Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#20737
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View PostPostasul666, on 07 mai 2019 - 20:52, said:

Mulțumesc pentru explicații! Asa este, nu are rost sa imi pun mainile in pericol. Mi-am comandat un flex, mic, dar doar pentru ca cel vechi si-a dat duhul. Inca stau in cumpana cum sa fac cupola. As merge pe semi-samota, pentru ca nu voi folosi cuptorul foarte mult. Nu cred ca il voi folosi mai mult de 10-15 ori pe an. Si cand spun semi-samota ma gândesc la acea caramida rosie, am vazut la de....n, 1.98 lei
Sau mai am o variantă sa folosesc samota intreaga si doar spre incheierea cupolei sa o tai. Am vizionat cateva filmulețe si asa am vazut. Nu prea e estetic la interior, dar merge. Sau sa folosesc samota subtire, sa o tai in doua ca e mai usor si sa o pun culcata, nu pe cant. Insa va necesita la un moment dat mai mult adeziv intre... Inca nu stiu cum voi face. Astazi am turnat placa de jos si apoi voi face picioarele. Am decis sa le fac din boltari. Daca as face din caramida, cum o asez? Pe lung sau pe lat?
Hm... cunosc senzatia. Doresti sa faci cuptorul, sa te bucuri de el. Vrei acuma. Incearca sa amani un pic, daca asta inseamna sa mai strangi ceva bani sa cumperi samota (daca am inteles gresit, sa ma scuzi). 10-15 ori pe an inseamna destul de mult, zic eu. Un motiv in plus sa nu iti para rau de fiecare data, pentru ca nu ai folosit un material mai bun. Daca te pasioneaza cat-de-cat sa gatesti in cuptor (orice, pizza, legume, friptura), inseamna ca doresti si un cuptor care sa acumuleze suficient caldura pentru a mentine temperatura constanta o perioada mai mare, dar sa fie si durabil, astfel incat sa nu fii nevoit sa-l refaci dupa 1-2 ani de folosinta. In plus, poate nu doresti sa mai gasesti cate o ”firimitura” de caramida prin bucate.Posted Image

Edited by gheorghe1mihai, 07 May 2019 - 21:55.


#20738
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Cu privire la acea '"semisamota'", pe pagina producatorului la domeniul de utilizare scrie:
- zidarii aparente protejate;
- zidarii portante si/sau neportante;
- pereti despartitori;
- placari.
Nu scrie nimic despre folosirea in focare si nici in fisa tehnica nu ofera caracteristici de material refractar.
Posted Image

#20739
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Nu am inteles niciodata de ce se numeste "semisamota".Posted Image Poate, doar pentru a induce in eroare cumparatorul.Posted Image

#20740
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Da, pe site la dedeman scrie si ca se folosește la grilluri de gradina. Cred ca se refera la partea de exterior. Am rezolvat cumva cu banii si voi lua samota. Acum am alta nelămurire. Cu ce o "lipesc"? Pentru ca la cupola cuptorului nu voi putea taia bucățile in forma de pană si la exterior va fi stratul mai gros. Si din ce am citit prin unele locuri, la mortarul refractar sa nu fie rosturi groase...

#20741
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Rosturile subtiri sunt necesare la sobele de zidarie. Pentru un cuptor, care se afla la exterior si care nu dezvolta temperaturi mari (in comparatie cu soba), nu este o problema daca rosturile sunt mai generoase. Scopul este ca, caramida sa nu se prabuseasca in interior. Oricum, structura va fi consolidata, in sensul in care va trebui captusita si armata, apoi tencuita pe exterior. Pe net sunt destule variante de constructie a cuptoarelor de gradina.

#20742
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgheorghe1mihai, on 13 mai 2019 - 10:56, said:

Rosturile subtiri sunt necesare la sobele de zidarie.
Rosturile subtiri sunt de preferat peste tot. La zidaria din samota (folosita in zonele cu temperaturi mari) se recomanda rosturi cat mai mici.

View Postgheorghe1mihai, on 13 mai 2019 - 10:56, said:

Pentru un cuptor, care se afla la exterior si care nu dezvolta temperaturi mari (in comparatie cu soba), nu este o problema daca rosturile sunt mai generoase..
Posted Image Cine a spus ca in cuptoare nu se dezvolta temperaturi ridicate? Au fost cazuri cand s-au bagat vase de s-a uitat de ele, si apoi s-au gasit doar niste bolovani din metal..

#20743
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Ei, sa nu exageram, omul doreste sa gateasca o pizza, ceva sarmale si o pita. Nu construieste otelarie.
Spuneam de rosturi mari in conditiile in care postasul nu detine sculele necesare sa prelucreze samota in format pana.

#20744
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Uite o poză de pe net, nu pare greu...
Faci un cofrag frumos, zidesti pe el si gata, ce mare lucru...

Attached File  9a131be0c7d1b7d1f5113142fa2bbf6a.jpg   108.38K   17 downloads

Sau un link cu ceva mult mai profesionist, dar e f mult de taiat, iti trebuie masina de taiat, mână sigură, complicat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uFh2BMV8LhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silenced, 13 May 2019 - 20:29.


#20745
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Da, stiu, e multa munca. Primul model nu imi place si doresc sa ma chinui la al doilea, in forma de iglu. Insa, asa cum am spus si mai sus, nu pot taia samota in forma de pana si vor fi rosturi cam mari. Si nu stiu cum se va comporta mortarul refractar. Insa o sa incerc cu el, iau un sac si apa de sticla si vad. Daca nu, folosesc lut. Daca o sa mai cade cate o bucatica peste mancare... asta e. :))

#20746
Pompierul_john

Pompierul_john

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2019
Salut...sunt nou in grup si vreau sa intreb ceva....de ce crapa si cade praful de samota dat peste caramida ca o pelicula?

#20747
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostPompierul_john, on 18 mai 2019 - 05:27, said:

Salut..
Salut,

View PostPompierul_john, on 18 mai 2019 - 05:27, said:

.sunt nou in grup si vreau sa intreb ceva..
Bine ai intrat pe la noi @john,

View PostPompierul_john, on 18 mai 2019 - 05:27, said:

..de ce crapa si cade praful de samota dat peste caramida ca o pelicula?
Unde si cu ce scop se aplica praful de samota peste caramida sub forma de pelicula?
Posted Image

#20748
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postandreilesan, on 18 mai 2019 - 06:06, said:

Salut,

Unde si cu ce scop se aplica praful de samota peste caramida sub forma de pelicula?
Posted Image
L ai omorat dom lector , desteapta intrebare , i a dat si el un maclavais acolo si i la scuipat focul asta nemernic .

#20749
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Dece nu dati dvs un raspuns destept si intelept ca doar le stiti pe toate, dl-e tonyst .

Edited by csomi, 26 May 2019 - 07:09.


#20750
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcsomi, on 26 mai 2019 - 07:08, said:

Dece nu dati dvs un raspuns destept si intelept ca doar le stiti pe toate, dl-e tonyst .

Daca tot te-ai bagat in seama poate raspunzi in locul lectorului prim!

#20751
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Ati terminat soba ?

#20752
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Ptr testat da, restul la vara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xb1HBsWeAUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#20753
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Am zidit samotele la cuptor cu mortar refractar. Din cauza ploilor si lipsei unui acoperis, am văzut ca s-a uscat fara sa pot face foc. Mai sunt sanse sa se intareasca daca fac  focul si il incalzesc la cateva sute de grade, sau va ramane asa, sfaramicios?

#20754
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 05 iunie 2019 - 19:03, said:

Ptr testat da, restul la vara.



Bravo  si mult spor !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate