Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#20701
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
căldúră sf [At: COD. VOR. 96 / Pl: ~ri / E: ml *caldura] [...] 6 (Fiz)Mărime scalară prin care se exprimă transferul de energie între sistemele fizico-chimice sau între diferitele părți ale aceluiași sistem în cadrul unei transformări în care nu se efectuează lucru mecanic.
Putem sa si "filosofam" pe subiect, dar important era sa transmit idea, nu ma preocupa neaparat exprimarea impecabila d.p.d.v. tehnic. Contextul nu impunea asa ceva.

Edited by gheorghe1mihai, 16 April 2019 - 08:18.


#20702
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai da, dar tu ai zis "caldura se ridica", ceea ce, aproximativ, ar fi corect, daca vorbeam de aer incalzit; INSA acel sistem incalzeste tavanul si tavanul radiaza.... in jos. Eu am avut un proiect in care incalzeam toata casa precum coaja unui ou. Dar nu mergea decat daca era o casa "normala pentru Romania" adica din materiale termoconductoare (beton, caramida) si izolata la exterior. Cum mi-am schimbat proiectul si zidurile si acoperisul le fac doar din materiale izolante, incalzirea in tavan si pereti (desi in continuare posibila) nu mai este rentabila (si nici necesara).

#20703
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Nu trebuie sa ma convingi ca un asemenea sistem functioneaza. Desigur ca, da. Depinde ce ne dorim fiecare.
Legat de casa pe care o construiesti, sunt la curent cu postarile tale despre alegerea facuta. Apropos, cu soba in ce stadiu te afli? Aveai o mare restrictie data de locul de pozitionare, undeva in zona casei scarilor (daca imi amintesc bine). In plus, aveai si o distanta apreciabila de acoperit cu evacuarea gazelor.

Edited by gheorghe1mihai, 16 April 2019 - 11:23.


#20704
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mai aaaaammmm, sa vina primavara, apoi sa vina echipa sa lucreze... am vorbit cu vreo 5 echipe si firme, ca anii trecuti s-au cam lasat asteptati mesterii.. Abia am cam terminat subsolul, sunt la faza "placa de egalizare". Sobei ii vine randul cam la vara urmatoare.

#20705
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Posted Image Daca vin toti mesterii odata ? Sau, se aplica regula "primul venit presteaza" (adaptare la primul venit-primul servit)?
Sporuri multe!

#20706
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
I-am pus decalat mult.. Zau, altfel nu e chip. Dar mi-e ca nici macar asa....
Anul trecut am vorbit cu 4 echipe de hidroizolatie, din timp... pe la jumatatea lui octombrie cand mai era cam o saptamana pana venea gerul, am facut hidroizolatia SINGUR. Cu nevasta.

Edited by addysoftware, 16 April 2019 - 17:43.


#20707
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Ce repede mai trece timpul....

Abia acum am revenit la proiectul discutat aici
https://forum.softpe...6#entry16987096

Ce ziceti? S-ar preta discutat aici pas cu pas, ca un ”studiu de caz”?!

#20708
Ruben88

Ruben88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2018
Salutare,

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi  cat si recomandari de une as putea cumpara un echipament pentru a face o distributie de aer cald  de la un semineu , suprafata este undeva la 160mp, focarul este de 16kw , cum as putea sa realizez aceasta distributie? Se pleaca cu tub izloat sau flexibil de la semineu ? Sunt 4 incaperi de incalzit se poate efectua incalzirea natural sau as avea nevoie de un ventilator care sa duca aerul(isi merita investitia ) ? Unde se pune ventilatorul daca este nevoie de el si cum este mai recomandat sa ies cu grilele in pardosea , lateral pe peretet sau in tavan ?
Astept cu interes cateva sugestii si recomandari din partea voasta.

Multumesc,

#20709
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008

View PostRuben88, on 19 aprilie 2019 - 13:03, said:

Salutare,

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi  cat si recomandari de une as putea cumpara un echipament pentru a face o distributie de aer cald  de la un semineu , suprafata este undeva la 160mp, focarul este de 16kw , cum as putea sa realizez aceasta distributie? Se pleaca cu tub izloat sau flexibil de la semineu ? Sunt 4 incaperi de incalzit se poate efectua incalzirea natural sau as avea nevoie de un ventilator care sa duca aerul(isi merita investitia ) ? Unde se pune ventilatorul daca este nevoie de el si cum este mai recomandat sa ies cu grilele in pardosea , lateral pe peretet sau in tavan ?
Astept cu interes cateva sugestii si recomandari din partea voasta.

Multumesc,
https://www.pefoc.ro...-ventilatie_134
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fGh9KmbBes4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20710
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostRuben88, on 19 aprilie 2019 - 13:03, said:

Salutare,

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi  cat si recomandari de une as putea cumpara un echipament pentru a face o distributie de aer cald  de la un semineu , suprafata este undeva la 160mp, focarul este de 16kw , cum as putea sa realizez aceasta distributie? Se pleaca cu tub izloat sau flexibil de la semineu ? Sunt 4 incaperi de incalzit se poate efectua incalzirea natural sau as avea nevoie de un ventilator care sa duca aerul(isi merita investitia ) ? Unde se pune ventilatorul daca este nevoie de el si cum este mai recomandat sa ies cu grilele in pardosea , lateral pe peretet sau in tavan ?
Astept cu interes cateva sugestii si recomandari din partea voasta.

Multumesc,
Astepti tu,dar de sarbatori lectorii sunt liberi, se stie..
Sau poate nu ai dat toate datele pentru un calcul riguros,inginerescPosted Image

#20711
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Voi? Tot pe margine la spart seminte?

#20712
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View PostKendo, on 21 aprilie 2019 - 20:55, said:

Voi? Tot pe margine la spart seminte?

Ca si tine....zgarda o mai ai?

#20713
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Si la voi cum e ?  La noi Lucy are de toate dar cu adevarat de zgarda nu are nevoie doar  de "antiparaziti"...binenteles se poate discuta offtopic despre catei, pisici si altele in lipsa de altceva...la asta ne pricepem .Posted Image

Edited by csomi, 23 April 2019 - 21:48.


#20714
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postgiorgio2one, on 22 aprilie 2019 - 12:44, said:


Ca si tine....zgarda o mai ai?
Sunt foarte bine dresati , uite catelusa Lucy nici nu misca in front .
Sper ca nu lucreaza Csomi la vre o soba si a ramas inmarmurita .

#20715
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Posttonyst, on 26 aprilie 2019 - 10:19, said:

Sunt foarte bine dresati , uite catelusa Lucy nici nu misca in front .
Sper ca nu lucreaza Csomi la vre o soba si a ramas inmarmurita .
Ba tocmai  ca lucreaza la o teracota alba  foarte, foarte speciala  la care cred ca  si tu  ramii inmarmurit.

#20716
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postbobon, on 26 aprilie 2019 - 10:40, said:

Ba tocmai  ca lucreaza la o teracota alba  foarte, foarte speciala  la care cred ca  si tu  ramii inmarmurit.
Si noi lucram la ceva alb

Attached Files



#20717
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
Lumina şi căldura Paştelui să ne încălzeasca sufletele, să ne lumineze minţile, să ne deschidă inimile spre iubire, credinţa şi iertare. Să fim mai buni, să ne bucurăm din plin de frumuseţea tuturor lucrurilor care ne înconjoară şi să dăruim iubire celor dragi. Sărbători Fericite!

#20718
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postbobon, on 26 aprilie 2019 - 10:40, said:

Ba tocmai  ca lucreaza la o teracota alba  foarte, foarte speciala  la care cred ca  si tu  ramii inmarmurit.

Sa finalzat , revenim cu rostuitul dupa terminarea finisajelor interioare, intre timp un alt proiect si o colaborare in desfasurare, soba-semineu cu acumulare 3-6 kW focar Austroflamm 75/39K, etc, etc.

Paste fericit !

Edited by csomi, 26 April 2019 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate