunt doar chestii de marketing.
La ultima pozitie -Propan - faza gaz- sigur e o greseala...
Gazale petroliere lichefiate(GPL), in stare naturala, sunt gaze(precum aerul), dar prin procesul de lichefiere(aducerea de la volum mare la volum mic si cresterea presiunii) devin lichide, precum benzina sau apa. Un litru de faza lichida, prin vaporizare(procesul invers lichefierii) produce circa 240 de litri(volum) de faza gazoasa. Mai simplu, cu aproximatie, 4 litri de faza lichida= aproximativ 1 metru cub de faza gazoasa.Ori intr-o butelie cu capacitatea de 26 litri, cata faza gazoasa poate intra, tinand cont ca capacitatea maxima de umplere e de max. 80%.
Dar s-o lasam asa, deja intram in detalii mult prea tehnice...
In alta ordine de idei, de ce crezi tu ca GPL auto, are mai multe impuritati decat cel din butelii ? Ai vazut o duza de aragaz? Ai vazut vreun injector de masina ? Care are orificiile mai fine ? Tot GPLul, este filtrat de mai multe ori, pana ajunge la consumator, indiferent de aplicatiile acestuia.
In final,n-o sa te indrum in a cumpara un produs sau altul, este alegerea fiecaruia.Sa investesti intr-o butelie cu propan, doar pentru a o folosi pe timpul rece,este alegerea ta ! Daca spui ca ai gasit cu 65 de lei, propan, in conditiile in care butanul este la acest pret, in cantitatea imbuteliata de 11kg faza lichida, este OK, pentru tine... Dar vara, crede-ma, chiar este suficient butanul(buteliile normale pentru aragaz). Chestia cu culorile buteliei, tine de marketingul firmei care le comercializeaza. Nu exista o PT (prescriptie trhnica) in acest sens... Ai sa vezi, ca fiecare firma, are culorile ei.
In primul post, expus doar cateva notiuni elementare, pentru siguranta fiecaruia...lucru universal valabil pentru toate tipurile de GPL . Nu am spus nimic de la mine, nici macar apa calda, ci doar am citat din memorie, niste norme, tocmai ale ISCIRului (pentru ca tot l-ai mentionat), ale carui cursuri le-am absolvit in urma cu multi ani...
Pentru ca tot pui linkuri, pun si eu unul, pentru edificare:

http://www.rasfoiesc...LICHEFIAT59.php

#26
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Pai vara folosesc butan ca e cu 10 lei mai ieftin, dar pe mine ma intereseaza iarna.
Atunci cand am cumparat gratarul mi-au dat certificatul de garantie in care scrie clar ca folosirea de GPL auto duce la defectarea arzatorului si la pierderea garantieie. Asa puteam cumpara o butelia de voiaj mica si o umpleam la statiile GPL auto, dar nu-mi convine ca se strica gratarul plusca se altyereaza si gustul mancarii.
Oricum incarcarea de butelii ptr consum casnic la statiile GPL auto este interzisa, practic cei de acolo nu au voie sa o faca, dar cu o mica atentie se risca plus ca GPL auto e mai ieftin si de aceea se risca romanii. GPL-ul auto imprima si un miros si gust urat mancarii, adica de hidrocarburi aromatrice adica "cancer". De ce crezi ca est mai ieftin ca butanul clasic ca sa nu mai zic propanul? Altfel si-ar umple tot butelia de aragaz cu GPL auto.
Pentru cei ce gatesc la butelie in special cei de la tara e recomand  iarna cand le ingheata butelia sa foloseasca propan. Am vazut la mine la tara, la socrii cum au sarit destui in aer incercand sa incalzeasca butelia de butan ce din nestire sau prostie nu au cumparat una de propan si scapau iarna de probleme. Definitia ce o dai tu GPL-ului o stiu si eu insa la noi termenul de GPL are utilizari multiple: industriale, incalzire, tratamente termice, auto, motostivuitoare. Pana si butelia clasica de butan este doar 90% butan, restul de 10% e propan.
Cei ce au case in care nu exista retea de gaze naturale folosesc acel rezervor exterior cu propan.

#27
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Definitia GPLului, nu am dat-o eu... Este o denumire generica a TUTUROR gazelor combustibile, ce se afla in stare lichida. Ai inteles tu din postarile mele ca recomand incarcarea buteliilor de aragaz cu GPL auto ? Ia mai citeste o data !
Butelie total inghetata, in adevaratul sens al cuvantului, nu am vazut in viata mea, si crede-ma, am vazut destule, De obicei, ingheata traseul pana la consumator, pentru ca sectiunea e mai mica...Cazurile de incendii din  satul la care te referi, cu toate ca culmea, le-au scapat celor cu "stirile de la ora 5", au fost din cu totul alte motive, nicidecum a apei calde. De obicei, recipientii de stocare, asazisele butelii, sunt testati cam la 21 de atmosfere, test hidraulic, Adica se umplu cu apa, apoi se introduce aer comprimat, pana se ajunge la presiunea de verificare. Si se mentine asa, suficient timp, astfel incat sa apara scurgeri de lichid vizibile, acolo unde exista mici defecte... Asa ca nu vad cum poti tu ridica presiunea gazului din butelia de aragaz, care este stocat la 1,5-2,5 atm , cu ajutorul apei calde, la o valoare de aproape 10 ori mai mare...

#28
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Pe mine nu ma intereseaza ca e inghetata total sau partial ci ca nu mai merge de la frig...

#29
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
De unde a inceput acest topic, si unde s-a ajuns...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate