Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Cine importa oficial ceasuri in romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004
Vreau sa-mi deschid un magazin online de ceasuri si as dori sa stiu care sunt distribuitorii autorizati din Romania. Am gasit in Anglia preturi bune la ceasuri pe multe situri de wholesale, dar presupun ca majoritatea magazinelor de ceasuri de la noi au legatura directa cu distribuitorii din tara noastra.
Apreciez orice raspuns. Multumesc anticipat!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Ai firmă ?

De ce te interesează distribuitorii autorizați din România ?

Contactează vânzătorii din UK și afli mai ușor cu cine lucrează ei de aici decât să cauți în România toți distribuitorii autorizați.

Eu import ceasuri și nu sunt autorizat de nimeni. Fac comerț cu ele aici, le import tot din Europa și nu am treaba cu cei locali. Garanția o asigur la ei fără nicio problemă dacă doresc.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 claudieux, on 6th February 2012, 02:55, said:

Am gasit in Anglia preturi bune la ceasuri pe multe situri de wholesale

Niste exemple ? :huh:

#4
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 MembruAnonim, on 6th February 2012, 03:17, said:

Eu import ceasuri și nu sunt autorizat de nimeni. Fac comerț cu ele aici, le import tot din Europa și nu am treaba cu cei locali. Garanția o asigur la ei fără nicio problemă dacă doresc.
rusesti?

#5
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
stiam ca Cellini, importator in RO>

#6
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
nu uita de infractorii de la b&b!!!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

 Carrman, on 6th February 2012, 09:23, said:

rusesti?

Nu sunt rusesti. Sunt Europene și Japoneze.

#8
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 MembruAnonim, on 6th February 2012, 11:02, said:

Nu sunt rusesti. Sunt Europene și Japoneze.
exemple, te rog!
pe pm, daca n-ai voie aici...

#9
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Orice adaos din magazinele romanesti e nesimtit, tu ce legatura ai vrea sa ai cu ei?

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,922
  • Înscris: 14.11.2004
Cauta pe situl fabricantului fiecarui ceas, acolo gasesti imporatorii agreati. De ex. Suunto sunt aduse prin NovaSport95, Casio de B&B si exemplele pot continua.

Oricum cine aduce ceasuri, sa faca o treaba buna cu garantia si post vanzarea, nu ca astia de acum de pe piata. De cei de la NovaSports nu am de ce sa ma plang, s-a stricat ceasul, a fost inlocuit in garantie (constatarea s-a facut in Finlanda si nu aici) si a fost trimis un Core nou nout. Oricum ceasul l-am luat mai ieftin din Decathlon, decat la magazinele de specialitate sau la imporator, dar garantie la acestia a fost rezolvata.

Edited by connectorxp, 06 February 2012 - 13:57.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

 RandomHero, on 6th February 2012, 13:49, said:

Orice adaos din magazinele romanesti e nesimtit, tu ce legatura ai vrea sa ai cu ei?

Te-aș contrazice :-) Eu import la prima mână sub orice magazin online sau fizic din România pe brandurile respective. Banii se fac din rulaj, trebuie răbdare.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,073
  • Înscris: 03.12.2005
Luat zilele astea un Timex de pe ebay, cu transport si vama pe bune am iesit totusi la 65% din pretul de nou de pe anunturile romanesti de pe net/ 50% din pretul de nou de prin magazin. Da, adaosurile sunt nesimtite.

#13
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004
Multumesc de sfaturi la toata lumea. Am gasit ceasuri ieftine si in franta si in anglia si in italia. Dar majoritatea sunt situri de engrossisti, iar comanda minima se invarte peste tot in jurul a 2-300 de euro. Deci nu pot pune pe site produsele lor la comanda. Pentru ca fiind la inceput, nu pot sa am rulajul necesar sa indeplinesc comanda minima :) Am vazut ca siturile romanesti de profil au ceasuri la care scrie "stoc furnizor" si le aduc in 1-2 zile. Eu chiar daca as aduce de afara, tot ar dura 4-5 zile pana as primi eu produsul. De asta sunt curios de distribuitorii romanesti si de preturile pe care le practica.

#14
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
4-5 zile pentru un colet din UE costa ceva, asa ca ideea cu "stocul furnizorului" e dificila.

#15
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

 connectorxp, on 6th February 2012, 13:56, said:

Cauta pe situl fabricantului fiecarui ceas, acolo gasesti imporatorii agreati. De ex. Suunto sunt aduse prin NovaSport95
Da si sunt mai scumpe decat la altii. Eu mi-am luat un Suunto t3d de la un magazin de pe net mai ieftin decat la ei, chiar si decat unele magazine din vest. Am mai primit si un cadou pe deasupra :)
Si novasport importa doar ceasurile de training, mountaning etc. Pt computere Suunto diving e alt importator.

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 sebulbus, on 6th February 2012, 22:13, said:

Luat zilele astea un Timex de pe ebay, cu transport si vama pe bune am iesit totusi la 65% din pretul de nou de pe anunturile romanesti de pe net/ 50% din pretul de nou de prin magazin. Da, adaosurile sunt nesimtite.

vama la Timex ?  :deadtongue: Pai cand a putut sa coste sa se incadreze la vama si din ce directie a venit ? (SUA, HK ? )

S-or fi schimbat si regulile la posta, eu in Romania am platim vama de vreo 3-4 ori la produse comandate din SUA, cele care cam bateau la ochi sa zic asa, au mai fost vreo 2 dati cand le-am dat cu flit cu regulile lor , am mers cu foaia printata acolo  :thumbup:  BIne, asta era acum ceva ani...

Aici din fericire regulile sunt mult mai laxe , nu am platit niciodata vreo taxa de import , cel mai scump "shipment" cred ca a fost undeva la 800 USD

OP, pana la urma nu ai mentionat ce ceasuri te intereseaza si nu ai dat un link ceva cu "whole-sale-erii" astia.... :huh:

#17
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004

 lawrence38, on 8th February 2012, 19:35, said:

vama la Timex ?  :deadtongue: Pai cand a putut sa coste sa se incadreze la vama si din ce directie a venit ? (SUA, HK ? )

S-or fi schimbat si regulile la posta, eu in Romania am platim vama de vreo 3-4 ori la produse comandate din SUA, cele care cam bateau la ochi sa zic asa, au mai fost vreo 2 dati cand le-am dat cu flit cu regulile lor , am mers cu foaia printata acolo  :thumbup:  BIne, asta era acum ceva ani...

Aici din fericire regulile sunt mult mai laxe , nu am platit niciodata vreo taxa de import , cel mai scump "shipment" cred ca a fost undeva la 800 USD

OP, pana la urma nu ai mentionat ce ceasuri te intereseaza si nu ai dat un link ceva cu "whole-sale-erii" astia.... :huh:

Ma intereseaza, Timex, Guess, Police, Diesel. Un exemplu de wholesaler ar fi b2bwatches co uk

#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 claudieux, on 8th February 2012, 20:05, said:

Ma intereseaza, Timex, Guess, Police, Diesel. Un exemplu de wholesaler ar fi b2bwatches co uk

Nu prea mi se par astea preturi de whole-sale, dar in fine , presupun ca daca incluzi si taxele de import pentru ca in Romania cica nu scapi de astea, atunci poate se merita. Sincer, ca un aficionado in materie de ceasuri, marcile mentionate sunt toate cam de cocalari, cred ca Timex ar fi unul din marcile mai "oneste" dar inteleg ca sunt multi cocalari, mai ales in RO.   :rolleyes:

Niste marci cu raport calitate/pret excelente ar fi , dintre cele mai renumite, Orient, Seiko, Citizen anumite Casio si multe altele. Guess, Police, Diesel... :puke:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate