Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12115
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006

View Postandreilesan, on 15 ianuarie 2016 - 16:27, said:

, in cazul acesta poti sa aproximezi astfel: 2 focuri/zi x 4 kg/foc = 8 kg/zi. Daca vrei 1,5 ""focuri'" asta inseamna 1,5 focuri/zi x 4 kg/foc = 6 kg/zi sau = 2 focuri/zi x 3 kg/foc..Posted Image
6 kg e prea mult din motive obiective. Unul din ele e ca focarul e mic, aprind lemnele de sus, asezate vertical...
Mi-e teama ca la 6 kg pot aparea dilatari prea mari, dupa cum am scris mai demult, caramizile folosite au avut fisuri, nu e nevoie sa o fortez.

#12116
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Posthot_sombrero, on 15 ianuarie 2016 - 16:46, said:

6 kg e prea mult din motive obiective. Unul din ele e ca focarul e mic, aprind lemnele de sus, asezate vertical...
Mi-e teama ca la 6 kg pot aparea dilatari prea mari, dupa cum am scris mai demult, caramizile folosite au avut fisuri, nu e nevoie sa o fortez.
Posted Image N-ai fost atent ce am scris, te rog mai citeste odata..Posted Image

View Postandreilesan, on 15 ianuarie 2016 - 16:27, said:

Mihail, in cazul acesta poti sa aproximezi astfel: 2 focuri/zi x 4 kg/foc = 8 kg/zi. Daca vrei 1,5 ""focuri'" asta inseamna 1,5 focuri/zi x 4 kg/foc = 6 kg/zi sau = 2 focuri/zi x 3 kg/foc..Posted Image

Edited by andreilesan, 15 January 2016 - 17:08.


#12117
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Andrei iti rcomanda chiar mai putin decit pui tu la un foc respectiv 3kg.
La tencuiala exterioara ai folosit acelasi mortar care era in poza? Nu ai pus ceva plasa de ti-e frica de dilatari?

#12118
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006

View Postandreilesan, on 15 ianuarie 2016 - 17:07, said:

Posted Image N-ai fost atent ce am scris, te rog mai citeste odata..Posted Image
Am inteles.. Sunt atent..:D

Doar ca pt mine 'sau' inseamna 'ori'.
E clar ca varianta cu 2 focuri de 3 kg e cea castigatoare. Eu doar am exclus-o pe prima de 6 kg.

View Postluvio, on 15 ianuarie 2016 - 17:31, said:

Andrei iti rcomanda chiar mai putin decit pui tu la un foc respectiv 3kg.
La tencuiala exterioara ai folosit acelasi mortar care era in poza? Nu ai pus ceva plasa de ti-e frica de dilatari?
Am inteles recomandarea lui Andrei. Serios :D

Soba e tencuita cu adesilex p9 alb. Are coltare de aluminiu pt termosistem si peste, plasa din fibra de sticla.

Cred ca modul de constructie double skin al americanilor e mult mai sigur, dar chiar si aia mai au fisuri.

#12119
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Intrebare pentru cultura mea generala... Nu am nici un proiect in sensul asta, dar ma intrebam asa aiurea...

De o soba din caramida se poate prinde un profil de aluminiu pentru rigips? Parca nu vad normal sa dai gauri in caramida aia, dar eu pana la urma e caramida...

#12120
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat: trebuie sa fac o izolatie termica intr-un focar intre flacara directa si o usa de fonta. Am incercat cu o placa de silicat de calciu de 500x350x50mm, izoleaza, insa nu rezista la actiunea directa a flacarii. Dupa un an a crapat si urmeaza sa se sfarme in locul unde bate flacara pe ea. As avea nevoie de o solutie care sa reziste la actiunea directa a flacarii, izolator usor.
Multumesc anticipat.

#12121
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006

View Postcmd, on 16 ianuarie 2016 - 21:27, said:

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat: trebuie sa fac o izolatie termica intr-un focar intre flacara directa si o usa de fonta. Am incercat cu o placa de silicat de calciu de 500x350x50mm, izoleaza, insa nu rezista la actiunea directa a flacarii. Dupa un an a crapat si urmeaza sa se sfarme in locul unde bate flacara pe ea. As avea nevoie de o solutie care sa reziste la actiunea directa a flacarii, izolator usor.
Multumesc anticipat.
Poti sa incerci cu o placa de vermiculit.

#12122
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
Pentru cmd :

View Posthot_sombrero, on 17 ianuarie 2016 - 00:10, said:

Poti sa incerci cu o placa de vermiculit.
Eu am cumparat de la Refarom BV placa refractara 490 x 340 x 50 mm , nu este scumpa , in jur de 30 lei  , cu transportul este mai problematic , ca pret .

Edited by tonyst, 17 January 2016 - 05:15.


#12123
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
"placa refractara 490 x 340 x 50 mm " dupa cate stiu este din samota si are o densitate de cel putin 1850 kg/mc...@cmd intrebase de "izolator usor"

Exista vermuculit de mai multe tipuri si densitati Thermax SF/HD 600,750...1200 . numarul este indicatorul densitatii kg/mc, cu cat este mai dens rezistenta la solicitarile mecanice este mai mare. SiCa nu este recomandat la flacara deschisa, este un izolator refractar dar trebuie ferit de actiunea directa al flacarii.
Se poate interesa si aici http://www.intercera...

Edited by csomi, 17 January 2016 - 07:26.


#12124
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
M am gândit, ca sa feresc SiCa de acțiunea directa a flăcării, sa pun deasupra o bucata de tabla de inox refractar? Va rezista la flacăra?

#12125
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Colegii care au sobe si sunt acum in zone cu vant puternic..
Cum va este afectat tirajul?
Se vede sa ridice/preea tirajul cenusa din focar ?
V-a crescut in perioada asta temperatura gazelor arse admise pe cos?
Posted Image

#12126
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 17 ianuarie 2016 - 15:47, said:

Colegii care au sobe si sunt acum in zone cu vant puternic..
Cum va este afectat tirajul?
Se vede sa ridice/preea tirajul cenusa din focar ?
V-a crescut in perioada asta temperatura gazelor arse admise pe cos?
Posted Image
Am observat ca in astfel de situatii, cat si pe vreme rece creste cosiderabil tirajul, cel putin la mine, la aproape 11m de cos trebuie sa inchid mai bine de 50% clapeta de aer, tocmai pentru a asigura o ardere frumoasa, altfel este foarte agresiva arderea tocmai din cauza tirajului marit.
Temperatura la cos nu am masurat-o niciodata, ma gandeam sa o masor candva, undeva la 4m inainte de capatul de sus, mai am o usita de curatire in pod, doar trebuie sa-mi iau un termometru cu capilar, chiar sunt curios ce temperaturi am acolo.
Zilele trecute, cu ocazia izolarii podului am deschis acea usita, era doar afumat fara depuneri si chiar cald, asta la aproximativ 9 ore dupa arderea lemnelor.

#12127
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Multumesc @valipopescu pentru constatarile relatate, te rog sa ne tii la curent in continuare Posted Image.. Astept si pe ceilalti colegi sa vina cu propriile observatii..

Ca tot discutam nu demult de depedenta de retelele nationale.. Astazi au ramas in pana de curent 31 de localitati din judetul Constanta.. Pe intreaga zona afectata de viscol, cica sunt peste 100.. Si multe drumuri sunt blocate, adica nu sunt sanse sa se remedieze toate defectiunile decat poate abea de maine incolo..
Oare e de rau sa fie prevazuta din faza de proiect o sursa generatoare de caldura independenta de retele de gaze si/sau electricitate? Posted Image

Edited by andreilesan, 17 January 2016 - 21:27.


#12128
smeagle13

smeagle13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.06.2011
sunt nou aici , si o sa va spun cum se comporta semineul meu din poza , acum am cosul de caramida fi160 interior , inainte aveam un burlan dar care a decedat in 2 ani ... la vant trebuie sa inchid clapeta cel putin jumate ca se ard imediat lemnele ... de regula dupa ce se aprinde focul , inchid tirajele .

acum sa va prezint putin situatia mea , cu acest "godin" (ei spun ca are 7-14 kw, nu stiu ce sa zic, isi face treaba) imi incalzesc locuinta (mai am si o centrala electrica de 4 kw si 5 calorifere - unele mai mari , altele mai mici- si un boiler ACM cu serpentina , termostatul de ambient este reglat la sub 20 grd , dar apuca foarte rar sa declanseze , poate spre dimineata daca e prea ger si nu ma trezesc sa fac foc) , am 60 mp unde locuim , fac un foc seara sa zic pe la 11-12 si ajunge temperatura in casa la 24-26 grd (nu bag prea multe lemne , cam ca in poza sau mai putine , depinde cat e de frig) , si dimineata am undeva in medie 21 grd , asta cand sunt afara intre -7 si 0 grd , daca sunt de ex -15 trebuie sa fac focul la 5 ore ca ajunge temp la 20 grd ... ideea este ca multi mi-au spus ca au astfel de seminee metalice si cum se termina focul , gata si caldura (asa e se raceste in mai putin de o ora) , dar la ei si in casa ... mentionez ca am casa pe structura de lemn framing , la erau afara 0-5 grd cand am dat drumu la centrala electrica prima data , nu aveam termostat , am pus-o la 50 grd si dimineata ne-am trezit lac de apa , erau 29 grd in casa.

ideea este ca am mai construit circa 40 mp anexat casa , tot lemn framing , si acum avand un living mare si deschis cu bucataria , vreau sa fac o soba (ma gandeam la cea cu clopot sau cea cu ardere inversa, care are randament mai bun , care ar fi diferentele principale) si cu registru + un puffer de 500 lt , pt vreo 3 calorifere din camerele mai indepartate sobei , mai am si mansarda dar nu stiu daca va fi locuita ... voi cam ce mi-ati recomanda sa nu mor de cald in casa cand fac focul ...

Attached Files


Edited by smeagle13, 17 January 2016 - 22:05.


#12129
smeagle13

smeagle13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.06.2011
pentru valipopescu , care intreba de conul de spart lemne , eu mi-am facut asa ceva , e foarte util , am facut mai multe defapt pe care le-am vandut , dar acum numai fac ca numai am strungarul respectiv ... ce pot sa spun este ca singura problema o sa o ai cu lemnul atos , cu fagul merge ca unsa treaba , eu acolo il aveam direct pe un motor de 4 kw , 960 rot/min , dar era cam mare , merge si la 220v un 3 kw dar cu reductie la 500 rot/min , trebuie sa faci masa , si un fier mic sudat sub con sa nu iti rasuceasca butucu in mana ...

Attached Files



#12130
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsmeagle13, on 17 ianuarie 2016 - 21:56, said:

sunt nou aici , si o sa va spun cum se comporta semineul meu din poza , acum am cosul de caramida fi160 interior , inainte aveam un burlan dar care a decedat in 2 ani ... la vant trebuie sa inchid clapeta cel putin jumate ca se ard imediat lemnele ... de regula dupa ce se aprinde focul , inchid tirajele .

acum sa va prezint putin situatia mea , cu acest "godin" (ei spun ca are 7-14 kw, nu stiu ce sa zic, isi face treaba) imi incalzesc locuinta (mai am si o centrala electrica de 4 kw si 5 calorifere - unele mai mari , altele mai mici- si un boiler ACM cu serpentina , termostatul de ambient este reglat la sub 20 grd , dar apuca foarte rar sa declanseze , poate spre dimineata daca e prea ger si nu ma trezesc sa fac foc) , am 60 mp unde locuim , fac un foc seara sa zic pe la 11-12 si ajunge temperatura in casa la 24-26 grd (nu bag prea multe lemne , cam ca in poza sau mai putine , depinde cat e de frig) , si dimineata am undeva in medie 21 grd , asta cand sunt afara intre -7 si 0 grd , daca sunt de ex -15 trebuie sa fac focul la 5 ore ca ajunge temp la 20 grd ... ideea este ca multi mi-au spus ca au astfel de seminee metalice si cum se termina focul , gata si caldura (asa e se raceste in mai putin de o ora) , dar la ei si in casa ... mentionez ca am casa pe structura de lemn framing , la erau afara 0-5 grd cand am dat drumu la centrala electrica prima data , nu aveam termostat , am pus-o la 50 grd si dimineata ne-am trezit lac de apa , erau 29 grd in casa.

ideea este ca am mai construit circa 40 mp anexat casa , tot lemn framing , si acum avand un living mare si deschis cu bucataria , vreau sa fac o soba (ma gandeam la cea cu clopot sau cea cu ardere inversa, care are randament mai bun , care ar fi diferentele principale) si cu registru + un puffer de 500 lt , pt vreo 3 calorifere din camerele mai indepartate sobei , mai am si mansarda dar nu stiu daca va fi locuita ... voi cam ce mi-ati recomanda sa nu mor de cald in casa cand fac focul ...
Bine ai venit @smeagle13,Posted Image
Pentru inceput ti-as recomanda sa citesti despre Ati  aici: http://forum.softped...4#entry16296256
Posted Image

#12131
smeagle13

smeagle13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.06.2011
am vazut calculul , multumesc , acum as vrea sa fac un prototip la scara de soba cu ardere inversa , intrebarea mea este daca se poate constru si un clopot , astfel fumul sa stea o perioada pana se raceste devine greu si iese ? sau la aceste tipuri nu se poate asta ! si la o soba cu ardere inversa , unde este indicat sa se aseze registrul ?

#12132
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsmeagle13, on 18 ianuarie 2016 - 16:01, said:

am vazut calculul , multumesc ,
Posted Image

View Postsmeagle13, on 18 ianuarie 2016 - 16:01, said:

acum as vrea sa fac un prototip la scara de soba cu ardere inversa ,
Posted Image  nu esti singurul..

View Postsmeagle13, on 18 ianuarie 2016 - 16:01, said:

..intrebarea mea este daca se poate constru si un clopot , astfel fumul sa stea o perioada pana se raceste devine greu si iese ? sau la aceste tipuri nu se poate asta !
Cum sa nu ! Cine a zis ca nu se poate? Posted Image

View Postsmeagle13, on 18 ianuarie 2016 - 16:01, said:

si la o soba cu ardere inversa , unde este indicat sa se aseze registrul ?
Posted Image  In clopot !

@smeagle13, un sfat daca imi permiti: daca nu-ti plac calculele - las-o balta cu soba asta.. Sobele astea sunt precum domnisoarele - ii vor pe cei mai buni ! Daca le vei trata necorespunzator de serios, te vor flitui, vei fi foarte dezamagit de le vei ponegri in toate felurile.. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate