Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Legume rare-legume orientale-legume/fructe 'altfel'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2803 replies to this topic

#2395
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Rau ai facut :D  :D
Las ca intreb oficiosii pe topicul dedicat.

#2396
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Anul asta am pus semintele inainte de plantat cateva ore in solutie apa : apa oxigenata 10:1.
Mi s-a parut exceptionala metoda, Habanero si alti ardei iuti au rasarit dupa 1 saptamana, anul trecut am stat 4 saptamani dupa ei sa rasara.
Luffa in 5 zile in loc de 2 saptamani. La tomate nu stiu exact ca oricum ieseau repede.

A mai incercat cineva? Sau eu sunt ultimul care afla?

Edited by Oxigen1234, 01 March 2017 - 11:43.


#2397
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pai tocmai tu care ai nickname-ul asta nu stiai povestea?
:D  :D


#2398
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 Oxigen1234, on 01 martie 2017 - 11:40, said:

Anul asta am pus semintele inainte de plantat cateva ore in solutie apa : apa oxigenata 10:1.

A mai incercat cineva? Sau eu sunt ultimul care afla?

O chestiune tehnica

Eu cumpar, destul de rar, e adevarat, apa oxigenata de la o farmacie din apropiere. Numai de la aceasta farmacie. Doar pentru ca este in apropiere, nu din alt motiv. Si de cate ori cumpar, vad scris pe eticheta ca ea este deja in concentratie 30%. Aceasta se mai dilueaza 1:10? ar rezulta o concentratie finala 3%

Tu in ce concentratie o cumperi?

#2399
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Probabil la fel, cred ca nu e asa de important ca se compenseaza prin volumul de lichid raportat la volumul semintelor.

#2400
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Important e sa nu depasesti acea concentratie ori in niciun caz sa nu pui perhidrol...
;)

#2401
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, eu cu chimia am o relatie mai rece...ne salutam respectuos dar nu prea avem glume :D  :D
Asadar va intreb, pe rand ca m-ati bagat in ceata, perhidrolul  si apa oxigenata nu sunt acelasi lucru, adica un peroxid de hidrogen?
Dupa cate stiam eu intre denumirile astea care pot fi comerciale, adica apa oxigenata fiind aia de uz medical/dezinfectant, si perhidrol fiind o denumire mai mult folosita in tehnica( de laborator mai ales ) nu difera compusul ci lur si simplu concentratia, adica 3% la dezinfectant si 30% la reactiv.
Atata vreme cat tu faci o solutie de o anjmita concentratie, mai mica decat 3%, si respecti proportiile, care e jmecheria, nu pricep.

Si inca o treaba, din ce stiu eu, si cred ca nu stiu chiar aiurea pt ca mai folosesc substante tehnice(gen borax, clorura ferica, acizi samd...in special pe la fiarele mele), peroxidul mai concentrat, in speta perhidrolul de 30%, nu se vinde persoanelor fizice neautorizate si nu prea se vinde in farmacii, asa cum nici alte chimicale mai concentrate nu prea se vand. Parca apa oxigenata concentrata e si cam instabila, nu am mai avut demult asa ceva dar stiu ca era o jmecherie cu ea la fel cum e si cu boraxul care in atmosfera normala se cam hideateaza si nu e chiar simplu sa faci/pastrezi anhidru, si tetra sau pentahidrat e cam limitat in pastrare, normal stabil e decahidrat sau ceva de genul...am uitat ca de cand imiluneam astfel de probleme existentiale am mai crescut si mi-am bagat picioarele, merge si mai cu apa in el la ce folosesc eu :D  :D

Asadar ce tot spuneti voi p'aci, mie imi suna cam ciudat discutia..hai s-o lamurim ca nu se intelege pana la urma care e concluzia.



Ps. Ca sa nu se sperie cineva ca micul chimist care nu are taine cu chimia face te miri ce bombe sau droage p'acasa cu atatea chimicale :D  :D nici treaba, eu folosesc tampeniile enumerate la fierataniile mele, decapat, suduri, corodari controlate, scos oxizii si alte asemenea balarii legale si inofensive.

#2402
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Oxigen1234, on 01 martie 2017 - 11:40, said:

Anul asta am pus semintele inainte de plantat cateva ore in solutie apa : apa oxigenata 10:1.
Mi s-a parut exceptionala metoda, Habanero si alti ardei iuti au rasarit dupa 1 saptamana, anul trecut am stat 4 saptamani dupa ei sa rasara.
Luffa in 5 zile in loc de 2 saptamani. La tomate nu stiu exact ca oricum ieseau repede.

A mai incercat cineva? Sau eu sunt ultimul care afla?

Semintele au germinat mai repede datorita hidratarii ... apa oxigenata nu are nici o legatura.


 Oxigen1234, on 03 martie 2017 - 12:49, said:

Probabil la fel, cred ca nu e asa de important ca se compenseaza prin volumul de lichid raportat la volumul semintelor.

Cand te apuci sa faci dilutii nu discuti cu "probabil"! ... deci, e important!

 parintele, on 04 martie 2017 - 00:37, said:

..hai s-o lamurim ca nu se intelege pana la urma care e concluzia.

Apa oxigenata 3% nu are cum sa afecteze negativ semintele daca sunt imbaiate cateva minute!
Se pot folosi si alte dilutii dar timpii de imbaiere se micsoreaza/maresc in functie de concentratia
solutiei si functie de soiul de legume ... concluzia: nu exista o regula generala pentru toate semintele!

#2403
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba e mai complicata din cate stiam eu, nu e vorba de o simpla hidratare sau "dezinfectie" si in principiu la modul practic se constata o diferenta vizibila in ce priveste germinarea si evolutia din prima parte a vietii plantei.
Am gasit un link salvat mai demult, un studiu  pe tema asta, in el se fac referiri la mecanisme/concluzii evidentiate in alte studii care si alea se pot gasi o parte din ele si cu rabdare ...iti poti manca niste ore din viata citid pe tema asta.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4740362/

Mai citisem si alte chestii de genul asta dar nu am avut niciodata nervi sa stau sa descaltesc tot ce zic aia p'acolo, sunt si destule chestii de finete si fara o baza foarte solida, pe care eu nu o am, te pierzi un enzime, receptori si alte cele...

Oricum, o legatura exista, o influenta reala pozitiva exista, e mult mai mult decat hidratare si dezinfectie, treaba e ca exista si reversul medaliei, adica posibile efecte negative in anumite circumstante si, problema cu care eu nu sunt lamurit de fapt, e alta...

Exista influenta si dupa faza de germinare/incoltire/dezvoltare incipienta?
In fond germinarea e doar o etapa dintr-un lung sir...degeaba imi germineaza ca fat frumos si pleaca in faza de cotiledoane ca ursii daca dupa aia o iau in balarii...
Si in ce priveste aceste etape ulterioare imi amintesc ca nu am gasit lucruri clare si  ca unele surse mentionau chestii cam " dubioase"( nu clar negativ dar mi s-a parut ca ridicau niste semne de intrebare asupra unei evolutii normale)

Asadar e de citit...parca si meganu facuse acum ceva timp un experiment similar cu "domestos", clor de rufe si alte ciudatenii..si la el parca se vedeau practic niste chestii interesante..

E deci distractiv si instructiv de aprofundat.
Personal am inmuiat in solutie de apa oxigenata de vreo 2 ori dar fara grup de control, parca ceva de genul 15-30 de minute....dracu stie daca si ce efect a avut, ulterior am bagat si  atonik, de fapt eu cam asta folosesc atunci cand am seminte vechi si/sau incerte, putine/ pretioase samd. Pe asta l-am folosit de mai multe ori si de curiozitate am facut si comparativ, o concluzie empirica fara pretentii ar fi ca in cazul acestuia rata de germinare e mai buna dar viteza de germinare nu pot spune ca e mai mare, nici omogenitatea samd...
Deci usor diferite, atonikul imi pare ceva mai de tip on/off, din ce am inteles despre apa oxigenata acolo e vorba si de viteza respectiv omogenitate la rasarire si dezvoltare in faza incipienta de dezvoltare(pana la primele frunze adevarate)
Atata stiu/ cred eu ca am priceput despre povestea asta, cine vrea poate sa afle mult mai multe daca are rabdare.

.


#2404
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
@parintele
Nu stiu ce crede farmacista despre mine (daca sunt sau nu sunt persoana autorizata), dar asta imi da de fiecare data, apa oxigenata in concentratie 30%
Din expozeul domniei tale deduc faptul ca acesta este reactiv de laborator. Asa sa fie

@danutz_2009
Ai perfecta dreptate, cand vorbim despre dilutii, este bine sa fim precisi. Poate ca in cazul apei oxigenate nu este foarte important, dar in alte cazuri sigur ca este

Acum ma refer la general
Eu cred ca apa oxigenata are un rol important mai mult in dezinfectare decat in hidratare. Hidratarea apare si ea in situatia in care semintele stau mai mult timp in solutie,
numai ca nu-mi dau seama cum vor arata niste seminte tinute 20-30 de minute in apa oxigenata 30%

#2405
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Probabil ca nu vor mai arata.

#2406
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 danutz_2009, on 04 martie 2017 - 00:54, said:

Semintele au germinat mai repede datorita hidratarii ... apa oxigenata nu are nici o legatura.

Sigur nu au incoltit mai repede din cauza hidratarii.
De multi ani tin semintele in apa 24 de ore inainte de semanat, acum le-am tinut in solutie cu apa oxigenata doar vreo 6-7 ore...

#2407
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ce mai facem, ce mai dregem?
Semanat rasad de bunching onions
Shimonita negi, Kyoto kujo negi, Heshiko negi...
;)

#2408
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ce zicea Tom Jones???
The green, green grasas bunching onion of home?
Posted Image
Azi le-am scos pe balcon...

...

Attached Files


Edited by subway_guru, 17 March 2017 - 21:47.


#2409
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
P.S.
Sa nu-mi cereti seminte ca le-am bagat pe toate la ghiveci...
Samanta de ceapa e foarte-foarte perisabila, daca nu e proaspata nu mai rasare 'neam'!
;)

#2410
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Anul asta mi-am tras patru butasi de lonicera kamceatica...
Honeyberry!
Are cineva experienta cu 'prunele' astea?
Rezistenta la frig extrem sigur au, dar la canicula?
Descrierile zic ca rezista bine si la seceta dar nu sufla un cuvintel despre caldurile toride de vara specifice noua...
;)

Edited by subway_guru, 30 April 2017 - 21:09.


#2411
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Sursa:
Pepiniera Mizil!
Preturi rezonabile...

#2412
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
La mine rezista binișor. Sa le uzi dacă e căldură extrema și seceta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate