Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Întrebare CardAvantaj

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcolombo2003, on 23 ianuarie 2012 - 21:21, said:

DA, vei avea rate diferite. Sa zicem ca de la magazinul X iei produsul X cu X lei, in patru rate: ianuarie, februarie,  martie si aprilie, iar de la magazinul Y,produsul Y, cu Y lei, in 6 (sau 8) rate.

Pe desfasurator iti va apare numaurul ratei pe care trebuie sa o platesti (din totalul de rate) pentru fiecare produs, si pe durata celor 4 luni pe care se suprapun, va trebuie sa platesti mai mult (adica pe primele 4 luni vei plati (X/4)+(Y/4), urmand ca din luna a 5-a si pana la sfarsit (adica pana in a 6-a sau a 8-a luna) sa platesti doar ce ti-a mai ramas (adica doua (sau patru) rate de Y/6 (sau Y/8).

Inca o chestie: din cate stiu, suma maxima cu care poti fi creditat pe un card, este de 4000 lei. Si sa zicem ca ii 'papi' pe toti. Tu insa, dupa 2, 3 lun dupa ce incepi sa restitui din suma, poti apela iar la acea suma pe care ai dat-o inapoi si sa mai cumperi in rate inca ceva.
Pai daca produsul Y l-ai platit in 4 rate fata de 6 sau 8, ce sa mai platesti in continuare?

#20
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Cum se poate face o plata online cu bonusul existent pe un cardavantaj? Stie cineva?

#21
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Am aflat tot eu. Numai in magazin.

#22
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc Posted Image ! Nici eu nu stiam ce sa fac cu bonusul care se tot strânge acolo. Mic, dar se strânge.

#23
valentin22

valentin22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2013
Salut domnilor, cum vi se pare acest CardAvantaj, este bun, este jecmaneala? Ce costuri ascunse are? Urmeaza sa primesc si eu acest card si mi-e cam frica sa nu ma inham la ceva ce nu pot suporta(material). Am vazut ca foarte multa lume il foloseste, cel putin unde lucrez eu se cumpara masiv cu acest card.

#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
CardAvantaj e bun ca sa cumperi in rate. Nu are costuri ascunse, doar costul anual de intretinre (sau cum dracu ii zice) si pe urma platesti rate fixe la ce produs iei fara nicio dobanda. Doar cu doau reguli simple:
- sa platesti rata la timp
- sa nu scoti bani fizic de pe el ca te indoaie cu dobanzile.

Asa era cand aveam eu.

#25
dani88

dani88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2007
Se poate cumula bonusul cu creditul pt a face cumparaturi?
Eu am 50 ron in contul de bonus, pot cumpara un produs cu o valoare mai mare de 50 ron?

#26
floo02

floo02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2007
Sa va spun exeprenta mea cu Card Avantaj:

Dupa mult timp de gandire m-am hotarat sa-mi fac si eu unul, am completat formularul online, apoi am fost sunat de o doamana care mi-a verifcat toate datele si mi-a spus ca totul este in regula, ca ma incadrez si cand o sa primesc un sms sa merg la banca sa-mi ridic cardul. Dupa cateva zile am mers la banca unde am ridicat cardul si am completat niste formulare cu care iti dai acordul sa te verifice la Biroul de Credit si ANAF. De la banca mi-au spus sa astept un al doilea sms in care sa-mi comunice suma acordata.

Am primit si al doilea sms unde spre surprinderea mea scria ca am primit aviz negativ fara sa-mi comunice si din ce cauza, recunosc ca am fost total surprins si dezamagit.

Am inceput sa citesc mai mult pe net despre aceste carduri si am zis sa incerc si la ING unde este oferta cu 12 luni fara dobanda la orice comerciant. Nu exagerez dar in 20-30 min. mi-au abrobat creditul si mi-au livrat 5000 lei pe cardul de credit (plasticul au spus ca vine in 2-3zile, suma alocata pe cardul de credit o vad in aplicatia homebank), am facut si card de debit  pe care mi l-au dat pe loc.

Trageti singuri concluzia, ce banca poate sa fie aia care iti face aprobare telefonica iti printeaza un card si apoi te lasa cu gura casacata fara nicio o explicatie.

Sunt fericit ca am ajuns la ING mai ales ca prin homebank iti poti urmari si plati mai usor ratele.

#27
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View Postioppo, on 20 decembrie 2015 - 09:47, said:

CardAvantaj e bun ca sa cumperi in rate. Nu are costuri ascunse, doar costul anual de intretinre (sau cum dracu ii zice) si pe urma platesti rate fixe la ce produs iei fara nicio dobanda. Doar cu doau reguli simple:
- sa platesti rata la timp
- sa nu scoti bani fizic de pe el ca te indoaie cu dobanzile.
Asa era cand aveam eu.
Noutăți și detalii mai clare despre emiterea, utilizarea și costurile ascunse ale Cardului Avantaj Credit Europe Bank, poate oferi cineva (cineva competent desigur) Posted Image ?

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Am eu un astfel de card.
Pentru emitere poti face telefonic cererea, apoi la un sediu CEB ridici cardul dupa ce semnezi un carnat de acte.
Suma maxima de pe card e 6000 ron.
Singurul cost e ceva comision anual de vreo 40 ron - in rest ratele sunt fara dobanda.
Partea mai nasoala e ca, in general la magazine gasesti cu maxim 6 rate fara dobanda, cu unele exceptii unde poti si in 12 rate.
Tot la partea nasoala  -  nu au sedii in toate orasele - eu de exemplu ca sa platesc ratele tre` sa ma deplasez la Bacau (40Km).
Tot la partea nasoala - din cand in cand te suna de la banca sa-ti ofere nush ce carduri premium,gold, diamond, ferari, bla bla - insa daca le dai cu flit de cateva ori se linistesc.

Despre alte costuri n-as putea sa spun - stiu ca apar daca nu platesti la timp, insa nu a fost cazul la mine.

#29
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Suma maxima de pe cardul tau e 6000, nu mai induce in eroare

Si trebuie platita asigurare lunara

#30
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View Postflorinel, on 14 februarie 2017 - 20:52, said:

Tot la partea nasoala  -  nu au sedii in toate orasele - eu de exemplu ca sa platesc ratele tre` sa ma deplasez la Bacau (40Km). Tot la partea nasoala - din cand in cand te suna de la banca sa-ti ofere nush ce carduri premium,gold, diamond, ferari, bla bla - insa daca le dai cu flit de cateva ori se linistesc. Despre alte costuri n-as putea sa spun - stiu ca apar daca nu platesti la timp, insa nu a fost cazul la mine.
Mersi pentru informații însă nu sunt prea încrezător,  D.A.E. se prea poate să fie supărător de mare Posted Image

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbethlen, on 14 februarie 2017 - 21:14, said:

Suma maxima de pe cardul tau e 6000, nu mai induce in eroare

Si trebuie platita asigurare lunara


Ai dreptate, m-am uitat acum pe hartii. E 0.5% asigurare din suma imprumutata.

Cat despre limita de credit - e maxim 6000 ron.  Dar in functie de venituri probabil poate fi majorata, la cerere.

Edited by florinel, 15 February 2017 - 17:49.


#32
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Mai Florine, una citesti, alta intelegi. E 6000 ron fara documente doveditoare, adica fara birocratie. Pt o suma de 10000 lei, aduci documente ca ai venituri si scoring pt suma aia

Pana acum nu iti dadea direct banca acest card, am fost eu unul din beneficiari. Se intelege din prima ta postare ca e 6000 chiar daca realizezi venituri de 10000 lei lunar poate. Aici insist eu.

#33
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Ok, eu am vrut doar sa ofer ceva informatii din postura de posesor, chiar daca nu sunt exacte in totalitate. Banuiesc ca, oricum cine vrea un astfel de card va obtine datele exacte de la banca.

Eu am facut cardul de vreun an si la momentul ala spuneau cam asa : " limita de credit pana la 6 salarii, dar nu mai mult de 6000 ron" si de aici am tras concluzia ca maximul e 6000 ron.
Oricum, ne agatam de un amanunt, pana la urma, la valori de 10000 ron si peste nu prea vad rostul unui astfel de card - avand in vedere si ce ai spus tu (documente de venit si scoring), deja ai niste venituri decente care iti permit sa achizitionezi cele necesare.


Trecand din nou la subiect, cred ca sunt si alte carduri de cumparaturi mai avantajoase, nu neaparat ca si comisioane, cat ca si numar de rate la comercianti. Pentru acelasi produs prin card Avantaj poti cumpara in 6 rate fara dobanda, prin alte carduri in 12, 18 si chiar 24 de rate.

Edited by florinel, 16 February 2017 - 22:37.


#34
Robhy

Robhy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2014

View Postflorinel, on 16 februarie 2017 - 22:36, said:

Ok, eu am vrut doar sa ofer ceva informatii din postura de posesor, chiar daca nu sunt exacte in totalitate. Banuiesc ca, oricum cine vrea un astfel de card va obtine datele exacte de la banca.

Eu am facut cardul de vreun an si la momentul ala spuneau cam asa : " limita de credit pana la 6 salarii, dar nu mai mult de 6000 ron" si de aici am tras concluzia ca maximul e 6000 ron.
Oricum, ne agatam de un amanunt, pana la urma, la valori de 10000 ron si peste nu prea vad rostul unui astfel de card - avand in vedere si ce ai spus tu (documente de venit si scoring), deja ai niste venituri decente care iti permit sa achizitionezi cele necesare.


Trecand din nou la subiect, cred ca sunt si alte carduri de cumparaturi mai avantajoase, nu neaparat ca si comisioane, cat ca si numar de rate la comercianti. Pentru acelasi produs prin card Avantaj poti cumpara in 6 rate fara dobanda, prin alte carduri in 12, 18 si chiar 24 de rate.

Nu ai nevoie de nici un document. te verifica la ANAF ce venituri si eventuale rate mai ai si apoi iti spun ce limita ai . Limita de max.6000 Ron standard-  nu exista , poate sa fie mai mare...sau mai mica.. in functie de scoringul tau.

Cat despre card,este ca si orice alt card de credit si este ok atata timp cat iti platesti ratele la timp . Ca si costuri , in afara de taxa anuala de 45 lei, altele nu mai sunt.

#35
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Aplicat ptr card avantaj.

Ma suna sa ma duc sa-l ridic.

Ajung in locatie, mi se spune ca trebuie sa am minim 3 luni de munca la actualul loc, desi nu am intrerupere in contract.
Teoretic 2 zile am fost angajat la 2 firme full time 8 ore.

Nu ca veniti dupa 3 luni. Zic ok, nu am insistat.

Dupa 2 saptamani ma suna iara ca sa imi iau card-ul, desi eu nu am insistat.

Le zic, fratilor..nu am 3 luni de zile, mai am niste credite in derulare, grad maxim de indatorare 30%.
Ba mai mai mult si cel mai important de 2 ani de zile platesc luna de luna si nu am intarziat nici 24 de ore.

Zic ei, da e super ok, veniti de va ridicati card-ul !

Ma duc eu sa il ridic, le pun acte peste acte inclusiv sa le demonstrez ca am continuitate...

Azi primec SMS -aviz negativ ! Fara vreo explicatie, fara nimic !
Pai nu ati zis bah ca e ok ?! Deci inca o dat m...e Credit Europe Bank !

Adica un client care isi plateste ratele la timp, timp de 2 ani de zile fara intarziere (si nu o suma mica), care a mai fost plecat si pe afara si putea sa le dea m...e la banci la orice ora, NU E OK !

In schimb unul cu cartea de munca masluita in colaborare cu patronul pe ultimile 3 luni de zile - sa dea bine la ANAF, care aplica ptr un credit baban si dupa le da teapa.
Ala cred ca e OK !

Singurul motiv ptr care cica m-ar fi respins -ca da, ca banca tine cont ca in trecut am renuntat la card-ul avantaj !

Pai si daca am renuntat ce: am avut intarzieri la plati sau ceva de genul ?! Ba am venit cu banul jos si am acoperit toata suma care mai era ! In loc sa mai platesc in rate
DINOU - NU E BINE, se pare !

Motivul: Trebuia sa inchid card-ul avantaj, sa obtin un credit mai mare la banci - iar acest card ma tragea in jos.

Cred ca tot pe ING o sa merg si eu. Nu m-au dezamagit niciodata !
Sunt clientul lor de 8 ani de zile si niciodata nu mi-au facut figuri.

Cand am avut nevoie mi-au zis verde in fata ce imi trebuie si 30 de minute am avut banii.
Daca am fost refuzat, la fel - mi s-a prezentat motivul.

Edited by M4V3RiCk_, 16 September 2017 - 17:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate