Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

CUM SA TRAIESTI DACA ESTI SCHIZOFRENIC

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
suca_a_lu_zapacitu

suca_a_lu_zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.07.2014

 abracadabrantul, on 23 ianuarie 2012 - 14:02, said:

Salutare.Sunt schizofrenic am40 de ani si am aceasta afectiune de pe la 24 de ani.A debutat ca tulburare schizoida de personalitate,care tulburare va vine sau nu sa credeti a fost determinate de o forma grava de acnee juvenila foarte persistenta.Eram un tanar vesel si agreat de anturaj dar dupa ce a aparut acneea pe la 16 ani am inceput sa ma complexez,sa ma retrag social,ma vedeam ca fiind dezgustator,am inceput sa chiulesc de la scoala ca sa nu fiu privit,mergeam pe strazi dosnice nu mai vizitam pe nimeni si nu chemam pe nimeni la mine,incet incet am devenit anxios si depresiv stare care s-a cronicizat dupa cativa ani,nu am inteles ce se intampla cu mine decat cand era prea tarziu,cand deja structura personalitatii s-a modificat ireversibil si doar pe la 22 de ani m-am adresat unui psihiatru si am inceput,de fapt am incercat un tratament antidepresiv dar nu am suportat efectele secundare foarte urate gen sedare accentuata[amitriptilina m-i sa dat]si haldol.Am dezvoltat un grad de anxietate sociala foarte pronuntat,si lucrurile au mers din rau in mai rau.Am lucrat de la 18 pana la 26 de ani ducand boala pe picioare si in urma unei decompensari mi-am dat demisia intr-un moment de nebunie.Doi ani nu am mai lucrat,pe urma am mai lucrat trei ani paznic si am fost concediat.Dupa asta nu am mai reusit sa ma angajez si am fost pensionat la 33 de ani.Daca doriti sa discutam despre aspectele acestei afectiuni sau a bolilor psihice in general va stau la dispozitie,in limitele bunului simt.
Vezi-ti de viata ta particulara....  Daca nu-ti plac oamenii, de ce sa-ti faci probleme din atat ?  O problema atrage multe altele....  Asa ca nu-i baga in seama si verzi-ti de viata asa cum iti place.  Daca te simti bine singur si le inchizi usa oamenilor, atunci fa asa, pentru ca asa te simti tu bine.   Nu te poate obliga nimeni sa traiesti asa cum nu-ti place. Nu-ti place socializarea, oamenii ?  evita-i...  daca asa te simti tu mai bine.
Poate te referi ca nu poti gast un loc de munca....  Invata sa faci ceva bine, pune osul la munca si cu siguranta te vei angaja undeva.   Poate spui ca ai fost pe la psihiatrie si acum nu te mai angajeaza nimeni, pentru ca nu vor sa aiba de a face cu cei ca tine.  Imi pare rau, dar aici e numai vina ta.  Trebuia sa -ti vezui de viata asa cum iti place s-o ai. E bine sa ia aminte si altii, de ce se poate intampla....De multe ori cei apropiati fac o gramada de rau, zicand ca fac bine.

Edited by suca_a_lu_zapacitu, 31 May 2016 - 10:47.


#74
Stargazer

Stargazer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.04.2017

 SilvaTrei, on 17 mai 2016 - 01:08, said:

Nu stiu daca mai este de actualitate threadul acesta dar tin neaparat sa ma confensez.  Fac cu siguranta parte din familie schizofrenica. Bunicul. Pe bunic mi-l aduc aminte beat cum injura picat in curte despre religie si preoti. Iar cand nu era beat mi-l aduc aminte cum tipa la bunica. Am crescut distantat fata de el desi locuiam in aceeasi curte dar la case diferite. In copilarie am intretinut relatii sexuale atat cu fete cat si cu baieti iar acum , la maturitate , am sentimentul de vinovatie si rusine. Evit persoanele in cauza(de sex masculin). Am fost crescut in mod violent , adica prin intelegere cu forta si obisnuit sa fiu supus. Acum la maturitate am tendinta de a rivaliza si am un sporit sentiment de competitivitate. Prin timpul adolescentei am consumat frecvent si in mod abuziv substante narcotice si sunt fumator de 8 ani. Deasemenea am cateva momente bune la activ in care m-am imbatat pana la inconstienta . S-a intamplat sa ma accidentez in unele cazuri. Am avut doua relatii demne de luat in calcul pana acum. Una s-a terminat printr-o frustare usoare iar alta printr-o frustrare pe care o revad zilnic. Acum observ cum ma izolez fata de lumea in care am trait pana acum. Am fost  crescut exagerat de protectiv fata de mine insumi , de catre mama , prin sfaturile ei , pe care ,dupa cum reiese de mai sus , nu puteau fi asimilate. Am fost crescut extrem de rece fata de tata , a fost o figura autoritate mai degraba decat paterna. Acum incerc sa leg o relatie normala , bazata pe respect cu el , dar am sentimentul ca ma tradez. Iar fata de mama , am sentimentul ca desi indemnurile ei nu m-au afectat atunci , in mare masura , acum ii reprosez zilnic nimicuri. Am un sentiment de respingere pentru ea. Il justific ca fiind din cauza ca obisnuia si obisnuieste sa imi impuna lucruri. Lucru care este deranjant pentru ca poate este cronic. Repetand un lucru zilnic devine sacaitor.  Spun ca devin schizofrenic . Si astea sunt doar lucrurile plauzibile pentru asta. Dar nu vreau sa cred.


Hei uite cum sta treaba, du-te la un psihiatru si spune-i problemele tale.Nu astepta pe forum raspuns, caci niciun medic nu-ti va spune ce ai aici, si majoritatea nici nu au idee.Un lucru e cert, totusi: schizofrenia se bazeaza pe delir, concepte false, halucinatii auditive , vizuale.Daca nu ai din astea, e ok.(banuiesc, nu pot sa-ti spun cert.) .

In principiu du-te la medic.Iarta-te pe tine insuti, si mergi mai departe.Esti om si orice om face greseli.Intelege asta.Iarta-te si accepta-ti trecutul.Ignora oamenii rai, sau cei care au plecat de langa tine, nu te mai gandi la ei.Pur si simplu, n-au meritat vreodata sa ramana langa tine.

Nu te mai gandi la boli si ca esti bolnav.Asteapta un raspuns de la un medic specializat.Vei deveni doar stresat si abatut....ceea ce nu e bine pentru ca ai o viata intreaga in fata.
Ai grija de tine si toate cele.

 suca_a_lu_zapacitu, on 31 mai 2016 - 10:46, said:

Vezi-ti de viata ta particulara....  Daca nu-ti plac oamenii, de ce sa-ti faci probleme din atat ?  O problema atrage multe altele....  Asa ca nu-i baga in seama si verzi-ti de viata asa cum iti place.  Daca te simti bine singur si le inchizi usa oamenilor, atunci fa asa, pentru ca asa te simti tu bine.   Nu te poate obliga nimeni sa traiesti asa cum nu-ti place. Nu-ti place socializarea, oamenii ?  evita-i...  daca asa te simti tu mai bine.
Poate te referi ca nu poti gast un loc de munca....  Invata sa faci ceva bine, pune osul la munca si cu siguranta te vei angaja undeva.   Poate spui ca ai fost pe la psihiatrie si acum nu te mai angajeaza nimeni, pentru ca nu vor sa aiba de a face cu cei ca tine.  Imi pare rau, dar aici e numai vina ta.  Trebuia sa -ti vezui de viata asa cum iti place s-o ai. E bine sa ia aminte si altii, de ce se poate intampla....De multe ori cei apropiati fac o gramada de rau, zicand ca fac bine.

Bine zis.

Edited by Stargazer, 23 April 2017 - 13:23.


#75
denisiaaa

denisiaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.10.2011
Incearca sa apelezi si la un medic psihiatru din afara tarii.

#76
anomis222

anomis222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2019
Buna.
A trecut mult timp de cand nu s-a mai postat ceva pe subiectul acesta. Stiu ca suntem in 2019 si exista medici care pot raspunde intrebarilor mele. Prefer sa aud si alte pareri,cazuri reale,etc.
Am o relatie de cativa ani cu un baiat care sufera de schizofrenie,am acceptat cu greu faptul ca el sufera de aceasta boala si am incercat sa ii demonstrez ca nu e bolnav pentru ca se comporta ca o persoana absolut normala. Conduce, munceste, socializeaza, e iubitor, e atent. Se pare ca familia lui e impotriva si am fost acuzata de faptul ca ii vreau raul ca i se poate atrofia creierul daca nu are parte de tratament, asa ca dupa lupta cu morile de vant au castigat iar. Acum avem alta problema si aceea este una de natura sexuala, in sensul ca el nu mai are erectie, noi nu mai avem o viata sexuala normala. Se consuma mult ca nu imi poate oferi asta, crede ca voi fi nefericita alaturi de el. Ia tot felul de pastile recomandate de psihiatru dar fara succes din pacate. Mentionez ca mai bine de 3 ani de zile cu tot cu tratamentul aferent bolii am avut o viata sexuala normala.
Imi doresc sa gasesc un doctor psihiatru bun care ii poate face toate analizele necesare si care sa ii ofere un tratament adecvat pt tulburarea sa. Daca stiti un doctor bun va rog sa ma ajutati.
Eu il iubesc foarte mult si nu vreau sa renunt la el pentru nimic in lume. Orice informatie legata de aceasta boala imi poate fi dr ajutor

#77
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Am cunoscut printr-un intermediar un japonez - ștampilat de vreo 16 ani cu "schizofrenie"- care vroia să facă ceva sa iasă din starea de letargie și să mai reducă efectele secundare. Are deja parkinsonism din cauza cockteilului de 5 medicamente până acum 2-3 luni: 2 antipsihotice - unul este Haloperidol în doză scăzută, 1 somnifer, 1 antidepresiv și o benzodiazepină.
Clonazepam, Escitalopram, Halcyon, Trazodone, Haleperidol, Rexulti

Folosind exact suplimentele mentionate in mesajul #64 de aici si cele mai dinainte de pe aceeași pagina, a reușit să renunțe singur la somnifere și să reducă benzodiazepina. Are în plan și antipsihoticul.
Acum a început să meargă iar în parcuri și are o stare de bună dispoziție. Chiar dacă are pensie de invaliditate, acum vrea să inceapă cursuri de IT  și să muncească totuși ceva.  Are ~ 500 $/lună - trăiește la limită, dar decent.
Iată mesajul lui după câteva zile de suplimentare - cu enzime, gama tocoferol + susan, multă vitamina C, carnitină, niacină, B-complex, acid lipoic.

Quote

Hello
My stamina increased
Amazing, because of supplements
Thank you so much
Iar stamina = vitalitate, putere, rezistență

Edited by NelsonMandela, 14 February 2019 - 21:14.


#78
agonie

agonie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2019
Buna ziua!sunt schizofrenica, diagnosticata de aprox 10 ani, am nevoie de experienta abracadabrantului" , ma aflu intr-un moment de disperare....fac terapie psihoterapie in italia, sunt bine pusa sub subraveghere din toate punctelede vedere...dar in urma cu o luna m-am decis sa iau boala in brate si sa ma descurc fara terapie medicamentoasa...mi se intampla muuuulte, foatrte muuulte chestiii care mi se intamplau in urma cu 10 ani cand credeam ca sunt sanatoasa si traiam cum traiam dar fara ajutor specializat!!! imi pare foarte rau ca in Romania suntem priviti si tratati rau....as vrea daca se poate sa ma contactati pe email sau in alt mod...as avea foarte multe de impartasit din experienta mea si as avea nevoie disperata in momentul asta de ajutorul unuia ca mine caci eu cred ca numai un schizofrenic intelege pe altul ca el.adresa mea de email e [email protected]. ma numesc anca, am 36 de ani...si vreau sa traiesc de asta strig dupa ajutor!

#79
agonie

agonie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2019

 arta, on 13 august 2012 - 14:13, said:

Draga "Abra", nu vreau sa crezi ca fac aici propaganda religiaosa, dar vreau sa iti dau un sfat care la mine a functionat: rugaciunea. Roaga-te! Spune "Tatal nostru" seara, inainte de culcare, in fata icoanei, si apoi stai asa in genunchi si roaga-te pentru ce vrei tu, pentru tine, pentru altii, pentru bunastarea tarii Posted Image , etc. Acest lucru iti va face foarte bine. Daca nu poti face asta, cumpara-ti o carticica de rugaciuni si citeste-le, daca se poate in fiecare zi. Nu descuraja! Vei vedea ca ti se va schimba in bine viata. Eu te sfatuiesc sa incerci sa te bucuri cat mai mult de viata. Esti un om normal, dar ai o suferinta, pe care o tratezi cu medicamente. Sa nu te consideri cumva anormal. Fa-ti prieteni, cauta-ti de lucru si nu baga in seama boala. Fa fapte bune, ajuta-i pe altii! Eu zic ca te poti casatori linistit. Numai bine!
draga comentator! se vede ca nu ai avut de aface si ma bucur pentru tine, cu schizofrenia!

 agonie, on 19 iunie 2019 - 20:31, said:

draga comentator! se vede ca nu ai avut de aface si ma bucur pentru tine, cu schizofrenia!
si da!!! rugaciunea ajuta!!! dar trebuie facuta cum trebuie!e greu sa stii cum trebuie facuta o rugaciune de catre tine insuti

#80
agonie

agonie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2019

 holograma999, on 30 iulie 2013 - 20:33, said:

In primul rand daca esti schizoferenic trebuie sa te lasi se fumat,Nu stiu cum ca nu sunt fumator dar daca faci treaba asta jumate din venit t-i l-ai scos.Dupa asta poti sa itin pui ordine in viata pentru ca echilibrul financiar duce in echilibrevitabil la echilibru psihologic,.Restul sunt povesti,Daca dai o treime din venit pe tigari,nu vei avea echilibru financiar,si respectiv echilibru psihologic veci-pururi.La fel e si cu consumul de alcool dar acolo dependenta e mai slaba dacat la  cea de tutun
ce usor e sa vorbesti fara sa ai experienta propriu-zisa....

#81
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Parerea mea care am depresie este ca tu nu ai avea schizo, e doar o parere dupa ce ai descris, ci o anxietate si depresie, in ce descrii tu lipsesc psihozele, adica halucinatiile, ca ai schizo se spune ca trebuie sa faci 3 crize psihotice in 6 luni.
Ti-a dat antidepresiv tocmai de asta, haldol ti-a dat ptr anxietate, depinde cate picaturi pe zi, in doze mai mici este anxiolitic, in doze mai mari antipsihotic.
Tulburarile de personalitate nu sunt boli, mare atentie. Daca nu ai suportat antidepresive (AD prescurtat) triciclice gen amitriptilina care sedeaza, putea sa-ti dea din categoria SSRI care nu sedeaza, gen Cipralex, Xeroxat, Prozac, Fevarin, Citaopram si Serlift, una din ele, sau la nevoie combina doua. Sunt bune si ptr depresie si ptr anxietate.
Deci tu ai dus boala pe picioare ca nu erai tratat corespunzator, trebuia sa schimbi medicul.
Ca afecteaza sexu, aia este, ghinion. Daca nu mai iei se agraveaza treaba si s-ar putea iar sa nu mearga sexul, daca iei aste, nu prea mai merge sau merge mai naspa dar macar te simti mai bine, ai de ales.
Daca te tratezi la timp ai sanse ca dupa un timp de tratament mai indelungat sa te faci bine sa nu mai ai nimic, apoi sa nu mai iei niici o pastila, si va merge si sexul.
Cu cat stai mai mult netratat cu atata se cronicizeaza sau chiar se agraveaza si devine mai greu de tratat, la mine de aia nu prea sunt tratabil.
Schimba medicul de urgenta si spune problema, ca vad ca actualul nu prea...te-a tratat bine,

Ce diagnostic ai pe hartie ?
Am vazut ca ultimul mesaj e  pe 20 iunie, dar acum am vazut topicul si poate revine si il ajuta ce am spus daca vede ca topicul urca sus.

#82
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

 agonie, on 19 iunie 2019 - 20:15, said:

[...]
Esti pe drumul cel bun. Ai mai luat medicamente pana acum?
Oricum ar fi trebuie dezvoltat acel al saselea simt pe baza caruia se poate face diferenta intre adevar si minciuna.
Pentru unii a devenit o ocupatie fireasca sa raspandeasca informatii false.

Edited by NelsonMandela, 20 July 2019 - 14:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate