Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

problema dimensiune ecran

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004
Am o problema si nu am gasit niciun raspuns pe net sau forumuri.
Am cablu tv analogic de la nextgen si un lcd samsung de vreo 3 ani.
Unele posturi nu se vad pe tot ecranul. Pe tvr de exemplu sau pe eurosport fie ca dau 16/9 sau 4/3 nu reusesc sa vad sigla, pare ca lipsesc cativa cm din benzile laterale ale ecranului.
Si pe protv in unele momente la stiri vad titluri care nu incap pe ecran sau cel putin nu am eu cum sa le vad. Pare ca transmisia este facuta pt alfel de televizoare, nu si pt al meu :)

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Nu sunt familiarizat cu Samsung-urile, dar poți să ne spui ce opțiuni ai la setările ”format imagine”, pentru a-ți putea oferi o sugestie? La LG-uri cele mai folosite sunt ”original”, unde 16:9 e 16:9, iar 4:3 e 4:3 (deci cu benzi laterale verticale) și ”numai scan” (just scan), unde imaginea indiferent de formatul transmis se ajustează la mărimea ecranului.

Edited by crislacor, 29 January 2012 - 16:15.


#3
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004

View Postcrislacor, on 29th January 2012, 16:14, said:

Nu sunt familiarizat cu Samsung-urile, dar poți să ne spui ce opțiuni ai la setările ”format imagine”, pentru a-ți putea oferi o sugestie? La LG-uri cele mai folosite sunt ”original”, unde 16:9 e 16:9, iar 4:3 e 4:3 (deci cu benzi laterale verticale) și ”numai scan” (just scan), unde imaginea indiferent de formatul transmis se ajustează la mărimea ecranului.


Am umblat peste tot in setari. Nu am gasit nimic care sa rezolve problema. Pare ca asa e transmis de cei de la cablu.
Pe orice dau 4/3, 16/9, Wide automat, Zoom sau Zoom larg nu rezolv tot o parte din sigla se vede si implicit pierd din ecran cativa cm stanga dreapta cred

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

View Postgabriel_vlad2, on 29th January 2012, 16:19, said:

Am umblat peste tot in setari. Nu am gasit nimic care sa rezolve problema. Pare ca asa e transmis de cei de la cablu.
Pe orice dau 4/3, 16/9, Wide automat, Zoom sau Zoom larg nu rezolv tot o parte din sigla se vede si implicit pierd din ecran cativa cm stanga dreapta cred
Păi și numai pe astea le ai? Nu ai Original sau Full? Curios...

#5
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004

View Postcrislacor, on 29th January 2012, 16:29, said:

Păi și numai pe astea le ai? Nu ai Original sau Full? Curios...
Curios este ca daca pun receiver ul dat de cei de la nextgen se vede tot ecranul si mult mai bine, fara purici etc. Treaba e ca daca las asa simplu mufa de cablu direct in tv se vede fara sigla pe unele posturi. Culmea ca la tvr unele programe sa vad cu ecranul taiat altele se vad ok, reusesc sa vad si sigla. E ciudat, pare o functie AUTO activata si nu stiu de unde sa dezactivez...

#6
ony19

ony19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.01.2012

View Postgabriel_vlad2, on 29th January 2012, 15:56, said:

Am o problema si nu am gasit niciun raspuns pe net sau forumuri.
Am cablu tv analogic de la nextgen si un lcd samsung de vreo 3 ani.
Unele posturi nu se vad pe tot ecranul. Pe tvr de exemplu sau pe eurosport fie ca dau 16/9 sau 4/3 nu reusesc sa vad sigla, pare ca lipsesc cativa cm din benzile laterale ale ecranului.
Si pe protv in unele momente la stiri vad titluri care nu incap pe ecran sau cel putin nu am eu cum sa le vad. Pare ca transmisia este facuta pt alfel de televizoare, nu si pt al meu :)
Problema  este de la baleaj   verticala , du-te cu el la un electronist ! succes ! :)

Edited by megafanro, 29 January 2012 - 22:17.


#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
M-ai făcut curios...dă-mi și mie modelul complet al televizorului să pot căuta manualul.
P.S. Și dacă zici că ”se vede mai bine” și nu ai aceste probleme, de ce nu lași receiverul să-și facă treaba...?

Edited by crislacor, 29 January 2012 - 16:47.


#8
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004

View Postony19, on 29th January 2012, 16:43, said:

Problema  este de la baleaj   verticala , du-te cu el la un electronist ! succes ! :)
Cu benzile laterale e problema, nu vad ceva din laterale. Cu verticala e totul ok, multumesc de rasp.

View Postcrislacor, on 29th January 2012, 16:44, said:

M-ai făcut curios...dă-mi și mie modelul complet al televizorului să pot căuta manualul.
P.S. Și dacă zici că ”se vede mai bine” și nu ai aceste probleme, de ce nu lași receiverul să-și facă treaba...?

2 telecomenzi si faptul ca cei de la nextgen modifica mereu grila de programe si nu pot da decat ok, sa accept grila lor idioata.
Ultima oara trebuia sa accept ca posturile 1 2 3 4 nu mai existau. Incepeau de la 86 sau nu stiu cat naibii.
Modelul este  LE 32 R 888 D

Edited by megafanro, 29 January 2012 - 22:17.


#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
După cele scrise în manual ar trebui să ai și opțiunea ”Auto Wide”, care îți ajustează automat imaginea la formatul 16:9 al televizorului. Mai jos ai manualul în engleză (nu l-am descărcat și în română, era prea mare fișierul :) ). Informațiile necesare sunt la pagina 20.
http://downloadcente...-01Eng-0313.pdf
Cât despre problemele cu receiverul...de fiecare dată când apar modificări (canale lipsă sau dispărute), e bine de făcut o resetare la valorile inițiale și apoi o rescanare. Numai bine, un exercițiu pentru a nu uita cum se face... :console:
P.S. Apropo, modelul TV-ului este 32R88BD!

Edited by crislacor, 29 January 2012 - 18:17.


#10
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004

View Postcrislacor, on 29th January 2012, 18:16, said:

După cele scrise în manual ar trebui să ai și opțiunea ”Auto Wide”, care îți ajustează automat imaginea la formatul 16:9 al televizorului. Mai jos ai manualul în engleză (nu l-am descărcat și în română, era prea mare fișierul :) ). Informațiile necesare sunt la pagina 20.
http://downloadcente...-01Eng-0313.pdf
Cât despre problemele cu receiverul...de fiecare dată când apar modificări (canale lipsă sau dispărute), e bine de făcut o resetare la valorile inițiale și apoi o rescanare. Numai bine, un exercițiu pentru a nu uita cum se face... :console:
P.S. Apropo, modelul TV-ului este 32R88BD!
Multumesc mult ca ai vrut sa ma ajuti. Din pacate functia auto wide nu rezolva problema, la anumite programe benzile laterale ale tv ului ramanand in afara.
Am vazut gresit un B ca fiind 8 ca nu aveam vizibilitate buna, mersi mult oricum.

#11
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Vezi să nu fie doar chestii de transmisie...de exemplu la unele programe transmise nativ în 16:9 (hai să zicem ProTV spre exemplu), dacă reclamele sunt făcute în 4:3 vor apărea cu benzi laterale negre. Aici nu ai ce să schimbi! La fel, un film 4:3 transmis pe un canal 16:9 nativ își va păstra aspectul inițial, deci vor apărea acele benzi laterale!

#12
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
si eu tot LCD Samsung am si intradevar, pe eurosport nu se vede sigla complet, indiferent de setarile facute pentru imagine 4/3, 16/9, Wide automat, Zoom sau Zoom larg.
eu am decodor Dolce ( pe cablu analogic se vede normal - am facut proba, asa ca nu e din tv )

#13
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
@DonGiulliano
In cazul tau, trebuie sa umbli la setarile decodorului - pus pe format 16/9. Din cate am inteles acum e setat 4/3 crop, astfel ca iti decupeaza marginile din stanga si din dreapta.

Pentru cei care receptioneaza semnal analogic, problema este la firma de cablu. Au setarea de mai sus pe receptorul din care se distribuie semnalul la abonati. La Arad aceasta problema este la ceva programe unguresti, si intr-o perioada a fost la programul B1TV.

#14
dorujo

dorujo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2007
Bună. Cum se intra in setarile  decodorului, care sunt pasii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate