Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Întrebare CardAvantaj

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am văzut că la unele magazine se plătește în 8 rate, la altele în 12 ori 4.
Dacă eu vreau să achiziționez produse de la magazine diferite, adică un produs de 500 de lei de la magazinul X care vinde cu 8 rate și alte produse de la magazinul Y care vinde în 12 rate, cum plătesc până la urmă?
Iar dacă acum achiziționez un produs și peste 2 luni alt produs, se adaugă la rată?

#2
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
din cate stiu, o sa ai rate diferite, pentru fiecare produs cumparat.
adica o rata pentru produsul x din magazinul x, alta rata pentru produsul y din magazinul y si tot asa.

iti recomand totusi sa suni la call center-ul lor si sa intrebi.

#3
september1st

september1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.05.2007
Concret, cumperi un produs de 500 ron in 5 rate, platesti 100 ron / luna timp de 5 luni.
Peste 2 luni cumperi un produs de 1200 ron in 12 rate, ti se adauga 100 ron / luna la suta deja existenta.
Astfel, vei plati timp de 3 luni  200 ron (pentru ca doua deja le-ai platit la primul produs) iar din luna 6 ramai cu rata la al doilea produs, 100 ron / luna.
Succesuri!

Edited by september1st, 23 January 2012 - 21:21.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
DA, vei avea rate diferite. Sa zicem ca de la magazinul X iei produsul X cu X lei, in patru rate: ianuarie, februarie,  martie si aprilie, iar de la magazinul Y,produsul Y, cu Y lei, in 6 (sau 8) rate.

Pe desfasurator iti va apare numaurul ratei pe care trebuie sa o platesti (din totalul de rate) pentru fiecare produs, si pe durata celor 4 luni pe care se suprapun, va trebuie sa platesti mai mult (adica pe primele 4 luni vei plati (X/4)+(Y/4), urmand ca din luna a 5-a si pana la sfarsit (adica pana in a 6-a sau a 8-a luna) sa platesti doar ce ti-a mai ramas (adica doua (sau patru) rate de Y/6 (sau Y/8).

Inca o chestie: din cate stiu, suma maxima cu care poti fi creditat pe un card, este de 4000 lei. Si sa zicem ca ii 'papi' pe toti. Tu insa, dupa 2, 3 lun dupa ce incepi sa restitui din suma, poti apela iar la acea suma pe care ai dat-o inapoi si sa mai cumperi in rate inca ceva.

#5
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Și unde/cum se plătesc ratele?

#6
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
La banca platesti ratele, la casierie :)

#7
geo_myly

geo_myly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2009
eu am achizitionat multe produse cu card avantaj in rate de ex. instalatia gpl pt masina. nu am avut decat jumatate din bani si restul am achitat cu card avantaj 12 rate

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
La banca, la ghiseu SAU online, prin Internet (e-banking), pentru ca pe factura e trecuta o referinta. Asta, fireste, daca ai un cont, nu neaparat la aceeasi banca si ai si optiunea de a face plati online (iti trebuie un digipass, parca asa ii spune)).

#9
Uratul18

Uratul18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2012
Salut all! M-am bagat pe acest thread, ca sa nu fac unul nou. Am si eu mai multe intrebari. Doresc sa stiu cum se face card avantajul, ce venit trebuie sa ai( daca ai un venit de ex. de 2000 lei cat iti pune pe card?), salariul trebuie pus tot pe cardul asta, si cum achizitionez cu el produse? Va multumesc si astept raspunsuri!

#10
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Cardul se obtine in baza prezentarii unui set de documente privind veniturile obtinute, urmand sa ti se acorde o limita de credit de pana la 3 salarii.Valoarea limitei de credit aprobata depinde de mai multi factori : veniturile, datoriile actuale, profilul tau, etc.
Limita de credit va fi pusa la dispozitie pe card, urmand sa o poti utiliza pentru plati la comercianti si/sau retragere numerar (nerecomandat, datorita costurilor mari).
Avantajul principal la cardul avantaj, il constituie posibiltatea de a achita produse in rate, la magazinele partenere, fara dobanda.Acest lucru este conditionat de disponibilitatea pe card a unei limite de credit cel putin egala cu valoarea produsului.Mai precis, daca un produs costa 2000 lei si vrei sa-l cumperi in 6 rate, nu inseamna ca este suficient sa ai pe card o limita egala cu valoarea unei rate.
Modalitatea de plata a ratelor, o gasesti explicata aici : http://forum.softped...m...&p=11083523
Cardul Avantaj este un card de credit, nu exista obligativitatea incasarii salariului in contul respectiv insa, observ ca se poate acest lucru daca doresti ( conform informatiilor de pe site-ul lor, pe care le poti studia : http://www.cardavant...-frecvente.html )

#11
Uratul18

Uratul18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.04.2012

View PostTheGrudge, on 30th April 2012, 08:05, said:

Cardul se obtine in baza prezentarii unui set de documente privind veniturile obtinute, urmand sa ti se acorde o limita de credit de pana la 3 salarii.Valoarea limitei de credit aprobata depinde de mai multi factori : veniturile, datoriile actuale, profilul tau, etc.
Limita de credit va fi pusa la dispozitie pe card, urmand sa o poti utiliza pentru plati la comercianti si/sau retragere numerar (nerecomandat, datorita costurilor mari).
Avantajul principal la cardul avantaj, il constituie posibiltatea de a achita produse in rate, la magazinele partenere, fara dobanda.Acest lucru este conditionat de disponibilitatea pe card a unei limite de credit cel putin egala cu valoarea produsului.Mai precis, daca un produs costa 2000 lei si vrei sa-l cumperi in 6 rate, nu inseamna ca este suficient sa ai pe card o limita egala cu valoarea unei rate.
Modalitatea de plata a ratelor, o gasesti explicata aici : http://forum.softped...m...&p=11083523
Cardul Avantaj este un card de credit, nu exista obligativitatea incasarii salariului in contul respectiv insa, observ ca se poate acest lucru daca doresti ( conform informatiilor de pe site-ul lor, pe care le poti studia : http://www.cardavant...-frecvente.html )
Multumesc pentru raspuns. Adica daca eu doresc sa cumpar ceva de 2000 lei si pe card am mai putin nu se poate achizitiona?

#12
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Exact, de altfel normal.

#13
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Mai vin cu o intrebare...
Daca data scadenta este pe 10 si eu am facut cumparaturi pe 5 si deja am primit extrasul pe mail inainte de a face cumparaturile, prima rata se plateste acum sau luna viitoare?

Edited by bogdan2011, 05 December 2012 - 11:30.


#14
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Prima rata o platesti din momentul in care o regasesti pe extras, pana la scadenta urmatoare.Extrasul primit pe email, 99% vizeaza tranzactiile efectuate in luna anterioara, deci fara achizitia in rate (vezi perioada extrasului undeva in partea de sus).Daca nu ai utilizat nimic din limita luna anterioara, ar trebui sa fie mentionata suma minima de plata si credit angajat/utilizat : 0.
Cel mai probabil, achizitia efectuata se va regasi pe extrasul emis in Ianuarie si vei avea termen de plata pana pe 10 Ianuarie (scadenta urmatoare).
La mine, la Mastercard Forte (BT), ratele apar asa :

Attached Files

  • Attached File  rata.JPG   9.58K   146 downloads


#15
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Da, ai dreptate, nu m-am uitat eu bine. Extrasul este pana in data de 20.11.
Multumesc!

#16
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Si inca ceva: daca am platit online cu card avantaj se poate anula apoi comanda (cu returnarea banilor)?

#17
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Anularea comenzii tine de politica standard a magazinului, indiferent de modul in care ai efectuat plata (nu conteaza ca ai achitat online/op/ramburs/etc).
Referitor la returnarea banilor in acelasi cont, fiind plata online, se va efectua tot prin intermediul procesatorului de plati (epayment/euplatesc/etc) cu care colaboreaza magazinul online.Iti vor vira banii in acelasi cont.Important este sa fie virati in timp util, sa nu depasesti data scadenta cu suma descoperita.

#18
blueperspective

blueperspective

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.10.2009
Salut!
Vreau sa-mi achizitionez un produs de la un magazin online romanesc. Printre altele, magazinul ofera posibilitatea platii in rate prin intermediul CardAvantaj. Am cateva nelamuriri in ceea ce priveste acest card:
- eu detin 50% din costul produsului respectiv, restul urmand sa achit prin intermediul acestui card in 3-6 luni. Din cate inteleg, CardAvantaj este un card de credit.. cu alte cuvinte sunt obligat sa fac un credit (imprumut) prin intermediul lor? Pe mine nu ma tenteaza acest gen de imprumut... eu vreau, pur si simplu, sa platesc in rate produsul achizitionat.. din banii pe care ii detin la data scadenta lunara a ratei respective. Ma lamureste si pe mine cineva? Pot introduce bani, lunar, pe acest card pentru a face plata ratei?
- daca am ales sa achit contravaloarea in 6 luni, dar eu am banii in 3 luni.. pot plati mai multi bani odata? (2 rate odata de exemplu)?

Si totusi, cum de nu se percepe niciun comision/nicio dobanda in cazul acestui card? Cu ce iese banca in avantaj?

Multumesc anticipat!

Edited by blueperspective, 16 July 2015 - 08:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate