Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Optimizarea Siteurilor Pentru Motoarele De Cautare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
mai nou vad unele servicii de optimizare a siteului pentru motoarele de cautare. In ce consta optimizarea?

#2
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
Nimeni? :(

#3
Rares_Pintea

Rares_Pintea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 18.11.2004
cum optimizezi Windows-ul pt a functiona mai bine , umbland prin registrii, etc, asa se optimizeaza site-urile pt a "iesi" mai bine in motoarele de cautare.
asta FFF pe scurt, folosind o analogie.

nu cred ca are sens sa intrebi cum se face, deoarece sunt "o gramada" de forumuri, topicuri, tutoriale pe tema aceasta.

Paradoxal oarecum, use Search :P

#4
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Du-te la www.promovareweb.ro si uita-te la oferta. Acolo vei vedea in mare in ce consta aceasta activitate.

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Eu zic sa te duci la www.bruceclay.com. Este unul dintre cele mai bune site-uri in domeniu!

#6
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Tu crezi ca ala da sfaturi pe gratis ? Tot ce spune el acolo sunt chestii normale ...

Ai putea totusi sa citesti blogul lui Aaron (SEOBOOK).
Cred ca site-ul este www.seobook.com

#7
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Site-urile, la fel ca si revistele sau masinile sau marcile de ciocolata, au un anumit public. Pentru anumite categorii de site-uri, o mare parte din publicul lor provine din cautarile efectuate pe motoarele de cautare. Adica: Gigel vreau sa comande o pizza. Drept pentru care cauta pe Google "livrare pizza in bucuresti" si viziteaza 3-4 site-uri de pe care poate comanda pizza. Pentru site-urile care sunt pe primele pozitii, asta e o modalitate foarte simpla de a castiga clienti noi fara sa miste un deget. Cele care nu sunt pe primele pozitii, nu vor castiga niciodata clienti din motoarele de cautare.

Asta e. SEO nu e un panaceu, nu rezolva toate problemele unui site. Exista domenii de activitate la care degeaba faci SEO, ca nu exista public de cautare, dupa cum exista altele la care o campanie SEO poate duce si la o crestere a vanzarilor cu 2-3000%. Iti arat magazine virtuale facute de acelasi individ, identice si "optimizate" (ma rog, cat s-a priceput el) la fel; unul are 2.500 de vizitatori / saptamana, altul are 17...  Pentru ca la unul optimizarea a fost de folos, la celalalt e o prostie - nu conteaza. E ca si cum inham 250 de cai la o Dacia 1300 si zic ca e Mercedes fiindca i-am pus 250 de cai-putere in plus...  Unele site-uri se preteaza sa fie full-flash, adica foarte "SEO-unfriendly", fiindca targetul lor nu e publicul de pe motoare; la altele, daca pui fie si 50% flash, oricat de smecher vor arata, te baga in faliment. De exemplu, e o prostie sa faci un magazin virtual in flash (desi dpdv tehnic e posibil) pentru produse de larg consum, fiindca o mare parte din publicul unui asemenea magazin virtual vine de pe motoarele de cautare - care nu sunt oameni ca sa se extazieze in fata nu stiu carui briz-briz in flash. In schimb poti face un magazin virtual in flash pentru nu stiu ce produse de lux (trabuce, cafea de lux...) fiindca nu cauta nici dracu' "trabuce la bucata" pe motoarele de cautare. Marketingul unui site care vinde produse de lux se face in special off-line fiindca publicul care are bani multi nu sta sa frece googooloiul ca sa gaseasca cele mai eftine produse.

Lamurit?

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
optimizeaza-ti semnatura.

#9
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
De lamurit sunt lamurit. Stiti vreun program care optimizeaza siteul.(sa fie si free)

#10
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Ha ha ha ... Nu exista asa ceva ... SEO la fel ca si promovarea sunt chestiuni de durata si nu pot fi facute asa cum ai bate din palme.
Exista intr-adevar pe net ... programe care te pot ajuta, dar asa cum am zis si in blogul meu aceste lucruri nu te pot ajuta cu nimic atunci cand trebuie sa iti folosesti imaginatia pentru a putea capata cat de cat rezultate din aceasta activitate.

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Tu crezi ca ala da sfaturi pe gratis ? Tot ce spune el acolo sunt chestii normale ...

Adevarul e ca pe site-ul tau gasim secrete care nu au mai fost spuse vreodata! Sa stii ca ala da si sfaturi pe gratis (la fel ca tine, numai ca mai bine si mai multe), avand in vedere ca nu trebuie sa te inscrii pentru a accesa site-ul. Si la fel ca si tine, poate fi angajat pentru promotie si optimizare.

Cat despre software de optimizare, sa stii ca exista. Nu da intotdeauna cele mai bune rezultate, dar exista!

WebCEO - unul dintre cele mai bune. Are varianta free limitata.
Internet Business Promoter - foarte bun. Partea de data mining este cea mai tare, avand in vedere ca iti analizeaza site-urile pentru cuvintele cheie care te intereseaza. Din pacate, versiunea free este demo.

Mai baga si un ochi pe Trendmx si SeoElite, dar nu mi se par la fel de bune.

Totusi, dupa ce te plictisesti de programele astea ar trebui sa citesti diverse forum-uri si sa inveti cum sa faci SEO singur, software-ul nu te va ajuta decat la culegerea datelor.

Bafta!

#12
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

View Postpreacher, on Oct 15 2005, 18:54, said:

Totusi, dupa ce te plictisesti de programele astea ar trebui sa citesti diverse forum-uri si sa inveti cum sa faci SEO singur, software-ul nu te va ajuta decat la culegerea datelor.

Pai asta spuneam si eu preacher. Sunt tool-uri dar fara "human intervention" nu fac nimic.

#13
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
tag-ul meta keywords cum se foloseste?

#14
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Pai asta spuneam si eu preacher. Sunt tool-uri dar fara "human intervention" nu fac nimic.

Totusi are nevoie de un start si pentru asta WebCEO e cel mai bun. Dup-aia poate sa treaca la modificari fara ajutorul programelor de optimizare.

Assault, uite niste resurse bune pentru incepatori:

Basic SEO 1
Basic SEO 2

Edited by preacher, 15 October 2005 - 21:39.


#15
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
Cate keyworduri am voie sa pun? conteaza?

#16
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Conteaza ... parerea mea personala este ca nu trebuie sa depasesti 3/pagina.

#17
assault

assault

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
Aha! si daca depasesti numaru de 3 cu ce te poate dezavantaja?

#18
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Obtii rezultate mai slabe in motoarele de cautare ... Idee este ca nu trebuie sa indesi o groaza de cuvinte cheie pentru ca nu vei obtine mare lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate